Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-12, 16:00 Autor: Maciej Stępień

Pół godziny wzywała karetkę. Informację przyjmował dyspozytor… z Kielc

Młoda matka wezwała pogotowie, a zgłoszenie odebrał dyspozytor z Kielc [fot. Maciej Stępień]
Młoda matka wezwała pogotowie, a zgłoszenie odebrał dyspozytor z Kielc [fot. Maciej Stępień]
Kilka dni temu rodzina czteromiesięcznej dziewczynki przeżyła nie lada szok. Niemowlę dostało wstrząsu anafilaktycznego i zaczęło się dusić. Do zdarzenia doszło na jednym z brzeskich osiedli domów. Zrozpaczona i zestresowana matka zadzwoniła pod numer 112. Opolski dyspozytor numeru alarmowego zgodnie z procedurami przekierował połączenie do ratowników medycznych. Jak się później okazało matka wzywająca natychmiastowej pomocy do dziecka rozmawiała z dyspozytorem pogotowia w Kielcach. Po blisko 30 minutach karetka przyjechała do brzeżanki, a jej dziecko udało się uratować. Okazuje się, że to sytuacja, do której osoby wzywające pomocy będą się musiały przyzwyczaić. Od 1-go marca zmodyfikowano system powiadamiania pogotowia.
Młoda brzeżanka relacjonuje, że jej czteromiesięczna córka zaczęła się dusić, a wstrząs anafilaktyczny przyszedł nagle.

- Zadzwoniłam na 112 i opowiedziałam, co się dzieje. W zasadzie po dwóch minutach od karmienia nastąpił wstrząs anafilaktyczny. Moja córka dostała pokrzywki i wybroczyn. Zaczęła się dusić i przelewać przez ręce, do momentu kiedy zmusiłam ją do wymiotów. Dyspozytor usłyszał w słuchawce, że dziecko płacze i uspokajał mnie, że nie jest w najgorszym stanie. Cały czas mnie instruował, co mam robić. Podkreślał, że jeśli dziecko przestanie oddychać, to trzeba rozpocząć resuscytację – wspomina matka czteromiesięcznej córki.

Dr Elżbieta Gdowska, ordynator oddziału dziecięcego w Brzeskim Centrum Medycznym dodaje, że dziecko, a także dorosły podczas wstrząsu wymaga pilnej pomocy.

- Czas w takim przypadku jest najważniejszy, pomocy należy udzielić niemal natychmiast. Do przyjazdu pogotowia należy cały czas utrzymywać czynności życiowe, to podstawa. To sytuacja zagrażająca życiu każdego człowieka – tłumaczy lekarz

Jak wspomina matka dziecka, połączenie zostało przekierowane do Kielc.

- Dyspozytor nie chciał mnie poinformować za ile minut przyjedzie karetka. To było dziwne. Przy pierwszym połączeniu słyszałem, że pogotowie już jedzie, że jest bardzo blisko. Ja wyszłam z domu i pozostawiłam córkę pod opieką mamy. Szukała tej karetki na osiedlowych uliczkach myśląc, że medycy przyjechali bez sygnałów. Ambulansu wciąż nie było. Dopiero w trakcie drugiej rozmowy, gdzie podkreślałam cały czas, że dzwonię z Brzegu w województwie opolskim, dyspozytor zorientował się, że coś jest nie tak. Rozmówca powiedział mi, że dodzwoniłam się do Świętokrzyskiego. Wtedy on wysłał zgłoszenie z powrotem do Opola i karetka przyjechała do mojej córki z Grodkowa – zaznacza matka dziecka.

Wicewojewoda Violetta Porowska tłumaczy Radiu Opole, że od 1-go marca zmodyfikowano system powiadamiania pogotowia. Jeśli wszyscy dyspozytorzy mają zajęte linie telefoniczne, rozmowa automatycznie przekierowywana jest do innej części kraju. W tym przypadku są to Kielce, które zastępują opolskich dyspozytorów, gdy ci są zajęci.

- Wówczas automatycznie takie połączenie zostaje przekierowane do innej dyspozytorni w kraju, w naszym przypadku mogły być to Kielce, a w niedalekiej przyszłości może być to Szczecin. Dlatego apeluję, by dzwoniąc po pogotowie nie być zdziwionym, że zgłoszenie przyjmuje dyspozytor z innego miasta. System wszedł na początku marca, być może osoba pracująca w kieleckim pogotowiu nie miała jeszcze stosownej informacji na temat zmian. My naszych opolskich dyspozytorów przeszkoliliśmy na czas. Mamy dziś XXI wiek, mamy techniczne możliwości, dlatego jeśli nasi pracownicy są zajęci, to rozmowy są przekierowywane w inne miejsca. Pomoc zostanie udzielona – uspokaja Porowska.

Jak dodaje wicewojewoda, czas zgłoszenia i przyjazdu karetki w związku z uruchomieniem nowego systemu na pewno nie zostanie wydłużony. Jak ustalił nieoficjalnie nasz brzeski reporter, dzisiejszej nocy opolscy dyspozytorzy przyjęli blisko 30 zgłoszeń spoza regionu. Dziennie takich połączeń jest około pięćdziesięciu.
Matka czteromiesięcznej córki, Elżbieta Gdowska i Wioletta Porowska

Wiadomości z regionu

2018-03-21, godz. 08:00 Dziś (21.03) rusza III Opolska Wiosna Psychologiczna Już po raz trzeci Koło Naukowe Studentów Psychologii Uniwersytetu Opolskiego organizuje Opolską Wiosnę Psychologiczną. Celem wydarzenia jest popularyzacja wie ... » więcej 2018-03-20, godz. 23:00 Trzy koncepcje lokalizacji krytej pływalni w Głuchołazach. Zdania radnych wciąż są podzielone Wielomilionowa inwestycja budowy krytej pływalni, którą chce rozpocząć włodarz miasta, budzi zastrzeżenia niektórych radnych. Spotkanie burmistrza z rajcami m ... » więcej 2018-03-20, godz. 22:30 Śledztwo w sprawie morderstwa burmistrza Zdzieszowic zostaje zamknięte Prokuratura Okręgowa zamyka śledztwo w sprawie śmierci Dietera Przewdzinga, burmistrza Zdzieszowic. 18 lutego 2014 został on brutalnie zamordowany w swoim gos ... » więcej 2018-03-20, godz. 22:00 Co dalej z pomnikiem w Mikolinie? W obronie monumentu stanęła Anna Maria Anders W miniony weekend Opolszczyznę odwiedziła senator Prawa i Sprawiedliwości a także podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders. Po ... » więcej 2018-03-20, godz. 21:00 Wkrótce otwarcie pierwszego w Polsce domu wspólnoty Fazenda da Esperanca - Ranczo Nadziei w Nysie Dobiega końca budowa pierwszej części domu wspólnoty Fazenda da Esperanca - Ranczo Nadziei w Nysie. Pierwszy dom wspólnoty Fazenda przy klasztorze franciszkan ... » więcej 2018-03-20, godz. 20:00 Opolska Platforma oburzona nieujawnieniem listu intencyjnego w sprawie gruntów - Obłuda i manipulacja - tak radni Platformy Obywatelskiej komentują działania ratusza związane z zamianą gruntów w Opolu. Przypomnijmy: wczoraj biznesmen Rys ... » więcej 2018-03-20, godz. 20:00 Wielkanocne dania w nowoczesnej odsłonie. Za nami 4. konkurs "Regionalne Smaki" Trzynaście dwuosobowych zespołów z trzynastu szkół Opolszczyzny rywalizowało w IV edycji Wojewódzkiego Konkursu Kulinarnego 'Regionalne Smaki'. » więcej 2018-03-20, godz. 19:00 Trwają poszukiwania zaginionego Bartosza Nizińskiego. "Nie tracimy nadziei" 21-letni Bartosz Niziński zaginął w nocy z soboty na niedzielę (17/18.03) w Nysie. Działania prowadzone są przez nyską policję, zaangażowani są w nie również ... » więcej 2018-03-20, godz. 15:30 Lekarze nie chcą pracować w święta i weekendy. Namysłowski szpital chce płacić rekordowe stawki W Namysłowskim Centrum Zdrowia brakuje lekarzy dyżurantów. Medycy niechętnie chcą brać na siebie obowiązek pełnienia opieki medycznej w nocy, w święta i weeke ... » więcej 2018-03-20, godz. 15:30 Pijany autostopowicz wychodził przed nadjeżdżające samochody Pijanego autostopowicza zatrzymali namysłowscy policjanci. Do dyżurnego zadzwoniła kobieta twierdząca, że na drodze między Namysłowem a Bierutowem pieszy prób ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »