Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-06, 10:22 Autor: Krzysztof Rapp

Opolszczyzna zamkami i pałacami stoi

Zamek w Niemodlinie - na szczycie listy Top Zamki i Pałace w Polsce [fot. materiały organizatora]
Zamek w Niemodlinie - na szczycie listy Top Zamki i Pałace w Polsce [fot. materiały organizatora]
Opolski Szlak "Zamki i Pałace" to kolejny sposób na przyciągnięcie do naszego regionu turystów. Szlak liczy 400 kilometrów i skupia 11 zabytkowych obiektów.
Te cieszące się największą popularnością i najchętniej odwiedzane, będące już wizytówką Opolszczyzny - to obiekty w Mosznej, a ostatnio w Niemodlinie.
- Opolszczyzna usiana jest perłami architektury. Mamy mnóstwo zamków, pałaców i dworków - mówiła dziś (06.03) w porannej rozmowie "W cztery oczy" Joanna Kardasińska, menedżer zamku w Niemodlinie i inicjatorka stworzenia Opolskiego Szlaku "Zamki i Pałace".

Przyjęto wytyczną, że wszystkie te obiekty są turystycznymi - tzn. generują przynajmniej jedną usługę turystyczną.

- Każdy z naszych obiektów jest na różnym stopniu rewitalizacji. Mamy przepięknie zrewitalizowane obiekty, takie jak zamek w Mosznej, pałace: Sulisław, Jakubus i Większyce. Natomiast my, jako zamek w Niemodlinie, jesteśmy w ciągłej rewitalizacji. W Dąbrowie Niemodlińskiej też dopiero ogród jest poddany rewitalizacji. Głogówek jest ciągle remontowany. I tu właśnie jest szansa, żeby polecać nasze usługi i tworzyć taką zintegrowaną ofertę - mówi Kardasińska.

Jak dodaje, inicjatywa jest otwarta także na inne obiekty.

- To jeden z filarów promocji województwa opolskiego - tak o potencjale opolskich zamków i pałaców mówił z kolei w "Poglądach i osądach" Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Jak podkreślił takich zabytkowych obiektów nasz region ma blisko 200. Te, cieszące się największą popularnością i najchętniej odwiedzane, będące już wizytówką Opolszczyzny - to obiekty w Mosznej, a ostatnio w Niemodlinie.

- Rzeczywiście przebojem wszedł do tego grona zamek w Niemodlinie. Odbyło się to staraniem pracowników, którzy są zaangażowani w rewitalizację tego obiektu. Przypomnę, że w ubiegłym roku zamek w Niemodlinie święcił ogromne triumfy. Zdobył Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny. To już o czymś świadczy - przekonuje Mielec.

Wcześniej obiekt w Niemodlinie został wybrany przez internautów najlepszym zamkiem w Polsce.

Wydanie broszury Opolski Szlak "Zamki i Pałace" zostało dofinansowane z budżetu województwa. A znalazły się tam zamki: w Niemodlinie, Otmuchowie, Mosznej, Rogowie Opolskim, Głogówku, Dąbrowie Niemodlińskiej, Brzegu, a także pałace w Sulisławiu, Większycach, Jakubowicach, a także opolska Wieża Piastowska.
Joanna Kardasińska
Piotr Mielec

Wiadomości z regionu

2018-03-22, godz. 20:28 Rehabilitacja dla dzieci w Kup z możliwością pobytu całodobowego? Taki jest plan Są plany uruchomienia całodobowej opieki w ośrodku w Kup, do którego z Suchego Boru przeniesiono rehabilitację dla dzieci. Obecnie mogą one korzystać tam jedy ... » więcej 2018-03-22, godz. 20:01 Wiele atrakcji z okazji Światowego Dnia Wody w Opolu Koncerty, przedstawienie, rejs statkiem, akcent sportowy i wykłady oraz prelekcje. Między innymi takie wydarzenia złożą się na opolskie obchody Światowego Dni ... » więcej 2018-03-22, godz. 19:15 Pijany jechał ciągnikiem po autostradzie... pod prąd. Jest akt oskarżenia ws. kierowcy z Ukrainy Akt oskarżenia przeciwko 41-letniemu obywatelowi Ukrainy, który pod wpływem alkoholu jechał ciągnikiem z naczepą na autostradzie A4 pod prąd trafił do Sądu Re ... » więcej 2018-03-22, godz. 18:44 System współpracy szpitali i badania kliniczne tematem Forum Szpitali w Opolu Bieżące sprawy związane z opolską służbą zdrowia omawiano podczas Forum Szpitali w urzędzie marszałkowskim. » więcej 2018-03-22, godz. 17:47 Grupa radnych Opola chce skontrolować prezydenta Radni Opola chcą skontrolować pracę prezydenta. Chodzi o transakcje zawierane między miastem, a prywatnym przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem z lat 2014 - 2018. » więcej 2018-03-22, godz. 17:31 Kilkanaście nowych kierunków i specjalności. Uniwersytet Opolski przygotował już ofertę dla tegorocznych maturzystów W połowie kwietnia ruszy rekrutacja i licealiści będą mogli zalogować się do internetowego systemu kandydatów. W nadchodzącym roku akademickim pojawi się 11 n ... » więcej 2018-03-22, godz. 16:00 Akt oskarżenia ws. "producenta" marihuany. Grozi mu do 15 lat więzienia Do 15 lat pozbawienia wolności grozi 37 letniemu mieszkańcowi Kędzierzyna-Koźla, który zajął się produkcją narkotyków. Śledztwo prowadzone przez miejscową Pro ... » więcej 2018-03-22, godz. 15:29 Akcja rodem z gangsterskiego filmu. Zatrzymani na obwodnicy Poborszowa mieli przy sobie sporą ilość narkotyków [FILM, ... Centralne Biuro Śledcze Policji ujawnia kolejne fakty związane z wczorajszym pościgiem i zatrzymaniem na obwodnicy Poborszowa handlarzy narkotyków. » więcej 2018-03-22, godz. 15:11 Dawne sanatoria dla dzieci mają być sprzedane. Violetta Porowska o transakcji: "Jeśli suma się potwierdzi, to jest to ... Wciąż nie ma oficjalnych informacji, za jaką kwotę zostaną sprzedane dawne sanatoria w Suchym Borze i Jarnołtówku. Umowy nie zostały jeszcze podpisane. Marek ... » więcej 2018-03-22, godz. 13:45 Uprawiał konopie i dbał o to, by rośliny dobrze się rozwijały Policjanci z Brzegu zatrzymali 29-latka, który jest podejrzany o wytwarzanie i uprawę środków odurzających. W piwnicy domu miał specjalną szafę i lampy do upr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »