Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-19, 17:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Oszustwo "na Caritas". Możliwe, że oszuści użyli środków usypiających

Policja [fot. Maciej Stępień]
Policja [fot. Maciej Stępień]
Sposobem "na Caritas" zostali oszukani mieszkańcy powiatu głubczyckiego. Stracili 7 tysięcy złotych. To pierwszy taki przypadek na Opolszczyźnie. Oszuści przestawili się jako wolontariusze Caritas i weszli do domu ofiar.
Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie okradzione osoby zostały uśpione środkami. Te znajdować się miały w cieście przyniesionym przez oszustów.

- Oszuści wykorzystali tutaj skojarzenie Caritasu, jako instytucji związanej z kościołem, która pomaga potrzebującym - mówi sierżant sztabowy Łukasz Golinowski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Głubczycach. - Osoby podejrzane wykorzystały dobro, jakie płynie z nazwy i z postrzegania tej instytucji, jaką jest Caritas. Dlatego gorąco apeluję, abyśmy, jeżeli nie znamy i nie jesteśmy pewni, to dzwońmy pytajmy się naszych bliskich. Jeżeli nie wiemy, kto to jest, to zadzwońmy do kogoś młodszego, czy syna, wnuka i zapytajmy się, co mamy zrobić. Jeżeli nie jesteśmy pewni, to niech ta najbliższa nam osoba przyjedzie i pomoże. Przede wszystkim nie wpuszczajmy nieznajomych do domu.

Zbulwersowany sytuacją jest dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej ksiądz Arnold Drechsler.

- W ciągu 27 lat mojego dyrektorowania nie była organizowana ani jedna zbiórka pieniędzy po domach - informuje ks. Drechsler. - Jeżeli są różnego rodzaju katastrofy - huragany, powodzie, to wtedy wszystkie zbiórki wykonywane są w kościołach. Albo w czasie nabożeństw, albo bezpośrednich po nich. Pewnym lepem było rozdawanie paczek, bo to czasami Caritas dla starszych osób organizuje. Wtedy jednak robią to autorytety lokalne.

Dokładne okoliczności zdarzenia z powiatu głubczyckiego bada policja.
sierżant sztabowy Łukasz Golinowski
ksiądz Arnold Drechsler

Wiadomości z regionu

2019-01-23, godz. 18:30 "Bardzo dobrze, że Polska wykazała inicjatywę w sprawie brexitu". Sławomir Kłosowski dla Radia Opole prosto z Brukseli Do tej pory było tak, że wszystkie 27 państw członkowskich scedowało negocjacje z Wielką Brytanią na Michela Barniera i Donalda Tuska a rozwój sytuacji pokazu ... » więcej 2019-01-23, godz. 18:00 100 mln dotacji na budowę centrum przesiadkowego Opole Wschód zagrożone? Ekolodzy wysłali skargę do Komisji Europejski ... Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych SILESIA wysłało skargę do Komisji Europejskiej o odebranie 100 milionów złotych dotacji przyznanych na budowę centrum ... » więcej 2019-01-23, godz. 17:15 We wrześniu nie będzie mniej szkół podstawowych w gminie Olesno. Powstają za to oddziały przedszkolne Osiem szkół podstawowych nadal będzie funkcjonować w gminie Olesno. Podczas przygotowań do nowego roku szkolnego zapadła decyzja, wedle której samorząd nie zl ... » więcej 2019-01-23, godz. 16:30 Nielegalne składowisko pod Niemodlinem. WIOŚ: zagrożenia dla środowiska nie stwierdzono. 3 osoby zatrzymane Na tym etapie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu nie stwierdził zagrożenia dla środowiska - chodzi o odkrycie składowiska nielegalnych odpadów ... » więcej 2019-01-23, godz. 16:00 Nielegalne składowisko w Brzęczkowicach nie było pierwsze Prokuratury okręgu opolskiego prowadziły już kilka innych postępowań w tym samym zakresie. Przede wszystkim chodzi o składowiska w Brzegu, Domaniowie i Pogorz ... » więcej 2019-01-23, godz. 15:30 Sprawdzą stan techniczny, trzeźwość oraz miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Rusza akcja "Bezpieczne ferie" Poprawiają się i stan techniczny pojazdów, i świadomość kierowców, ale kontrole nadal będą wzmożone. Opolska policja rozpoczyna akcję 'Bezpieczne ferie'. Będz ... » więcej 2019-01-23, godz. 15:00 W zamian za naukę wymienią parkiet na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu w ramach nauki zawodu młodzi parkieciarze za darmo odrestaurują zabytkową podłogę. Wszystko za sprawą projektu World Parkie ... » więcej 2019-01-23, godz. 14:45 Poszukiwany, poszukiwana w Kluczborku. Policja zatrzymała ukrywającego się przed powrotem do zakładu karnego Kluczborska policja zatrzymała mężczyznę, który nie wrócił z przepustki do zakładu karnego w Poznaniu. 31-latek ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości prz ... » więcej 2019-01-23, godz. 14:00 Przez problem z planem zagospodarowania mają rok poślizgu w budowie remizy W ubiegłym roku strażacy z OSP Fosowskie mieli się cieszyć z nowej remizy. Na razie mogą tylko popatrzeć na plany. Strażnicy nie zaczęto budować, bo gmina Kol ... » więcej 2019-01-23, godz. 13:30 Opolski sąd zdecydował: Dino nie wróci do właściciela Owczarek Dino nie wraca do właściciela. Taką decyzję wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, który rozpatrywał zażalenie właściciela na decyzję gminy Mu ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »