Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-06, 13:15 Autor: Witold Wośtak

Za kilka dni będzie można oddać głosy na zadania II Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. 3 mln do dyspozycji Opolan

Antoni Konopka i Andrzej Buła [fot. Witold Wośtak]
Antoni Konopka i Andrzej Buła [fot. Witold Wośtak]
Głosowanie na zadania II Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego rozpocznie się w poniedziałek (09.04) i potrwa do 29 kwietnia. Weryfikację formalną i merytoryczną przeszło 100 ze 128 zgłoszonych projektów.
Pomysły mieszkańców podzielono na dwie grupy: powiatowe i subregionalne. Głosowanie będzie prowadzone na stronie www.budzet.opolskie.pl i w 11 punktach województwa.

- Nie ma dolnej granicy wiekowej, ale młodzież, która nie skończyła 16 lat potrzebuje zgody rodzica - mówi Anna Kurdej-Michniewicz, zastępca dyrektora departamentu organizacyjno-administracyjnego. - Będą specjalne rubryki, w których rodzice wyrażą zgodę. Jeżeli chodzi o oddawanie głosów, każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować na jedno zadanie subregionalne i jedno powiatowe. Można poprzeć projekty obu grup wyłącznie w zgodzie ze swoim adresem.

Zdaniem marszałka Andrzeja Buły, ważne jest uświadomienie mieszkańcom, że mogą decydować o wydawaniu pieniędzy publicznych. - Ta inicjatywa nie wymaga od mieszkańca procedury formalnej i prawnej. Nie musisz być fundacją ani stowarzyszeniem. Wystarczy być pasjonatem i chcieć pokazać się w jakiejś aktywności. Wiele osób ma pomysł na zaangażowanie się w coś, ale kiedy muszą zarejestrować się w starostwie lub Krajowym Rejestrze Sądowym jako pełnoprawny podmiot, w momencie zapada decyzja o odpuszczeniu tematu.

Z kolei Antoni Konopka, członek Zarządu Województwa Opolskiego, zwraca uwagę na różnorodność pomysłów oraz inicjatywy dotyczące wszystkich grup wiekowych. - Projekty są przeznaczone dla dzieci, średniego pokolenia i co bardzo istotne, seniorzy również zostali tu ujęci. Są między innymi zadania związane z kulturą i muzyką, która łączy Opolan i jest ważnym elementem. Jestem więc przekonany, że nasz Marszałkowski Budżet Obywatelski rozbudza nowe pomysły na współpracę oraz zaangażowanie.

Wyniki głosowania powinniśmy poznać nie później niż 30 maja. W puli II Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego są 3 miliony złotych.
Anna Kurdej-Michniewicz
Andrzej Buła
Antoni Konopka

Wiadomości z regionu

2019-01-23, godz. 21:43 Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla w Kluczborku. Nie żyje 33-letni mężczyzna Do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla doszło dzisiaj (23.01) w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego w dzielnicy Podwale w Kluczborku. 33-letniego mężcz ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:30 Spór o podwyżki w DPS w Sławięcicach. W sprawę włączył się ministerialny mediator W ubiegłym roku pracownicy trzech jednostek w Kędzierzynie-Koźlu weszli w spór zbiorowy z prowadzącymi je organami. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społe ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:00 Z Komprachcic do Opola autobusem za złotówkę. Mieszkańcy gminy przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać zniżek w rama ... Mieszkańcy Komprachcic przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać z Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. Władze gminy podpisały w tej sprawie porozumienie z wład ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:30 "Bardzo dobrze, że Polska wykazała inicjatywę w sprawie brexitu". Sławomir Kłosowski dla Radia Opole prosto z Brukseli Do tej pory było tak, że wszystkie 27 państw członkowskich scedowało negocjacje z Wielką Brytanią na Michela Barniera i Donalda Tuska a rozwój sytuacji pokazu ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Miała być kilkumilionowa dotacja, została negatywna rekomendacja. Chodzi o unijny program dotyczący jakości powietrza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie przyzna opolskiemu urzędowi marszałkowskiemu 4,5 miliona złotych. Chodzi o projekt związany z monitorowaniem i ochroną ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Opolskie szkoły dostały laptopy dla punktów informacji i kariery 51 szkół zawodowych z Opolszczyzny otrzymało laptopy, które trafią do Szkolnych Punktów Informacji i Kariery (tzw. SzPIK-ów), służących rozwijaniu współpracy ... » więcej 2019-01-23, godz. 18:00 100 mln dotacji na budowę centrum przesiadkowego Opole Wschód zagrożone? Ekolodzy wysłali skargę do Komisji Europejski ... Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych SILESIA wysłało skargę do Komisji Europejskiej o odebranie 100 milionów złotych dotacji przyznanych na budowę centrum ... » więcej 2019-01-23, godz. 17:15 We wrześniu nie będzie mniej szkół podstawowych w gminie Olesno. Powstają za to oddziały przedszkolne Osiem szkół podstawowych nadal będzie funkcjonować w gminie Olesno. Podczas przygotowań do nowego roku szkolnego zapadła decyzja, wedle której samorząd nie zl ... » więcej 2019-01-23, godz. 16:30 Nielegalne składowisko pod Niemodlinem. WIOŚ: zagrożenia dla środowiska nie stwierdzono. 3 osoby zatrzymane Na tym etapie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu nie stwierdził zagrożenia dla środowiska - chodzi o odkrycie składowiska nielegalnych odpadów ... » więcej 2019-01-23, godz. 16:00 Nielegalne składowisko w Brzęczkowicach nie było pierwsze Prokuratury okręgu opolskiego prowadziły już kilka innych postępowań w tym samym zakresie. Przede wszystkim chodzi o składowiska w Brzegu, Domaniowie i Pogorz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »