Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-11, 21:15 Autor: Katarzyna Doros

Problem z naborem na urzędników wyborczych głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej

Robert Tistek, Piotr Wach, Ryszard Galla, Antoni Duda, Tomasz Kostuś, Jan Krzesiński [fot. Paula Hołubowicz]
Robert Tistek, Piotr Wach, Ryszard Galla, Antoni Duda, Tomasz Kostuś, Jan Krzesiński [fot. Paula Hołubowicz]
W Polsce potrzeba około 5,5 tysiąca urzędników wyborczych, tymczasem chętnych na razie jest zaledwie kilkuset. Na Opolszczyźnie dotychczas zgłosiło się dziesięciu chętnych a w sumie potrzeba 168 urzędników. To właśnie problem z naborem urzędników wyborczych był głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej.
Zdaniem Tomasza Kostusia z Platformy Obywatelskiej wszystkiemu winna jest partia rządząca, która dąży do upolitycznienia przygotowań do wyborów samorządowych. - W tej chwili mamy nabór z funkcjonariuszy partyjnych, do niedawna była to właściwość tylko i wyłącznie sędziów - mówi. - Nie dziwię się, że ludzie nie chcą być tymi urzędnikami wyborczymi, ponieważ boją się problemów i odpowiedzialności. Widzą, że stan przygotowań do tych wyborów jest bardzo mizerny i niewystarczający - dodaje.

Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej zwraca uwagę to, że na realizowanie takiej ordynacji wyborczej jest już za późno. - Jeśli odłożylibyśmy to do następnych wyborów, wtedy urzędnicy mogliby zostać odpowiednio przygotowani - wyjaśnia. - Przygotowanie takiego korpusu urzędników, którzy będą pracowali na czas wyborów, ma sens. W moim przekonaniu do pilnowania wyborów będą komisje wyborcze, mężowie zaufania i komitety wyborcze, a ten urzędnik ma być tym bezstronnym - mówi Galla.

- Dzięki tej nowelizacji, ciągle mam w głowie przykład Niemodlina, gdzie po północy liczono głosy niezgodnie z przepisami - mówił Jan Krzesiński z PSL. - Za organizację wyborów od szczebla najniższego odpowiedzialna była Państwowa Komisja Wyborcza, ona scedowała te uprawnienia właśnie na urzędników gminy, którzy od lat byli do tego przygotowani. Myślę, że im więcej władzy na górze, tym gorzej dla społeczeństwa.

Zdanie swoich przedmówców podziela Piotr Wach z Nowoczesnej. - Priorytetem Prawa i Sprawiedliwości jest zawłaszczenie samorządów. To ostatnia barykada, której PiS nie przeskoczył - mówi. - Zbieranie kandydatów na urzędników wyborczych kojarzy mi się z KRS-em. Taka sama była postawa sędziów, którzy mieli kandydować tłumnie do KRS-u, który był na nowo obsadzany przez Prawo i Sprawiedliwość i Kukiz'15. Zwróćmy uwagę, że na prawie 11 tysięcy sędziów zgłosiło się zaledwie 18 kandydatów - dodaje Wach.

Poseł Antoni Duda z Prawa i Sprawiedliwości, małą liczbę chętnych uzasadnia obawą przed nowością w związku ze zmianami w ordynacji wyborczej. - Nie mam wątpliwości, że się uda, mimo, że wszystko idzie po grudzie. To, że teraz mamy trudności, to tylko hartuje i pozwala nam to usprawniać - mówi.

Robert Tistek z Kukiz '15 zauważa, że brak chętnych kandydatów na urzędników wyborczych jest spowodowany brakiem informacji o naborze. - Nawet urzędnicy nie wiedzieli, że nabór jest prowadzony do 15 marca. Tymi urzędnikami mogą być nauczyciele, osoby pracujące w jednostkach podległych. Żeby one się mogły zgłosić, to musiałyby najpierw o tym wiedzieć. To, że znajdą się urzędnicy i pieniądze na przeprowadzenie tych wyborów, tego jestem pewien. Na zasadzie kolejnego zadłużenia państwa ten temat zostanie załatwiony - mówi.

Nagrody dla ministrów i wiceministrów ze Zjednoczonej Prawicy były drugim tematem poruszanym przez gości Niedzielnej Loży Radiowej.
Tomasz Kostuś
Ryszard Galla
Jan Krzesiński
Piotr Wach
Antoni Duda
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2018-03-21, godz. 08:00 Dziś (21.03) rusza III Opolska Wiosna Psychologiczna Już po raz trzeci Koło Naukowe Studentów Psychologii Uniwersytetu Opolskiego organizuje Opolską Wiosnę Psychologiczną. Celem wydarzenia jest popularyzacja wie ... » więcej 2018-03-20, godz. 23:00 Trzy koncepcje lokalizacji krytej pływalni w Głuchołazach. Zdania radnych wciąż są podzielone Wielomilionowa inwestycja budowy krytej pływalni, którą chce rozpocząć włodarz miasta, budzi zastrzeżenia niektórych radnych. Spotkanie burmistrza z rajcami m ... » więcej 2018-03-20, godz. 22:30 Śledztwo w sprawie morderstwa burmistrza Zdzieszowic zostaje zamknięte Prokuratura Okręgowa zamyka śledztwo w sprawie śmierci Dietera Przewdzinga, burmistrza Zdzieszowic. 18 lutego 2014 został on brutalnie zamordowany w swoim gos ... » więcej 2018-03-20, godz. 22:00 Co dalej z pomnikiem w Mikolinie? W obronie monumentu stanęła Anna Maria Anders W miniony weekend Opolszczyznę odwiedziła senator Prawa i Sprawiedliwości a także podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders. Po ... » więcej 2018-03-20, godz. 21:00 Wkrótce otwarcie pierwszego w Polsce domu wspólnoty Fazenda da Esperanca - Ranczo Nadziei w Nysie Dobiega końca budowa pierwszej części domu wspólnoty Fazenda da Esperanca - Ranczo Nadziei w Nysie. Pierwszy dom wspólnoty Fazenda przy klasztorze franciszkan ... » więcej 2018-03-20, godz. 20:00 Opolska Platforma oburzona nieujawnieniem listu intencyjnego w sprawie gruntów - Obłuda i manipulacja - tak radni Platformy Obywatelskiej komentują działania ratusza związane z zamianą gruntów w Opolu. Przypomnijmy: wczoraj biznesmen Rys ... » więcej 2018-03-20, godz. 20:00 Wielkanocne dania w nowoczesnej odsłonie. Za nami 4. konkurs "Regionalne Smaki" Trzynaście dwuosobowych zespołów z trzynastu szkół Opolszczyzny rywalizowało w IV edycji Wojewódzkiego Konkursu Kulinarnego 'Regionalne Smaki'. » więcej 2018-03-20, godz. 19:00 Trwają poszukiwania zaginionego Bartosza Nizińskiego. "Nie tracimy nadziei" 21-letni Bartosz Niziński zaginął w nocy z soboty na niedzielę (17/18.03) w Nysie. Działania prowadzone są przez nyską policję, zaangażowani są w nie również ... » więcej 2018-03-20, godz. 15:30 Lekarze nie chcą pracować w święta i weekendy. Namysłowski szpital chce płacić rekordowe stawki W Namysłowskim Centrum Zdrowia brakuje lekarzy dyżurantów. Medycy niechętnie chcą brać na siebie obowiązek pełnienia opieki medycznej w nocy, w święta i weeke ... » więcej 2018-03-20, godz. 15:30 Pijany autostopowicz wychodził przed nadjeżdżające samochody Pijanego autostopowicza zatrzymali namysłowscy policjanci. Do dyżurnego zadzwoniła kobieta twierdząca, że na drodze między Namysłowem a Bierutowem pieszy prób ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »