Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-13, 07:45 Autor: Maciej Stępień

Chory w szpitalu musi płacić za telewizję, a skazany w więzieniu?

Za telewizję w szpitalu pacjenci muszą płacić [fot. Maciej Stępień]
Za telewizję w szpitalu pacjenci muszą płacić [fot. Maciej Stępień]
W zakładach karnych więźniowie oglądają telewizję do woli. Muszą płacić abonament, ale nie ma kto ich skontrolować [fot. Maciej Stępień]
W zakładach karnych więźniowie oglądają telewizję do woli. Muszą płacić abonament, ale nie ma kto ich skontrolować [fot. Maciej Stępień]
Brzeskie Centrum Medyczne [fot. Maciej Stępień]
Brzeskie Centrum Medyczne [fot. Maciej Stępień]
Zakład Karny w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Zakład Karny w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
W polskich szpitalach oglądanie telewizji to podniesienie standardów leczenia, za które trzeba dodatkowo płacić. Najczęściej dwa złote za godzinę – tyle wynosi średnia stawka. Oczywiście koszty ponoszą pacjenci, bo szpitali na takie usługi najczęściej nie stać, a Narodowy Funduszu Zdrowia przekazuje wyłącznie pieniądze na leczenie. Oglądanie telewizji - to, jak wiemy przywilej w placówkach medycznych. Co ciekawe, takich opłat nie ponoszą więźniowie. Oglądają telewizję do woli. Choć ustawowy obowiązek opłacania abonamentu jest, ale skazanych nie ma kto skontrolować.
Por. Magdalena Antoszczyszyn, rzecznik brzeskiego zakładu karnego mówi Radiu Opole, że skazani mają w celach telewizory, które podłączone są do anteny zbiorczej.

- Zanim jednak dyrekcja placówki penitencjarnej wyda zgodę na posiadanie odbiornika, więzień informowany jest o obowiązku płacenia abonamentu – dodaje pracownik służby więziennej. – Niestety, my jako funkcjonariusze SW nie jesteśmy organem uprawnionym do kontroli tego, czy skazany opłacił taki abonament, czy nie. Z naszej strony informujemy ich o takim obowiązku.

Dziś, zgodnie z przepisami, to m.in. listonosz może sprawdzić, czy w danym domu, mieszkaniu, czy placówce znajduje się odbiornik telewizyjny. Wiadomo, że taka osoba nie skontroluje cel w zakładzie karnym.

Tymczasem pacjenci nie zawsze są zachwyceni tym, że muszą płacić za telewizję w szpitalu.

- Płacę, dwa złote na godzinę – mówi jedna ze starszych pacjentek w BCM-ie. – Ale co mam zrobić? Powinniśmy być zwolnieni z tych opłat, ale taka Polska jest nasza. Co mogę więcej powiedzieć.

Dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego tłumaczy, że pobyt w szpitalu jest znacznie krótszy od kary więzienia. Krzysztof Konik dodaje, że telewizja to dodatek podnoszący standardy leczenia, za który dziś, trzeba niestety płacić.

- Polacy zamiast na książkę, wolą patrzeć się w szklany ekran i oczywiście mają do tego prawo. Dziś Narodowy Fundusz Zdrowia płaci nam za leczenie, a nie za telewizję, bo ona takiej funkcji nie pełni. Każdy z pacjentów, który ma ochotę, to wrzuca monety do automatu i może sobie tę godzinę, czy dwie oglądnąć. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie, żeby więźniowie nie mieli dostępu do informacji. Taki człowiek po odbyciu kilku, czy kilkunastu lat kary, nie odnalazłby się w rzeczywistym świecie. Musi mieć dostęp do mediów, to też moim zdaniem forma resocjalizacji – wyjaśnia Konik.

Dyrektor BCM-u dodaje na koniec, że jedyny oddziałem zwolnionym z opłat telewizyjnych jest oddział dziecięcy. Tam, po apelach rodziców, zniesiono automaty na monety.
Magdalena Antoszczyszyn, pacjenci i Krzysztof Konik

Wiadomości z regionu

2018-10-16, godz. 22:30 Mediatorzy bezpłatnie dyżurują dla opolan. Trwa Tydzień Mediacji 18 października przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji, którego celem jest popularyzacja mediacji, jako najlepszej metody rozwiązywania sporów. W ramach trwaj ... » więcej 2018-10-16, godz. 22:00 Mieszkańcy Opola podzielili budżet obywatelski. Ponownie zwyciężyły ścieżki rowerowe Ścieżki rowerowe w centrum miasta za pół miliona złotych i zakup pojazdu dla OSP w Szczepanowicach za 950 tysięcy złotych, to zwycięskie projekty w ramach ogó ... » więcej 2018-10-16, godz. 21:30 Nyscy radni podsumowali kończącą się kadencję. Najdłuższa sesja trwała trzy dni 865 uchwał przyjęli w mijającej kadencji nyscy radni miejscy. Najkrótsze spośród 57 posiedzeń trwało kwadrans, a na najdłuższe trzeba było poświęcić aż trzy d ... » więcej 2018-10-16, godz. 21:30 Jacek Niesłuchowski też nie chce budowy nowego więzienia. Kandydat na burmistrza Brzegu przedstawił możliwe scenariusze - Zamiast ściągać do miasta 1500 przestępców, wolę sprowadzić inwestorów, którzy dadzą pracę dla brzeżan - zadeklarował dziś (16.10) na konferencji prasowej k ... » więcej 2018-10-16, godz. 20:30 "Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej". Opolscy wojskowi spotkają się z mieszkańcami Ruszyła kampania rekrutacyjna Ministerstwa Obrony Narodowej pod hasłem 'Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej', która ma pokazać, że bycie żołnierzem zawodowym to ... » więcej 2018-10-16, godz. 20:00 Radio Opole wyróżnione za realizację projektów w ramach programu INTERREG Rozgłośnia Radia Opole została wyróżniona przez marszałka województwa za realizację projektów współfinansowanych z funduszy europejskich. Dziś (16.10) na uroc ... » więcej 2018-10-16, godz. 20:00 Radni sejmiku są optymistami. PO: utrzymamy stan posiadania. PiS: zdobędziemy kilkanaście mandatów Wszystkie ugrupowania w sejmiku województwa opolskiego liczą na dobry wynik wyborach samorządowych. Na kilka dni przed pójściem do urn członkowie klubu PiS, o ... » więcej 2018-10-16, godz. 19:30 Europa pół wieku po roku 1968. Debata trzech narodów w stolicy regionu O stosunkach międzynarodowych, o wnioskach i lekcjach wyciągniętych ze skutków rewolt '68 roku rozmawiają przedstawiciele trzech narodów. Polacy, Czesi i Niem ... » więcej 2018-10-16, godz. 19:00 Ile kierowca może zapłacić za badanie? W Kędzierzynie-Koźlu są pobierane dodatkowe opłaty Czy Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kędzierzynie-Koźlu bezprawnie pobiera opłaty za badania dla kierowców? Takiego zdania są przedstawiciele Fundacji Pand ... » więcej 2018-10-16, godz. 18:30 Koalicja Obywatelska zaprezentowała program dla Nysy. Wśród propozycji budowa hali targowej i mieszkań Budowa hali targowej, uzbrojenie strefy ekonomicznej Radzikowice-Goświnowice oraz nowe mieszkania to część propozycji wyborczych nyskiej Koalicji Obywatelskie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »