Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-06, 10:22 Autor: Krzysztof Rapp

Opolszczyzna zamkami i pałacami stoi

Zamek w Niemodlinie - na szczycie listy Top Zamki i Pałace w Polsce [fot. materiały organizatora]
Zamek w Niemodlinie - na szczycie listy Top Zamki i Pałace w Polsce [fot. materiały organizatora]
Opolski Szlak "Zamki i Pałace" to kolejny sposób na przyciągnięcie do naszego regionu turystów. Szlak liczy 400 kilometrów i skupia 11 zabytkowych obiektów.
Te cieszące się największą popularnością i najchętniej odwiedzane, będące już wizytówką Opolszczyzny - to obiekty w Mosznej, a ostatnio w Niemodlinie.
- Opolszczyzna usiana jest perłami architektury. Mamy mnóstwo zamków, pałaców i dworków - mówiła dziś (06.03) w porannej rozmowie "W cztery oczy" Joanna Kardasińska, menedżer zamku w Niemodlinie i inicjatorka stworzenia Opolskiego Szlaku "Zamki i Pałace".

Przyjęto wytyczną, że wszystkie te obiekty są turystycznymi - tzn. generują przynajmniej jedną usługę turystyczną.

- Każdy z naszych obiektów jest na różnym stopniu rewitalizacji. Mamy przepięknie zrewitalizowane obiekty, takie jak zamek w Mosznej, pałace: Sulisław, Jakubus i Większyce. Natomiast my, jako zamek w Niemodlinie, jesteśmy w ciągłej rewitalizacji. W Dąbrowie Niemodlińskiej też dopiero ogród jest poddany rewitalizacji. Głogówek jest ciągle remontowany. I tu właśnie jest szansa, żeby polecać nasze usługi i tworzyć taką zintegrowaną ofertę - mówi Kardasińska.

Jak dodaje, inicjatywa jest otwarta także na inne obiekty.

- To jeden z filarów promocji województwa opolskiego - tak o potencjale opolskich zamków i pałaców mówił z kolei w "Poglądach i osądach" Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Jak podkreślił takich zabytkowych obiektów nasz region ma blisko 200. Te, cieszące się największą popularnością i najchętniej odwiedzane, będące już wizytówką Opolszczyzny - to obiekty w Mosznej, a ostatnio w Niemodlinie.

- Rzeczywiście przebojem wszedł do tego grona zamek w Niemodlinie. Odbyło się to staraniem pracowników, którzy są zaangażowani w rewitalizację tego obiektu. Przypomnę, że w ubiegłym roku zamek w Niemodlinie święcił ogromne triumfy. Zdobył Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny. To już o czymś świadczy - przekonuje Mielec.

Wcześniej obiekt w Niemodlinie został wybrany przez internautów najlepszym zamkiem w Polsce.

Wydanie broszury Opolski Szlak "Zamki i Pałace" zostało dofinansowane z budżetu województwa. A znalazły się tam zamki: w Niemodlinie, Otmuchowie, Mosznej, Rogowie Opolskim, Głogówku, Dąbrowie Niemodlińskiej, Brzegu, a także pałace w Sulisławiu, Większycach, Jakubowicach, a także opolska Wieża Piastowska.
Joanna Kardasińska
Piotr Mielec

Wiadomości z regionu

2018-06-18, godz. 22:20 Wypadek w Opolu. Samochód uderzył w ścianę sklepu Mamy utrudnienia w Opolu na skrzyżowaniu ulicy Jagiellonów i Mieszka Pierwszego. » więcej 2018-06-18, godz. 20:00 Nie będzie sporu sądowego z RIO. Dwie sesje nadzwyczajne w opolskim ratuszu Zalecenia Regionalnej Izby Obrachunkowej przyjęte przez opolskich rajców. Sprawa dotyczy przegłosowania przez radnych przekazania pieniędzy z puli opłat za ze ... » więcej 2018-06-18, godz. 19:45 Opolska policja otwiera swoje drzwi. Będzie można zwiedzić strzelnicę oraz... gabinet komendanta Dzisiaj (19.06) w Komendzie Wojewódzkiej Policji będzie można zwiedzić strzelnicę, a także poznać pracę funkcjonariuszy poszczególnych działów. W programie Dn ... » więcej 2018-06-18, godz. 19:00 Opolska WSB stawia na rozwój osobisty. Bezpłatne warsztaty, nie tylko dla studentów „Zbuduj swoją markę osobistą” - to hasło kolejnych bezpłatnych warsztatów realizowanych przez Wyższą Szkołę Bankową w Opolu. Rozwinąć swoje umiejętności mogą ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:45 Do końca listopada PKS Strzelce Opolskie będzie miał 13 nowych autobusów 13 nowych autobusów pojawi się w zajezdni PKS Strzelce Opolskie. Dzisiaj (18.06) podpisano umowę na dostarczenie dwóch autokarów międzymiastowych i 11 pojazdó ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:30 Miliony złotych potrzebne na ratowanie opolskiej katedry Ponad podziałami opolscy parlamentarzyści będą próbowali lobbować w celu zdobycia pieniędzy na ratowanie katedry w Opolu. » więcej 2018-06-18, godz. 17:15 Wielki odlot wojownika. Karol Stadnik leci do USA Wojownik leci do USA. Karol Stadnik wylatuje dzisiaj (18.06) na operację do Stanów Zjednoczonych. Chłopiec, który cierpi na zespół Baelsa, w lipcu zostanie po ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Debatowali o sytuacji Polski na mapie Europy i świata. Czy jesteśmy bezpieczni? 'Możliwe scenariusze dla Polski w Europie oraz na świecie' to tytuł konferencji połączonej z debatą na Uniwersytecie Opolskim. Prelegenci mówili w Collegium C ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Studenci wspierają podopiecznych opolskiego Domu Dziecka. Rusza zbiórka pościeli i przyborów szkolnych Studenci Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu nawet podczas gorącego okresu sesji egzaminacyjnej nie zapominają o swoich małych sąsiadach z Pasi ... » więcej 2018-06-18, godz. 15:00 Remont drogi 408 pod znakiem zapytania. Problemem są pieniądze Jeszcze przed wakacjami miał być rozstrzygnięty przetarg na kolejny etap remontu drogi wojewódzkiej 408 na odcinku Bierawa - Korzonek. Prace miały rozpocząć s ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »