Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-16, 11:00 Autor: Maciej Stępień

Coraz mniej festynów i rodzinnych imprez. Wszystko przez mnożące się kontrole

Nadchodzi koniec festynów? Na zdjęciu festyn rodzinny w Grodkowie [fot. UM Grodków]
Nadchodzi koniec festynów? Na zdjęciu festyn rodzinny w Grodkowie [fot. UM Grodków]
Stowarzyszenia działające na terenie gminy Pokój alarmują, że coraz mniej jest chętnych do organizacji mniejszych plenerowych festynów i pikników. - Wszystko przez naloty skarbówki czy sanepidu – skarżą się liderzy lokalnych grup działania. Dziś w Pokoju odbyło się specjalne szkolenie, by uświadomić wszystkim zainteresowanym, jak zgodnie z przepisami zorganizować festyn i nie narazić się na odpowiedzialność karno-skarbową.
Tomasz Krystosek, prezes Stowarzyszenia Nowej Wsi Kopalina, mówi Radiu Opole, że coraz trudniej znaleźć chętnych do organizacji różnych imprez.

– Blady strach padł na różne grupy, a wszystko przez kontrole – dodaje. – Zgłaszają się do mnie liderzy lokalnych grup, stowarzyszeń, pyta Caritas, a nawet strażacy z OSP, jak to teraz wygląda z organizacją takich imprez. Co można, a czego nie można. Każdy się boi wziąć to brzemię na siebie, bo nie dość, że organizujemy imprezę, przygotowujemy się do niej, to jeszcze odpowiedzialność jest ogromna.

Władze Pokoju zorganizowały w piątek specjalne szkolenie w tej sprawie. Byli przedstawiciele Urzędu Kontroli Skarbowej a także pracownicy inspekcji sanitarnej. Szefowa gminy Barbara Zając podkreśla, że kary, naloty na pikniki i festyny powodują, że niebawem ta oddolna inicjatywa całkiem zaniknie.

- Głównie chodzi nam o to, by właśnie nie zabijać tej inicjatywy, bo tak naprawdę zaczęto już w gminie myśleć o tym, by w ogóle nie organizować czegokolwiek. Ani w szkołach, ani w sołectwach. Te festyny rodzinne, które odbywały się do tej pory, mogą zanikać, bo jest strach przed odpowiedzialnością karną, a - jak wiadomo - nikt nie chce płacić mandatów – dodaje wójt Pokoju.

Problem dotyczy całego regionu. Na organizatorów festynów szkolnych, parafialnych, czy rodzinnych padł blady strach. Organizatorzy w większości przypadków działają z dobrych chęci, a zamiast wesołej zabawy i dodatkowych pieniędzy np. na klasową wycieczkę czy przybory szkolne, mogą ich czekać kłopoty.
Tomasz Krystosek i Barbara Zając

Wiadomości z regionu

2018-07-17, godz. 20:15 Spór ws. kosztów składowania śmieci w Domaszkowicach rozstrzygnie Temida. Gminy skarżą się do sądu na działanie burmis ... Cenowy spór dotyczący opłat za składowanie śmieci w Domaszkowicach rozstrzygnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Skargę na zarządzenie burmistrza Nysy ... » więcej 2018-07-17, godz. 20:15 Młody mężczyzna zginął na przejeździe kolejowym w Głuchołazach W Głuchołazach na przejeździe kolejowym zginął rowerzysta uderzony przez pociąg. Według informacji straży pożarnej młody mężczyzna w wieku około dwudziestu la ... » więcej 2018-07-17, godz. 19:42 Otmuchów szykuje własną książkę kucharską. Będą receptury na lokalne specjały Otmuchów szykuje książkę kulinarną z lokalnymi daniami. Burmistrz Jan Woźniak zdradza, że znajdzie się tam m.in. najlepszy przepis na sandacza po otmuchowsku, ... » więcej 2018-07-17, godz. 18:45 Z deszczu pod rynnę. Mieszkańcy Nowej Cerekwi żądają podłączenia pod kanalizację remontowanej drogi Mieszkańcy Nowej Cerekwi w gminie Kietrz chcą zmiany w projekcie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 416. Obecnie obowiązujący - jak twierdzą - uniemożliwia przy ... » więcej 2018-07-17, godz. 18:45 Przyjeżdżają do Opola niemal z całego świata. Wystartował Letni Uniwersytet Opolski 60 studentów z Chin, Indonezji, Ukrainy i Kazachstanu oficjalnie rozpoczęło dziś (17.07) naukę na Uniwersytecie Opolskim. Przez trzy tygodnie zagraniczni żacy ... » więcej 2018-07-17, godz. 18:30 Nyscy WOPR-owcy mają na stanie kradzione auto. "Trefny" wóz pochodzi z Hiszpanii Samochód nyskich wodniaków pochodzi z... kradzieży. Z ustaleń jakich dokonała nyska prokuratura wynika, że auto, które wodniacy kupili od prywatnej osoby poch ... » więcej 2018-07-17, godz. 17:30 Brzeski MOPS ma nową siedzibę. Zyskali petenci oraz sami urzędnicy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzegu po wielu latach oczekiwań doczekał się nowej bazy. Placówka oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w budynku przy ... » więcej 2018-07-17, godz. 16:09 Karambol z udziałem 7 aut na DK 40. Nie ma osób poszkodowanych 5 aut osobowych, ciężarówka i bus dostawczy zderzyły się na DK 40, między miejscowościami Mochów i Wierzch. » więcej 2018-07-17, godz. 15:38 Na programie Dostępność Plus ma skorzystać 12 milionów Polaków - Zmiany prawa na pewno poprawią jakość życia, nie tylko osób niepełnosprawnych - powiedział w Loży Radiowej Zdzisław Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka ... » więcej 2018-07-17, godz. 14:48 CBA przeszkoli pracowników prudnickiego DPS-u. "Mają być, jak żona Cezara" Do Centralnego Biura Antykorupcyjnego wystąpił dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Prudniku. Poprosił o przeszkolenie swoich pracowników. Za poprzedniego kierow ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »