Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-16, 11:00 Autor: Maciej Stępień

Coraz mniej festynów i rodzinnych imprez. Wszystko przez mnożące się kontrole

Nadchodzi koniec festynów? Na zdjęciu festyn rodzinny w Grodkowie [fot. UM Grodków]
Nadchodzi koniec festynów? Na zdjęciu festyn rodzinny w Grodkowie [fot. UM Grodków]
Stowarzyszenia działające na terenie gminy Pokój alarmują, że coraz mniej jest chętnych do organizacji mniejszych plenerowych festynów i pikników. - Wszystko przez naloty skarbówki czy sanepidu – skarżą się liderzy lokalnych grup działania. Dziś w Pokoju odbyło się specjalne szkolenie, by uświadomić wszystkim zainteresowanym, jak zgodnie z przepisami zorganizować festyn i nie narazić się na odpowiedzialność karno-skarbową.
Tomasz Krystosek, prezes Stowarzyszenia Nowej Wsi Kopalina, mówi Radiu Opole, że coraz trudniej znaleźć chętnych do organizacji różnych imprez.

– Blady strach padł na różne grupy, a wszystko przez kontrole – dodaje. – Zgłaszają się do mnie liderzy lokalnych grup, stowarzyszeń, pyta Caritas, a nawet strażacy z OSP, jak to teraz wygląda z organizacją takich imprez. Co można, a czego nie można. Każdy się boi wziąć to brzemię na siebie, bo nie dość, że organizujemy imprezę, przygotowujemy się do niej, to jeszcze odpowiedzialność jest ogromna.

Władze Pokoju zorganizowały w piątek specjalne szkolenie w tej sprawie. Byli przedstawiciele Urzędu Kontroli Skarbowej a także pracownicy inspekcji sanitarnej. Szefowa gminy Barbara Zając podkreśla, że kary, naloty na pikniki i festyny powodują, że niebawem ta oddolna inicjatywa całkiem zaniknie.

- Głównie chodzi nam o to, by właśnie nie zabijać tej inicjatywy, bo tak naprawdę zaczęto już w gminie myśleć o tym, by w ogóle nie organizować czegokolwiek. Ani w szkołach, ani w sołectwach. Te festyny rodzinne, które odbywały się do tej pory, mogą zanikać, bo jest strach przed odpowiedzialnością karną, a - jak wiadomo - nikt nie chce płacić mandatów – dodaje wójt Pokoju.

Problem dotyczy całego regionu. Na organizatorów festynów szkolnych, parafialnych, czy rodzinnych padł blady strach. Organizatorzy w większości przypadków działają z dobrych chęci, a zamiast wesołej zabawy i dodatkowych pieniędzy np. na klasową wycieczkę czy przybory szkolne, mogą ich czekać kłopoty.
Tomasz Krystosek i Barbara Zając

Wiadomości z regionu

2018-09-22, godz. 19:45 Violetta Porowska chce stworzyć w Opolu Muzeum Odry Muzeum Odry to pomysł kandydatki na prezydenta Opola Violetty Porowskiej. Jej zdaniem miejsce, które przypominałoby rolę rzeki w rozwoju miasta powinno powsta ... » więcej 2018-09-22, godz. 18:15 Kursy, lekcje i sprzęt zgodne z zapotrzebowaniem rynku pracy. LO nr 1 w Kluczborku rusza z projektem "Uczę się, więc j ... Nowoczesna pracownia komputerowa, dodatkowe zajęcia w szkole oraz na opolskich uczelniach wyższych, czy doskonalenie języka angielskiego w zakresie techniczny ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:30 Skarby Gór Opawskich pokazane na zakończenie obchodów 50-lecia Orderu Uśmiechu Rodzinny festyn pod nazwą 'Skarby Gór Opawskich' zakończył dwudniowe obchody 50-lecia Orderu Uśmiechu. W piątek i sobotę (21-22.09) w Głuchołazach odbyły się ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:05 "Opole w rytmie natury" - czyli edukacja jak segregować śmieci Jak i dlaczego powinniśmy segregować śmieci - to główny cel trwającego na Osiedlu Chabry pikniku 'Opole w rytmie natury'. Impreza, poprzez koncerty dla dorosł ... » więcej 2018-09-22, godz. 14:13 Kandydat na prezydenta Opola Marcin Gambiec i jego ludzie przedstawili pomysł na likwidację korków Buspasy, zamknięcie ścisłego centrum miasta dla samochodów, korekta rozkładu jazdy MZK, czy postawienie na ruch rowerowy i pieszy - to pomysły Komitetu Wyborc ... » więcej 2018-09-22, godz. 13:08 Samochód osobowy dachował na autostradzie. Dwie osoby poszkodowane Mamy utrudnienia na opolskim odcinku autostrady A4. Na nitce w kierunku Wrocławia w okolicach miejscowości Prądy - to 227 kilometr autostrady - samochód osobo ... » więcej 2018-09-22, godz. 12:52 Festiwal "Mamy Moc", czyli jak powinien wyglądać nowoczesny patriotyzm Ścianka wspinaczkowa, gry miejskie czy laser tag. Poprzez takie atrakcje harcerze zapraszają na Plac Wolności w Opolu, gdzie rozpoczął się festiwal wolontaria ... » więcej 2018-09-22, godz. 12:21 Koalicja Obywatelska liczy na utrzymanie władzy w sejmiku województwa - Wierzę w to, że utrzymamy naszą przewagę w samorządzie i będziemy nadal rządzić, chcemy też dla samorządu większych kompetencji - powiedział w porannej rozm ... » więcej 2018-09-22, godz. 12:10 Żegnają lato i witają jesień. Brzeg zaprasza na Jarmark Kresowo-Mariacki Regionalne przysmaki i produkty, a także cała masa występów artystycznych - tak w skrócie można opisać jarmark, który wczoraj(21.09) po południu rozpoczął się ... » więcej 2018-09-22, godz. 11:46 Genealodzy przejęli piastowski zamek. Ruszyła ogólnopolska konferencja Punktualnie o 10. w Muzeum Piastów Śląskich rozpoczęła się Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna Brzeg 2018. To piąta edycja tej krajowej imprezy, która rokr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »