Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-11, 21:15 Autor: Katarzyna Doros

Problem z naborem na urzędników wyborczych głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej

Robert Tistek, Piotr Wach, Ryszard Galla, Antoni Duda, Tomasz Kostuś, Jan Krzesiński [fot. Paula Hołubowicz]
Robert Tistek, Piotr Wach, Ryszard Galla, Antoni Duda, Tomasz Kostuś, Jan Krzesiński [fot. Paula Hołubowicz]
W Polsce potrzeba około 5,5 tysiąca urzędników wyborczych, tymczasem chętnych na razie jest zaledwie kilkuset. Na Opolszczyźnie dotychczas zgłosiło się dziesięciu chętnych a w sumie potrzeba 168 urzędników. To właśnie problem z naborem urzędników wyborczych był głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej.
Zdaniem Tomasza Kostusia z Platformy Obywatelskiej wszystkiemu winna jest partia rządząca, która dąży do upolitycznienia przygotowań do wyborów samorządowych. - W tej chwili mamy nabór z funkcjonariuszy partyjnych, do niedawna była to właściwość tylko i wyłącznie sędziów - mówi. - Nie dziwię się, że ludzie nie chcą być tymi urzędnikami wyborczymi, ponieważ boją się problemów i odpowiedzialności. Widzą, że stan przygotowań do tych wyborów jest bardzo mizerny i niewystarczający - dodaje.

Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej zwraca uwagę to, że na realizowanie takiej ordynacji wyborczej jest już za późno. - Jeśli odłożylibyśmy to do następnych wyborów, wtedy urzędnicy mogliby zostać odpowiednio przygotowani - wyjaśnia. - Przygotowanie takiego korpusu urzędników, którzy będą pracowali na czas wyborów, ma sens. W moim przekonaniu do pilnowania wyborów będą komisje wyborcze, mężowie zaufania i komitety wyborcze, a ten urzędnik ma być tym bezstronnym - mówi Galla.

- Dzięki tej nowelizacji, ciągle mam w głowie przykład Niemodlina, gdzie po północy liczono głosy niezgodnie z przepisami - mówił Jan Krzesiński z PSL. - Za organizację wyborów od szczebla najniższego odpowiedzialna była Państwowa Komisja Wyborcza, ona scedowała te uprawnienia właśnie na urzędników gminy, którzy od lat byli do tego przygotowani. Myślę, że im więcej władzy na górze, tym gorzej dla społeczeństwa.

Zdanie swoich przedmówców podziela Piotr Wach z Nowoczesnej. - Priorytetem Prawa i Sprawiedliwości jest zawłaszczenie samorządów. To ostatnia barykada, której PiS nie przeskoczył - mówi. - Zbieranie kandydatów na urzędników wyborczych kojarzy mi się z KRS-em. Taka sama była postawa sędziów, którzy mieli kandydować tłumnie do KRS-u, który był na nowo obsadzany przez Prawo i Sprawiedliwość i Kukiz'15. Zwróćmy uwagę, że na prawie 11 tysięcy sędziów zgłosiło się zaledwie 18 kandydatów - dodaje Wach.

Poseł Antoni Duda z Prawa i Sprawiedliwości, małą liczbę chętnych uzasadnia obawą przed nowością w związku ze zmianami w ordynacji wyborczej. - Nie mam wątpliwości, że się uda, mimo, że wszystko idzie po grudzie. To, że teraz mamy trudności, to tylko hartuje i pozwala nam to usprawniać - mówi.

Robert Tistek z Kukiz '15 zauważa, że brak chętnych kandydatów na urzędników wyborczych jest spowodowany brakiem informacji o naborze. - Nawet urzędnicy nie wiedzieli, że nabór jest prowadzony do 15 marca. Tymi urzędnikami mogą być nauczyciele, osoby pracujące w jednostkach podległych. Żeby one się mogły zgłosić, to musiałyby najpierw o tym wiedzieć. To, że znajdą się urzędnicy i pieniądze na przeprowadzenie tych wyborów, tego jestem pewien. Na zasadzie kolejnego zadłużenia państwa ten temat zostanie załatwiony - mówi.

Nagrody dla ministrów i wiceministrów ze Zjednoczonej Prawicy były drugim tematem poruszanym przez gości Niedzielnej Loży Radiowej.
Tomasz Kostuś
Ryszard Galla
Jan Krzesiński
Piotr Wach
Antoni Duda
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2018-12-16, godz. 22:40 Właściciel podpalił swój dom w Mesznie Siedem jednostek straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w miejscowości Meszno w gminie Otmuchów. Podpalania dokonał prawdopodobnie chory na schizof ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 I Jarmark Bożonarodzeniowy Uniwersytetu Opolskiego."Ugościmy każdego" Po raz pierwszy na Uniwersytecie Opolskim zostanie zorganizowany Jarmark Bożonarodzeniowy. Samorząd studencki i przedstawiciele uczelnianych mediów zadbają o ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 Harcerze łamali się opłatkiem w bierkowickim skansenie. Były też rozmowy o przyszłości Spotkanie opłatkowe zorganizowała Chorągiew Opolska Związku Harcerstwa Polskiego. W bierkowickim Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiano również o celach i wyzwaniach ... » więcej 2018-12-16, godz. 19:00 Opolscy politycy dyskutowali o okolicznościach tragedii w Ciecierzynie. "To rzecz niezrozumiała w cywilizowanym kraju" Tragedia w Ciecierzynie była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Przypomnijmy, 27-letnia Aleksandra J. została oskarżona o zabójstwo swojego jednego d ... » więcej 2018-12-16, godz. 15:30 Opóźnienie zakończenia budowy drogi przez Zalesie Śląskie. Nowy termin - koniec roku W miniony czwartek drogowcy powinni zakończyć prace przy przebudowie drogi powiatowej łączącej Zalesie Śląskie z osiedlem Cisowa w Kędzierzynie-Koźlu. Tymczas ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:30 Sąsiadujące szpitale zorganizowały wspólne spotkanie opłatkowe. Kiedyś było inaczej Wspólną mszę świętą i spotkanie opłatkowe zorganizował przed południem Szpital Wojewódzki w Opolu z Opolskim Centrum Onkologii. Lecznice znajdują się w bezpoś ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:00 Nauczyciele i uczniowie nyskiego "Plastyka" chcą pomóc w leczeniu Karoliny. Szkoła zorganizuje kiermasz dzieł sztuki Obrazy, rzeźby czy bożonarodzeniowe ozdoby wykonane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli, będzie można nabyć podczas charytatywnego kiermaszu, który jutro ... » więcej 2018-12-16, godz. 13:00 Będzie gotowe w przyszłym roku. W Walidrogach na drodze krajowej powstanie rondo. Inwestycję planowano już w 2010 roku Tę inwestycję planowano od kilku lat. W Walidrogach na skrzyżowaniu drogi krajowej 94 z powiatową w kierunku Ozimka i Tarnowa Opolskiego powstanie rondo. Inwe ... » więcej 2018-12-16, godz. 11:45 Morsy Borów Niemodlińskich zorganizowały zbiórkę prezentów dla dzieci Kilkadziesiąt osób wzięło udział w akcji Lokalna Paczka, zorganizowanej rano na basenie w Lipnie przez grupę Morsy Borów Niemodlińskich. Nie chodziło jedynie ... » więcej 2018-12-16, godz. 10:30 Ma być bezpiecznie i nowocześnie. W Głubczycach planują budowę żłobka Głubczyce chcą wybudować nowy żłobek. Obecny przy ul. Wałowej funkcjonuje na piętrze, w jednym budynku wraz z przedszkolem. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »