Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-05, 20:00 Autor: Katarzyna Doros

Zostały tylko dwa miesiące na dekomunizację pomników

Pomnik ku czci Armii Czerwonej w Mikolinie [fot. Maciej Stępień]
Pomnik ku czci Armii Czerwonej w Mikolinie [fot. Maciej Stępień]
Zmiany nazw ulic, które propagują komunizm, dobiegają końca, ale dekomunizacja przestrzeni publicznej wkracza w następną fazę. Zgodnie z nowelizacją ustawy dekomunizacyjnej, już tylko dwa miesiące zostały samorządom na zlikwidowanie upamiętnień zawierających symbole nawiązujące doi systemów totalitarnych.
Senator PiS Jerzy Czerwiński zwraca uwagę na to, że ta najnowsza nowelizacja ustawy mogła umknąć niektórym gminom.

- Zostało mało czasu, obawiam się, że powtórzą się konflikty, z jakimi mieliśmy do czynienia przy okazji zmian w nazewnictwie niektórych ulic - mówi Czerwiński. - To już nie jest kwestia wymiany tabliczki, to jest kwestia usunięcia pomnika z przestrzeni publicznej. Co to będzie oznaczało? Że większość gmin się z tego nie wywiąże i tu znowu wojewoda będzie tylko i wyłącznie zobligowany do zasięgnięcia opinii IPN-u, żadnej innej instytucji. Nie jest zobowiązany do konsultacji, bo jest organem nadzoru. Wkracza wtedy, kiedy samorząd sobie po prostu nie radzi.

- W przypadku, kiedy wojewoda będzie zmuszony wynająć firmę, która rozbierze pomnik, rachunek zostanie przesłany do gminy - dodaje senator.

Większość pomników w Polsce, które upamiętniają okres II wojny światowej - przypomina Czerwiński - dotyczy Armii Czerwonej.

W myśl ostatniej nowelizacji dekomunizacja pomników powinna zakończyć się do 31 marca.
Jerzy Czerwiński

Wiadomości z regionu

2018-02-18, godz. 04:00 Opolanie spotkali się na szybkiej randce Liczy się pierwsze wrażenie, bo na jedną rozmowę przypada średnio 5 minut. 15 par spotkało się na 'Speed Dating' w Kubaturze organizowanym w ramach 'Projektu ... » więcej 2018-02-17, godz. 20:00 Bieg z historią. Przed nami VI opolska edycja biegu Tropem Wiczym Ruszyły zapisy do tegorocznej edycji biegu Tropem Wilczym, pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ten odbędzie się w Opolu, podobnie jak w całym kraju, już 4 marca, z o ... » więcej 2018-02-17, godz. 18:00 Rodłacy upamiętnią 95. rocznicę powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech W niedzielę (18.02) mija 95. rocznica powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu. » więcej 2018-02-17, godz. 16:17 Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Krapkowicach Tragedia w Krapkowicach. Dziś (17.02) po godz. 13:00 na skrzyżowaniu ulic 3-go Maja i Leśnej doszło do śmiertelnego potrącenia rowerzysty przeprowadzającego r ... » więcej 2018-02-17, godz. 16:00 Najmłodsi opolanie uczyli się programowania przyszłości O tym, że nauka kodowania wcale nie musi być nudna, przekonali się najmłodsi uczniowie opolskich podstawówek, którzy wzięli udział w warsztatach pod hasłem 'P ... » więcej 2018-02-17, godz. 15:00 Dzieci z Kamiennika będą miały nowe przedszkole i żłobek Nowe przedszkole i żłobek dla dzieci z Kamiennika w powiecie nyskim. W gminie szykuje się budowa placówki. Prace mają ruszyć w lipcu. Według planu zakończą si ... » więcej 2018-02-17, godz. 12:00 Opolanie wracają z "saksów" i rejestrują się w urzędach pracy W nowym roku stopa bezrobocia w mieście Opolu delikatnie wzrosła. Według wyliczeń wynosi obecnie 4,4%, podczas gdy w listopadzie było to równe 4%. - Powody są ... » więcej 2018-02-17, godz. 11:30 Czy drony ograniczą obecność wirusa ASF? Niekoniecznie, bo choroba rozprzestrzenia się przez zwierzynę hodowlaną - To jedna z wielu propozycji, my w ramach możliwości realizujemy swoje zadania - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Jarosław Kuźmiński z opolskie ... » więcej 2018-02-17, godz. 11:00 Zabytkowy ratusz w Baborowie po remoncie będzie miejskim centrum kulturalnym Wymieniony dach, nowa elewacja, instalacje, nowe schody i strop. To część z zakresu prac, jakie zostaną wykonane w zabytkowym ratuszu w Baborowie. Po wielu la ... » więcej 2018-02-17, godz. 09:00 Droga krajowa 43 łącząca Jaworzno i Julianpol przebudowana W ramach inwestycji powstały 4 skrzyżowania, ścieżka pieszo-rowerowa, chodnik i pełne oznakowanie. W uroczystości otwarcia drogi wzięli udział wicewojewoda op ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »