Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-05, 10:47 Autor: Bogusław Kalisz

Rok wyborczy i drogie remonty dróg. Poranne rozmowy w Radiu Opole

Droga
Droga
Im bliżej wyborów, tym więcej remontów i wyższe ceny za prace budowlane. Jak potwierdził w porannej rozmowie "W cztery oczy" Zbigniew Bahryj, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu, okres przedwyborczy to wysyp inwestycji. - Wykonawcy mają w czym wybierać - stwierdził nasz gość. A to skutkuje wysokimi cenami, jakie składają w przetargach oferenci.
Jak tłumaczył Zbigniew Bahryj, jeszcze w zeszłym roku zdarzały się przetargi, w których wykonawcy realizowali zadania za 50-60 procent ceny.

Czy opolski MZD zapłaci w tym roku więcej za realizowane inwestycje?:

- Inwestycje, które są planowane latem na ten rok, to część z nich jest wieloletnia, więc tutaj raczej tak znaczącego skoku cen bym się nie spodziewał. Bo, to są przyszłe lata i wykonawcy te inwestycje szanują, dają przyzwoite ceny. Natomiast te, które w tym roku będą realizowane, podejrzewam że będzie te 10-20 procent więcej, niż w normalnym roku niewyborczym - mówi Bahryj.

Jak dodał Zbigniew Bahryj, najważniejszą inwestycją, do której przymierza się MZD jest przebudowa dworca wschodniego w Opolu:

- To jest inwestycja na 3 lata, więc raczej tutaj cena będzie na poziomie podejrzewam 80-90 procent wartości kosztorysu inwestorskiego. Pozostałe inwestycje to są raczej mniejsze, więc mniejsi wykonawcy będą wchodzili na ten rynek: prace na osiedlu AK czy prace utrzymaniowe - to raczej wszystko przebiega na poziomie około 100 procent kosztorysu - dodaje.

Jeden z ogłoszonych ostatnio przez MZD przetargów dotyczy remontu Niemodlińskiej, w opolskich Żerkowicach. Jeśli chodzi o tę ulicę na opolskim Zaodrzu, jak stwierdził Zbigniew Bahryj, ten remont powinien zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy - na przełomie kwietnia i maja. Wszystko wskazuje też na to, że MZD na drodze sądowej będzie domagać się kar za opóźnienia na budowie.

190 milionów złotych - tyle wynosi tegoroczny budżet inwestycyjny urzędu marszałkowskiego. - Ten rok będzie trudny, ale cały czas udaje się nam jeszcze generować oszczędności na przetargach. Nie są jednak tak spektakularne jak jeszcze 3 lata temu - powiedział w porannej rozmowie "Poglądy i osądy" wicemarszałek regionu Szymon Ogłaza.

- My w tym roku z 4 przetargów, które się otworzyły, to jeden musieliśmy unieważnić, cena była wyższa o prawie 30 procent. Chodzi o przetarg pod nazwą "Rondo Świercze". To przebudowa drogi na wylocie z Olesna w stronę Częstochowy - mówi Ogłaza.

- Największą tegoroczną inwestycją na drogach wojewódzkich jest obwodnica Dobrodzienia wzdłuż drogi 901. Przystępujemy teraz do ponownego szacowania kosztów tych prac - dodaje Ogłaza.
Zbigniew Bahryj
Zbigniew Bahryj
Szymon Ogłaza

Wiadomości z regionu

2018-12-16, godz. 22:40 Właściciel podpalił swój dom w Mesznie Siedem jednostek straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w miejscowości Meszno w gminie Otmuchów. Podpalania dokonał prawdopodobnie chory na schizof ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 I Jarmark Bożonarodzeniowy Uniwersytetu Opolskiego."Ugościmy każdego" Po raz pierwszy na Uniwersytecie Opolskim zostanie zorganizowany Jarmark Bożonarodzeniowy. Samorząd studencki i przedstawiciele uczelnianych mediów zadbają o ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 Harcerze łamali się opłatkiem w bierkowickim skansenie. Były też rozmowy o przyszłości Spotkanie opłatkowe zorganizowała Chorągiew Opolska Związku Harcerstwa Polskiego. W bierkowickim Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiano również o celach i wyzwaniach ... » więcej 2018-12-16, godz. 19:00 Opolscy politycy dyskutowali o okolicznościach tragedii w Ciecierzynie. "To rzecz niezrozumiała w cywilizowanym kraju" Tragedia w Ciecierzynie była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Przypomnijmy, 27-letnia Aleksandra J. została oskarżona o zabójstwo swojego jednego d ... » więcej 2018-12-16, godz. 15:30 Opóźnienie zakończenia budowy drogi przez Zalesie Śląskie. Nowy termin - koniec roku W miniony czwartek drogowcy powinni zakończyć prace przy przebudowie drogi powiatowej łączącej Zalesie Śląskie z osiedlem Cisowa w Kędzierzynie-Koźlu. Tymczas ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:30 Sąsiadujące szpitale zorganizowały wspólne spotkanie opłatkowe. Kiedyś było inaczej Wspólną mszę świętą i spotkanie opłatkowe zorganizował przed południem Szpital Wojewódzki w Opolu z Opolskim Centrum Onkologii. Lecznice znajdują się w bezpoś ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:00 Nauczyciele i uczniowie nyskiego "Plastyka" chcą pomóc w leczeniu Karoliny. Szkoła zorganizuje kiermasz dzieł sztuki Obrazy, rzeźby czy bożonarodzeniowe ozdoby wykonane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli, będzie można nabyć podczas charytatywnego kiermaszu, który jutro ... » więcej 2018-12-16, godz. 13:00 Będzie gotowe w przyszłym roku. W Walidrogach na drodze krajowej powstanie rondo. Inwestycję planowano już w 2010 roku Tę inwestycję planowano od kilku lat. W Walidrogach na skrzyżowaniu drogi krajowej 94 z powiatową w kierunku Ozimka i Tarnowa Opolskiego powstanie rondo. Inwe ... » więcej 2018-12-16, godz. 11:45 Morsy Borów Niemodlińskich zorganizowały zbiórkę prezentów dla dzieci Kilkadziesiąt osób wzięło udział w akcji Lokalna Paczka, zorganizowanej rano na basenie w Lipnie przez grupę Morsy Borów Niemodlińskich. Nie chodziło jedynie ... » więcej 2018-12-16, godz. 10:30 Ma być bezpiecznie i nowocześnie. W Głubczycach planują budowę żłobka Głubczyce chcą wybudować nowy żłobek. Obecny przy ul. Wałowej funkcjonuje na piętrze, w jednym budynku wraz z przedszkolem. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »