Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-16, 11:00 Autor: Maciej Stępień

Coraz mniej festynów i rodzinnych imprez. Wszystko przez mnożące się kontrole

Nadchodzi koniec festynów? Na zdjęciu festyn rodzinny w Grodkowie [fot. UM Grodków]
Nadchodzi koniec festynów? Na zdjęciu festyn rodzinny w Grodkowie [fot. UM Grodków]
Stowarzyszenia działające na terenie gminy Pokój alarmują, że coraz mniej jest chętnych do organizacji mniejszych plenerowych festynów i pikników. - Wszystko przez naloty skarbówki czy sanepidu – skarżą się liderzy lokalnych grup działania. Dziś w Pokoju odbyło się specjalne szkolenie, by uświadomić wszystkim zainteresowanym, jak zgodnie z przepisami zorganizować festyn i nie narazić się na odpowiedzialność karno-skarbową.
Tomasz Krystosek, prezes Stowarzyszenia Nowej Wsi Kopalina, mówi Radiu Opole, że coraz trudniej znaleźć chętnych do organizacji różnych imprez.

– Blady strach padł na różne grupy, a wszystko przez kontrole – dodaje. – Zgłaszają się do mnie liderzy lokalnych grup, stowarzyszeń, pyta Caritas, a nawet strażacy z OSP, jak to teraz wygląda z organizacją takich imprez. Co można, a czego nie można. Każdy się boi wziąć to brzemię na siebie, bo nie dość, że organizujemy imprezę, przygotowujemy się do niej, to jeszcze odpowiedzialność jest ogromna.

Władze Pokoju zorganizowały w piątek specjalne szkolenie w tej sprawie. Byli przedstawiciele Urzędu Kontroli Skarbowej a także pracownicy inspekcji sanitarnej. Szefowa gminy Barbara Zając podkreśla, że kary, naloty na pikniki i festyny powodują, że niebawem ta oddolna inicjatywa całkiem zaniknie.

- Głównie chodzi nam o to, by właśnie nie zabijać tej inicjatywy, bo tak naprawdę zaczęto już w gminie myśleć o tym, by w ogóle nie organizować czegokolwiek. Ani w szkołach, ani w sołectwach. Te festyny rodzinne, które odbywały się do tej pory, mogą zanikać, bo jest strach przed odpowiedzialnością karną, a - jak wiadomo - nikt nie chce płacić mandatów – dodaje wójt Pokoju.

Problem dotyczy całego regionu. Na organizatorów festynów szkolnych, parafialnych, czy rodzinnych padł blady strach. Organizatorzy w większości przypadków działają z dobrych chęci, a zamiast wesołej zabawy i dodatkowych pieniędzy np. na klasową wycieczkę czy przybory szkolne, mogą ich czekać kłopoty.
Tomasz Krystosek i Barbara Zając

Wiadomości z regionu

2018-11-21, godz. 12:35 Andrzej Buła ponownie marszałkiem województwa 21 radnych wojewódzkich na dzisiejszej pierwszej sesji w nowym składzie zagłosowało za ponownym przekazaniem steru województwa w ręce Andrzeja Buły (Koalicja ... » więcej 2018-11-21, godz. 12:30 Jaka będzie nowa kadencja samorządu w Opolu? W miarę spokojna, merytoryczna i bez opozycji - Wybory za nami, zabieramy się do pracy - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Piotr Mielec, szef klubu radnych prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego ... » więcej 2018-11-21, godz. 11:47 Rafał Bartek z MN został przewodniczącym Sejmiku Województwa Opolskiego. Znamy też skład prezydium Rafał Bartek pokieruje pracami sejmiku województwa. Za jego kandydaturą na przewodniczącego Sejmiku Województwa Opolskiego głosowało 25 radnych, wstrzymało si ... » więcej 2018-11-21, godz. 11:10 Elektroniczny system głosowania przysporzył problemów brzeskim radnym Na inauguracyjnej sesji Rady Miejskiej w Brzegu testowano nowe urządzenia, które mają usprawnić prowadzenie obrad. Każdy z radnych otrzymał specjalny imienny ... » więcej 2018-11-21, godz. 11:08 Trochę odpoczynku i poszukiwania nowej pracy - Krystian Baldy kończy rządzenie gminą Łubniany Wiele udało się zrobić, teraz szukam nowej pracy - Krystian Baldy żegna się z fotelem wójta gminy Łubniany. Zastąpi go Paweł Wąsiak z KWW Łubniany Czas na Zmi ... » więcej 2018-11-21, godz. 10:08 Nowa kadencja w Ozimku rozpoczęta. W planach: inwestycje, współpraca z radą i kontakt z mieszkańcami Kontakt z mieszkańcami, współpraca z radą miejską, a także kontynuowanie prac i inwestycja w gminę - to plany burmistrza Ozimka, Jana Labusa, który rozpoczął ... » więcej 2018-11-21, godz. 10:00 Krajówka pod Nysą będzie zablokowana. Mieszkańcy Strobic będą w ten sposób protestować po południu Mieszkańcy Strobic w gminie Pakosławice ponownie zablokują drogę krajową numer 46. W przeprowadzeniu protestu pomogą im mieszkańcy Pakosławic i Prusinowic. W ... » więcej 2018-11-21, godz. 08:32 Nyski poseł ponownie ukarany przez sejmową Komisję Etyki. "Nie nazwałem wprost burmistrza durniem" Nyski poseł Janusz Sanocki ponownie ukarany przez sejmową Komisję Etyki Poselskiej. Tym razem poszło o internetowe wpisy skierowane w stronę burmistrza Kordia ... » więcej 2018-11-21, godz. 06:00 W Namysłowie szukają seniorów. Chcą ich aktywizować w nowej placówce Dzienny Dom Senior+ to nowe miejsce na mapie powiatu namysłowskiego, w którym najstarsi mieszkańcy regionu będą mogli miło spędzać czas. Kończą się prace adap ... » więcej 2018-11-20, godz. 23:00 Nowy starosta powiatu głubczyckiego. Piotr Soczyński wybrany przez radnych Piotr Soczyński został nowym starostą głubczyckim. Wyboru dokonali w tajnym głosowaniu radni podczas I sesji rady powiatu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »