Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-06, 13:15 Autor: Witold Wośtak

Za kilka dni będzie można oddać głosy na zadania II Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. 3 mln do dyspozycji Opolan

Antoni Konopka i Andrzej Buła [fot. Witold Wośtak]
Antoni Konopka i Andrzej Buła [fot. Witold Wośtak]
Głosowanie na zadania II Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego rozpocznie się w poniedziałek (09.04) i potrwa do 29 kwietnia. Weryfikację formalną i merytoryczną przeszło 100 ze 128 zgłoszonych projektów.
Pomysły mieszkańców podzielono na dwie grupy: powiatowe i subregionalne. Głosowanie będzie prowadzone na stronie www.budzet.opolskie.pl i w 11 punktach województwa.

- Nie ma dolnej granicy wiekowej, ale młodzież, która nie skończyła 16 lat potrzebuje zgody rodzica - mówi Anna Kurdej-Michniewicz, zastępca dyrektora departamentu organizacyjno-administracyjnego. - Będą specjalne rubryki, w których rodzice wyrażą zgodę. Jeżeli chodzi o oddawanie głosów, każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować na jedno zadanie subregionalne i jedno powiatowe. Można poprzeć projekty obu grup wyłącznie w zgodzie ze swoim adresem.

Zdaniem marszałka Andrzeja Buły, ważne jest uświadomienie mieszkańcom, że mogą decydować o wydawaniu pieniędzy publicznych. - Ta inicjatywa nie wymaga od mieszkańca procedury formalnej i prawnej. Nie musisz być fundacją ani stowarzyszeniem. Wystarczy być pasjonatem i chcieć pokazać się w jakiejś aktywności. Wiele osób ma pomysł na zaangażowanie się w coś, ale kiedy muszą zarejestrować się w starostwie lub Krajowym Rejestrze Sądowym jako pełnoprawny podmiot, w momencie zapada decyzja o odpuszczeniu tematu.

Z kolei Antoni Konopka, członek Zarządu Województwa Opolskiego, zwraca uwagę na różnorodność pomysłów oraz inicjatywy dotyczące wszystkich grup wiekowych. - Projekty są przeznaczone dla dzieci, średniego pokolenia i co bardzo istotne, seniorzy również zostali tu ujęci. Są między innymi zadania związane z kulturą i muzyką, która łączy Opolan i jest ważnym elementem. Jestem więc przekonany, że nasz Marszałkowski Budżet Obywatelski rozbudza nowe pomysły na współpracę oraz zaangażowanie.

Wyniki głosowania powinniśmy poznać nie później niż 30 maja. W puli II Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego są 3 miliony złotych.
Anna Kurdej-Michniewicz
Andrzej Buła
Antoni Konopka

Wiadomości z regionu

2018-10-18, godz. 21:30 Ugoda zawarta do grudnia. Nie będzie akcji protestacyjnej pielęgniarek w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kluczborku Nie będzie akcji protestacyjnej pielęgniarek i położnych Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. Przedstawicielki związków zawodowych osiągnęły porozumienie ... » więcej 2018-10-18, godz. 20:49 Miniatura nyskiej bazyliki ma pozwolić niewidomym "zobaczyć" zabytek Przed nyską bazyliką stanęła odlana z brązu makieta, odwzorowująca kształt zabytku. Ma ona pomóc niewidomym w poznawaniu walorów kościoła oraz stojącej obok d ... » więcej 2018-10-18, godz. 20:45 Nowoczesna podsumowała kampanię w powiecie nyskim. "Nadchodzące wybory będą równie ważne, jak te w 1990 roku" - Nysa na naszej mapie wyborczej jest jednym z najważniejszych miejsc - zapewniał podczas konferencji prasowej zorganizowanej na miejscowym Rynku poseł Nowocz ... » więcej 2018-10-18, godz. 20:00 Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny już za półmetkiem. Ma być gotowy w styczniu 2020 roku [ZDJĘCIA] Ponad połowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny jest już wybudowana. Inwestor i wykonawca zapowiadają, że do 18 stycznia 2020 roku, całość będzie go ... » więcej 2018-10-18, godz. 19:40 Zofia Małas: Chcemy odwrócić negatywny trend postrzegania pielęgniarstwa Pensja podstawowa od 3 tysięcy złotych w górę i mniej pacjentów pod opieką na dyżurze - tak zmienić mają się warunki pracy i płacy pielęgniarek oraz położnych ... » więcej 2018-10-18, godz. 19:30 Nacisk na rozmowy, współpracę i złożone obietnice. Koalicja Obywatelska zrobiła bilans kampanii Koalicja Obywatelska podsumowała kampanię wyborczą w Opolu. Na konferencji prasowej samorządowcy i politycy Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej podkreśla ... » więcej 2018-10-18, godz. 19:30 Klub radnych Razem dla Opola podsumował działania w mijającej kadencji. "RdO zdało egzamin" Klub RdO liczył 4 radnych i jak podkreśla Krzysztof Drynda to nie są radni przypadkowi i bierni. - Wielokrotnie można było obserwować jaka jest aktywność nasz ... » więcej 2018-10-18, godz. 18:45 Nyski PiS podsumował kampanię wyborczą. "Mamy program spójny na każdym szczeblu" - Chcemy wykorzystać okazję, że rząd Prawa i Sprawiedliwości do tej pory pomagał Nysie i dalej zamierza pomagać - zapowiada Paweł Nakonieczny, który ubiega si ... » więcej 2018-10-18, godz. 18:30 Radni Opola znów nie uchwalili projektu miejskiego becikowego Inicjatywa klubu Prawa i Sprawiedliwości wróciła na sesję rady miasta Opola po raz trzeci. Przypomnijmy, 'becikowe' uchwalono w maju, ale już wtedy pojawiały ... » więcej 2018-10-18, godz. 18:00 Napad na sklep w Rudnikach. Sprzedawczyni spłoszyła napastnika Nieudany napad na sklep w Rudnikach w powiecie oleskim. Dziś (18.10) około 16.30 zamaskowany mężczyzna, z chustą na twarzy, wszedł do sklepu spożywczego i gro ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »