Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-12, 16:00 Autor: Maciej Stępień

Pół godziny wzywała karetkę. Informację przyjmował dyspozytor… z Kielc

Młoda matka wezwała pogotowie, a zgłoszenie odebrał dyspozytor z Kielc [fot. Maciej Stępień]
Młoda matka wezwała pogotowie, a zgłoszenie odebrał dyspozytor z Kielc [fot. Maciej Stępień]
Kilka dni temu rodzina czteromiesięcznej dziewczynki przeżyła nie lada szok. Niemowlę dostało wstrząsu anafilaktycznego i zaczęło się dusić. Do zdarzenia doszło na jednym z brzeskich osiedli domów. Zrozpaczona i zestresowana matka zadzwoniła pod numer 112. Opolski dyspozytor numeru alarmowego zgodnie z procedurami przekierował połączenie do ratowników medycznych. Jak się później okazało matka wzywająca natychmiastowej pomocy do dziecka rozmawiała z dyspozytorem pogotowia w Kielcach. Po blisko 30 minutach karetka przyjechała do brzeżanki, a jej dziecko udało się uratować. Okazuje się, że to sytuacja, do której osoby wzywające pomocy będą się musiały przyzwyczaić. Od 1-go marca zmodyfikowano system powiadamiania pogotowia.
Młoda brzeżanka relacjonuje, że jej czteromiesięczna córka zaczęła się dusić, a wstrząs anafilaktyczny przyszedł nagle.

- Zadzwoniłam na 112 i opowiedziałam, co się dzieje. W zasadzie po dwóch minutach od karmienia nastąpił wstrząs anafilaktyczny. Moja córka dostała pokrzywki i wybroczyn. Zaczęła się dusić i przelewać przez ręce, do momentu kiedy zmusiłam ją do wymiotów. Dyspozytor usłyszał w słuchawce, że dziecko płacze i uspokajał mnie, że nie jest w najgorszym stanie. Cały czas mnie instruował, co mam robić. Podkreślał, że jeśli dziecko przestanie oddychać, to trzeba rozpocząć resuscytację – wspomina matka czteromiesięcznej córki.

Dr Elżbieta Gdowska, ordynator oddziału dziecięcego w Brzeskim Centrum Medycznym dodaje, że dziecko, a także dorosły podczas wstrząsu wymaga pilnej pomocy.

- Czas w takim przypadku jest najważniejszy, pomocy należy udzielić niemal natychmiast. Do przyjazdu pogotowia należy cały czas utrzymywać czynności życiowe, to podstawa. To sytuacja zagrażająca życiu każdego człowieka – tłumaczy lekarz

Jak wspomina matka dziecka, połączenie zostało przekierowane do Kielc.

- Dyspozytor nie chciał mnie poinformować za ile minut przyjedzie karetka. To było dziwne. Przy pierwszym połączeniu słyszałem, że pogotowie już jedzie, że jest bardzo blisko. Ja wyszłam z domu i pozostawiłam córkę pod opieką mamy. Szukała tej karetki na osiedlowych uliczkach myśląc, że medycy przyjechali bez sygnałów. Ambulansu wciąż nie było. Dopiero w trakcie drugiej rozmowy, gdzie podkreślałam cały czas, że dzwonię z Brzegu w województwie opolskim, dyspozytor zorientował się, że coś jest nie tak. Rozmówca powiedział mi, że dodzwoniłam się do Świętokrzyskiego. Wtedy on wysłał zgłoszenie z powrotem do Opola i karetka przyjechała do mojej córki z Grodkowa – zaznacza matka dziecka.

Wicewojewoda Violetta Porowska tłumaczy Radiu Opole, że od 1-go marca zmodyfikowano system powiadamiania pogotowia. Jeśli wszyscy dyspozytorzy mają zajęte linie telefoniczne, rozmowa automatycznie przekierowywana jest do innej części kraju. W tym przypadku są to Kielce, które zastępują opolskich dyspozytorów, gdy ci są zajęci.

- Wówczas automatycznie takie połączenie zostaje przekierowane do innej dyspozytorni w kraju, w naszym przypadku mogły być to Kielce, a w niedalekiej przyszłości może być to Szczecin. Dlatego apeluję, by dzwoniąc po pogotowie nie być zdziwionym, że zgłoszenie przyjmuje dyspozytor z innego miasta. System wszedł na początku marca, być może osoba pracująca w kieleckim pogotowiu nie miała jeszcze stosownej informacji na temat zmian. My naszych opolskich dyspozytorów przeszkoliliśmy na czas. Mamy dziś XXI wiek, mamy techniczne możliwości, dlatego jeśli nasi pracownicy są zajęci, to rozmowy są przekierowywane w inne miejsca. Pomoc zostanie udzielona – uspokaja Porowska.

Jak dodaje wicewojewoda, czas zgłoszenia i przyjazdu karetki w związku z uruchomieniem nowego systemu na pewno nie zostanie wydłużony. Jak ustalił nieoficjalnie nasz brzeski reporter, dzisiejszej nocy opolscy dyspozytorzy przyjęli blisko 30 zgłoszeń spoza regionu. Dziennie takich połączeń jest około pięćdziesięciu.
Matka czteromiesięcznej córki, Elżbieta Gdowska i Wioletta Porowska

Wiadomości z regionu

2018-10-19, godz. 11:15 Paweł Grabowski na koniec kampanii o tym, jak miasto zadłużyło opolan Mieszkańcy w referendach powinni decydować o przyszłości Opola, a spółki miejskie należy scentralizować. Tymi postulatami Paweł Grabowski, kandydat na prezyde ... » więcej 2018-10-19, godz. 09:58 Wojewoda krytycznie o upolitycznieniu sprawy benzenu w powietrzu Wykorzystywanie tematu politycznie i wprowadzanie w błąd mieszkańców zarzuca wojewoda opolski Adrian Czubak osobom, które obarczają władze wojewódzkie winą za ... » więcej 2018-10-19, godz. 07:45 Osiedlowa gazetka promuje prezydenta Opola? Redaktor naczelny komentuje - Arkadiusz Wiśniewski ma darmową reklamę i agitację wyborczą - takie zarzuty kieruje autor anonimowego listu jaki dotarł do redakcji Radia Opole. Autor anoni ... » więcej 2018-10-19, godz. 06:45 Dla seniorów o bezpieczeństwie. Propozycja dla mieszkańców powiatu strzeleckiego Seniorzy z powiatu strzeleckiego są zaproszeni do udziału w spotkaniu związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem. » więcej 2018-10-18, godz. 21:30 Ugoda zawarta do grudnia. Nie będzie akcji protestacyjnej pielęgniarek w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kluczborku Nie będzie akcji protestacyjnej pielęgniarek i położnych Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. Przedstawicielki związków zawodowych osiągnęły porozumienie ... » więcej 2018-10-18, godz. 20:49 Miniatura nyskiej bazyliki ma pozwolić niewidomym "zobaczyć" zabytek Przed nyską bazyliką stanęła odlana z brązu makieta, odwzorowująca kształt zabytku. Ma ona pomóc niewidomym w poznawaniu walorów kościoła oraz stojącej obok d ... » więcej 2018-10-18, godz. 20:45 Nowoczesna podsumowała kampanię w powiecie nyskim. "Nadchodzące wybory będą równie ważne, jak te w 1990 roku" - Nysa na naszej mapie wyborczej jest jednym z najważniejszych miejsc - zapewniał podczas konferencji prasowej zorganizowanej na miejscowym Rynku poseł Nowocz ... » więcej 2018-10-18, godz. 20:00 Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny już za półmetkiem. Ma być gotowy w styczniu 2020 roku [ZDJĘCIA] Ponad połowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny jest już wybudowana. Inwestor i wykonawca zapowiadają, że do 18 stycznia 2020 roku, całość będzie go ... » więcej 2018-10-18, godz. 19:40 Zofia Małas: Chcemy odwrócić negatywny trend postrzegania pielęgniarstwa Pensja podstawowa od 3 tysięcy złotych w górę i mniej pacjentów pod opieką na dyżurze - tak zmienić mają się warunki pracy i płacy pielęgniarek oraz położnych ... » więcej 2018-10-18, godz. 19:30 Nacisk na rozmowy, współpracę i złożone obietnice. Koalicja Obywatelska zrobiła bilans kampanii Koalicja Obywatelska podsumowała kampanię wyborczą w Opolu. Na konferencji prasowej samorządowcy i politycy Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej podkreśla ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »