Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-06, 13:15 Autor: Witold Wośtak

Za kilka dni będzie można oddać głosy na zadania II Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. 3 mln do dyspozycji Opolan

Antoni Konopka i Andrzej Buła [fot. Witold Wośtak]
Antoni Konopka i Andrzej Buła [fot. Witold Wośtak]
Głosowanie na zadania II Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego rozpocznie się w poniedziałek (09.04) i potrwa do 29 kwietnia. Weryfikację formalną i merytoryczną przeszło 100 ze 128 zgłoszonych projektów.
Pomysły mieszkańców podzielono na dwie grupy: powiatowe i subregionalne. Głosowanie będzie prowadzone na stronie www.budzet.opolskie.pl i w 11 punktach województwa.

- Nie ma dolnej granicy wiekowej, ale młodzież, która nie skończyła 16 lat potrzebuje zgody rodzica - mówi Anna Kurdej-Michniewicz, zastępca dyrektora departamentu organizacyjno-administracyjnego. - Będą specjalne rubryki, w których rodzice wyrażą zgodę. Jeżeli chodzi o oddawanie głosów, każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować na jedno zadanie subregionalne i jedno powiatowe. Można poprzeć projekty obu grup wyłącznie w zgodzie ze swoim adresem.

Zdaniem marszałka Andrzeja Buły, ważne jest uświadomienie mieszkańcom, że mogą decydować o wydawaniu pieniędzy publicznych. - Ta inicjatywa nie wymaga od mieszkańca procedury formalnej i prawnej. Nie musisz być fundacją ani stowarzyszeniem. Wystarczy być pasjonatem i chcieć pokazać się w jakiejś aktywności. Wiele osób ma pomysł na zaangażowanie się w coś, ale kiedy muszą zarejestrować się w starostwie lub Krajowym Rejestrze Sądowym jako pełnoprawny podmiot, w momencie zapada decyzja o odpuszczeniu tematu.

Z kolei Antoni Konopka, członek Zarządu Województwa Opolskiego, zwraca uwagę na różnorodność pomysłów oraz inicjatywy dotyczące wszystkich grup wiekowych. - Projekty są przeznaczone dla dzieci, średniego pokolenia i co bardzo istotne, seniorzy również zostali tu ujęci. Są między innymi zadania związane z kulturą i muzyką, która łączy Opolan i jest ważnym elementem. Jestem więc przekonany, że nasz Marszałkowski Budżet Obywatelski rozbudza nowe pomysły na współpracę oraz zaangażowanie.

Wyniki głosowania powinniśmy poznać nie później niż 30 maja. W puli II Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego są 3 miliony złotych.
Anna Kurdej-Michniewicz
Andrzej Buła
Antoni Konopka

Wiadomości z regionu

2018-06-22, godz. 07:11 Premier Mateusz Morawiecki odwiedzi Opole w ramach akcji PiS "Polska Jest Jedna". To nie jedyna wizyta zaplanowana na ... W piątek (22.06) o godzinie 17:00 premier Mateusz Morawiecki spotka się z mieszkańcami stolicy regionu. Otwarte spotkanie z szefem rządu odbędzie się w Centru ... » więcej 2018-06-22, godz. 06:47 Prawie 800 tysięcy złotych na skatepark w Głuchołazach. Radni zabierają głos Ruszyła budowa skateparku przy głuchołaskim kąpielisku miejskim. Pojawiły się już pierwsze komentarze ze strony radnych na temat kosztów i wykonania inwestycj ... » więcej 2018-06-21, godz. 22:00 Więcej pieniędzy na naukę, bez masowych zwolnień nauczycieli, bezpłatny dostęp do podręczników. Kurator oświaty podsum ... W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu podsumowano pierwsze 10 miesięcy reformy edukacji. Opolski Kurator Oświaty Michał Siek omówił niemal każdy aspekt funkcjono ... » więcej 2018-06-21, godz. 21:45 Przywoził marihuanę z Niemiec i sprzedawał nastolatkom. Grozi mu 10 lat za kratkami Namysłowska policja zatrzymała 26-letniego mężczyznę oraz jego o pięć lat młodszą partnerkę pd zarzutem handlu narkotykami. » więcej 2018-06-21, godz. 20:45 Basen letni "Błękitna Fala" w Opolu gotowy na lato. Sezon rusza od piątku Od jutra (22.06) na basen 'Błękitna Fala' będzie można wejść od godziny 12.00, a dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia wchodzą za darmo, pod warunkiem poka ... » więcej 2018-06-21, godz. 20:05 Drzewo spadło na tory. 50 interwencji straży w regionie [AKTUALIZACJA] Jak informują służby drogowe na drodze krajowej nr 46 w Ozimku są utrudnienia w ruchu. Trasa jest czasowo zablokowana. W wyniki silnego wiatru złamało się jed ... » więcej 2018-06-21, godz. 20:00 Mali opolanie wiedzą jak pomagać niepełnosprawnym. Stworzyli miniporadnik o dobrym zachowaniu Najmłodsi mieszkańcy Opola samodzielnie przygotowali poradnik, który przedstawia właściwe zachowania względem osób niepełnosprawnych. Do konkursu plastycznego ... » więcej 2018-06-21, godz. 19:15 Śledztwo w sprawie bójki w Gorzowie Sląskim. Sprawcą najprawdopodobniej był policjant Prokuratura Rejonowa w Oleśnie wszczęła postępowanie w sprawie bójki, do której doszło 10 czerwca na Dniach Gorzowa Śląskiego. Prawdopodobnym sprawcą zajścia ... » więcej 2018-06-21, godz. 19:00 Narasta konflikt wokół konkursu na dyrektora przedszkola nr 17 w Kędzierzynie-Koźlu Dyrektorka przedszkola numer 17 w Kędzierzynie-Koźlu zamierza złożyć zawiadomienie do prokuratury. Uważa, że komisja konkursowa, która wybierała dyrektora tej ... » więcej 2018-06-21, godz. 19:00 Uczniowie będą mogli uczyć się języka niemieckiego w dwóch rolach. Jest decyzja MEN Można będzie równocześnie uczyć się języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej i języka nowożytnego w roku szkolnym 2018/2019. O takie rozwiązanie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »