Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-29, 21:17 Autor: Ewelina Laxy

Goście Niedzielnej Loży Radiowej dyskutowali o prognozach przedwyborczych

Od lewej: Katarzyna Czochara, Przemysław Pospieszyński, Robert Tistek, Marcin Ociepa, Antoni Konopka, Piotr Wach i Ryszard Galla [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Katarzyna Czochara, Przemysław Pospieszyński, Robert Tistek, Marcin Ociepa, Antoni Konopka, Piotr Wach i Ryszard Galla [fot. Justyna Krzyżanowska]
W mijającym tygodniu Zjednoczona Prawica, jako pierwsza formacja w kraju, ogłosiła kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich. W Opolu z ramienia PiS starować ma Violetta Porowska. Patryk Jaki za to powalczy o fotel prezydenta Warszawy. O tym dyskutowali goście Niedzielnej Loży Radiowej.
Jak mówi Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, propozycje, jakie zostały przedstawione są najlepszymi z możliwych.

- Poszczególne kandydatury trzeba oceniać w bardzo konkretnym kontekście. Ta drużyna została dobrze przygotowana po to, żeby odpowiedzieć w poszczególnych miastach precyzyjnie na oczekiwania wyborców, na oczekiwania, które niesie, przed tymi poszczególnymi miastami, przyszłość.

Innego zdania jest Piotr Wach z Nowoczesnej, który zaznacza, że prezentacja kandydatów na prezydentów poszczególnych miast była dowodem na to, że są oni w pełni podporządkowani Jarosławowi Kaczyńskiemu.

- Wyglądało to wszystko na zmontowane ad hoc. Wszyscy kandydaci byli wyczytani przez Jarosława Kaczyńskiego według alfabetu. Nikt z kandydatów nie mógł powiedzieć ani słowa. Dla mnie przekaz jest jednoznaczny: wyznaczono kandydatów do walki o poszczególne miasta, ale ci kandydaci są przedłużeniem Jarosława Kaczyńskiego na poszczególne miasta.

Posłanka PiS Katarzyna Czochara, mówi, że wybrane osoby są dopasowane do tego, czego oczekują mieszkańcy ośrodków.

- W każdym jednym regionie, w każdym jednym mieście wojewódzkim, przeprowadzone będą konferencje, na których poszczególni kandydaci zabierać będą głos i prezentować pewne kwestie.

Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej twierdzi, że nadchodzące wybory będą wyjątkowe, a walka o "stołki" będzie zacięta. Poseł zwraca uwagę na to, że samorządy stają się coraz bardziej upolitycznione.

- Z żalem na to wszystko spoglądam, ponieważ oczekiwałbym jednak pamiętania, że są to wybory samorządowe. Chciałbym znać stanowiska, co do roli samorządów, jakości samorządów, funkcjonowania samorządów, bo, to jest rzecz bardzo ważna.

Opozycja zaznacza, że wybory pokażą jakiego kraju chcą Polacy.

- Pokaz kandydatów był dowodem na to, że PiS chce scentralizowanej Polski - mówi Przemysław Pośpieszyński z Platformy Obywatelskiej. - Prezes namaścił tych wszystkich kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich. Tak naprawdę będziemy wybierać pomiędzy Polską samorządną, która chce mieć więcej władzy, żeby obywatele mogli decydować, a nie, że wszystko dzieje się na ul. Nowogrodzkiej i pan prezes sobie decyduje, kto ma kandydować.

- Wszystkie asy są na stole, jako opozycja wiemy z kim przyjdzie nam się zmierzyć - zaznacza Antoni Konopka z PSL. - PiS postawił na kandydatów mocnych wizerunkowo i na tych młodszych polityków. Mają te osoby spowodować, że ta kampania będzie mocna, dynamiczna. Natomiast pojawia się pytanie, jakie te osoby mają doświadczenie jako samorządowcy.

Robert Tistek z Kukiz'15 twierdzi, że wybory będą sprawdzianem dyskusji merytorycznej i kultury politycznej w kraju.

- Niech pokażą, co potrafią i już. Kultura polityczna w naszym kraju topnieje i maleje totalnie. Widząc zachowania niektórych osób w polityce uważam, że ta kampania będzie, jaka będzie. Będzie niestety straszna i brudna.

Politycy rozmawiali także o krajobrazie przedwyborczym stolicy regionu.
Marcin Ociepa
Piotr Wach
Katarzyna Czochara
Ryszard Galla
Przemysław Pośpieszynski
Antoni Konopka
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2019-01-20, godz. 23:27 Drugie Światełko do Nieba w Opolu. Mieszkańcy upamiętnili prezydenta Gdańska i wyrazili poparcie dla Owsiaka Mieszkańcy Opola wyrazili poparcie dla Jerzego Owsiaka i uczcili pamięć prezydenta Pawła Adamowicza. O 19:30 spotkali się na Rynku, bo po zabójstwie prezydent ... » więcej 2019-01-20, godz. 23:06 Znamy wyniki wyborów uzupełniających do Rady Gminy Turawa Aneta Buczek i Artur Pikos wygrali w wyborach uzupełniających do Rady Gminy Turawa. » więcej 2019-01-20, godz. 22:59 W Nysie dziecko podtruło się tlenkiem węgla podczas kąpieli Do zdarzenia doszło przed godz. 22:00 (20.01), w budynku przy ul. Komisji Edukacji Narodowej. » więcej 2019-01-20, godz. 22:17 Tragedia w Gogolinie. Policja znalazła zwłoki kobiety i mężczyzny w domu jednorodzinnym Dwa ciała znaleźli policjanci w jednym z domów jednorodzinnych w Gogolinie. Jak dowiedziało się Radio Opole, to 53-letnia lekarka i 57-letni optyk. » więcej 2019-01-20, godz. 20:00 Czy straż miejska w Namysłowie przestanie istnieć? Pomysł burmistrza będą musieli poprzeć radni Namysłowska straż miejska może wkrótce przestać istnieć. Chce tego nowy włodarz miasta, który likwidację formacji zapowiadał jeszcze w kampanii wyborczej. » więcej 2019-01-20, godz. 19:00 Sieć szkół się nie zmieni, za to powstaną nowe boiska Samorząd gminy Krapkowice przygotowuje się do nowego roku szkolnego. Nie są planowane żadne zmiany w sieci placówek oświatowych, ale za to w budżecie zapisano ... » więcej 2019-01-20, godz. 18:00 Opolscy politycy rozmawiali o reakcji całej Polski na zabójstwo prezydenta Adamowicza Zabójstwo Pawła Adamowicza i żałoba towarzysząca temu tragicznemu zdarzeniu, to temat Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy rozmawiali, co zrobić, by ws ... » więcej 2019-01-20, godz. 18:00 Edukacja, pieniądze i rozrywka. Grupa AZOTY ZAK S.A. dla głubczyckiej młodzieży Stypendia dla najlepszych uczniów, poznawanie procesów produkcyjnych, wyjazdy na mecze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, czy pomoc przy organizacji ważnych szkolnych wy ... » więcej 2019-01-20, godz. 16:00 Wspólnie przeszkolą nauczycieli pływania, bo tak jest taniej Dzieci z Leśnicy jeżdżą na lekcje wychowania fizycznego na basen do Zdzieszowic. O ich bezpieczeństwo dbają ratownicy, którzy są członkami WOPR Leśnica. Teraz ... » więcej 2019-01-20, godz. 15:17 Uwaga, smog! Mieszkańcy oddychają dziś fatalnym powietrzem [AKTUALIZACJA] Mieszkańcy Opola i okolic, jeśli tylko mogą, powinni dziś (20.01) zostać w domach. Jak pokazują urządzenia pomiarowe, w przeważającej części miasta powietrze ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »