Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-06, 13:15 Autor: Witold Wośtak

Za kilka dni będzie można oddać głosy na zadania II Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. 3 mln do dyspozycji Opolan

Antoni Konopka i Andrzej Buła [fot. Witold Wośtak]
Antoni Konopka i Andrzej Buła [fot. Witold Wośtak]
Głosowanie na zadania II Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego rozpocznie się w poniedziałek (09.04) i potrwa do 29 kwietnia. Weryfikację formalną i merytoryczną przeszło 100 ze 128 zgłoszonych projektów.
Pomysły mieszkańców podzielono na dwie grupy: powiatowe i subregionalne. Głosowanie będzie prowadzone na stronie www.budzet.opolskie.pl i w 11 punktach województwa.

- Nie ma dolnej granicy wiekowej, ale młodzież, która nie skończyła 16 lat potrzebuje zgody rodzica - mówi Anna Kurdej-Michniewicz, zastępca dyrektora departamentu organizacyjno-administracyjnego. - Będą specjalne rubryki, w których rodzice wyrażą zgodę. Jeżeli chodzi o oddawanie głosów, każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować na jedno zadanie subregionalne i jedno powiatowe. Można poprzeć projekty obu grup wyłącznie w zgodzie ze swoim adresem.

Zdaniem marszałka Andrzeja Buły, ważne jest uświadomienie mieszkańcom, że mogą decydować o wydawaniu pieniędzy publicznych. - Ta inicjatywa nie wymaga od mieszkańca procedury formalnej i prawnej. Nie musisz być fundacją ani stowarzyszeniem. Wystarczy być pasjonatem i chcieć pokazać się w jakiejś aktywności. Wiele osób ma pomysł na zaangażowanie się w coś, ale kiedy muszą zarejestrować się w starostwie lub Krajowym Rejestrze Sądowym jako pełnoprawny podmiot, w momencie zapada decyzja o odpuszczeniu tematu.

Z kolei Antoni Konopka, członek Zarządu Województwa Opolskiego, zwraca uwagę na różnorodność pomysłów oraz inicjatywy dotyczące wszystkich grup wiekowych. - Projekty są przeznaczone dla dzieci, średniego pokolenia i co bardzo istotne, seniorzy również zostali tu ujęci. Są między innymi zadania związane z kulturą i muzyką, która łączy Opolan i jest ważnym elementem. Jestem więc przekonany, że nasz Marszałkowski Budżet Obywatelski rozbudza nowe pomysły na współpracę oraz zaangażowanie.

Wyniki głosowania powinniśmy poznać nie później niż 30 maja. W puli II Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego są 3 miliony złotych.
Anna Kurdej-Michniewicz
Andrzej Buła
Antoni Konopka

Wiadomości z regionu

2018-08-19, godz. 06:42 Kolejne tragiczne zdarzenie drogowe na Opolszczyźnie. W wypadku w Kowalach zginął młody mężczyzna 22-latek poniósł śmierć w wyniku wypadku drogowego w miejscowości Kowale na drodze krajowej nr 45 między Praszką a Wieluniem. Do tragicznego zdarzenia doszło ... » więcej 2018-08-18, godz. 21:25 Pod hasłami recyklingu i segregacji odpadów minął dzień w Opolu. Jak oceniają to mieszkańcy, a jak firma z branży? [ZD ... Późnym wieczorem zakończył się piknik 'Opole w rytmie natury' na osiedlu Armii Krajowej. Od 15:00 mieszkańcy, zwłaszcza ci najmłodsi, mogli znaleźć sporo atra ... » więcej 2018-08-18, godz. 20:27 Zderzenie dwóch osobówek w Dobrzeniu Wielkim Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło na drodze wojewódzkiej 454 Opole - Namysłów w Dobrzeniu Wielkim. Są utrudnienia w ruchu. » więcej 2018-08-18, godz. 19:11 Oficjalnie: prezydent Arkadiusz Wiśniewski powalczy o reelekcję Arkadiusz Wiśniewski będzie kandydował w wyborach na prezydenta Opola. Urzędujący prezydent stolicy regionu ogłosił tę decyzję na konferencji prasowej podczas ... » więcej 2018-08-18, godz. 17:15 Na porodówce w Namysłowie pojawiły się nocne lampki nocne - dotychczas karmiące matki przeszkadzały sobie nawzajem Lampki nocne w sześciu salach namysłowskiej porodówki zamontowała dziś fundacja Baxter z Lubszy w powiecie brzeskim. » więcej 2018-08-18, godz. 17:12 Trwa ustalanie przyczyny pożaru poddasza domu jednorodzinnego w Marszałkach w gminie Turawa Sześć zastępów straży pożarnej walczyło z ogniem przez prawie trzy godziny. Nikt nie ucierpiał. » więcej 2018-08-18, godz. 14:00 Zakończyła się 42. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę. "Wołajmy tu o pokój i miłość wzajemną" [DUŻO ZDJĘĆ] Uroczystą mszą świętą zakończyła się 42. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę. Wzięło w niej udział prawie 2,5 tysiąca wiernych i blisko 50 kapłanów. Prze ... » więcej 2018-08-18, godz. 13:00 Kawalerzyści z Opola obchodzą dziś 10-lecie stowarzyszenia. Zapraszają wszystkich chętnych 10-lecie świętuje dziś (18.08) Stowarzyszenie Pamięci 19. Pułku Ułanów Wołyńskich im. gen. Edmunda Różyckiego w Opolu. » więcej 2018-08-18, godz. 12:30 DK nr 11 w Starym Oleśnie już przejezdna po tragicznym nocnym wypadku [AKTUALIZACJA] Dziś (18.08) około godziny 7.00 i później około 9 droga krajowa nr 11 w Starym Oleśnie na odcinku Kluczbork - Olesno została ponownie chwilowo zablokowana. To ... » więcej 2018-08-18, godz. 12:00 Ośrodek terapii i wsparcia rodzin "Caritas pro familia" powstaje w dawnym szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu Z inicjatywy Caritas Diecezji Opolskiej w dawnym szpitalu przy ul. Piramowicza w Kędzierzynie-Koźlu powstaje ośrodek terapii i wsparcia rodzin 'Caritas pro fa ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »