Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-06, 11:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Posłanka zachęca uczniów do twórczego zaangażowania się w obchody Święta Niepodległości

[zdj. Wikipedia]
[zdj. Wikipedia]
Gimnazjum nr 1 w Prudniku kultywuje patriotyczne tradycje, których elementem jest ślubowanie pierwszoklasistów w miejscu, gdzie komunistyczne władze więziły prymasa Stefana Wyszyńskiego [zdj. archiwum szkoły]
Gimnazjum nr 1 w Prudniku kultywuje patriotyczne tradycje, których elementem jest ślubowanie pierwszoklasistów w miejscu, gdzie komunistyczne władze więziły prymasa Stefana Wyszyńskiego [zdj. archiwum szkoły]
Wojewódzkie konkursy literacko-filmowy i plastyczny propagują setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizowane są pod hasłami „Droga do Niepodległej” oraz „Mówię Polska - myślę, czuję Moja Ojczyzna”. Konkursy te adresowane są do gimnazjalistów oraz uczniów szkół podstawowych. Inicjatorem przedsięwzięcia jest poseł PiS Katarzyna Czochara.
- Ideą jest twórczy udział uczniów w upamiętnieniu rocznicy 11. Listopada - mówi Ludmiła Lisowska, dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Prudniku, współorganizator konkursów.

– Mottem przewodnim jest cytat z kardynała Wyszyńskiego: „Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”. Celami konkursów jest poznawanie ważnych wydarzeń z najnowszej historii Polski, utrwalanie poczucia dumy narodowej, postaw patriotycznych, a także zainspirowanie, pobudzanie młodego pokolenia do zainteresowania naszymi dziejami i tradycją.

Edukacja historyczna zajmuje szczególne miejsce w pracy wychowawczej prudnickiego gimnazjum.

- Od lat realizujemy szkolny program patriotyczny – mówi Ludmiła Lisowska. – Jest on budowany przez nauczycieli, uczniów i rodziców. Wykorzystujemy postaci, autorytety z naszego środowiska, jak też z historii Polski. Dla nas postacią dominującą jest patron naszej szkoły, kardynał Stefan Wyszyński. Dostarcza nam bardzo dużo inspiracji do budowania postaw patriotycznych, wychowawczych uczniów.

Prace konkursowe związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości można przekazywać do 12 kwietnia. Należy je kierować do biura poselskiego Katarzyny Czochary w Prudniku. Organizator zapewnia nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Zostaną one wręczone podczas uroczystej gali. Najciekawsze prace prezentowane będą na wystawie w urzędzie wojewódzkim. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęło Radio Opole.
Ludmiła Lisowska
Ludmiła Lisowska

Wiadomości z regionu

2019-01-16, godz. 18:23 Ordynator Wojciech Walas z USK w Opolu wystosował list otwarty do Jurka Owsiaka Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dary na łączną sumę 3 mln złotych. W ciągu 27 lat placówka otrzymała ... » więcej 2019-01-16, godz. 17:11 Bus przygniótł mężczyznę. Do zdarzenia doszło podczas wymiany kół Cztery zastępy straży pożarnej pomagały w wyciągnięciu mężczyzny, który został przygnieciony przez busa. Do zdarzenia doszło na ulicy Szczęśliwej w Opolu tuż ... » więcej 2019-01-16, godz. 17:00 Bartosz Kurek honorowym obywatelem Nysy. "Na dzisiaj tytuł nie mógł trafić do nikogo innego" Mistrz Europy i świata w siatkówce, a także dwukrotny olimpijczyk, Bartosz Kurek, został honorowym obywatelem Nysy. Decyzję o przyznaniu tytułu podjęli podcza ... » więcej 2019-01-16, godz. 16:43 I Ekumeniczne Polsko-Rumuńskie Sympozjum Liturgiczne w Opolu Za nami I Ekumeniczne Opolskie Sympozjum Liturgiczne pod hasłem 'Duch Święty w misteriach Kościoła'. Odbyło się ono na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opol ... » więcej 2019-01-16, godz. 15:10 Lekarze USK w Opolu ratują 50-latka z głębokiej hipotermii. Dzisiaj odłączają go od aparatury Mężczyzna trafił na OIOM Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w poniedziałek, gdy temperatura jego ciała spadła do 22 stopni, a serce pracowało tylko pod spe ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:31 Okradli kiosk i salonik prasowy. Dwóm mężczyznom grozi do 10 lat więzienia Prudniccy policjanci z wydziału kryminalnego, zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 19 i 21 lat, którzy podejrzani są o napad na kiosk i salonik prasowy w Prudnik ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:00 Czwartek dniem żałoby w Opolu. Opolanie wstrząśnięci wydarzeniami w Gdańsku Prezydent Arkadiusz Wiśniewski wydał stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Początkowo żałoba miała obowiązywać w środę, ale data została zmieniona. » więcej 2019-01-16, godz. 13:43 Nysanin, który w Internecie namawiał do przestępstw i nienawiści, usłyszał zarzuty Publiczne pochwalanie i nawoływanie do popełnienia przestępstw oraz stosowanie gróźb wobec grupy osób, z uwagi na ich przynależność polityczną. Takie zarzuty ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:01 Materiał wybuchowy zniszczył bankomat w Tułowicach. Trwa policyjne dochodzenie W nocy włamano się do jednego z bankomatów w Tułowicach. Do zdarzenia doszło na terenie jednego z dyskontów. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że sprawcy z ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:00 47 milionów złotych na ścieżki rowerowe w powiecie opolskim Za 47 milionów złotych powstaną w powiecie opolskim ścieżki rowerowe. Inwestycję prowadzi powiat opolski, a znaczną część pieniędzy - prawie 39 mln złotych - ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »