Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-05, 10:47 Autor: Bogusław Kalisz

Rok wyborczy i drogie remonty dróg. Poranne rozmowy w Radiu Opole

Droga
Droga
Im bliżej wyborów, tym więcej remontów i wyższe ceny za prace budowlane. Jak potwierdził w porannej rozmowie "W cztery oczy" Zbigniew Bahryj, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu, okres przedwyborczy to wysyp inwestycji. - Wykonawcy mają w czym wybierać - stwierdził nasz gość. A to skutkuje wysokimi cenami, jakie składają w przetargach oferenci.
Jak tłumaczył Zbigniew Bahryj, jeszcze w zeszłym roku zdarzały się przetargi, w których wykonawcy realizowali zadania za 50-60 procent ceny.

Czy opolski MZD zapłaci w tym roku więcej za realizowane inwestycje?:

- Inwestycje, które są planowane latem na ten rok, to część z nich jest wieloletnia, więc tutaj raczej tak znaczącego skoku cen bym się nie spodziewał. Bo, to są przyszłe lata i wykonawcy te inwestycje szanują, dają przyzwoite ceny. Natomiast te, które w tym roku będą realizowane, podejrzewam że będzie te 10-20 procent więcej, niż w normalnym roku niewyborczym - mówi Bahryj.

Jak dodał Zbigniew Bahryj, najważniejszą inwestycją, do której przymierza się MZD jest przebudowa dworca wschodniego w Opolu:

- To jest inwestycja na 3 lata, więc raczej tutaj cena będzie na poziomie podejrzewam 80-90 procent wartości kosztorysu inwestorskiego. Pozostałe inwestycje to są raczej mniejsze, więc mniejsi wykonawcy będą wchodzili na ten rynek: prace na osiedlu AK czy prace utrzymaniowe - to raczej wszystko przebiega na poziomie około 100 procent kosztorysu - dodaje.

Jeden z ogłoszonych ostatnio przez MZD przetargów dotyczy remontu Niemodlińskiej, w opolskich Żerkowicach. Jeśli chodzi o tę ulicę na opolskim Zaodrzu, jak stwierdził Zbigniew Bahryj, ten remont powinien zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy - na przełomie kwietnia i maja. Wszystko wskazuje też na to, że MZD na drodze sądowej będzie domagać się kar za opóźnienia na budowie.

190 milionów złotych - tyle wynosi tegoroczny budżet inwestycyjny urzędu marszałkowskiego. - Ten rok będzie trudny, ale cały czas udaje się nam jeszcze generować oszczędności na przetargach. Nie są jednak tak spektakularne jak jeszcze 3 lata temu - powiedział w porannej rozmowie "Poglądy i osądy" wicemarszałek regionu Szymon Ogłaza.

- My w tym roku z 4 przetargów, które się otworzyły, to jeden musieliśmy unieważnić, cena była wyższa o prawie 30 procent. Chodzi o przetarg pod nazwą "Rondo Świercze". To przebudowa drogi na wylocie z Olesna w stronę Częstochowy - mówi Ogłaza.

- Największą tegoroczną inwestycją na drogach wojewódzkich jest obwodnica Dobrodzienia wzdłuż drogi 901. Przystępujemy teraz do ponownego szacowania kosztów tych prac - dodaje Ogłaza.
Zbigniew Bahryj
Zbigniew Bahryj
Szymon Ogłaza

Wiadomości z regionu

2018-09-26, godz. 14:42 Dentysta na kółkach ruszy w trasę za kilka dni. "Klientów na pewno nie zabraknie" Pierwszy dentobus na Opolszczyźnie ruszy w teren 1 października. Dziś (26.09) wicewojewoda Violetta Porowska oficjalnie przekazała niepublicznemu zakładowi op ... » więcej 2018-09-26, godz. 14:30 Włodarze dwunastu opolskich gmin nie mają rywali. Zachowają władzę, chyba że mieszkańcy pokażą im czerwoną kartkę NOWE ... Do wyborów został prawie miesiąc, ale w 12 opolskich gminach wynik jest już praktycznie przesądzony. Przypomnijmy: żeby kandydat na wójta czy burmistrza mógł ... » więcej 2018-09-26, godz. 14:15 Burmistrz Brzegu zainaugurował kampanię, a lokalny komitet pyta o legalność konferencji Wracamy do wydarzeń, jakie miały miejsce w ostatni dzień wakacji. 31 sierpnia Jerzy Wrębiak z PiS-u zorganizował w jednym z miejskich parków konferencję praso ... » więcej 2018-09-26, godz. 13:55 W 2017 śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Opolu wyleciał do potrzebujących blisko 500 razy Rośnie liczba interwencji Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Opolu. Z danych, jakie na dzisiejszej sesji sejmiku przedstawił Robert Gałązkowski, dyrektor LPR ... » więcej 2018-09-26, godz. 13:30 Samorządy będą mogły starać się o nawet 30 milionów dofinansowania na infrastrukturę drogową 6 miliardów złotych przeznaczył rząd na przyszłoroczne remonty i budowy dróg w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Po 80 procent dofinansowania - maksymalnie ... » więcej 2018-09-26, godz. 12:30 Barbara Kamińska i Apolonia Klepacz o priorytetach dla Opola - Idę do wyborów z najlepszymi, zdeterminowanymi, by działać. Oni pochodzą z różnych dzielnic, ze wszystkich grup zawodowych, są doświadczeni, ze średnią wiek ... » więcej 2018-09-26, godz. 12:20 Pożar hurtowni w Prudniku. Ogień już jest opanowany Trawa dogaszanie pożaru w Prudniku przy ulicy Prężyńskiej. Rano wybuchł pożar hurtowni artykułów budowlanych. Zagrożeniem było rozprzestrzenienie się ognia na ... » więcej 2018-09-26, godz. 12:10 Wypadek w Juraparku w Krasiejowie. Na miejsce leci LPR Nieszczęśliwy wypadek w Krasiejowie. Z 5-metrowej skarpy tuż przy bramie wejściowej do Juraparku spadł jeden z turystów. Na miejsce wezwano ratowników medyczn ... » więcej 2018-09-26, godz. 11:45 RdO z pomysłami dla seniorów. Drynda: nie milionowe inwestycje ale najbliższe problemy Fundusz z mikrograntami, bilety za złotówkę w ramach programu Opolska Rodzina dla osób od 60. roku życia, remont chodników, nowe świetlice i więcej ławek - ko ... » więcej 2018-09-26, godz. 10:56 Wracał z Holandii z narkotykami w bagażu. Wpadł na A4 Do 5 lat pozbawienia wolności grozi mieszkańcowi powiatu prudnickiego, który przewoził w bagażu haszysz. Wpadł podczas kontroli na opolskim odcinku A4, realiz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »