Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-05, 11:15 Autor: Ewelina Laxy

Nie będzie śledztwa w sprawie ulicy Braci Kowalczyków w Opolu. SLD niezadowolony

Opole. Ul. Jerzego i Ryszarda Kowalczyków, wcześniej ul. Obrońców Stalingradu [fot. Joanna Matlak]
Opole. Ul. Jerzego i Ryszarda Kowalczyków, wcześniej ul. Obrońców Stalingradu [fot. Joanna Matlak]
Sojusz Lewicy Demokratycznej wnioskował o wszczęcie postępowania przeciwko wojewodzie opolskiemu. Działacze zaznaczali, że zmieniając nazwę ulicy Obrońców Stalingradu gloryfikował osoby, które złamały prawo podkładając bombę w auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia.
- Czyn, o którym zawiadomiła organizacja miejska Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie realizuje znamion czynu zabronionego publicznego pochwalenia popełnienia przestępstwa. Nadanie nazwy ulicy im. Braci Jerzego i Ryszarda Kowalczyków nie stanowi pochwały popełnienia przestępstwa, bo odnosi się do osób, a nie do czynu, które te osoby popełniły w latach 80. ubiegłego wieku - mówi prokurator Stanisław Bar, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Opolu.

Z decyzji niezadowoleni są opolscy działacze SLD. Jak zaznacza Józef Ciupek, przewodniczący Sojuszu w Opolu, argumentacja odrzucenia wniosku była kuriozalna.

- Kowalczykowie byli klasycznymi terrorystami. Jeżeli szef IPN-u mówi, że największym grzechem Kowalczyka było podpisanie "lojalki", natomiast akt terroryzmu jest chwalebny, to gdzie my żyjemy? Najlepiej odmówić wszczęcia postępowania. Dla mnie to jest skandal. Będziemy o tym mówić głośno - dodaje przewodniczący.

Ulica Braci Jerzego i Ryszarda Kowalczyków zmieniła nazwę ul. Obrońców Stalingradu w ramach ustawy dekomunizacyjnej.
prok. Stanisław Bar
Józef Ciupek

Wiadomości z regionu

2019-10-13, godz. 23:50 "Sondaże dawały nam dwa razy gorszy wynik". PSL zadowolone z prawie 10-procentowego poparcia Polskie Stronnictwo Ludowe w regionie zadowolone z sondażowych wyników niedzielnych wyborów. Według sondażu exit poll przygotowanego przez IPSOS, ludowcy zdob ... » więcej 2019-10-13, godz. 23:30 Mniejszość Niemiecka musi czekać na oficjalny wynik wyborów. "Założeniem przynajmniej 1 mandat senatora i dwóch dla po ... - Wysoka frekwencja jest dużym zaskoczeniem, zgadzam się ze zdaniem, że to były najważniejsze wybory po 1989 roku. Jesteśmy komitetem regionalnym, więc na ofi ... » więcej 2019-10-13, godz. 23:20 "Szósty mandat na horyzoncie". Radość w opolskim sztabie Prawa i Sprawiedliwości po ogłoszeniu sondażowych wyników wyb ... Prawie 44 procent to sondażowy wynik Prawa i Sprawiedliwości, a to pozwala na kontynuację rządów przez następne 4 lata. Wieczór wyborczy partia zorganizowała ... » więcej 2019-10-13, godz. 22:55 Kandydat Konfederacji po wyniku exit poll: 13 posłów to wynik zadowalający 13 miejsc w sejmie dla kandydatów Konfederacji według exit poll autorstwa Ipsos. » więcej 2019-10-13, godz. 22:40 Politycy Koalicji Obywatelskiej komentują sondażowe wyniki wyborów [FILM, ZDJĘCIA] 27,4 procent głosów zdobyła Koalicja Obywatelska w dzisiejszych (13.10) wyborach parlamentarnych według exit poll Ipsos. Gdyby taki wynik potwierdził się po p ... » więcej 2019-10-13, godz. 22:20 Lewica wraca do sejmu. Marcelina Zawisza: "Będziemy odważną opozycją" Po czterech latach przedstawiciele środowisk lewicowych wracają do polskiego parlamentu. Przypomnijmy, według sondażowych wyników wyborów KW Sojuszu Lewicy De ... » więcej 2019-10-13, godz. 21:50 Exit poll na Opolszczyźnie: 5 mandatów dla PiS, 4 dla KO, po jednym dla Lewicy, PSL z Kukizem i Mniejszości Niemieckiej Według sondażowych wyników wyborów Prawo i Sprawiedliwość na Opolszczyźnie uzyskało 35,4 procent, Koalicja Obywatelska - 27,7, Lewica - 12,6, PSL - 11,3, Konf ... » więcej 2019-10-13, godz. 21:45 Ratownicy symbolicznie pogrzebali SOR przy Katowickiej. "Chcemy zwrócić uwagę, że nie jest za późno, by uratować oddzi ... Przed Szpitalem Wojewódzkim w Opolu odbył się dziś (13.10) symboliczny pogrzeb tamtejszego SOR-u. Zniczami i żałobnymi wiązankami, ratownicy medyczni chcieli ... » więcej 2019-10-13, godz. 21:15 Sondaż exit poll dla Prawa i Sprawiedliwości. W sejmie też Konfederacja Prawo i Sprawiedliwość zdobyło największe poparcie w wyborach do Sejmu - tak wynika z sondażu IPSOS, przeprowadzonego na zlecenie TVP, TVN24 i Polsat News. » więcej 2019-10-13, godz. 19:00 Kolejna zmiana organizacji ruchu w rejonie budowy centrum przesiadkowego Opole Wschodnie Jutro (14.10) wyłączony zostanie zewnętrzny pas na ulicy Batalionów Chłopskich. Chodzi o fragment na odcinku pomiędzy Poniatowskiego a Dąbrowskiego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »