Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-19, 16:30 Autor: Ewelina Laxy

Haker zatrzymany. Blokował dostępy do dokumentów i do kont bankowych

Opolscy i warszawscy policjanci zatrzymali jednego z najgroźniejszych polskich hakerów [fot. materiały policji]
Opolscy i warszawscy policjanci zatrzymali jednego z najgroźniejszych polskich hakerów [fot. materiały policji]
Opolscy i warszawscy policjanci zatrzymali jednego z najgroźniejszych polskich hakerów [fot. materiały policji]
Opolscy i warszawscy policjanci zatrzymali jednego z najgroźniejszych polskich hakerów [fot. materiały policji]
Opolscy i warszawscy policjanci zatrzymali jednego z najgroźniejszych polskich hakerów. Tomasz T., który działał tez pod pseudonimami Armaged0n i Thomas, wyłudzał pieniądze od użytkowników komputerów. Najpierw mężczyzna rozsyłał wirusy, które blokowały dostęp m.in. do dokumentów, potem za odblokowanie żądał okupu.
- Jego działania ukierunkowane były głównie na obywateli Polski - mówi podinspektor Janusz Ustrzycki z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Generował mailing, czyli np. wiadomości od operatorów, że jest do opłacenia faktura czy też inne wiadomości mówiące o jakichś tam przesyłkach pocztowych. Wtedy ludzie klikali, okazywało się, że część zaszyfrowywała sobie komputery, część traciła hasła i loginy do kont bankowych. Za zaszyfrowane komputery oczekiwał na okup, że osoba, która chce te dane odszyfrować, musi np. zapłacić okup 100 dolarów na określone konto czy też wpłacić na określoną kryptowalutę.

Pierwsze informacje o działalności mężczyzny do polskiej policji trafiły 6 lat temu. Funkcjonariusze nie dysponowali jednak materiałem, który umożliwiałby zatrzymanie

- To były typowe akcje socjotechniczne mające na celu zmuszenie użytkownika do kliknięcia w link. Rozpracowywanie, usystematyzowanie dowodów, praktycznie wszystko związane z informatyką to są ogromne ilości danych. Gdybyśmy chcieli to sobie uzmysłowić na podstawie przeglądanych dokumentów, można spokojnie powiedzieć o kilku wagonach papierowych dokumentów - dodaje Janusz Ustrzycki.

Opolska policja apeluje do osób i firm, które mogły stać się ofiarami hakera o zgłaszanie się do jednostek policji w celu dostarczenia dowodów na jego działalność, istnieje też możliwość odzyskania utraconych danych.
Janusz Ustrzycki cz. 1
Janusz Ustrzycki cz. 2

Wiadomości z regionu

2018-09-26, godz. 04:00 Trzy samochody zderzyły się na ul. Wrocławskiej w Opolu Do wypadku doszło wieczorem w okolicach Muzeum Wsi Opolskiej. Poszkodowane zostały trzy osoby. » więcej 2018-09-26, godz. 03:30 W Strobicach powstanie przejście dla pieszych. Nie trzeba będzie czekać kilka minut, by dojść na przystanek Mieszkańcy Strobic w powiecie nyskim kilka dni temu na godzinę zablokowali ruch na przebiegającej przez wioskę drodze krajowej nr 46. » więcej 2018-09-25, godz. 21:30 Wojewody z marszałkiem spór o drogi. Kto dał więcej? Wojewoda opolski podsumował, ile kilometrów dróg wybudowano i ile pieniędzy z budżetu państwa wydano na ten cel w ciągu ostatnich dwóch lat. » więcej 2018-09-25, godz. 21:00 Minął wyznaczony przez sąd termin powrotu 7-letniej Yasmin do Włoch. Dziewczynka nadal pozostaje z matką 7-letnia Yasmin nadal pozostaje z matką, mimo że w poniedziałek (24.09) minął wyznaczony przez sąd termin powrotu dziewczynki do Włoch. » więcej 2018-09-25, godz. 20:30 W Opolu uczczono 27. rocznicę odzyskania niepodległości Ukrainy 24 sierpnia 1991 roku Ukraina przyjęła Akt Niepodległości. W grudniu tego roku obywatele Ukrainy w referendum opowiedzieli się za niepodległością kraju. Dziś ... » więcej 2018-09-25, godz. 19:20 Prudnicka lokalizacja inwestycji wygrała z Ostrawą. Zdecydowały warunki stworzone przez polski rząd i dogodne położenie 100 mln złotych to wartość inwestycji, którą zamierza w Prudniku zrealizować czeska firma z branży budowlanej. Przedsięwzięcie to jest efektem dwumiesięcznych ... » więcej 2018-09-25, godz. 19:15 Dla seniora - dom kultury, dla studenta - hala sportowa. Planowana inwestycja przy Oleskiej w Opolu Przy Oleskiej w Opolu ma powstać Dom Kultury Seniora i nowa hala sportowa. Według projektów przedstawionych przez prezydenta miasta i rektora Uniwersytetu Opo ... » więcej 2018-09-25, godz. 19:00 Usiłował zabić dłutem, grozi mu nawet dożywocie. Jego ofiara żyje tylko dzięki szybkiej pomocy Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu nadzoruje śledztwo przeciwko 66-letniemu mężczyźnie, któremu zarzuca się usiłowanie zabójstwa. Wobec mężczyzny zasto ... » więcej 2018-09-25, godz. 18:30 Kukiz 15 przedstawił liderów list wyborczych w powiecie nyskim. "Nie będziemy prowadzić bójki personalnej" Ruch Kukiz 15 przedstawił podczas dzisiejszej (25.09) konferencji prasowej w Nysie miejscowych liderów list do sejmiku województwa oraz rady powiatu. » więcej 2018-09-25, godz. 18:00 Mniejszość Niemiecka chwali się na billboardach pracą wykonaną w ostatniej kadencji 'Znamy się na dobrej robocie nie od dziś' to tytuł kampanii Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszości Niemieckiej. Akcja to 12 billboardów ustawionych przy ruc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »