Zamki i pałace Opolszczyzny rozpoczynają współpracę. Na początek w sieci będzie 11 obiektów
Opolskie zamki i pałace będą ze sobą współpracować. 11 obiektów z całego regionu opisanych zostało w broszurze Opolski Szlak - Zamki i Pałace. Wspólnie tworzą 400-kilometrową trasę wokół Opolszczyzny.
Możliwość współpracy mają też inne zamki i pałace. Prace dotyczące wyznaczenia szlaku i jego oznakowania już wystartowały.
- Nie stanowimy dla siebie konkurencji i możemy sobie pomagać, bo każdy z obiektów spełnia inne zadanie - dodaje Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, które mieści się w renesansowym zamku z XVI w. - Województwo opolskie jest województwem tranzytowym. Wśród nas nie ma takiej instytucji, która mogłaby zmonopolizować, czy być zagrożeniem. Siła tego projektu polega na różnorodności. W tej różnorodności upatrujemy sensu. Okazuje się, że w województwie opolskim jest dużo do zobaczenia. Takie porozumienie może nam wszystkim pomóc i być z korzyścią dla społeczeństwa.
Zadanie zostało dofinansowane z budżetu województwa.
- Warto, żeby turyści dostawali nowy produkt. To, co zrobili właściciele i menadżerowie zamków bardzo cieszy - mówi marszałek województwa Andrzej Buła. - Z własnej inicjatywy zaczęli się spotykać, tworzyć jakiś produkt. Trzeba pokazywać kolejne szanse do tego, żeby pomóc tym naszym właścicielom w kolejnych inwestycjach. Widzimy już ofertę turystyczną, która możemy pokazać, możemy się pochwalić, nie powstydzimy się tej oferty, ale jednocześnie warto by pokazywać jaki jest potencjał jeszcze do zagospodarowania.
W broszurze znalazły się zamki w Niemodlinie, Otmuchowie, Mosznej, Rogowie Opolskim, Głogówku, Dąbrowie Niemodlińskiej, Brzegu, a także pałace w Sulisławiu, Większycach, Jakubowicach, a także opolska Wieża Piastowska.