Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-29, 21:17 Autor: Ewelina Laxy

Goście Niedzielnej Loży Radiowej dyskutowali o prognozach przedwyborczych

Od lewej: Katarzyna Czochara, Przemysław Pospieszyński, Robert Tistek, Marcin Ociepa, Antoni Konopka, Piotr Wach i Ryszard Galla [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Katarzyna Czochara, Przemysław Pospieszyński, Robert Tistek, Marcin Ociepa, Antoni Konopka, Piotr Wach i Ryszard Galla [fot. Justyna Krzyżanowska]
W mijającym tygodniu Zjednoczona Prawica, jako pierwsza formacja w kraju, ogłosiła kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich. W Opolu z ramienia PiS starować ma Violetta Porowska. Patryk Jaki za to powalczy o fotel prezydenta Warszawy. O tym dyskutowali goście Niedzielnej Loży Radiowej.
Jak mówi Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, propozycje, jakie zostały przedstawione są najlepszymi z możliwych.

- Poszczególne kandydatury trzeba oceniać w bardzo konkretnym kontekście. Ta drużyna została dobrze przygotowana po to, żeby odpowiedzieć w poszczególnych miastach precyzyjnie na oczekiwania wyborców, na oczekiwania, które niesie, przed tymi poszczególnymi miastami, przyszłość.

Innego zdania jest Piotr Wach z Nowoczesnej, który zaznacza, że prezentacja kandydatów na prezydentów poszczególnych miast była dowodem na to, że są oni w pełni podporządkowani Jarosławowi Kaczyńskiemu.

- Wyglądało to wszystko na zmontowane ad hoc. Wszyscy kandydaci byli wyczytani przez Jarosława Kaczyńskiego według alfabetu. Nikt z kandydatów nie mógł powiedzieć ani słowa. Dla mnie przekaz jest jednoznaczny: wyznaczono kandydatów do walki o poszczególne miasta, ale ci kandydaci są przedłużeniem Jarosława Kaczyńskiego na poszczególne miasta.

Posłanka PiS Katarzyna Czochara, mówi, że wybrane osoby są dopasowane do tego, czego oczekują mieszkańcy ośrodków.

- W każdym jednym regionie, w każdym jednym mieście wojewódzkim, przeprowadzone będą konferencje, na których poszczególni kandydaci zabierać będą głos i prezentować pewne kwestie.

Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej twierdzi, że nadchodzące wybory będą wyjątkowe, a walka o "stołki" będzie zacięta. Poseł zwraca uwagę na to, że samorządy stają się coraz bardziej upolitycznione.

- Z żalem na to wszystko spoglądam, ponieważ oczekiwałbym jednak pamiętania, że są to wybory samorządowe. Chciałbym znać stanowiska, co do roli samorządów, jakości samorządów, funkcjonowania samorządów, bo, to jest rzecz bardzo ważna.

Opozycja zaznacza, że wybory pokażą jakiego kraju chcą Polacy.

- Pokaz kandydatów był dowodem na to, że PiS chce scentralizowanej Polski - mówi Przemysław Pośpieszyński z Platformy Obywatelskiej. - Prezes namaścił tych wszystkich kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich. Tak naprawdę będziemy wybierać pomiędzy Polską samorządną, która chce mieć więcej władzy, żeby obywatele mogli decydować, a nie, że wszystko dzieje się na ul. Nowogrodzkiej i pan prezes sobie decyduje, kto ma kandydować.

- Wszystkie asy są na stole, jako opozycja wiemy z kim przyjdzie nam się zmierzyć - zaznacza Antoni Konopka z PSL. - PiS postawił na kandydatów mocnych wizerunkowo i na tych młodszych polityków. Mają te osoby spowodować, że ta kampania będzie mocna, dynamiczna. Natomiast pojawia się pytanie, jakie te osoby mają doświadczenie jako samorządowcy.

Robert Tistek z Kukiz'15 twierdzi, że wybory będą sprawdzianem dyskusji merytorycznej i kultury politycznej w kraju.

- Niech pokażą, co potrafią i już. Kultura polityczna w naszym kraju topnieje i maleje totalnie. Widząc zachowania niektórych osób w polityce uważam, że ta kampania będzie, jaka będzie. Będzie niestety straszna i brudna.

Politycy rozmawiali także o krajobrazie przedwyborczym stolicy regionu.
Marcin Ociepa
Piotr Wach
Katarzyna Czochara
Ryszard Galla
Przemysław Pośpieszynski
Antoni Konopka
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2018-11-16, godz. 21:30 W powiecie nyskim spada przestępczość i rośnie wykrywalność zdarzeń. "Świadczy to o dobrej pracy policjantów" Przestępczość w powiecie nyskim spada - tak wynika z policyjnych statystyk. Oprócz tego, większy odsetek zgłoszonych spraw kończy się ukaraniem sprawcy. » więcej 2018-11-16, godz. 20:30 Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu pełen atrakcji: Diabelski Młyn, Strefa Snow Parku i Marsz Mikołajów Na opolskim rynku trwa montaż pierwszych choinek i drewnianych stoisk. 1 grudnia w stolicy regionu ruszy Jarmark Bożonarodzeniowy, najdłuższy w historii, bo p ... » więcej 2018-11-16, godz. 19:00 Pracownicy więziennictwa i naukowcy podsumowali 100 lat pracy penitencjarnej w niepodległej Polsce Oddziaływanie poprzez pracę podstawą efektywnej resocjalizacji. Na ogólnopolskiej konferencji w Opolu praktycy i teoretycy związani ze służbą więzienną w Pols ... » więcej 2018-11-16, godz. 18:30 "Dołącz do nas" - mundurowi zachęcają do podjęcia służby w policji 'Dołącz do nas' - tym hasłem mundurowi z opolskiego garnizonu zachęcają do podjęcia służby w policji. Kampania ma prezentować, jak z punktu widzenia praktyka ... » więcej 2018-11-16, godz. 18:15 Mężczyzna, który pobił niemowlę aresztowany pod zarzutem usiłowania zabójstwa Sąd aresztował na 3 miesiące 36-latka, który wczoraj (15.11) pobił 10-miesięczne dziecko w Kadłubie pod Strzelcami Opolskimi. Prokuratura postawiła mężczyźnie ... » więcej 2018-11-16, godz. 18:00 Po raz ostatni oddali hołd Orlętom Lwowskim. Uroczystość w gimnazjum Wraz z galą upamiętniającą stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, jak co roku Publiczne Gimnazjum nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu oddało też hołd swoim pa ... » więcej 2018-11-16, godz. 16:15 Furiat zaatakował dwie kobiety, zanim pobił niemowlę. "Boga prosiłam, żeby tylko wyjść z tego auta" 36-latek, który wczoraj (15.11) w Kadłubie pod Strzelcami Opolskimi wtargnął do przypadkowego domu i pobił 10-miesięcznego chłopca, wcześniej zaatakował dwie ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:30 Jechała pod prąd i natrafiła na radiowóz. Próbowała uciekać, bo była nietrzeźwa 2 promile alkoholu w organizmie miała 58-letnia kobieta, która została zatrzymana przez brzeskich policjantów. Kierująca chryslerem na ulicy Trzech Kotwic jec ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:15 Miał przemycić 5 ton haszyszu. Prokurator chce 15 lat, obrona uniewinnienia. Oskarżony mówi o zemście białoruskich słu ... Kierowanie grupą przestępczą, pranie brudnych pieniędzy i przemyt 5 ton haszyszu z Hiszpanii przez Polskę na Białoruś - za te czyny przed opolskim sądem odpow ... » więcej 2018-11-16, godz. 12:08 Pobite dziecko z Kadłuba jest w stanie stabilnym. Wymaga dalszej obserwacji Stan pobitego 10-miesięcznego chłopca jest stabilny. Dziecko trafiło wczoraj (15.11) do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego po pobiciu przez obcego mężczyzn ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »