Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-24, 18:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Samorządowa Loża Radiowa: Czy zamiana gruntów w Opolu to dobry pomysł?

Goście Samorządowej Loży Radiowej z dnia 24.02.18 [fot. Marcin Skomudek]
Goście Samorządowej Loży Radiowej z dnia 24.02.18 [fot. Marcin Skomudek]
O zamianie gruntów, proponowanej przez opolski ratusz, rozmawiali goście dzisiejszej Samorządowej Loży Radiowej. Za tereny w Opolu Grudzicach, ratusz odstąpi za dopłatą plac, na którym dziś znajduje się targowisko „Centrum”. Sprzeciwiają się temu kupcy. Radni mieli o tym decydować w czasie sesji, ale do tego nie doszło.
Gośćmi audycji byli: Łukasz Szerner z dzielnicy Kolonia Gosławicka, Michał Nowak z Prawa i Sprawiedliwości, Maciej Gambiec, radny miasta Opola z Mniejszości Niemieckiej, Tomasz Kaliszan, radny miasta Opola z Platformy Obywatelskiej, Arkadiusz Wisniewski, prezydent Opola.

- Nie spodziewałem się, że sprawa zamiany tych gruntów wywoła taką dyskusję – mówi Arkadiusz Wiśniewski. - Pomysł był fantastyczny i zwróciła się do nas z tym pomysłem rada dzielnicy. Tereny zielone, tereny rekreacyjne, bardzo potrzebne w tamtej części miasta. Wydawała się sprawa bez kontrowersji. Oczywiście rozumiem wątpliwości kupców, ale z drugiej strony też znamy ich sytuację, wiemy że targowisko, na którym prowadzą działalność, nie cieszy się dużą popularnością, a po sąsiedzku jest targowisko "Cytrusek" mające swoją renomę, historię i wielu odwiedzających.

Prawo i Sprawiedliwość jest przeciwne zamianie tych gruntów.

- Sprzedaż działki w centrum nie jest problemem. Ogłasza się przetarg, sprzedaje teren i rozpoczyna się budowa. Problemem jest ta druga działka – mówi Michał Nowak. - Czym innym jest własność, czym innym jest wieczyste użytkowanie. Wieczystym użytkownikiem jest pan Wójcik, ale on tylko wykonuje prawo wieczystego użytkowania, które jest opisane w umowie. Szkoda, że pan prezydent nie przedstawił w uzasadnieniu, do czego zobowiązuje umowa, bo być może umowa mówi, że ten teren musi być wykorzystany na cele sportowe, i jeśli tak mówi, to nie ma zagrożenia. Jeżeli nie, to miasto Opole będzie mogło skorzystać ze swojego prawa i odebrać ten grunt.

- Mamy do czynienia z brakiem dialogu z mieszkańcami, głównie z kupcami – mówi Maciej Gambiec. - Zależy nam na tym, żeby ten dialog rozpocząć. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą dzisiaj tak na prawdę nie wiedzą, gdzie się znajdą jutro. Podejmując taką uchwałę chcemy mieć świadomość, że ci kupcy odnajdą godne warunki na jednym z targowisk miejskich.

- W mojej ocenie ten pomysł jest fatalny – mówi Tomasz Kaliszan. - Ja nie widzę powodu, dla którego miasto miałoby rezygnować z możliwości sprawdzenia rynkowej wartości działki w centrum miasta w wolnym przetargu. Druga rzecz, to nie mówimy tylko o wymianie działki, prawie 6 hektarów za działkę w centrum miasta, ale też mówimy o działce, która znajduje się w Nowej Wsi Królewskiej.

- Jeśli miałoby dojść do zamiany tych gruntów, to oczekuję od prezydenta, że w umowie będą określone restrykcyjne warunki – mówi Łukasz Szerner. - Żeby to nie było tak, jak swojego czasu w ubiegłej kadencji samorządu ze sprzedażą placu opolskiego PKS-u. Miasto pozbyło się tych terenów, przewoźnicy zewnętrzni, międzymiastowi, zostali z tego terenu wyrzuceni, albo były im narzucone zbyt wysokie opłaty i w tej chwili mamy w centrum miasta jeden wielki chaos komunikacyjny. Należałoby w umowie ewentualnej zamiany określić, w jakich terminach i co na tych terenach miałoby powstać.

Większość uczestników debaty podkreślała, że w całej tej sprawie zabrakło dialogu, zarówno z kupcami, jak i mieszkańcami Grudzic.
Arkadiusz Wiśniewski
Michał Nowak
Maciej Gambiec
Tomasz Kaliszan
Łukasz Szerner

Wiadomości z regionu

2019-02-22, godz. 16:30 To nie była odra. Dziecko z przedszkola nr 23 w Opolu nie było chore U dziecka, które chodzi do przedszkola nr 23 w Opolu, nie stwierdzono odry - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 Policjantka wracała po pracy do domu, zatrzymała pijanego rowerzystę Prawie 4 promile alkoholu miał 56-letni rowerzysta, którego zatrzymała wracająca po pracy do domu strzelecka policjantka. Mężczyzna próbował jechać na rowerze ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:00 Ordynariusz Andrzej Czaja na liście biskupów, którzy mieli ukrywać księży-pedofilów. Rzecznik kurii: to informacje kom ... Opolska kuria podważa informacje zawarte w raporcie fundacji „Nie lękajcie się”. To raport dotyczący wykorzystywania małoletnich w Kościele, który dwa dni tem ... » więcej 2019-02-22, godz. 15:30 W czasie usuwania awarii wykopali ludzkie kości Pracownicy Strzeleckich Wodociągów i Kanalizacji naprawiając awarię rury z wodą wykopali ludzkie szczątki. Doszło do tego dzisiaj (22.02) w rejonie skrzyżowan ... » więcej 2019-02-22, godz. 14:30 Chcą przebudować brzeski rynek, dlatego poproszą o pomoc architektów Samorząd chce ogłosić konkurs na zagospodarowanie terenów wokół renesansowego ratusza. W tej chwili trwa jego gruntowna restauracja, dlatego władze Brzegu już ... » więcej 2019-02-22, godz. 14:20 Uczczono ofiary Marszu Śmierci w Racławicach Śląskich. "Ta pamięć lokalna nie powinna nigdy wygasnąć" [ZDJĘCIA] Wojewódzkie uroczystości upamiętniające „Marsze Śmierci” odbyły się w Racławicach Śląskich. Odsłonięto tablicę pamiątkową wspominającą więźniów niemieckiego o ... » więcej 2019-02-22, godz. 14:15 Nie żyje 5-latek przygnieciony przez konar w lesie koło Niemodlina Zmarł 5-latek, na którego w piątek (15.02) spadł konar podczas wycinki pod Niemodlinem. Chłopiec z uszkodzeniem mózgu trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klin ... » więcej 2019-02-22, godz. 13:30 Policjanci zareagowali poza służbą. Zatrzymali agresywnego sprawcę kradzieży rozbójniczej Dwaj opolscy policjanci będąc już po służbie, zatrzymali w Niemodlinie sprawcę kradzieży rozbójniczej. Napastnik to recydywista. » więcej 2019-02-22, godz. 12:30 Schowali w lesie kamery i nagrali wyrzucających nielegalnie śmieci. Zapłacą i posprzątają Od wielu lat w dwóch miejscach w gminie Zdzieszowice, przy drogach transportu rolnego, powstawały sporych rozmiarów dzikie wysypiska. Urzędnicy wzięli się na ... » więcej 2019-02-22, godz. 11:45 Znów przedłużono śledztwo w sprawie strzelaniny przed komisariatem. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze po raz trzeci przedłużyła śledztwo dotyczące strzelaniny przed komisariatem policji w Opolu. Przypomnijmy, w maju ubiegł ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »