Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-11, 21:15 Autor: Katarzyna Doros

Problem z naborem na urzędników wyborczych głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej

Robert Tistek, Piotr Wach, Ryszard Galla, Antoni Duda, Tomasz Kostuś, Jan Krzesiński [fot. Paula Hołubowicz]
Robert Tistek, Piotr Wach, Ryszard Galla, Antoni Duda, Tomasz Kostuś, Jan Krzesiński [fot. Paula Hołubowicz]
W Polsce potrzeba około 5,5 tysiąca urzędników wyborczych, tymczasem chętnych na razie jest zaledwie kilkuset. Na Opolszczyźnie dotychczas zgłosiło się dziesięciu chętnych a w sumie potrzeba 168 urzędników. To właśnie problem z naborem urzędników wyborczych był głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej.
Zdaniem Tomasza Kostusia z Platformy Obywatelskiej wszystkiemu winna jest partia rządząca, która dąży do upolitycznienia przygotowań do wyborów samorządowych. - W tej chwili mamy nabór z funkcjonariuszy partyjnych, do niedawna była to właściwość tylko i wyłącznie sędziów - mówi. - Nie dziwię się, że ludzie nie chcą być tymi urzędnikami wyborczymi, ponieważ boją się problemów i odpowiedzialności. Widzą, że stan przygotowań do tych wyborów jest bardzo mizerny i niewystarczający - dodaje.

Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej zwraca uwagę to, że na realizowanie takiej ordynacji wyborczej jest już za późno. - Jeśli odłożylibyśmy to do następnych wyborów, wtedy urzędnicy mogliby zostać odpowiednio przygotowani - wyjaśnia. - Przygotowanie takiego korpusu urzędników, którzy będą pracowali na czas wyborów, ma sens. W moim przekonaniu do pilnowania wyborów będą komisje wyborcze, mężowie zaufania i komitety wyborcze, a ten urzędnik ma być tym bezstronnym - mówi Galla.

- Dzięki tej nowelizacji, ciągle mam w głowie przykład Niemodlina, gdzie po północy liczono głosy niezgodnie z przepisami - mówił Jan Krzesiński z PSL. - Za organizację wyborów od szczebla najniższego odpowiedzialna była Państwowa Komisja Wyborcza, ona scedowała te uprawnienia właśnie na urzędników gminy, którzy od lat byli do tego przygotowani. Myślę, że im więcej władzy na górze, tym gorzej dla społeczeństwa.

Zdanie swoich przedmówców podziela Piotr Wach z Nowoczesnej. - Priorytetem Prawa i Sprawiedliwości jest zawłaszczenie samorządów. To ostatnia barykada, której PiS nie przeskoczył - mówi. - Zbieranie kandydatów na urzędników wyborczych kojarzy mi się z KRS-em. Taka sama była postawa sędziów, którzy mieli kandydować tłumnie do KRS-u, który był na nowo obsadzany przez Prawo i Sprawiedliwość i Kukiz'15. Zwróćmy uwagę, że na prawie 11 tysięcy sędziów zgłosiło się zaledwie 18 kandydatów - dodaje Wach.

Poseł Antoni Duda z Prawa i Sprawiedliwości, małą liczbę chętnych uzasadnia obawą przed nowością w związku ze zmianami w ordynacji wyborczej. - Nie mam wątpliwości, że się uda, mimo, że wszystko idzie po grudzie. To, że teraz mamy trudności, to tylko hartuje i pozwala nam to usprawniać - mówi.

Robert Tistek z Kukiz '15 zauważa, że brak chętnych kandydatów na urzędników wyborczych jest spowodowany brakiem informacji o naborze. - Nawet urzędnicy nie wiedzieli, że nabór jest prowadzony do 15 marca. Tymi urzędnikami mogą być nauczyciele, osoby pracujące w jednostkach podległych. Żeby one się mogły zgłosić, to musiałyby najpierw o tym wiedzieć. To, że znajdą się urzędnicy i pieniądze na przeprowadzenie tych wyborów, tego jestem pewien. Na zasadzie kolejnego zadłużenia państwa ten temat zostanie załatwiony - mówi.

Nagrody dla ministrów i wiceministrów ze Zjednoczonej Prawicy były drugim tematem poruszanym przez gości Niedzielnej Loży Radiowej.
Tomasz Kostuś
Ryszard Galla
Jan Krzesiński
Piotr Wach
Antoni Duda
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2018-09-25, godz. 19:20 Prudnicka lokalizacja inwestycji wygrała z Ostrawą. Zdecydowały warunki stworzone przez polski rząd i dogodne położenie 100 mln złotych to wartość inwestycji, którą zamierza w Prudniku zrealizować czeska firma z branży budowlanej. Przedsięwzięcie to jest efektem dwumiesięcznych ... » więcej 2018-09-25, godz. 19:15 Dla seniora - dom kultury, dla studenta - hala sportowa. Planowana inwestycja przy Oleskiej w Opolu Przy Oleskiej w Opolu ma powstać Dom Kultury Seniora i nowa hala sportowa. Według projektów przedstawionych przez prezydenta miasta i rektora Uniwersytetu Opo ... » więcej 2018-09-25, godz. 19:00 Usiłował zabić dłutem, grozi mu nawet dożywocie. Jego ofiara żyje tylko dzięki szybkiej pomocy Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu nadzoruje śledztwo przeciwko 66-letniemu mężczyźnie, któremu zarzuca się usiłowanie zabójstwa. Wobec mężczyzny zasto ... » więcej 2018-09-25, godz. 18:30 Kukiz 15 przedstawił liderów list wyborczych w powiecie nyskim. "Nie będziemy prowadzić bójki personalnej" Ruch Kukiz 15 przedstawił podczas dzisiejszej (25.09) konferencji prasowej w Nysie miejscowych liderów list do sejmiku województwa oraz rady powiatu. » więcej 2018-09-25, godz. 18:00 Mniejszość Niemiecka chwali się na billboardach pracą wykonaną w ostatniej kadencji 'Znamy się na dobrej robocie nie od dziś' to tytuł kampanii Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszości Niemieckiej. Akcja to 12 billboardów ustawionych przy ruc ... » więcej 2018-09-25, godz. 16:30 Polscy i czescy uczniowie rynku turystycznego doskonalą swoje umiejętności Warsztaty kulinarne dotyczące tradycyjnej kuchni polskiej i czeskiej oraz nauka języka mają pomóc uczniom szkół gastronomiczno-hotelarskich z Opola i Jesenika ... » więcej 2018-09-25, godz. 16:15 "To ja odpowiadam za bezpieczeństwo w budynku". Wojewoda tłumaczy montaż bramek w urzędzie - To nie twierdza, tylko profesjonalne podejście do petenta - w ten sposób wojewoda opolski tłumaczy, dlaczego w urzędzie zamontowano bramki wejściowe. » więcej 2018-09-25, godz. 15:15 ZUS pomaga petentom pracującym kiedyś w Niemczech. Specjaliści wyjaśniają, komu przysługują świadczenia Rozpoczęły się Polsko-Niemieckie Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego w opolskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do czwartku (27.09) głównie osoby m ... » więcej 2018-09-25, godz. 14:45 Zjednoczona Prawica przedstawiła w Nysie kandydatów na radnych. "Nie damy się podzielić, nie damy się złamać" Zjednoczona Prawica zaprezentowała w Nysie kandydatów do sejmiku województwa, rady powiatu oraz gminy. » więcej 2018-09-25, godz. 14:00 Paweł Grabowski - o partiokracji, Krzysztof Drynda o braku kandydata na prezydenta Opola. Komentarze gości Radia Opole Odpartyjnienie samorządów, zrównoważony budżet i obowiązkowe referenda - to główne postulaty ruchu Kukiz'15 w wyborach samorządowych. Mówił o tym w porannej r ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »