Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-24, 18:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Samorządowa Loża Radiowa: Czy zamiana gruntów w Opolu to dobry pomysł?

Goście Samorządowej Loży Radiowej z dnia 24.02.18 [fot. Marcin Skomudek]
Goście Samorządowej Loży Radiowej z dnia 24.02.18 [fot. Marcin Skomudek]
O zamianie gruntów, proponowanej przez opolski ratusz, rozmawiali goście dzisiejszej Samorządowej Loży Radiowej. Za tereny w Opolu Grudzicach, ratusz odstąpi za dopłatą plac, na którym dziś znajduje się targowisko „Centrum”. Sprzeciwiają się temu kupcy. Radni mieli o tym decydować w czasie sesji, ale do tego nie doszło.
Gośćmi audycji byli: Łukasz Szerner z dzielnicy Kolonia Gosławicka, Michał Nowak z Prawa i Sprawiedliwości, Maciej Gambiec, radny miasta Opola z Mniejszości Niemieckiej, Tomasz Kaliszan, radny miasta Opola z Platformy Obywatelskiej, Arkadiusz Wisniewski, prezydent Opola.

- Nie spodziewałem się, że sprawa zamiany tych gruntów wywoła taką dyskusję – mówi Arkadiusz Wiśniewski. - Pomysł był fantastyczny i zwróciła się do nas z tym pomysłem rada dzielnicy. Tereny zielone, tereny rekreacyjne, bardzo potrzebne w tamtej części miasta. Wydawała się sprawa bez kontrowersji. Oczywiście rozumiem wątpliwości kupców, ale z drugiej strony też znamy ich sytuację, wiemy że targowisko, na którym prowadzą działalność, nie cieszy się dużą popularnością, a po sąsiedzku jest targowisko "Cytrusek" mające swoją renomę, historię i wielu odwiedzających.

Prawo i Sprawiedliwość jest przeciwne zamianie tych gruntów.

- Sprzedaż działki w centrum nie jest problemem. Ogłasza się przetarg, sprzedaje teren i rozpoczyna się budowa. Problemem jest ta druga działka – mówi Michał Nowak. - Czym innym jest własność, czym innym jest wieczyste użytkowanie. Wieczystym użytkownikiem jest pan Wójcik, ale on tylko wykonuje prawo wieczystego użytkowania, które jest opisane w umowie. Szkoda, że pan prezydent nie przedstawił w uzasadnieniu, do czego zobowiązuje umowa, bo być może umowa mówi, że ten teren musi być wykorzystany na cele sportowe, i jeśli tak mówi, to nie ma zagrożenia. Jeżeli nie, to miasto Opole będzie mogło skorzystać ze swojego prawa i odebrać ten grunt.

- Mamy do czynienia z brakiem dialogu z mieszkańcami, głównie z kupcami – mówi Maciej Gambiec. - Zależy nam na tym, żeby ten dialog rozpocząć. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą dzisiaj tak na prawdę nie wiedzą, gdzie się znajdą jutro. Podejmując taką uchwałę chcemy mieć świadomość, że ci kupcy odnajdą godne warunki na jednym z targowisk miejskich.

- W mojej ocenie ten pomysł jest fatalny – mówi Tomasz Kaliszan. - Ja nie widzę powodu, dla którego miasto miałoby rezygnować z możliwości sprawdzenia rynkowej wartości działki w centrum miasta w wolnym przetargu. Druga rzecz, to nie mówimy tylko o wymianie działki, prawie 6 hektarów za działkę w centrum miasta, ale też mówimy o działce, która znajduje się w Nowej Wsi Królewskiej.

- Jeśli miałoby dojść do zamiany tych gruntów, to oczekuję od prezydenta, że w umowie będą określone restrykcyjne warunki – mówi Łukasz Szerner. - Żeby to nie było tak, jak swojego czasu w ubiegłej kadencji samorządu ze sprzedażą placu opolskiego PKS-u. Miasto pozbyło się tych terenów, przewoźnicy zewnętrzni, międzymiastowi, zostali z tego terenu wyrzuceni, albo były im narzucone zbyt wysokie opłaty i w tej chwili mamy w centrum miasta jeden wielki chaos komunikacyjny. Należałoby w umowie ewentualnej zamiany określić, w jakich terminach i co na tych terenach miałoby powstać.

Większość uczestników debaty podkreślała, że w całej tej sprawie zabrakło dialogu, zarówno z kupcami, jak i mieszkańcami Grudzic.
Arkadiusz Wiśniewski
Michał Nowak
Maciej Gambiec
Tomasz Kaliszan
Łukasz Szerner

Wiadomości z regionu

2020-01-26, godz. 20:45 Najbliższa "Środa z profilaktyką" pod znakiem aktywności fizycznej Kolejna z serii akcja opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia pod nazwą „Środa z Profilaktyką” poświęcona będzie aktywności fizycznej. » więcej 2020-01-26, godz. 19:15 Marznące opady, gołoledź na drogach. Jest ostrzeżenie meteo W nocy w całym regionie możliwe jest wystąpienie marznących opadów. IMGW wydało ostrzeżenie meteo. Opady marznącego deszczu będą powodować gołoledź. Co oznacza… » więcej 2020-01-26, godz. 18:30 "Chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy zostawili tutaj swoje życie". W Łambinowicach upamiętniono ofiary wojny oraz… '75. rocznica zakończenia wojny i powojennej tragedii Niemców'- taki tytuł przyświecał niedzielnym uroczystościom w Łambinowicach. Organizatorem uroczystości… » więcej 2020-01-26, godz. 17:28 Będzie drugi oddział żłobkowy w Wołczynie. Gmina otrzymała rządową dotację z programu Maluch Plus Ponad 350 tysięcy złotych z rządowego programu Maluch Plus otrzymała gmina Wołczyn na utworzenie drugiego oddziału żłobkowego. » więcej 2020-01-26, godz. 15:45 Pierwszy "Bieg Morsa" w Opolu Dobra rozgrzewka, zajęcie odpowiednich miejsc i strat. Na kąpielisku Bolko w Opolu odbył się po raz pierwszy Bieg Morsa o Puchar Zakładu Komunalnego w Opolu. Wystartowało… » więcej 2020-01-26, godz. 13:00 Jechał bez przerwy blisko 15 godzin, kartę kierowcy schował do kieszeni. Interwencja WITD na opolskiej autostradzie Kierowcę lawety, wiozącego 3 samochody osobowe zatrzymał do kontroli na opolskim odcinku autostrady A4 patrol inspekcji transportu drogowego delegatury śląskiej… » więcej 2020-01-26, godz. 11:30 Nie tylko estetyka i funkcjonalność, ale również dbałość o artystów. Rozpoczął się drugi etap remontu komprachcickiej sali… Wymieniona podłoga i okna, remont sanitariatów i nowy system ogrzewania. Rozpoczął się drugi etap przebudowy sali widowiskowej z zapleczem w Samorządowym Ośrodku… » więcej 2020-01-26, godz. 11:30 Trwa remont rynku w Strzeleczkach. To już ostatni etap Trwa czwarty - ostatni - etap remontu rynku w Strzeleczkach. Od kilku lat zabytkowe centrum miejscowości zyskiwało powoli nowe oblicze. Wyremontowana została już… » więcej 2020-01-26, godz. 09:45 Samorząd dla zwierząt. Swoje M w Opolu mają m.in. ptaki, jeże i wiewiórki Budki dla wiewiórek, domki zimowe dla jeży oraz karmniki dla ptaków - to najnowsze zakupy opolskiego ratusza poczynione z myślą o zwierzętach zamieszkujących stolicę… » więcej 2020-01-26, godz. 08:27 W Cisku zmierzą prędkość i natężenie ruchu Gmina Cisek zakupiła elektroniczną tablicę, która mierzy prędkość przejeżdżających samochodów oraz natężenie ruchu. Urządzenie na razie stanęło między Ciskiem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »