Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-07, 10:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Pałac w Turawie nadal straszy. Obiekt sprzedano, na razie inwestycji brak

Pałac w Turawie, dziś [fot. Piotr Wójtowicz]
Pałac w Turawie, dziś [fot. Piotr Wójtowicz]
Pałac w Turawie niszczeje, park zarasta, nie wiadomo, gdzie jest właściciel a wójt rozkłada ręce, ponieważ nie ma prawa do obiektu. Taki jest stan jednego z najstarszych zabytków w powiecie opolskim. Wcześniej planowano przekształcić go na hotel, potem pojawił się pomysł utworzenia centrum kultury, ostatecznie obiekt za milion złotych sprzedano firmie zajmującej się wulkanizacją.
Dziś właściciel jest nieuchwytny i zalega gminie blisko 200 tysięcy złotych z tytułu niezapłaconego podatku. Wójt Waldemar Kampa tłumaczy, że niewiele może zrobić, aby zmienić stan obiektu. - To powinna być perełka, ale nie myśmy to sprzedawali. Gdyby zrobiono to z uwarunkowaniami, że do pewnego czasu należało dokonać pewnych inwestycji, sytuacja byłaby inna, ale tego starostwo nie zrobiło. Myśmy tylko obserwowali co się dzieje - zaznaczył.

W starostwie usłyszeliśmy natomiast, że obiekt do nich nie należy i także dzisiaj nic nie mogą w tej sprawie zrobić. Według zapewnień właściciel miał remontować pałac, ale planów nie zrealizowano. Jedynie - po pożarze - wyremontowano dach.

Przypomnijmy osiemnastowieczny pałac sprzedano w 2012 roku z 50-procentową bonifikatą.
Waldemar Kampa o pałacu

Wiadomości z regionu

2020-02-20, godz. 21:30 Sądowy ławnik potrzebny od zaraz. Wakatów więcej niż kandydatów Opolskie sądy potrzebują ławników. W Wydziale Karnym Sądu Okręgowego, gdzie rozpatrywane są sprawy o zabójstwa, brakuje połowy składu. Aby poprawić sytuację, na… » więcej 2020-02-20, godz. 20:00 Rumuński kierowca oszukiwał na czasie pracy i emisji spalin. Zatrzymał go opolski patrol ITD 3 200 złotych na mandaty wyda kierowca ciężarówki z Rumunii po kontroli funkcjonariuszy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu. » więcej 2020-02-20, godz. 18:00 Wygrał konkurs, ale dyrektorem PCPR nie został. "Za małe doświadczenie" Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kędzierzynie-Koźlu, mimo rozstrzygniętego konkursu na dyrektora, nadal nie ma szefa. Zarząd powiatu nie zdecydował się powierzyć… » więcej 2020-02-20, godz. 17:58 1% ma moc - przekonywali uczestnicy barwnego korowodu Fundacji DOM w Opolu [ZDJĘCIA] Przedszkolaki, terapeuci i podopieczni Fundacji DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym przekonywali, że 1% ma moc i warto go przekazać na rzecz… » więcej 2020-02-20, godz. 17:20 Nie tylko z cukierni. Pączki robimy także w domach Pączki z różą, marmoladą, serem czy czekoladą, a także faworki - to te słodkości dziś (20.02) kupujemy najczęściej. Z okazji Tłustego Czwartku od samego rana w… » więcej 2020-02-20, godz. 15:30 W Kędzierzynie-Koźlu nie wywożą odpadów wielkogabarytowych. Prawie połowa załogi jest na chorobowym Związek Międzygminny 'Czysty Region' ma problemy z wywozem odpadów wielkogabarytowych w Kędzierzynie-Koźlu. Powodem jest bardzo duża liczba pracowników na zwolnieniach… » więcej 2020-02-20, godz. 15:25 "Kto nie zje pączka, nie będzie szczęśliwy". Kolejki chętnych po słodkości z nadzieniem Mieszkańcy regionu od rana ustawiają się w kolejkach po pączki. Najwytrwalsi na okrągłe, smażone słodkości z nadzieniem musieli czekać nawet godzinę. Najczęściej… » więcej 2020-02-20, godz. 15:19 Wiceminister rodziny przekonywał opolskich samorządowców do idei Centrum Usług Społecznych O idei Centrów Usług Społecznych rozmawiano dziś (20.02) w urzędzie wojewódzkim w Opolu. Od początku roku samorządy mogą tworzyć struktury skupiające świadczenia… » więcej 2020-02-20, godz. 14:24 Pijany kierowca tira tak szybko uciekał przed policjantami, że nie zdążył włożyć butów Nietrzeźwy kierowca samochodu ciężarowego próbował uciekać przed policjantami w samych skarpetkach. Ale nawet wbiegnięcie na teren szkoły nie uchroniło go przed… » więcej 2020-02-20, godz. 13:33 7,5 roku więzienia grozi recydywiście za kradzież metalowej kratownicy ze szpitala w Ozimku Recydywista ukradł szpitalne kraty i sprzedał je na złomie. Do takiej sytuacji doszło w Ozimku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »