Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-06, 10:22 Autor: Krzysztof Rapp

Opolszczyzna zamkami i pałacami stoi

Zamek w Niemodlinie - na szczycie listy Top Zamki i Pałace w Polsce [fot. materiały organizatora]
Zamek w Niemodlinie - na szczycie listy Top Zamki i Pałace w Polsce [fot. materiały organizatora]
Opolski Szlak "Zamki i Pałace" to kolejny sposób na przyciągnięcie do naszego regionu turystów. Szlak liczy 400 kilometrów i skupia 11 zabytkowych obiektów.
Te cieszące się największą popularnością i najchętniej odwiedzane, będące już wizytówką Opolszczyzny - to obiekty w Mosznej, a ostatnio w Niemodlinie.
- Opolszczyzna usiana jest perłami architektury. Mamy mnóstwo zamków, pałaców i dworków - mówiła dziś (06.03) w porannej rozmowie "W cztery oczy" Joanna Kardasińska, menedżer zamku w Niemodlinie i inicjatorka stworzenia Opolskiego Szlaku "Zamki i Pałace".

Przyjęto wytyczną, że wszystkie te obiekty są turystycznymi - tzn. generują przynajmniej jedną usługę turystyczną.

- Każdy z naszych obiektów jest na różnym stopniu rewitalizacji. Mamy przepięknie zrewitalizowane obiekty, takie jak zamek w Mosznej, pałace: Sulisław, Jakubus i Większyce. Natomiast my, jako zamek w Niemodlinie, jesteśmy w ciągłej rewitalizacji. W Dąbrowie Niemodlińskiej też dopiero ogród jest poddany rewitalizacji. Głogówek jest ciągle remontowany. I tu właśnie jest szansa, żeby polecać nasze usługi i tworzyć taką zintegrowaną ofertę - mówi Kardasińska.

Jak dodaje, inicjatywa jest otwarta także na inne obiekty.

- To jeden z filarów promocji województwa opolskiego - tak o potencjale opolskich zamków i pałaców mówił z kolei w "Poglądach i osądach" Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Jak podkreślił takich zabytkowych obiektów nasz region ma blisko 200. Te, cieszące się największą popularnością i najchętniej odwiedzane, będące już wizytówką Opolszczyzny - to obiekty w Mosznej, a ostatnio w Niemodlinie.

- Rzeczywiście przebojem wszedł do tego grona zamek w Niemodlinie. Odbyło się to staraniem pracowników, którzy są zaangażowani w rewitalizację tego obiektu. Przypomnę, że w ubiegłym roku zamek w Niemodlinie święcił ogromne triumfy. Zdobył Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny. To już o czymś świadczy - przekonuje Mielec.

Wcześniej obiekt w Niemodlinie został wybrany przez internautów najlepszym zamkiem w Polsce.

Wydanie broszury Opolski Szlak "Zamki i Pałace" zostało dofinansowane z budżetu województwa. A znalazły się tam zamki: w Niemodlinie, Otmuchowie, Mosznej, Rogowie Opolskim, Głogówku, Dąbrowie Niemodlińskiej, Brzegu, a także pałace w Sulisławiu, Większycach, Jakubowicach, a także opolska Wieża Piastowska.
Joanna Kardasińska
Piotr Mielec

Wiadomości z regionu

2018-12-16, godz. 22:40 Właściciel podpalił swój dom w Mesznie Siedem jednostek straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w miejscowości Meszno w gminie Otmuchów. Podpalania dokonał prawdopodobnie chory na schizof ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 I Jarmark Bożonarodzeniowy Uniwersytetu Opolskiego."Ugościmy każdego" Po raz pierwszy na Uniwersytecie Opolskim zostanie zorganizowany Jarmark Bożonarodzeniowy. Samorząd studencki i przedstawiciele uczelnianych mediów zadbają o ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 Harcerze łamali się opłatkiem w bierkowickim skansenie. Były też rozmowy o przyszłości Spotkanie opłatkowe zorganizowała Chorągiew Opolska Związku Harcerstwa Polskiego. W bierkowickim Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiano również o celach i wyzwaniach ... » więcej 2018-12-16, godz. 19:00 Opolscy politycy dyskutowali o okolicznościach tragedii w Ciecierzynie. "To rzecz niezrozumiała w cywilizowanym kraju" Tragedia w Ciecierzynie była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Przypomnijmy, 27-letnia Aleksandra J. została oskarżona o zabójstwo swojego jednego d ... » więcej 2018-12-16, godz. 15:30 Opóźnienie zakończenia budowy drogi przez Zalesie Śląskie. Nowy termin - koniec roku W miniony czwartek drogowcy powinni zakończyć prace przy przebudowie drogi powiatowej łączącej Zalesie Śląskie z osiedlem Cisowa w Kędzierzynie-Koźlu. Tymczas ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:30 Sąsiadujące szpitale zorganizowały wspólne spotkanie opłatkowe. Kiedyś było inaczej Wspólną mszę świętą i spotkanie opłatkowe zorganizował przed południem Szpital Wojewódzki w Opolu z Opolskim Centrum Onkologii. Lecznice znajdują się w bezpoś ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:00 Nauczyciele i uczniowie nyskiego "Plastyka" chcą pomóc w leczeniu Karoliny. Szkoła zorganizuje kiermasz dzieł sztuki Obrazy, rzeźby czy bożonarodzeniowe ozdoby wykonane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli, będzie można nabyć podczas charytatywnego kiermaszu, który jutro ... » więcej 2018-12-16, godz. 13:00 Będzie gotowe w przyszłym roku. W Walidrogach na drodze krajowej powstanie rondo. Inwestycję planowano już w 2010 roku Tę inwestycję planowano od kilku lat. W Walidrogach na skrzyżowaniu drogi krajowej 94 z powiatową w kierunku Ozimka i Tarnowa Opolskiego powstanie rondo. Inwe ... » więcej 2018-12-16, godz. 11:45 Morsy Borów Niemodlińskich zorganizowały zbiórkę prezentów dla dzieci Kilkadziesiąt osób wzięło udział w akcji Lokalna Paczka, zorganizowanej rano na basenie w Lipnie przez grupę Morsy Borów Niemodlińskich. Nie chodziło jedynie ... » więcej 2018-12-16, godz. 10:30 Ma być bezpiecznie i nowocześnie. W Głubczycach planują budowę żłobka Głubczyce chcą wybudować nowy żłobek. Obecny przy ul. Wałowej funkcjonuje na piętrze, w jednym budynku wraz z przedszkolem. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »