Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-05, 10:47 Autor: Bogusław Kalisz

Rok wyborczy i drogie remonty dróg. Poranne rozmowy w Radiu Opole

Droga
Droga
Im bliżej wyborów, tym więcej remontów i wyższe ceny za prace budowlane. Jak potwierdził w porannej rozmowie "W cztery oczy" Zbigniew Bahryj, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu, okres przedwyborczy to wysyp inwestycji. - Wykonawcy mają w czym wybierać - stwierdził nasz gość. A to skutkuje wysokimi cenami, jakie składają w przetargach oferenci.
Jak tłumaczył Zbigniew Bahryj, jeszcze w zeszłym roku zdarzały się przetargi, w których wykonawcy realizowali zadania za 50-60 procent ceny.

Czy opolski MZD zapłaci w tym roku więcej za realizowane inwestycje?:

- Inwestycje, które są planowane latem na ten rok, to część z nich jest wieloletnia, więc tutaj raczej tak znaczącego skoku cen bym się nie spodziewał. Bo, to są przyszłe lata i wykonawcy te inwestycje szanują, dają przyzwoite ceny. Natomiast te, które w tym roku będą realizowane, podejrzewam że będzie te 10-20 procent więcej, niż w normalnym roku niewyborczym - mówi Bahryj.

Jak dodał Zbigniew Bahryj, najważniejszą inwestycją, do której przymierza się MZD jest przebudowa dworca wschodniego w Opolu:

- To jest inwestycja na 3 lata, więc raczej tutaj cena będzie na poziomie podejrzewam 80-90 procent wartości kosztorysu inwestorskiego. Pozostałe inwestycje to są raczej mniejsze, więc mniejsi wykonawcy będą wchodzili na ten rynek: prace na osiedlu AK czy prace utrzymaniowe - to raczej wszystko przebiega na poziomie około 100 procent kosztorysu - dodaje.

Jeden z ogłoszonych ostatnio przez MZD przetargów dotyczy remontu Niemodlińskiej, w opolskich Żerkowicach. Jeśli chodzi o tę ulicę na opolskim Zaodrzu, jak stwierdził Zbigniew Bahryj, ten remont powinien zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy - na przełomie kwietnia i maja. Wszystko wskazuje też na to, że MZD na drodze sądowej będzie domagać się kar za opóźnienia na budowie.

190 milionów złotych - tyle wynosi tegoroczny budżet inwestycyjny urzędu marszałkowskiego. - Ten rok będzie trudny, ale cały czas udaje się nam jeszcze generować oszczędności na przetargach. Nie są jednak tak spektakularne jak jeszcze 3 lata temu - powiedział w porannej rozmowie "Poglądy i osądy" wicemarszałek regionu Szymon Ogłaza.

- My w tym roku z 4 przetargów, które się otworzyły, to jeden musieliśmy unieważnić, cena była wyższa o prawie 30 procent. Chodzi o przetarg pod nazwą "Rondo Świercze". To przebudowa drogi na wylocie z Olesna w stronę Częstochowy - mówi Ogłaza.

- Największą tegoroczną inwestycją na drogach wojewódzkich jest obwodnica Dobrodzienia wzdłuż drogi 901. Przystępujemy teraz do ponownego szacowania kosztów tych prac - dodaje Ogłaza.
Zbigniew Bahryj
Zbigniew Bahryj
Szymon Ogłaza

Wiadomości z regionu

2018-03-22, godz. 20:28 Rehabilitacja dla dzieci w Kup z możliwością pobytu całodobowego? Taki jest plan Są plany uruchomienia całodobowej opieki w ośrodku w Kup, do którego z Suchego Boru przeniesiono rehabilitację dla dzieci. Obecnie mogą one korzystać tam jedy ... » więcej 2018-03-22, godz. 20:01 Wiele atrakcji z okazji Światowego Dnia Wody w Opolu Koncerty, przedstawienie, rejs statkiem, akcent sportowy i wykłady oraz prelekcje. Między innymi takie wydarzenia złożą się na opolskie obchody Światowego Dni ... » więcej 2018-03-22, godz. 19:15 Pijany jechał ciągnikiem po autostradzie... pod prąd. Jest akt oskarżenia ws. kierowcy z Ukrainy Akt oskarżenia przeciwko 41-letniemu obywatelowi Ukrainy, który pod wpływem alkoholu jechał ciągnikiem z naczepą na autostradzie A4 pod prąd trafił do Sądu Re ... » więcej 2018-03-22, godz. 18:44 System współpracy szpitali i badania kliniczne tematem Forum Szpitali w Opolu Bieżące sprawy związane z opolską służbą zdrowia omawiano podczas Forum Szpitali w urzędzie marszałkowskim. » więcej 2018-03-22, godz. 17:47 Grupa radnych Opola chce skontrolować prezydenta Radni Opola chcą skontrolować pracę prezydenta. Chodzi o transakcje zawierane między miastem, a prywatnym przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem z lat 2014 - 2018. » więcej 2018-03-22, godz. 17:31 Kilkanaście nowych kierunków i specjalności. Uniwersytet Opolski przygotował już ofertę dla tegorocznych maturzystów W połowie kwietnia ruszy rekrutacja i licealiści będą mogli zalogować się do internetowego systemu kandydatów. W nadchodzącym roku akademickim pojawi się 11 n ... » więcej 2018-03-22, godz. 16:00 Akt oskarżenia ws. "producenta" marihuany. Grozi mu do 15 lat więzienia Do 15 lat pozbawienia wolności grozi 37 letniemu mieszkańcowi Kędzierzyna-Koźla, który zajął się produkcją narkotyków. Śledztwo prowadzone przez miejscową Pro ... » więcej 2018-03-22, godz. 15:29 Akcja rodem z gangsterskiego filmu. Zatrzymani na obwodnicy Poborszowa mieli przy sobie sporą ilość narkotyków [FILM, ... Centralne Biuro Śledcze Policji ujawnia kolejne fakty związane z wczorajszym pościgiem i zatrzymaniem na obwodnicy Poborszowa handlarzy narkotyków. » więcej 2018-03-22, godz. 15:11 Dawne sanatoria dla dzieci mają być sprzedane. Violetta Porowska o transakcji: "Jeśli suma się potwierdzi, to jest to ... Wciąż nie ma oficjalnych informacji, za jaką kwotę zostaną sprzedane dawne sanatoria w Suchym Borze i Jarnołtówku. Umowy nie zostały jeszcze podpisane. Marek ... » więcej 2018-03-22, godz. 13:45 Uprawiał konopie i dbał o to, by rośliny dobrze się rozwijały Policjanci z Brzegu zatrzymali 29-latka, który jest podejrzany o wytwarzanie i uprawę środków odurzających. W piwnicy domu miał specjalną szafę i lampy do upr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »