Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-05, 20:00 Autor: Katarzyna Doros

Zostały tylko dwa miesiące na dekomunizację pomników

Pomnik ku czci Armii Czerwonej w Mikolinie [fot. Maciej Stępień]
Pomnik ku czci Armii Czerwonej w Mikolinie [fot. Maciej Stępień]
Zmiany nazw ulic, które propagują komunizm, dobiegają końca, ale dekomunizacja przestrzeni publicznej wkracza w następną fazę. Zgodnie z nowelizacją ustawy dekomunizacyjnej, już tylko dwa miesiące zostały samorządom na zlikwidowanie upamiętnień zawierających symbole nawiązujące doi systemów totalitarnych.
Senator PiS Jerzy Czerwiński zwraca uwagę na to, że ta najnowsza nowelizacja ustawy mogła umknąć niektórym gminom.

- Zostało mało czasu, obawiam się, że powtórzą się konflikty, z jakimi mieliśmy do czynienia przy okazji zmian w nazewnictwie niektórych ulic - mówi Czerwiński. - To już nie jest kwestia wymiany tabliczki, to jest kwestia usunięcia pomnika z przestrzeni publicznej. Co to będzie oznaczało? Że większość gmin się z tego nie wywiąże i tu znowu wojewoda będzie tylko i wyłącznie zobligowany do zasięgnięcia opinii IPN-u, żadnej innej instytucji. Nie jest zobowiązany do konsultacji, bo jest organem nadzoru. Wkracza wtedy, kiedy samorząd sobie po prostu nie radzi.

- W przypadku, kiedy wojewoda będzie zmuszony wynająć firmę, która rozbierze pomnik, rachunek zostanie przesłany do gminy - dodaje senator.

Większość pomników w Polsce, które upamiętniają okres II wojny światowej - przypomina Czerwiński - dotyczy Armii Czerwonej.

W myśl ostatniej nowelizacji dekomunizacja pomników powinna zakończyć się do 31 marca.
Jerzy Czerwiński

Wiadomości z regionu

2018-05-23, godz. 22:00 Violetta Porowska namawia do miejskiego becikowego. Ratusz: prezydent prowadzi bardzo prorodzinną politykę Wicewojewoda opolski Violetta Porowska apeluje do radnych i prezydenta Opola, aby na jutrzejszej (24.05) sesji rady miasta poparli inicjatywę miejskiego becik ... » więcej 2018-05-23, godz. 21:15 Jedna osoba nie żyje po strzelaninie w Opolu. Broni użył policjant. Niewykluczone, że to mężczyzna zaczął strzelać pie ... Nie żyje mężczyzna, który został postrzelony przed komisariatem przy ulicy Cmentarnej w Opolu. 43-latka śmiertelnie postrzelił policjant. » więcej 2018-05-23, godz. 20:30 Głogówek: zakup lilipuciej kolejki "sezonówki" wzbudza kontrowersje Za blisko 800 tysięcy złotych gmina Głogówek tworzy park miniatur kolejowych. Powstaje on w Racławicach Śląskich na tamtejszym dworcu PKP. Ma to być atrakcja ... » więcej 2018-05-23, godz. 20:15 Strażacy reanimowali starszą kobietę, a później odwieźli ją swoim wozem do szpitala. Pojechał z nimi również lekarz Strażacy ratowali życie starszej kobiety, która zasłabła przy ul. Targowej w Opolu. Zostali wezwani na miejsce, ponieważ w chwili zdarzenia nie było wolnej ka ... » więcej 2018-05-23, godz. 20:00 Niebezpieczne popołudnie na drogach. Śmiertelny wypadek na DK 45 w Żużeli. Na "krajówce" z Opola do Strzelec Opolskich ... Do śmiertelnego wypadku doszło na drodze krajowej 45 za Krapkowicami. Samochód osobowy uderzył w drzewo, jedna osoba nie żyje. » więcej 2018-05-23, godz. 20:00 Kłódka, czyli symbol dobrej współpracy. "To jedyna w swoim rodzaju taka sieć w Europie" Tym razem to nie symbol miłości, ale długoletniej współpracy i utrzymywanie bliskich kontaktów. Przedstawiciele czterech regionów partnerskich - czeskiego Kra ... » więcej 2018-05-23, godz. 18:10 Andrzej Chrzanowski kandydatem PiS na prezydenta Kędzierzyna-Koźla Na stronie internetowej Prawa i Sprawiedliwości ukazała się informacja o kandydatach na stanowisko prezydentów kilkudziesięciu miast, które nie są stolicami w ... » więcej 2018-05-23, godz. 17:45 Prokurator chce aresztu dla mężczyzny, który oblał paliwem niepełnosprawnego i groził, że go spali Jest wniosek o areszt dla mężczyzny, który oblał benzyną znajomego i groził, że go podpali. Do tej sytuacji doszło w Kędzierzynie-Koźlu w poniedziałek po połu ... » więcej 2018-05-23, godz. 17:45 Elektryczny konkurs w Kluczborku. "To przygotowania do egzaminu zawodowego" Ponad 20 uczniów wzięło udział w II Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Elektrycznej. Do rywalizacji w Kluczborku przystąpili nastolatkowie z Nysy, Praszki, Olesna i ... » więcej 2018-05-23, godz. 16:45 Prudnik: upubliczniono wizerunek sklepowego złodzieja [FILM] Policja poszukuje sprawcy zuchwałej kradzieży w prudnickim sklepie. W tym celu upubliczniono wizerunek złodzieja. Przestępstwo miało miejsce w lutym. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »