Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-19, 17:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Oszustwo "na Caritas". Możliwe, że oszuści użyli środków usypiających

Policja [fot. Maciej Stępień]
Policja [fot. Maciej Stępień]
Sposobem "na Caritas" zostali oszukani mieszkańcy powiatu głubczyckiego. Stracili 7 tysięcy złotych. To pierwszy taki przypadek na Opolszczyźnie. Oszuści przestawili się jako wolontariusze Caritas i weszli do domu ofiar.
Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie okradzione osoby zostały uśpione środkami. Te znajdować się miały w cieście przyniesionym przez oszustów.

- Oszuści wykorzystali tutaj skojarzenie Caritasu, jako instytucji związanej z kościołem, która pomaga potrzebującym - mówi sierżant sztabowy Łukasz Golinowski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Głubczycach. - Osoby podejrzane wykorzystały dobro, jakie płynie z nazwy i z postrzegania tej instytucji, jaką jest Caritas. Dlatego gorąco apeluję, abyśmy, jeżeli nie znamy i nie jesteśmy pewni, to dzwońmy pytajmy się naszych bliskich. Jeżeli nie wiemy, kto to jest, to zadzwońmy do kogoś młodszego, czy syna, wnuka i zapytajmy się, co mamy zrobić. Jeżeli nie jesteśmy pewni, to niech ta najbliższa nam osoba przyjedzie i pomoże. Przede wszystkim nie wpuszczajmy nieznajomych do domu.

Zbulwersowany sytuacją jest dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej ksiądz Arnold Drechsler.

- W ciągu 27 lat mojego dyrektorowania nie była organizowana ani jedna zbiórka pieniędzy po domach - informuje ks. Drechsler. - Jeżeli są różnego rodzaju katastrofy - huragany, powodzie, to wtedy wszystkie zbiórki wykonywane są w kościołach. Albo w czasie nabożeństw, albo bezpośrednich po nich. Pewnym lepem było rozdawanie paczek, bo to czasami Caritas dla starszych osób organizuje. Wtedy jednak robią to autorytety lokalne.

Dokładne okoliczności zdarzenia z powiatu głubczyckiego bada policja.
sierżant sztabowy Łukasz Golinowski
ksiądz Arnold Drechsler

Wiadomości z regionu

2019-12-07, godz. 10:10 Młodzi muzycy, niepełnosprawna młodzież i seniorzy wspólnie nagrywają charytatywną płytę Kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne w wykonaniu niezwykłej, wielopokoleniowej grupy wypełniają od kilku dni wnętrza zamku w Mosznej. Tam właśnie powstaje… » więcej 2019-12-07, godz. 09:40 Uwaga, bardzo ślisko! Seria zdarzeń na drogach, uszkodzony wóz strażacki W Dąbrówce w pow. krapkowickim, na drodze wojewódzkiej 409 doszło do zderzenia samochodów dostawczego z ciężarowym. W Biadaczu samochód wpadł do rowu. Policja… » więcej 2019-12-07, godz. 08:30 Nysa zastanawia się nad budową spalarni odpadów Instalacja mogłaby być odpowiedzią nie tylko na coraz bardziej ograniczoną powierzchnię do składowania odpadów, ale też zapewnić tańsze ogrzewanie i energię e… » więcej 2019-12-07, godz. 08:00 Sobota: odwiedź krapkowicki Warsztat Terapii Zajęciowej Dzisiaj (7.12) swoje drzwi szeroko otwiera Warsztat Terapii Zajęciowej w Krapkowicach. Każdy będzie miał możliwość zobaczyć, co tam się dzieje i jak wyglądają… » więcej 2019-12-06, godz. 20:45 "Chcemy poprawy bezpieczeństwa na naszych ulicach". Radny Opola apeluje w imieniu mieszkańców Gosławic do prezydenta Mieszkańcy Gosławic chcą, żeby miasto ulicę Wiejską i Wygonową objęło strefą spokojnego ruchu i wprowadziło zakaz poruszania się tam samochodów ciężarowych powyżej… » więcej 2019-12-06, godz. 20:01 "Zrobiło się świątecznie, pięknie, kolorowo". W Opolu ruszył Jarmark Bożonarodzeniowy Ruszył Jarmark Bożonarodzeniowy na opolskim rynku. Wydarzenie pod hasłem 'Kraina Ciepła' zainaugurowało uroczyste uruchomienie 16-metrowego Koła Młyńskiego. Na… » więcej 2019-12-06, godz. 19:00 Mieszkańcy Ozimka prawdopodobnie 9 lutego 2020 roku wybiorą nowego burmistrza Wszystko wskazuje, że w niedzielę 9 lutego 2020 roku odbędą się przedterminowe wybory na burmistrza Ozimka. Projekt rozporządzenia w tej sprawie opublikowało Rządowe… » więcej 2019-12-06, godz. 16:59 Zderzenie trzech aut na DK 45. Nie żyje 28-letni mieszkaniec Baborowa [AKTUALIZACJA] Zablokowana jest droga krajowa nr 45 w miejscowości Żużela. Na trasie Krapkowice - Kędzierzyn-Koźle tuż po godzinie 16:00 zderzyły się trzy pojazdy - dwie osobówki… » więcej 2019-12-06, godz. 15:52 Wrażeń i prezentów wystarczy na długo. Mikołaje z wizytą na oddziale pediatrii USK Uśmiech jest najlepszym lekarstwem, co wiadomo nie od dzisiaj. Nie zabraknie go przez wiele godzin, a nawet dni na twarzach najmłodszych pacjentów Uniwersyteckiego… » więcej 2019-12-06, godz. 15:11 Prudnik: rękodzielnicy zaprezentują wyroby i ozdoby świąteczne Atrakcje dla całych rodzin przygotowano podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Prudniku. Trzydniowej imprezie na rynku towarzyszyć będzie bogata oferta świątecznego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »