Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-29, 17:40 Autor: Katarzyna Doros

Ulicą braci Kowalczyków wojewoda pochwala terroryzm? SLD składa zawiadomienie do prokuratury. IPN komentuje: Bracia Kowalczykowie zasługują na upamiętnienie

Opole. Ul. Jerzego i Ryszarda Kowalczyków, wcześniej ul. Obrońców Stalingradu [fot. Joanna Matlak]
Opole. Ul. Jerzego i Ryszarda Kowalczyków, wcześniej ul. Obrońców Stalingradu [fot. Joanna Matlak]
Pismo SLD złożone do Prokuratury Rejonowej w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Pismo SLD złożone do Prokuratury Rejonowej w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Działacze opolskiego SLD złożyli zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Opolu o możliwości popełnienia przestępstwa przez wojewodę opolskiego Adriana Czubaka. - Zmieniając nazwę ulicy Obrońców Stalingradu na Jerzego i Ryszarda Kowalczyków wojewoda publicznie pochwala działania terrorystyczne - czytamy w uzasadnieniu. Zdaniem działaczy lewicy, wysadzenie w 1971 roku przez braci Kowalczyków opolskiej auli jest uznawane za akt terroru. Wojewoda jest nieobecny, skomentuje sprawę do końca tygodnia.
- Nadanie nazwy imieniem terrorystów jest przestępstwem. Władze ewidentnie pochwalają terroryzm - mówi Józef Ciupek, przewodniczący SLD w Opolu. - Może być sytuacja taka, że jak komuś się nie spodoba obecna władza i młody jakiś człowiek, oszołom, dojdzie do wniosku, żeby zostać bohaterem, też podłoży bombę. W związku z tym to jest bardzo groźne, bo do tej pory, jak widzieliśmy, prawica rozciągała parasol ochronny nad radykałami - dodaje.

Działacze SLD zarzucają wojewodzie, że nie skonsultował decyzji o zmianie nazwy ulicy z mieszkańcami i właścicielami firm, którzy teraz ponoszą koszty tej zmiany.

- Wszystkie rachunki powinny być teraz wysyłane do wojewody. Obrońcy Stalingradu walczyli z faszyzmem, to nie byli komuniści, a dziś wszystkich wrzuca się do jednego worka. Nigdy nie można gloryfikować przemocy i zła, a tego dopuścili się bracia Kowalczykowie - dodaje Janusz Szpigiel, rzecznik prasowy SLD w Opolu

Bartosz Kuświk, naczelnik Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu, zwraca uwagę na to, że bracia Kowalczykowie nie chcieli nikogo zabić. - Oni chcieli zaprotestować przeciwko wychwalaniu tych, którzy w 1970 roku przyczynili się do zdławienia robotniczych protestów. O tym trzeba pamiętać i jak najbardziej, moim zdaniem, bracia Kowalczykowie zasługują na to, żeby mieli swoje upamiętnienia w Opolu - mówi.

Martyna Kolemba, rzecznik prasowy wojewody opolskiego, komentuje: - Z racji nieobecności wojewody jego stanowisko przedstawione będzie maksymalnie do końca tego tygodnia.

Do tematu wracamy w jutrzejszej Loży Radiowej, gościem programu po 12:30 będzie dr Bartosz Kuświk z IPN.

Józef Ciupek
Bartosz Kuświk

Wiadomości z regionu

2019-10-14, godz. 20:41 PKW podała oficjalne wyniki wyborów do sejmu. 5 mandatów dla PiS, 4 dla KO, po jednym dla SLD, PSL i MN - tak wybrała ... Prawo i Sprawiedliwość (43,59%), Koalicja Obywatelska (27,40%), SLD (12,56%), PSL/Kukiz15 (8,55%) i Konfederacja (6,81%) - to pięć ugrupowań, które w nowej ka ... » więcej 2019-10-14, godz. 20:30 Areszt dla zabójcy z Charbielina. Bratobójstwo następstwem rodzinnego konfliktu, który trwał do dłuższego czasu Podejrzany o zabójstwo w Charbielinie pod Głuchołazami usłyszał prokuratorskie zarzuty. Arkadiusz S. w miniony piątek, w południe postrzelił swojego brata, by ... » więcej 2019-10-14, godz. 19:45 Uczniowie podstawówki z Głuchołaz wygrali w konkursie "uDOSTĘPniacze" Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Głuchołazach zdobyli pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie 'uDOSTĘPniacze'. Brali w nim uczniowie ze 100 s ... » więcej 2019-10-14, godz. 19:01 Frekwencja wzrosła o 10 punktów procentowych, ale nadal jest najniższa w kraju W wyborach parlamentarnych frekwencja w województwie opolskim wyniosła 52,91%. To najsłabszy wynik w kraju. Przypomnijmy, w całej Polsce frekwencja wyborcza w ... » więcej 2019-10-14, godz. 19:00 "To fenomenalny wynik, jestem nieprawdopodobnie zadowolona". Violetta Porowska podsumowuje zwycięstwo PiS na Opolszczy ... - Historyczne zwycięstwo PiS-u na Opolszczyźnie - taki jest komentarz powyborczy liderki Prawa i Sprawiedliwości w województwie opolskim Violetty Porowskiej. » więcej 2019-10-14, godz. 18:15 Ryszard Wilczyński ponownie z mandatem posła. "Wynik naszych kandydatów do senatu budzi szacunek" - Jesteśmy tą reprezentacją Koalicji Obywatelskiej, która w całości odnawia mandaty, bo Leszek Korzeniowski już nie kandydował. To praca kandydatów od miejsca ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:52 Tomasz Kostuś zadowolony ze swojego wyniku, ale rozczarowany poparciem dla PiS Tomasz Kostuś zdobył ponad 17 tysięcy głosów i ten wynik daje mu miejsce w sejmie. Jednak polityk Koalicji Obywatelskiej podkreśla, że jest rozczarowany wynik ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:13 Osoby po zabiegu usunięcia krtani uczą się mowy zastępczej. To pozwala na normalne funkcjonowanie Podsumowano pierwszy etap opolskiej rehabilitacji społecznej dla osób po zabiegu usunięciu krtani. Sybilla Fusiarz, prezes stowarzyszenia Ambasada Sukcesu, uc ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:10 Janusz Kowalski z trzecim wynikiem na liście PiS. "To ogromny kredyt zaufania" Janusz Kowalski zdobył prawie 21 tysięcy głosów, co daje mu trzeci wynik na liście Prawa i Sprawiedliwości. Zdobył mandat posła na Opolszczyźnie. - Nie spodzi ... » więcej 2019-10-14, godz. 16:15 Opolska lewica ma posła. To Marcelina Zawisza Marcelina Zawisza będzie reprezentowała opolską lewicę w parlamencie. 30-letnia działaczka Lewicy Razem przekonała do siebie 19 tysięcy 200 wyborców na Opolsz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »