Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-05, 20:00 Autor: Katarzyna Doros

Zostały tylko dwa miesiące na dekomunizację pomników

Pomnik ku czci Armii Czerwonej w Mikolinie [fot. Maciej Stępień]
Pomnik ku czci Armii Czerwonej w Mikolinie [fot. Maciej Stępień]
Zmiany nazw ulic, które propagują komunizm, dobiegają końca, ale dekomunizacja przestrzeni publicznej wkracza w następną fazę. Zgodnie z nowelizacją ustawy dekomunizacyjnej, już tylko dwa miesiące zostały samorządom na zlikwidowanie upamiętnień zawierających symbole nawiązujące doi systemów totalitarnych.
Senator PiS Jerzy Czerwiński zwraca uwagę na to, że ta najnowsza nowelizacja ustawy mogła umknąć niektórym gminom.

- Zostało mało czasu, obawiam się, że powtórzą się konflikty, z jakimi mieliśmy do czynienia przy okazji zmian w nazewnictwie niektórych ulic - mówi Czerwiński. - To już nie jest kwestia wymiany tabliczki, to jest kwestia usunięcia pomnika z przestrzeni publicznej. Co to będzie oznaczało? Że większość gmin się z tego nie wywiąże i tu znowu wojewoda będzie tylko i wyłącznie zobligowany do zasięgnięcia opinii IPN-u, żadnej innej instytucji. Nie jest zobowiązany do konsultacji, bo jest organem nadzoru. Wkracza wtedy, kiedy samorząd sobie po prostu nie radzi.

- W przypadku, kiedy wojewoda będzie zmuszony wynająć firmę, która rozbierze pomnik, rachunek zostanie przesłany do gminy - dodaje senator.

Większość pomników w Polsce, które upamiętniają okres II wojny światowej - przypomina Czerwiński - dotyczy Armii Czerwonej.

W myśl ostatniej nowelizacji dekomunizacja pomników powinna zakończyć się do 31 marca.
Jerzy Czerwiński

Wiadomości z regionu

2018-08-21, godz. 22:00 Brzeski szpital chce prowadzić rehabilitację w domach pacjentów Brzeski szpital chce wprowadzić do swej oferty nową usługę. Chodzi o rehabilitację domową, dzięki której pacjenci nie musieliby przyjeżdżać na zabiegi. » więcej 2018-08-21, godz. 21:00 Razem dla Opola: Lasery zamiast fajerwerków - Jeżeli Razem dla Opola będzie rządzić miastem w przyszłej kadencji to nie będzie organizować pokazów sztucznych ogni - tak zapowiada przewodniczący tego klu ... » więcej 2018-08-21, godz. 20:00 Partia Razem ma swoje biuro w Opolu Opolski okręg partii Razem ogłasza kandydatów do rady miasta i otwiera pierwsze biuro w Opolu. W uroczystym otwarciu wzięła udział członkini Zarządu Krajowego ... » więcej 2018-08-21, godz. 18:30 Kukiz '15 i zwolennicy połączenia Brzegu ze Skarbimierzem podejdą wspólnie do wyborów w obu gminach Kukiz '15 stworzy w gminach Brzeg i Skarbimierz wspólne listy wyborcze z działaczami lobbującymi za połączeniem obu gmin. » więcej 2018-08-21, godz. 18:00 Molestowali trójkę dzieci. Grozi im do 15 lat więzienia Nawet 15 lat więzienia grozi 40-letniej Izabeli S. i 38-letniemu Jarosławowi W., którzy w latach 2013-2016, w powiecie krapkowickim, mieli wykorzystywać seksu ... » więcej 2018-08-21, godz. 17:40 Wypadek w Elektrowni Opole Podczas rozbudowy Elektrowni Opole jeden z pracowników został ciężko ranny i trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Jak mówi nam Ireneusz So ... » więcej 2018-08-21, godz. 17:30 To niepoważne. Arkadiusz Wiśniewski o zamianie Ożoga na Kamińską Zamianę kandydata na prezydenta Opola z Kazimierza Ożoga na Barbarę Kamińską prezydent Arkadiusz Wiśniewski uważa za niepoważną. Dzisiaj oficjalnie Kazimierz ... » więcej 2018-08-21, godz. 15:37 Prawo i Sprawiedliwość prezentuje "Dobry Program dla Opolszczyzny" Prawo i Sprawiedliwość startuje z kampanią wyborczą i przedstawia pięć punktów programu samorządowego dla regionu, wśród nich nowy węzeł autostradowy, mosty n ... » więcej 2018-08-21, godz. 15:30 Radny miejski Marcin Gambiec powalczy o fotel prezydenta Opola 'Opole jest dla wszystkich. Łączy nas Opole' - miejski radny Marcin Gambiec będzie ubiegał się o fotel prezydenta stolicy regionu. Dzisiaj (21.08) została ogł ... » więcej 2018-08-21, godz. 15:27 Gogoliński ośrodek zdrowia ma programy dla cukrzyków i pacjentów wymagających opieki pielęgniarskiej w domu Dwa nowe programy prowadzi Gminny Ośrodek Zdrowia w Gogolinie. Chodzi o pielęgniarki środowiskowo-rodzinne oraz cukrzyków. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »