Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-11, 21:15 Autor: Katarzyna Doros

Problem z naborem na urzędników wyborczych głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej

Robert Tistek, Piotr Wach, Ryszard Galla, Antoni Duda, Tomasz Kostuś, Jan Krzesiński [fot. Paula Hołubowicz]
Robert Tistek, Piotr Wach, Ryszard Galla, Antoni Duda, Tomasz Kostuś, Jan Krzesiński [fot. Paula Hołubowicz]
W Polsce potrzeba około 5,5 tysiąca urzędników wyborczych, tymczasem chętnych na razie jest zaledwie kilkuset. Na Opolszczyźnie dotychczas zgłosiło się dziesięciu chętnych a w sumie potrzeba 168 urzędników. To właśnie problem z naborem urzędników wyborczych był głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej.
Zdaniem Tomasza Kostusia z Platformy Obywatelskiej wszystkiemu winna jest partia rządząca, która dąży do upolitycznienia przygotowań do wyborów samorządowych. - W tej chwili mamy nabór z funkcjonariuszy partyjnych, do niedawna była to właściwość tylko i wyłącznie sędziów - mówi. - Nie dziwię się, że ludzie nie chcą być tymi urzędnikami wyborczymi, ponieważ boją się problemów i odpowiedzialności. Widzą, że stan przygotowań do tych wyborów jest bardzo mizerny i niewystarczający - dodaje.

Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej zwraca uwagę to, że na realizowanie takiej ordynacji wyborczej jest już za późno. - Jeśli odłożylibyśmy to do następnych wyborów, wtedy urzędnicy mogliby zostać odpowiednio przygotowani - wyjaśnia. - Przygotowanie takiego korpusu urzędników, którzy będą pracowali na czas wyborów, ma sens. W moim przekonaniu do pilnowania wyborów będą komisje wyborcze, mężowie zaufania i komitety wyborcze, a ten urzędnik ma być tym bezstronnym - mówi Galla.

- Dzięki tej nowelizacji, ciągle mam w głowie przykład Niemodlina, gdzie po północy liczono głosy niezgodnie z przepisami - mówił Jan Krzesiński z PSL. - Za organizację wyborów od szczebla najniższego odpowiedzialna była Państwowa Komisja Wyborcza, ona scedowała te uprawnienia właśnie na urzędników gminy, którzy od lat byli do tego przygotowani. Myślę, że im więcej władzy na górze, tym gorzej dla społeczeństwa.

Zdanie swoich przedmówców podziela Piotr Wach z Nowoczesnej. - Priorytetem Prawa i Sprawiedliwości jest zawłaszczenie samorządów. To ostatnia barykada, której PiS nie przeskoczył - mówi. - Zbieranie kandydatów na urzędników wyborczych kojarzy mi się z KRS-em. Taka sama była postawa sędziów, którzy mieli kandydować tłumnie do KRS-u, który był na nowo obsadzany przez Prawo i Sprawiedliwość i Kukiz'15. Zwróćmy uwagę, że na prawie 11 tysięcy sędziów zgłosiło się zaledwie 18 kandydatów - dodaje Wach.

Poseł Antoni Duda z Prawa i Sprawiedliwości, małą liczbę chętnych uzasadnia obawą przed nowością w związku ze zmianami w ordynacji wyborczej. - Nie mam wątpliwości, że się uda, mimo, że wszystko idzie po grudzie. To, że teraz mamy trudności, to tylko hartuje i pozwala nam to usprawniać - mówi.

Robert Tistek z Kukiz '15 zauważa, że brak chętnych kandydatów na urzędników wyborczych jest spowodowany brakiem informacji o naborze. - Nawet urzędnicy nie wiedzieli, że nabór jest prowadzony do 15 marca. Tymi urzędnikami mogą być nauczyciele, osoby pracujące w jednostkach podległych. Żeby one się mogły zgłosić, to musiałyby najpierw o tym wiedzieć. To, że znajdą się urzędnicy i pieniądze na przeprowadzenie tych wyborów, tego jestem pewien. Na zasadzie kolejnego zadłużenia państwa ten temat zostanie załatwiony - mówi.

Nagrody dla ministrów i wiceministrów ze Zjednoczonej Prawicy były drugim tematem poruszanym przez gości Niedzielnej Loży Radiowej.
Tomasz Kostuś
Ryszard Galla
Jan Krzesiński
Piotr Wach
Antoni Duda
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2018-06-20, godz. 23:00 Opolskie Orły docenione. Za nami gala pełna nagród Za nami Gala Opolskich Orłów. Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych otrzymali nagrody za osiągnięcia naukowe. Są to finaliści i lau ... » więcej 2018-06-20, godz. 22:00 Szerszenie zagrażają mieszkańcom Konradowej? Tym razem skończyło się na strachu Do Radia Opole zgłosiła się słuchaczka z Konradowej w powiecie nyskim, która twierdzi, że na posesji jej sąsiada zadomowiły się szerszenie. Kobieta uważa, że ... » więcej 2018-06-20, godz. 20:50 Cecylia Gonet czwarty raz wybrana liderką NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego wybrał władze na kolejne 4 lata. Walne Zebranie Delegatów odbywa się na Górze św. Anny Na czele związku po ... » więcej 2018-06-20, godz. 20:30 Pożegnanie Sabine Haake na corocznym grillu w opolskim konsulacie RFN [ZDJĘCIA] Kilkuset gości pojawiło się dziś (20.06) w ogrodzie przy opolskim konsulacie Republiki Federalnej Niemiec. Od wielu lat politycy, działacze samorządowi i prze ... » więcej 2018-06-20, godz. 19:00 Gmina Olesno zaprosiła pierwszą ósemkę repatriantów. Jest dotacja wojewody na adaptację mieszkań Dwa mieszkania przy ulicy Labora w Oleśnie zostaną wyremontowane dla repatriantów dzięki współpracy magistratu i Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W oleskim ur ... » więcej 2018-06-20, godz. 19:00 Kosmos nie ma przed nimi tajemnic. Studenci Wirtualnej Akademii Astronomii odebrali dyplomy Młodzi astronomowie z regionu zakończyli kolejny rok nauki w Wirtualnej Akademii Astronomii działającej przy Uniwersytecie Opolskim. Za pierwsze trzy lata ast ... » więcej 2018-06-20, godz. 18:30 Martwe zwierzęta obok żywych. Właściciel: wcale nie jest tak tragicznie. Ciąg dalszy interwencji TOZ-u Martwe zwierzęta obok żywych. Konie, drób stłoczone w brudnych, dusznych pomieszczeniach. W takich warunkach przechowywanych jest około 600 zwierząt w miejsco ... » więcej 2018-06-20, godz. 18:00 Głogówek: gmina zwiększy ofertę dla seniorów Na potrzeby seniorów adaptowana będzie część zdegradowanego budynku niedokończonego szpitala w Głogówku. Nowe pomieszczenia zwiększą ofertę tamtejszego domu d ... » więcej 2018-06-20, godz. 17:15 19-latka potrącona na przejściu dla pieszych w Namysłowie Do groźnego wypadku z udziałem pieszego doszło w Namysłowie na ulicy 1 Maja - jest to droga krajowa nr 39. » więcej 2018-06-20, godz. 16:30 "Podchodzę do tego z dużym spokojem". PSL przygotowuje się do wyborów - Liczę na to, że mieszkańcy Opolszczyzny widzą, że współrządząc regionem od przeszło trzech kadencji całkiem nieźle dajemy sobie radę - mówił w Radiu Opole w ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »