Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-19, 16:30 Autor: Ewelina Laxy

Haker zatrzymany. Blokował dostępy do dokumentów i do kont bankowych

Opolscy i warszawscy policjanci zatrzymali jednego z najgroźniejszych polskich hakerów [fot. materiały policji]
Opolscy i warszawscy policjanci zatrzymali jednego z najgroźniejszych polskich hakerów [fot. materiały policji]
Opolscy i warszawscy policjanci zatrzymali jednego z najgroźniejszych polskich hakerów [fot. materiały policji]
Opolscy i warszawscy policjanci zatrzymali jednego z najgroźniejszych polskich hakerów [fot. materiały policji]
Opolscy i warszawscy policjanci zatrzymali jednego z najgroźniejszych polskich hakerów. Tomasz T., który działał tez pod pseudonimami Armaged0n i Thomas, wyłudzał pieniądze od użytkowników komputerów. Najpierw mężczyzna rozsyłał wirusy, które blokowały dostęp m.in. do dokumentów, potem za odblokowanie żądał okupu.
- Jego działania ukierunkowane były głównie na obywateli Polski - mówi podinspektor Janusz Ustrzycki z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Generował mailing, czyli np. wiadomości od operatorów, że jest do opłacenia faktura czy też inne wiadomości mówiące o jakichś tam przesyłkach pocztowych. Wtedy ludzie klikali, okazywało się, że część zaszyfrowywała sobie komputery, część traciła hasła i loginy do kont bankowych. Za zaszyfrowane komputery oczekiwał na okup, że osoba, która chce te dane odszyfrować, musi np. zapłacić okup 100 dolarów na określone konto czy też wpłacić na określoną kryptowalutę.

Pierwsze informacje o działalności mężczyzny do polskiej policji trafiły 6 lat temu. Funkcjonariusze nie dysponowali jednak materiałem, który umożliwiałby zatrzymanie

- To były typowe akcje socjotechniczne mające na celu zmuszenie użytkownika do kliknięcia w link. Rozpracowywanie, usystematyzowanie dowodów, praktycznie wszystko związane z informatyką to są ogromne ilości danych. Gdybyśmy chcieli to sobie uzmysłowić na podstawie przeglądanych dokumentów, można spokojnie powiedzieć o kilku wagonach papierowych dokumentów - dodaje Janusz Ustrzycki.

Opolska policja apeluje do osób i firm, które mogły stać się ofiarami hakera o zgłaszanie się do jednostek policji w celu dostarczenia dowodów na jego działalność, istnieje też możliwość odzyskania utraconych danych.
Janusz Ustrzycki cz. 1
Janusz Ustrzycki cz. 2

Wiadomości z regionu

2018-12-13, godz. 20:40 Po raz pierwszy ulicami Opola przeszedł pochód św. Łucji Uczestnicy idąc ulicami miasta rozświetlali drogę świecami i światłami, rozdawali także gałązki wiśni, które mają przynieść dobrą wróżbę jeśli rozwiną się w W ... » więcej 2018-12-13, godz. 20:12 Delegacja z Indonezji przyjechała do Opola, żeby rozmawiać o współpracy między uniwersytetami 18-osobowa delegacja z indonezyjskiego Brawijaya University gości na Uniwersytecie Opolskim. Wśród tematów roboczego spotkania są między innymi wspólne obszar ... » więcej 2018-12-13, godz. 20:00 W Sądzie Okręgowym w Opolu rozpoczął się protest asystentów sędziów W sądzie Okręgowym w Opolu protestują asystenci sędziów. Według informacji tej instytucji na 140 pracowników, 25 osób wzięło na dziś (13.12) chorobowe, a 6 wy ... » więcej 2018-12-13, godz. 19:15 PiS nie zgadza się, aby starosta prudnicki zarabiał 40 złotych więcej Przeciw podwyżce dla prudnickiego starosty występują radni powiatowi Prawa i Sprawiedliwości. Są oni w opozycji do koalicji, która czwartą kadencję rządzi pow ... » więcej 2018-12-13, godz. 18:53 Makabryczne znalezisko we wsi pod Byczyną. Nie żyje noworodek W Ciecierzynie pod Byczyną na terenie jednej z posesji znaleziono zwłoki noworodka. Fakt ten potwierdziła kluczborska prokuratura. Policja nie udziela informa ... » więcej 2018-12-13, godz. 18:30 Żołnierze logistycy dołączą do misji w Rumunii Opolscy logistycy wchodzący w skład Narodowego Elementu Wsparcia jadą na IV zmianę misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii. Żołnierzy pożegnali koled ... » więcej 2018-12-13, godz. 18:00 Streetworkerzy będą pracować z bezdomnymi w Opolu. Wyszkolono 18 osób Będą pomagać i przekonywać bezdomnych do przyjęcia pomocy - wyspecjalizowani streetworkerzy rozpoczynają pracę w Opolu. Kilkanaście osób z różnych jednostek b ... » więcej 2018-12-13, godz. 17:00 To już 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Co działo się na Opolszczyźnie? 37 lat temu, w nocy z 12 na 13. grudnia 1981 roku, komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny. O tym co działo się wtedy na Opolszczyźnie mówił w ... » więcej 2018-12-13, godz. 17:00 Mężczyzna, któremu żona wstrzyknęła insulinę jest w stanie wegetatywnym. Po tragedii w Lewinie Brzeskim Wracamy do wydarzeń, jakie rozegrały się w miniony weekend w jednej z kamienic w Lewinie Brzeskim. 53-letnia kobieta wstrzyknęła swojemu mężowi insulinę, gdy ... » więcej 2018-12-13, godz. 16:09 Dwa wypadki na A4, są utrudnienia [ZDJĘCIA] Utrudnienia na opolskim odcinku autostrady A4. Tuż przed godziną 15 na nitce w kierunku Śląska doszło do dwóch wypadków. Na 232 km z drogi wypadł kierowca sam ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »