Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-05, 10:47 Autor: Bogusław Kalisz

Rok wyborczy i drogie remonty dróg. Poranne rozmowy w Radiu Opole

Droga
Droga
Im bliżej wyborów, tym więcej remontów i wyższe ceny za prace budowlane. Jak potwierdził w porannej rozmowie "W cztery oczy" Zbigniew Bahryj, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu, okres przedwyborczy to wysyp inwestycji. - Wykonawcy mają w czym wybierać - stwierdził nasz gość. A to skutkuje wysokimi cenami, jakie składają w przetargach oferenci.
Jak tłumaczył Zbigniew Bahryj, jeszcze w zeszłym roku zdarzały się przetargi, w których wykonawcy realizowali zadania za 50-60 procent ceny.

Czy opolski MZD zapłaci w tym roku więcej za realizowane inwestycje?:

- Inwestycje, które są planowane latem na ten rok, to część z nich jest wieloletnia, więc tutaj raczej tak znaczącego skoku cen bym się nie spodziewał. Bo, to są przyszłe lata i wykonawcy te inwestycje szanują, dają przyzwoite ceny. Natomiast te, które w tym roku będą realizowane, podejrzewam że będzie te 10-20 procent więcej, niż w normalnym roku niewyborczym - mówi Bahryj.

Jak dodał Zbigniew Bahryj, najważniejszą inwestycją, do której przymierza się MZD jest przebudowa dworca wschodniego w Opolu:

- To jest inwestycja na 3 lata, więc raczej tutaj cena będzie na poziomie podejrzewam 80-90 procent wartości kosztorysu inwestorskiego. Pozostałe inwestycje to są raczej mniejsze, więc mniejsi wykonawcy będą wchodzili na ten rynek: prace na osiedlu AK czy prace utrzymaniowe - to raczej wszystko przebiega na poziomie około 100 procent kosztorysu - dodaje.

Jeden z ogłoszonych ostatnio przez MZD przetargów dotyczy remontu Niemodlińskiej, w opolskich Żerkowicach. Jeśli chodzi o tę ulicę na opolskim Zaodrzu, jak stwierdził Zbigniew Bahryj, ten remont powinien zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy - na przełomie kwietnia i maja. Wszystko wskazuje też na to, że MZD na drodze sądowej będzie domagać się kar za opóźnienia na budowie.

190 milionów złotych - tyle wynosi tegoroczny budżet inwestycyjny urzędu marszałkowskiego. - Ten rok będzie trudny, ale cały czas udaje się nam jeszcze generować oszczędności na przetargach. Nie są jednak tak spektakularne jak jeszcze 3 lata temu - powiedział w porannej rozmowie "Poglądy i osądy" wicemarszałek regionu Szymon Ogłaza.

- My w tym roku z 4 przetargów, które się otworzyły, to jeden musieliśmy unieważnić, cena była wyższa o prawie 30 procent. Chodzi o przetarg pod nazwą "Rondo Świercze". To przebudowa drogi na wylocie z Olesna w stronę Częstochowy - mówi Ogłaza.

- Największą tegoroczną inwestycją na drogach wojewódzkich jest obwodnica Dobrodzienia wzdłuż drogi 901. Przystępujemy teraz do ponownego szacowania kosztów tych prac - dodaje Ogłaza.
Zbigniew Bahryj
Zbigniew Bahryj
Szymon Ogłaza

Wiadomości z regionu

2018-06-18, godz. 22:20 Wypadek w Opolu. Samochód uderzył w ścianę sklepu Mamy utrudnienia w Opolu na skrzyżowaniu ulicy Jagiellonów i Mieszka Pierwszego. » więcej 2018-06-18, godz. 20:00 Nie będzie sporu sądowego z RIO. Dwie sesje nadzwyczajne w opolskim ratuszu Zalecenia Regionalnej Izby Obrachunkowej przyjęte przez opolskich rajców. Sprawa dotyczy przegłosowania przez radnych przekazania pieniędzy z puli opłat za ze ... » więcej 2018-06-18, godz. 19:45 Opolska policja otwiera swoje drzwi. Będzie można zwiedzić strzelnicę oraz... gabinet komendanta Dzisiaj (19.06) w Komendzie Wojewódzkiej Policji będzie można zwiedzić strzelnicę, a także poznać pracę funkcjonariuszy poszczególnych działów. W programie Dn ... » więcej 2018-06-18, godz. 19:00 Opolska WSB stawia na rozwój osobisty. Bezpłatne warsztaty, nie tylko dla studentów „Zbuduj swoją markę osobistą” - to hasło kolejnych bezpłatnych warsztatów realizowanych przez Wyższą Szkołę Bankową w Opolu. Rozwinąć swoje umiejętności mogą ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:45 Do końca listopada PKS Strzelce Opolskie będzie miał 13 nowych autobusów 13 nowych autobusów pojawi się w zajezdni PKS Strzelce Opolskie. Dzisiaj (18.06) podpisano umowę na dostarczenie dwóch autokarów międzymiastowych i 11 pojazdó ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:30 Miliony złotych potrzebne na ratowanie opolskiej katedry Ponad podziałami opolscy parlamentarzyści będą próbowali lobbować w celu zdobycia pieniędzy na ratowanie katedry w Opolu. » więcej 2018-06-18, godz. 17:15 Wielki odlot wojownika. Karol Stadnik leci do USA Wojownik leci do USA. Karol Stadnik wylatuje dzisiaj (18.06) na operację do Stanów Zjednoczonych. Chłopiec, który cierpi na zespół Baelsa, w lipcu zostanie po ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Debatowali o sytuacji Polski na mapie Europy i świata. Czy jesteśmy bezpieczni? 'Możliwe scenariusze dla Polski w Europie oraz na świecie' to tytuł konferencji połączonej z debatą na Uniwersytecie Opolskim. Prelegenci mówili w Collegium C ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Studenci wspierają podopiecznych opolskiego Domu Dziecka. Rusza zbiórka pościeli i przyborów szkolnych Studenci Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu nawet podczas gorącego okresu sesji egzaminacyjnej nie zapominają o swoich małych sąsiadach z Pasi ... » więcej 2018-06-18, godz. 15:00 Remont drogi 408 pod znakiem zapytania. Problemem są pieniądze Jeszcze przed wakacjami miał być rozstrzygnięty przetarg na kolejny etap remontu drogi wojewódzkiej 408 na odcinku Bierawa - Korzonek. Prace miały rozpocząć s ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »