Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-19, 16:30 Autor: Ewelina Laxy

Haker zatrzymany. Blokował dostępy do dokumentów i do kont bankowych

Opolscy i warszawscy policjanci zatrzymali jednego z najgroźniejszych polskich hakerów [fot. materiały policji]
Opolscy i warszawscy policjanci zatrzymali jednego z najgroźniejszych polskich hakerów [fot. materiały policji]
Opolscy i warszawscy policjanci zatrzymali jednego z najgroźniejszych polskich hakerów [fot. materiały policji]
Opolscy i warszawscy policjanci zatrzymali jednego z najgroźniejszych polskich hakerów [fot. materiały policji]
Opolscy i warszawscy policjanci zatrzymali jednego z najgroźniejszych polskich hakerów. Tomasz T., który działał tez pod pseudonimami Armaged0n i Thomas, wyłudzał pieniądze od użytkowników komputerów. Najpierw mężczyzna rozsyłał wirusy, które blokowały dostęp m.in. do dokumentów, potem za odblokowanie żądał okupu.
- Jego działania ukierunkowane były głównie na obywateli Polski - mówi podinspektor Janusz Ustrzycki z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Generował mailing, czyli np. wiadomości od operatorów, że jest do opłacenia faktura czy też inne wiadomości mówiące o jakichś tam przesyłkach pocztowych. Wtedy ludzie klikali, okazywało się, że część zaszyfrowywała sobie komputery, część traciła hasła i loginy do kont bankowych. Za zaszyfrowane komputery oczekiwał na okup, że osoba, która chce te dane odszyfrować, musi np. zapłacić okup 100 dolarów na określone konto czy też wpłacić na określoną kryptowalutę.

Pierwsze informacje o działalności mężczyzny do polskiej policji trafiły 6 lat temu. Funkcjonariusze nie dysponowali jednak materiałem, który umożliwiałby zatrzymanie

- To były typowe akcje socjotechniczne mające na celu zmuszenie użytkownika do kliknięcia w link. Rozpracowywanie, usystematyzowanie dowodów, praktycznie wszystko związane z informatyką to są ogromne ilości danych. Gdybyśmy chcieli to sobie uzmysłowić na podstawie przeglądanych dokumentów, można spokojnie powiedzieć o kilku wagonach papierowych dokumentów - dodaje Janusz Ustrzycki.

Opolska policja apeluje do osób i firm, które mogły stać się ofiarami hakera o zgłaszanie się do jednostek policji w celu dostarczenia dowodów na jego działalność, istnieje też możliwość odzyskania utraconych danych.
Janusz Ustrzycki cz. 1
Janusz Ustrzycki cz. 2

Wiadomości z regionu

2018-04-21, godz. 18:00 W śródmieściu Opola brakuje ławek i koszy. Rada dzielnicy chce to zmienić 35 tysięcy złotych na uzupełnienie tzw. małej infrastruktury chce przeznaczyć ze swojego budżetu rada dzielnicy Śródmieście w Opolu. Chodzi o zakup ławek, kos ... » więcej 2018-04-21, godz. 17:00 Dodaje urody i chroni przed złym słowem. Opolanie częstują się wodą ze studni św. Wojciecha Ten jeden raz w roku na Wzgórzu Uniwersyteckim można spróbować wody, która - jak głosi legenda - ma właściwości lecznicze. » więcej 2018-04-21, godz. 15:45 Birety poszybowały w górę. Ponad 50 dzieci ukończyło II Akademię Małego Poligloty na UO Już po raz drugi Uniwersytet Opolski otworzył swoje drzwi przed małymi adeptami nauki. Dzieci w wieku od 9 do 12 lat od listopada wzięły udział w ośmiu spotka ... » więcej 2018-04-21, godz. 14:20 Opolanie przeszli śladami świętego Wojciecha Seniorzy i rodziny wraz z dziećmi swoją wędrówkę rozpoczęli na Wzgórzu Uniwersyteckim. To właśnie w tym miejscu biskup Pragi Wojciech, przyszły święty, patron ... » więcej 2018-04-21, godz. 12:00 W uniwersyteckiej wypożyczalni trudno o... rower Opolscy studenci od kilku tygodni korzystają z 10 rowerów, które stale są w ruchu. Lista oczekujących na wolny dwukołowiec z wypożyczalni KOŁO UO wciąż się wy ... » więcej 2018-04-21, godz. 11:40 Mieszkańcy Zaodrza są EKO. Rodzinne sprzątanie dzielnicy Od samego rana rodziny wraz z dziećmi sprzątają swoją część miasta, czyli Zaodrze. Do eko-zabawy w przeddzień Światowego Dnia Ziemi zaprosiła opolan rada dzie ... » więcej 2018-04-21, godz. 10:00 Przypominamy: 30 kwietnia mija termin rozliczenia się z fiskusem - Do naszej Izby wpłynęło już 80 procent tegorocznych zeznań podatkowych z regionu, z tego 66 procent to zeznania elektroniczne, to więcej niż w roku ubiegłym ... » więcej 2018-04-21, godz. 09:00 Krapkowice rozpoczynają sezon na jednoślady. Przy okazji pomogą choremu chłopcu 'Jedziemy dla Pascala! Bezpieczni w sercu Opolszczyzny' to tytuł dzisiejszego (21.04) otwarcia sezonu motocykli i motorowerów w Krapkowicach. » więcej 2018-04-21, godz. 08:00 "Codzienności muszą się nauczyć." Opole potrzebuje mieszkań chronionych dla nastolatków - W Opolu potrzeba mieszkań chronionych dla młodych ludzi, którzy opuszczają dom dziecka - mówi Małgorzata Kozak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzi ... » więcej 2018-04-21, godz. 06:00 W Nysie stawiają na kompetencje praktyczne. PWSZ będzie kształcić studentów i wykładowców Nauka pilotażu dronów, rozwijanie kompetencji językowych i biznesowych, a także doposażenie centrum symulacji medycznych i wyjazdy studyjne - nyska Państwowa ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »