Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-05, 20:00 Autor: Katarzyna Doros

Zostały tylko dwa miesiące na dekomunizację pomników

Pomnik ku czci Armii Czerwonej w Mikolinie [fot. Maciej Stępień]
Pomnik ku czci Armii Czerwonej w Mikolinie [fot. Maciej Stępień]
Zmiany nazw ulic, które propagują komunizm, dobiegają końca, ale dekomunizacja przestrzeni publicznej wkracza w następną fazę. Zgodnie z nowelizacją ustawy dekomunizacyjnej, już tylko dwa miesiące zostały samorządom na zlikwidowanie upamiętnień zawierających symbole nawiązujące doi systemów totalitarnych.
Senator PiS Jerzy Czerwiński zwraca uwagę na to, że ta najnowsza nowelizacja ustawy mogła umknąć niektórym gminom.

- Zostało mało czasu, obawiam się, że powtórzą się konflikty, z jakimi mieliśmy do czynienia przy okazji zmian w nazewnictwie niektórych ulic - mówi Czerwiński. - To już nie jest kwestia wymiany tabliczki, to jest kwestia usunięcia pomnika z przestrzeni publicznej. Co to będzie oznaczało? Że większość gmin się z tego nie wywiąże i tu znowu wojewoda będzie tylko i wyłącznie zobligowany do zasięgnięcia opinii IPN-u, żadnej innej instytucji. Nie jest zobowiązany do konsultacji, bo jest organem nadzoru. Wkracza wtedy, kiedy samorząd sobie po prostu nie radzi.

- W przypadku, kiedy wojewoda będzie zmuszony wynająć firmę, która rozbierze pomnik, rachunek zostanie przesłany do gminy - dodaje senator.

Większość pomników w Polsce, które upamiętniają okres II wojny światowej - przypomina Czerwiński - dotyczy Armii Czerwonej.

W myśl ostatniej nowelizacji dekomunizacja pomników powinna zakończyć się do 31 marca.
Jerzy Czerwiński

Wiadomości z regionu

2018-11-14, godz. 16:07 Prokuratura umorzyła postępowanie ws. jednego z podejrzanych o napaść na karetkę podczas Hellowiska Prokuratura Rejonowa w Opolu umorzyła śledztwo w sprawie jednego z podejrzanych o atak na załogę pogotowia ratunkowego na Hellowisku w Opolu-Winowie. Przypomn ... » więcej 2018-11-14, godz. 15:30 Pogranicznicy z Opola mają patronów. To Powstańcy Śląscy Przy okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości placówce Straży Granicznej w Opolu nadano imię Powstańców Śląskich. Oficjalne uroczystości ro ... » więcej 2018-11-14, godz. 15:03 O największych polskich matematykach w "Dwójce" Kwantyfikatory Mostowskiego, polska szkoła matematyczna, trójkąt Sierpińskiego, a także zespół łamiący kod Enigmy. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:25 Zarzut - uśmiercanie zwierząt. Właścicielka szczeniaków może trafić do więzienia na 3 lata Do trzech lat więzienia i nawet 10-letni zakaz posiadania zwierząt grozi 47-letniej kobiecie, która utopiła 5 szczeniąt. Do zdarzenia doszło, jak już informow ... » więcej 2018-11-14, godz. 12:30 Kolizja dwóch osobówek na ul. Plebiscytowej w Opolu Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło około godz 10.40 na ul. Plebiscytowej w Opolu. Nikt nie został poszkodowany. » więcej 2018-11-14, godz. 12:30 Będą rozmawiać o rybach i marketingu. W Niemodlinie odbędzie się konferencja rybacka 'Czas na rybę!' w Niemodlinie. W ramach obchodów Święta Karpia odbędzie się jesienna konferencja Rybackiej Lokalnej Grupy Działania 'Opolszczyzna'. Rybacy i n ... » więcej 2018-11-14, godz. 11:00 Uniwersytet Opolski staje się coraz bardziej międzynarodowy. Nowe udogodnienia dla zagranicznych żaków Uniwersytet Opolski zdobył grant NAWA w wysokości ponad 100 tysięcy złotych w konkursie programu Welcome to Poland Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Dof ... » więcej 2018-11-14, godz. 09:47 Droga wojewódzka nr 423 w Kątach Opolskich wciąż zablokowana. Wczoraj ( 13.11) przed północą na drogę, przed jadącą ciężarówkę pełną cementu, wyskoczyła sarna. » więcej 2018-11-14, godz. 09:45 Katarzyna Czochara: Serdeczność i radość dominowała w tłumie maszerującym przez Warszawę 11 listopada. - Jestem przeszczęśliwa, że my jako społeczeństwo okazję do świętowania świętowania różnych bardzo ważnych rocznic. Niedawno świętowaliśmy 1050-lecie państwa ... » więcej 2018-11-14, godz. 06:30 Solarna ławka XXI wieku jest testowana w Gogolinie Ławka solarna stanęła obok pomnika Karolinki i Karlika w centrum Gogolina. Ten element małej infrastruktury ma zasilanie słoneczne, a jego dodatkową funkcją j ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »