Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-06, 10:22 Autor: Krzysztof Rapp

Opolszczyzna zamkami i pałacami stoi

Zamek w Niemodlinie - na szczycie listy Top Zamki i Pałace w Polsce [fot. materiały organizatora]
Zamek w Niemodlinie - na szczycie listy Top Zamki i Pałace w Polsce [fot. materiały organizatora]
Opolski Szlak "Zamki i Pałace" to kolejny sposób na przyciągnięcie do naszego regionu turystów. Szlak liczy 400 kilometrów i skupia 11 zabytkowych obiektów.
Te cieszące się największą popularnością i najchętniej odwiedzane, będące już wizytówką Opolszczyzny - to obiekty w Mosznej, a ostatnio w Niemodlinie.
- Opolszczyzna usiana jest perłami architektury. Mamy mnóstwo zamków, pałaców i dworków - mówiła dziś (06.03) w porannej rozmowie "W cztery oczy" Joanna Kardasińska, menedżer zamku w Niemodlinie i inicjatorka stworzenia Opolskiego Szlaku "Zamki i Pałace".

Przyjęto wytyczną, że wszystkie te obiekty są turystycznymi - tzn. generują przynajmniej jedną usługę turystyczną.

- Każdy z naszych obiektów jest na różnym stopniu rewitalizacji. Mamy przepięknie zrewitalizowane obiekty, takie jak zamek w Mosznej, pałace: Sulisław, Jakubus i Większyce. Natomiast my, jako zamek w Niemodlinie, jesteśmy w ciągłej rewitalizacji. W Dąbrowie Niemodlińskiej też dopiero ogród jest poddany rewitalizacji. Głogówek jest ciągle remontowany. I tu właśnie jest szansa, żeby polecać nasze usługi i tworzyć taką zintegrowaną ofertę - mówi Kardasińska.

Jak dodaje, inicjatywa jest otwarta także na inne obiekty.

- To jeden z filarów promocji województwa opolskiego - tak o potencjale opolskich zamków i pałaców mówił z kolei w "Poglądach i osądach" Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Jak podkreślił takich zabytkowych obiektów nasz region ma blisko 200. Te, cieszące się największą popularnością i najchętniej odwiedzane, będące już wizytówką Opolszczyzny - to obiekty w Mosznej, a ostatnio w Niemodlinie.

- Rzeczywiście przebojem wszedł do tego grona zamek w Niemodlinie. Odbyło się to staraniem pracowników, którzy są zaangażowani w rewitalizację tego obiektu. Przypomnę, że w ubiegłym roku zamek w Niemodlinie święcił ogromne triumfy. Zdobył Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny. To już o czymś świadczy - przekonuje Mielec.

Wcześniej obiekt w Niemodlinie został wybrany przez internautów najlepszym zamkiem w Polsce.

Wydanie broszury Opolski Szlak "Zamki i Pałace" zostało dofinansowane z budżetu województwa. A znalazły się tam zamki: w Niemodlinie, Otmuchowie, Mosznej, Rogowie Opolskim, Głogówku, Dąbrowie Niemodlińskiej, Brzegu, a także pałace w Sulisławiu, Większycach, Jakubowicach, a także opolska Wieża Piastowska.
Joanna Kardasińska
Piotr Mielec

Wiadomości z regionu

2018-09-26, godz. 15:15 Wojna o drogi. Marszałek odpowiada wojewodzie Po wczorajszej konferencji, na której wojewoda opolski powiedział, że za rządów PO i PSL w latach 2012 - 2015 z budżetu państwa na budowę dróg lokalnych w reg ... » więcej 2018-09-26, godz. 15:15 Skutery i rowery elektryczne jednym z pomysłów Koalicji Obywatelskiej na zmniejszenie korków w Opolu Stop korkom! - pod takim hasłem przedstawiciele komitetu Koalicji Obywatelskiej prezentują pakiet pomysłów dotyczący poruszania się rowerem po Opolu. » więcej 2018-09-26, godz. 14:42 Dentysta na kółkach ruszy w trasę za kilka dni. "Klientów na pewno nie zabraknie" Pierwszy dentobus na Opolszczyźnie ruszy w teren 1 października. Dziś (26.09) wicewojewoda Violetta Porowska oficjalnie przekazała niepublicznemu zakładowi op ... » więcej 2018-09-26, godz. 14:30 Włodarze dwunastu opolskich gmin nie mają rywali. Zachowają władzę, chyba że mieszkańcy pokażą im czerwoną kartkę NOWE ... Do wyborów został prawie miesiąc, ale w 12 opolskich gminach wynik jest już praktycznie przesądzony. Przypomnijmy: żeby kandydat na wójta czy burmistrza mógł ... » więcej 2018-09-26, godz. 14:15 Burmistrz Brzegu zainaugurował kampanię, a lokalny komitet pyta o legalność konferencji Wracamy do wydarzeń, jakie miały miejsce w ostatni dzień wakacji. 31 sierpnia Jerzy Wrębiak z PiS-u zorganizował w jednym z miejskich parków konferencję praso ... » więcej 2018-09-26, godz. 13:55 W 2017 śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Opolu wyleciał do potrzebujących blisko 500 razy Rośnie liczba interwencji Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Opolu. Z danych, jakie na dzisiejszej sesji sejmiku przedstawił Robert Gałązkowski, dyrektor LPR ... » więcej 2018-09-26, godz. 13:30 Samorządy będą mogły starać się o nawet 30 milionów dofinansowania na infrastrukturę drogową 6 miliardów złotych przeznaczył rząd na przyszłoroczne remonty i budowy dróg w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Po 80 procent dofinansowania - maksymalnie ... » więcej 2018-09-26, godz. 12:30 Barbara Kamińska i Apolonia Klepacz o priorytetach dla Opola - Idę do wyborów z najlepszymi, zdeterminowanymi, by działać. Oni pochodzą z różnych dzielnic, ze wszystkich grup zawodowych, są doświadczeni, ze średnią wiek ... » więcej 2018-09-26, godz. 12:20 Pożar hurtowni w Prudniku. Ogień już jest opanowany Trawa dogaszanie pożaru w Prudniku przy ulicy Prężyńskiej. Rano wybuchł pożar hurtowni artykułów budowlanych. Zagrożeniem było rozprzestrzenienie się ognia na ... » więcej 2018-09-26, godz. 12:10 Wypadek w Juraparku w Krasiejowie. Na miejsce leci LPR Nieszczęśliwy wypadek w Krasiejowie. Z 5-metrowej skarpy tuż przy bramie wejściowej do Juraparku spadł jeden z turystów. Na miejsce wezwano ratowników medyczn ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »