Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-13, 07:45 Autor: Maciej Stępień

Chory w szpitalu musi płacić za telewizję, a skazany w więzieniu?

Za telewizję w szpitalu pacjenci muszą płacić [fot. Maciej Stępień]
Za telewizję w szpitalu pacjenci muszą płacić [fot. Maciej Stępień]
W zakładach karnych więźniowie oglądają telewizję do woli. Muszą płacić abonament, ale nie ma kto ich skontrolować [fot. Maciej Stępień]
W zakładach karnych więźniowie oglądają telewizję do woli. Muszą płacić abonament, ale nie ma kto ich skontrolować [fot. Maciej Stępień]
Brzeskie Centrum Medyczne [fot. Maciej Stępień]
Brzeskie Centrum Medyczne [fot. Maciej Stępień]
Zakład Karny w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Zakład Karny w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
W polskich szpitalach oglądanie telewizji to podniesienie standardów leczenia, za które trzeba dodatkowo płacić. Najczęściej dwa złote za godzinę – tyle wynosi średnia stawka. Oczywiście koszty ponoszą pacjenci, bo szpitali na takie usługi najczęściej nie stać, a Narodowy Funduszu Zdrowia przekazuje wyłącznie pieniądze na leczenie. Oglądanie telewizji - to, jak wiemy przywilej w placówkach medycznych. Co ciekawe, takich opłat nie ponoszą więźniowie. Oglądają telewizję do woli. Choć ustawowy obowiązek opłacania abonamentu jest, ale skazanych nie ma kto skontrolować.
Por. Magdalena Antoszczyszyn, rzecznik brzeskiego zakładu karnego mówi Radiu Opole, że skazani mają w celach telewizory, które podłączone są do anteny zbiorczej.

- Zanim jednak dyrekcja placówki penitencjarnej wyda zgodę na posiadanie odbiornika, więzień informowany jest o obowiązku płacenia abonamentu – dodaje pracownik służby więziennej. – Niestety, my jako funkcjonariusze SW nie jesteśmy organem uprawnionym do kontroli tego, czy skazany opłacił taki abonament, czy nie. Z naszej strony informujemy ich o takim obowiązku.

Dziś, zgodnie z przepisami, to m.in. listonosz może sprawdzić, czy w danym domu, mieszkaniu, czy placówce znajduje się odbiornik telewizyjny. Wiadomo, że taka osoba nie skontroluje cel w zakładzie karnym.

Tymczasem pacjenci nie zawsze są zachwyceni tym, że muszą płacić za telewizję w szpitalu.

- Płacę, dwa złote na godzinę – mówi jedna ze starszych pacjentek w BCM-ie. – Ale co mam zrobić? Powinniśmy być zwolnieni z tych opłat, ale taka Polska jest nasza. Co mogę więcej powiedzieć.

Dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego tłumaczy, że pobyt w szpitalu jest znacznie krótszy od kary więzienia. Krzysztof Konik dodaje, że telewizja to dodatek podnoszący standardy leczenia, za który dziś, trzeba niestety płacić.

- Polacy zamiast na książkę, wolą patrzeć się w szklany ekran i oczywiście mają do tego prawo. Dziś Narodowy Fundusz Zdrowia płaci nam za leczenie, a nie za telewizję, bo ona takiej funkcji nie pełni. Każdy z pacjentów, który ma ochotę, to wrzuca monety do automatu i może sobie tę godzinę, czy dwie oglądnąć. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie, żeby więźniowie nie mieli dostępu do informacji. Taki człowiek po odbyciu kilku, czy kilkunastu lat kary, nie odnalazłby się w rzeczywistym świecie. Musi mieć dostęp do mediów, to też moim zdaniem forma resocjalizacji – wyjaśnia Konik.

Dyrektor BCM-u dodaje na koniec, że jedyny oddziałem zwolnionym z opłat telewizyjnych jest oddział dziecięcy. Tam, po apelach rodziców, zniesiono automaty na monety.
Magdalena Antoszczyszyn, pacjenci i Krzysztof Konik

Wiadomości z regionu

2018-04-20, godz. 06:00 Nocny wypadek w okolicach miejscowości Komorno Na drodze krajowej nr 45 na odcinku Racibórz - Krapkowice przed godziną drugą dachował samochód osobowy. Trzy osoby zostały ranne. » więcej 2018-04-20, godz. 00:13 Dachowanie samochodu osobowego w Główczycach W Główczycach w powiecie oleskim doszło do dachowania samochodu osobowego. Trzy osoby zostały poszkodowane. » więcej 2018-04-19, godz. 22:00 Zderzenie motocyklisty z osobówką w centrum Opola Na ul. Armii Krajowej w Opolu 36-latek kierujący motocyklem marki yamaha zderzył się z osobowym fordem mondeo. Doznał obrażeń ciała i został przewieziony do s ... » więcej 2018-04-19, godz. 21:20 Gmina Strzeleczki wspiera rozbudowę Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim Wójt gminy Strzeleczki przekazał darowiznę, w kwocie 20 tysięcy złotych na ręce władz Uniwersytetu Opolskiego. Fundusze mają wesprzeć rozbudowę Collegium Medi ... » więcej 2018-04-19, godz. 21:00 Opole: Radni sprawdzą transakcje prezydenta. Wyniki poznamy po wakacjach Komisja Rewizyjna działająca przy Radzie Miasta Opola skontroluje zamiany gruntów i budynków i ich zbycie w latach 2014-2018. Chodzi o transakcje zawierane pr ... » więcej 2018-04-19, godz. 20:30 Policja łapała kierowców "z ciężką nogą" na A4 18 mandatów i 1 sprawa skierowana do sądu - to efekt policyjnej akcji 'Nie dla prędkości', którą przeprowadzono na autostradzie A4. » więcej 2018-04-19, godz. 19:45 Posadzili bratki w dziurach drogi powiatowej. Starosta mówi, że to łamanie prawa Kwiaty rosnące w asfaltowej jezdni pokazały się w Szybowicach. Nie ma to jednak związku z wiosną. W dziurach drogi biegnącej przez wioskę posadzili je mieszka ... » więcej 2018-04-19, godz. 19:20 "Bieg w kasku" zachęcał do studiowania na Politechnice Opolskiej Ponad 70 zawodniczek wystartowało w 'Biegu w kasku' na błoniach Politechniki Opolskiej. To element ogólnopolskiej akcji 'Dziewczyny na Politechniki', której c ... » więcej 2018-04-19, godz. 18:30 Nowe drzewa w parku na osiedlu im. Armii Krajowej w Opolu. "Wszyscy musimy dbać o środowisko" 16 nowych topoli i dębów rośnie od dzisiaj (19.04) na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. To część rozbudowy parku w pobliżu tzw. górki śmierci z myślą o nowych m ... » więcej 2018-04-19, godz. 17:30 Oszustwo "na Caritas". Możliwe, że oszuści użyli środków usypiających Sposobem 'na Caritas' zostali oszukani mieszkańcy powiatu głubczyckiego. Stracili 7 tysięcy złotych. To pierwszy taki przypadek na Opolszczyźnie. Oszuści prze ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »