Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-07, 10:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Pałac w Turawie nadal straszy. Obiekt sprzedano, na razie inwestycji brak

Pałac w Turawie, dziś [fot. Piotr Wójtowicz]
Pałac w Turawie, dziś [fot. Piotr Wójtowicz]
Pałac w Turawie niszczeje, park zarasta, nie wiadomo, gdzie jest właściciel a wójt rozkłada ręce, ponieważ nie ma prawa do obiektu. Taki jest stan jednego z najstarszych zabytków w powiecie opolskim. Wcześniej planowano przekształcić go na hotel, potem pojawił się pomysł utworzenia centrum kultury, ostatecznie obiekt za milion złotych sprzedano firmie zajmującej się wulkanizacją.
Dziś właściciel jest nieuchwytny i zalega gminie blisko 200 tysięcy złotych z tytułu niezapłaconego podatku. Wójt Waldemar Kampa tłumaczy, że niewiele może zrobić, aby zmienić stan obiektu. - To powinna być perełka, ale nie myśmy to sprzedawali. Gdyby zrobiono to z uwarunkowaniami, że do pewnego czasu należało dokonać pewnych inwestycji, sytuacja byłaby inna, ale tego starostwo nie zrobiło. Myśmy tylko obserwowali co się dzieje - zaznaczył.

W starostwie usłyszeliśmy natomiast, że obiekt do nich nie należy i także dzisiaj nic nie mogą w tej sprawie zrobić. Według zapewnień właściciel miał remontować pałac, ale planów nie zrealizowano. Jedynie - po pożarze - wyremontowano dach.

Przypomnijmy osiemnastowieczny pałac sprzedano w 2012 roku z 50-procentową bonifikatą.
Waldemar Kampa o pałacu

Wiadomości z regionu

2019-03-26, godz. 19:00 Mieszkańców regionu najbardziej interesuje Emerytura+ W Izbicku, Kamieniu Śląskim, na Górze św. Anny, a także w Leśnicy i Strzelcach Opolskich można było dzisiaj (26.03) spotkać pracowników urzędu wojewódzkiego, ... » więcej 2019-03-26, godz. 19:00 Zmieni się wygląd zabytkowego parku w Skarbiszowie. Gmina planuje rewitalizację Zainstalowane zostanie oświetlenie, odtworzone alejki, wykonane zostaną nowe nasadzenia oraz montaż ławek. Dąbrowa przygotowuje się do rozpoczęcia rewitalizac ... » więcej 2019-03-26, godz. 18:00 Na Politechnice obchodzono Opolskie Dni Elektryki. "Rozwój jest niesamowity i musimy za nim nadążyć" Roboty, drukarki 3D, drony oraz nowoczesne jedno i dwuślady. To można było zobaczyć na kampusie Politechniki Opolskiej. Okazją do tego były Opolskie Dni Elekt ... » więcej 2019-03-26, godz. 17:30 Prudnik: szpital szuka pieniędzy na wymianę karetek. "Pacjenci mogą być spokojni" Najstarsza karetka prudnickiego pogotowia ma 12 lat i przebieg ponad 450 tysięcy kilometrów. Ostatni ambulans dla tego szpitala zakupiono w 2009 roku. Tymczas ... » więcej 2019-03-26, godz. 17:15 W Byczynie odkryto dwie tony nielegalnego mięsa. Kluczborska prokuratura wszczęła śledztwo Około dwóch ton wołowiny niewiadomego pochodzenia ujawniono w jednym z zakładów przetwórstwa mięsnego w Byczynie. Prokuratura Rejonowa w Kluczborku wszczęła ś ... » więcej 2019-03-26, godz. 17:15 Zaginął Paweł Surdyga z Kędzierzyna-Koźla Paweł Surdyga z Kędzierzyna-Koźla tydzień temu wyszedł z domu i ślad po nim zaginął. Osoby, które wiedzą, gdzie może być zaginiony mężczyzna, proszone są o ko ... » więcej 2019-03-26, godz. 16:30 "Dobro dziecka jest najważniejsze". Beata Kempa o planowanym strajku ZNP - Myślę, że to porozumienie będzie wśród osób, które są odpowiedzialne i o tę odpowiedzialność apeluję. Mam nadzieję, że egzaminy szkolne odbędą się w sposób ... » więcej 2019-03-26, godz. 16:30 Policyjny pies odnalazł mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo Po kłótni z żoną zagroził, że odbierze sobie życie i wyszedł z domu. Mężczyznę w porę odnaleźli policjanci, z pomocą tropiącego psa. » więcej 2019-03-26, godz. 15:15 Gdańsk uczy się od Nysy, jak walczyć z reklamowym chaosem. "Nysa jest bardziej zaawansowana od naszego miasta" Delegacja z Gdańska odwiedziła Opolszczyznę. Od wczoraj (25.03) goście z Pomorza pytają o doświadczenia Nysy w zakresie funkcjonowania miejskiej uchwały krajo ... » więcej 2019-03-26, godz. 15:00 Pijany jechał w odwiedziny do siostry, po drodze staranował znak drogowy. Wpadł dzięki zgłoszeniu świadka Dzięki czujności zgłaszającego, brzescy policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowcę. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »