Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-19, 16:30 Autor: Ewelina Laxy

Haker zatrzymany. Blokował dostępy do dokumentów i do kont bankowych

Opolscy i warszawscy policjanci zatrzymali jednego z najgroźniejszych polskich hakerów [fot. materiały policji]
Opolscy i warszawscy policjanci zatrzymali jednego z najgroźniejszych polskich hakerów [fot. materiały policji]
Opolscy i warszawscy policjanci zatrzymali jednego z najgroźniejszych polskich hakerów [fot. materiały policji]
Opolscy i warszawscy policjanci zatrzymali jednego z najgroźniejszych polskich hakerów [fot. materiały policji]
Opolscy i warszawscy policjanci zatrzymali jednego z najgroźniejszych polskich hakerów. Tomasz T., który działał tez pod pseudonimami Armaged0n i Thomas, wyłudzał pieniądze od użytkowników komputerów. Najpierw mężczyzna rozsyłał wirusy, które blokowały dostęp m.in. do dokumentów, potem za odblokowanie żądał okupu.
- Jego działania ukierunkowane były głównie na obywateli Polski - mówi podinspektor Janusz Ustrzycki z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Generował mailing, czyli np. wiadomości od operatorów, że jest do opłacenia faktura czy też inne wiadomości mówiące o jakichś tam przesyłkach pocztowych. Wtedy ludzie klikali, okazywało się, że część zaszyfrowywała sobie komputery, część traciła hasła i loginy do kont bankowych. Za zaszyfrowane komputery oczekiwał na okup, że osoba, która chce te dane odszyfrować, musi np. zapłacić okup 100 dolarów na określone konto czy też wpłacić na określoną kryptowalutę.

Pierwsze informacje o działalności mężczyzny do polskiej policji trafiły 6 lat temu. Funkcjonariusze nie dysponowali jednak materiałem, który umożliwiałby zatrzymanie

- To były typowe akcje socjotechniczne mające na celu zmuszenie użytkownika do kliknięcia w link. Rozpracowywanie, usystematyzowanie dowodów, praktycznie wszystko związane z informatyką to są ogromne ilości danych. Gdybyśmy chcieli to sobie uzmysłowić na podstawie przeglądanych dokumentów, można spokojnie powiedzieć o kilku wagonach papierowych dokumentów - dodaje Janusz Ustrzycki.

Opolska policja apeluje do osób i firm, które mogły stać się ofiarami hakera o zgłaszanie się do jednostek policji w celu dostarczenia dowodów na jego działalność, istnieje też możliwość odzyskania utraconych danych.
Janusz Ustrzycki cz. 1
Janusz Ustrzycki cz. 2

Wiadomości z regionu

2018-07-21, godz. 08:30 Prudnik: strażacy ochotnicy dostali nowy sprzęt ratowniczy Z funduszu Ministerstwa Sprawiedliwości doposażono siedem jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Prudnik. Za blisko 44 tysiące złotych zakupiono im m ... » więcej 2018-07-21, godz. 07:00 Uwaga kierowcy! Od poniedziałku utrudniony przejazd przez Bohaterów Monte Cassino w Opolu Od poniedziałku - 23 lipca - nowe utrudnienia dla kierowców w Opolu. Na ul. Bohaterów Monte Cassino, w okolicy stacji paliw, jadąc w kierunku Dworca Wschodnie ... » więcej 2018-07-20, godz. 20:30 Rozpoczęła się 14. edycja Master Truck. Do Polskiej Nowej Wsi dotarł wyjątkowy konwój To był niezwykle efektowny i kolorowy konwój, który trwał dwa dni, a w tym czasie kierowcy pokonali około 750 kilometrów. Wyselekcjonowane ciężarówki z Niemie ... » więcej 2018-07-20, godz. 19:00 Kolejny antyaborcyjny baner w centrum Opola. Jest reakcja sądu, będzie zgłoszenie na policję Baner ze zdjęciem poszarpanego płodu pojawił się na budynku przy skrzyżowaniu ulic Książąt Opolskich i Sądowej w Opolu. Napisy, które tam umieszczono nawiązuj ... » więcej 2018-07-20, godz. 18:30 Na skrzyżowaniu Katowickiej z Kośnego wciąż jeżdżą "na pamięć". Na Ozimskiej łatwiej wykonać lewoskręt W Opolu zmieniono organizację ruchu na skrzyżowaniu ulicy Katowickiej z Kośnego. Nowe rozwiązanie ma związek z budową podziemnego parkingu na placu Kopernika ... » więcej 2018-07-20, godz. 18:30 Jaka przyszłość czeka namysłowski PKS? Pracownicy mówią o dotacjach samorządowych Wracamy do sprawy przewoźnika, który zawiesił kursy autobusowe na czas wakacji. Namysłowski PKS przeżywa ciężkie chwile. Spółka od kilku lat boryka się z prob ... » więcej 2018-07-20, godz. 18:05 Polska jest jedna: Jacek Sasin odwiedzi Otmuchów i Praszkę Jacek Sasin, minister kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego, odwiedzi jutro (21.07) Opolszczyznę. » więcej 2018-07-20, godz. 17:30 Będą szukać ks. Krzysztofa Grzywocza. OGPR znów wyrusza w Alpy Opolska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza ponownie wyrusza w Alpy Lepontyńskie szukać księdza Krzysztofa Grzywocza. » więcej 2018-07-20, godz. 17:00 Zator na autostradzie. Drogowcy remontują nawierzchnię Od godzin popołudniowych są duże problemy na opolskim odcinku autostrady A4. Spowodowane jest to remontem nawierzchni. » więcej 2018-07-20, godz. 16:00 Samochód z chemikaliami zatrzymany w Byczynie. Substancje badają specjaliści Na obrzeżach Byczyny policjanci zatrzymali samochód ciężarowy przewożący substancje chemiczne. Trwają ustalenia, co to za substancja. W naczepie pojazdu znale ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »