Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-26, 11:00 Autor: Ewelina Laxy

"Nikt z pracowników urzędu nie był delegowany na tę uroczystość". Ciąg dalszy sporu o pomnik w Mikolinie

W Mikolinie uroczyście odsłonięto odrestaurowany pomnik ku czci Armii Czerwonej [fot. Maciej Stępień]
W Mikolinie uroczyście odsłonięto odrestaurowany pomnik ku czci Armii Czerwonej [fot. Maciej Stępień]
Adam Słomka, przewodniczący Konfederacji Polski Niepodległej - Niezłomni, wystosował pismo do burmistrza Lewina Brzeskiego Artura Kotary, domagając się wyjaśnień w sprawie uroczystości w Mikolinie, podczas których odsłonięto odrestaurowany pomnik ku czci żołnierzy I Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej. Słomka informuje, że sprawa została zgłoszona Prokuraturze Krajowej.
- Zachodzi możliwość popełnienia przestępstwa z art. 256 kodeksu karnego, czyli propagowania komunizmu - mówi lider Niezłomnych. - Ponieważ mamy ustawę, która zakazuje propagowania takich symboli totalitaryzmu. Jest dziwne, że władze samorządowe wydały pieniądze na remont. Cała ta sprawa została nagłośniona przez Rosjan w moskiewskich mediach w sposób antypolski. Mamy nadzieję, że tutaj władze się wycofają. To jest pierwszy chyba taki przypadek w Polsce w ostatnich latach, żeby władze lokalne angażowały się w uwiarygadnianie tego pomnika okupantów.

Sprawę skomentował burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara. Jak zaznaczył, to, co znalazło się w piśmie Słomki, nie jest zgodne z prawdą.

- Nie delegowałem nikogo do wzięcia udziału w tej uroczystości prócz służb mundurowych - dodaje. - Delegowałem tylko komendanta straży miejskiej, aby wspólnie z policją zabezpieczał tę imprezę, ponieważ rzecz się działa na działce gminnej. Na zdjęciu jest prezes spółki komunalnej, który jest osobą fizyczną i ma prawo przebywania tam, gdzie ma ochotę, a ja z tego go na pewno nie będę rozliczał.

Burmistrz zaznaczył też, że pismo, które zostało złożone w prokuraturze, pozwoli wyjaśnić wszystkie wątpliwości związane z tą sprawą.

- Ustawa dekomunizacyjna wchodzi w życie dopiero 22 października bieżącego roku. Po wejściu w życie tej ustawy będę mógł wystąpić z zapytaniem do IPN-u, czy ten pomnik podlega jej przepisom, żeby ewentualnie rozpocząć procedurę wcielania ich w życie - mówi Kotara Radiu Opole.

Adam Słomka zaznaczył, że będzie czekał na odpowiedź burmistrza w formie pisemnej.
Przypomnijmy: pomnik w Mikolinie został odrestaurowany i odsłonięty pod koniec czerwca. Na uroczystościach pojawili się goście z Rosji a także mieszkańcy miejscowości. Pomnik odrestaurowana dzięki działalności mazurskiego Stowarzyszenia „Kursk”.
Adam Słomka
Artur Kotara 1
Artur Kotara 2

Wiadomości z regionu

2019-05-21, godz. 19:00 Młoda żyrafka w opolskim zoo. Urodziła się o poranku Opolski ogród zoologiczny ma nowego mieszkańca. To samczyk żyrafy, który urodził się dziś (21.05) nad ranem. Waży około 40 kilogramów i mierzy 160 cm. » więcej 2019-05-21, godz. 18:59 W sobotę (25.05) w C.H. Turawa Park dzień otwarty NFZ poświęcony profilaktyce raka skóry Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje w najbliższą sobotę (25.05) dzień otwarty poświęcony profilaktyce raka skóry. Pracownicy funduszu i spe ... » więcej 2019-05-21, godz. 18:04 EUROWYBORY: Wiceminister rolnictwa z wizytą na Opolszczyźnie. Na zaproszenie europosła spotkał się z mieszkańcami Nysy ... Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński odwiedził Nysę. Podczas spotkania poruszano między innymi kwestię rolniczego handlu detalicznego, systemu ... » więcej 2019-05-21, godz. 17:20 Opolskie kobiety są aktywne, przedsiębiorcze i chętnie sięgają po unijne pieniądze Są przedsiębiorcze, rozwijają się i realizują projekty unijne. Opolskie kobiety: lokalne działaczki społeczne, przedstawicielki samorządów i grup działania sp ... » więcej 2019-05-21, godz. 17:15 Czy ludzie podczas wyborów uwierzą w czerwony traktor? Jak nie dać się zmanipulować przed wyborami - to tytuł lekcji, jaką dla uczniów szkół średnich przygotował Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Opole. ... » więcej 2019-05-21, godz. 16:31 Kolejne pieniądze na drogi. Gminy z Opolszczyzny korzystają z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych 22 umowy na ponad 23 mln złotych podpisano dziś (21.05) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. To wsparcie dla gmin w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, którego bu ... » więcej 2019-05-21, godz. 16:23 EUROWYBORY: Rok szkolny będzie krótszy. "To odpowiedź na postulaty rodziców" Nie w piątek 21 czerwca, a w środę 19 czerwca ma zakończyć się rok szkolny. Rozporządzenie w sprawie skrócenia roku szkolnego w ciągu dwóch dni trafi do konsu ... » więcej 2019-05-21, godz. 15:45 EUROWYBORY: Pilc donosi do prokuratury na biskupa Czaję Jarosław Pilc ze społecznej komisji „Troska i Solidarność”, który startuje w nadchodzących wyborach z listy Wiosny, złożył doniesienie do opolskiej prokuratur ... » więcej 2019-05-21, godz. 15:00 Uwaga! Będzie padać, możliwe także burze Przed nami niespokojna noc. IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach deszczu, którym towarzyszyć mogą burze z gradem. » więcej 2019-05-21, godz. 14:46 Wkrótce rusza kolejna edycja budżetu obywatelskiego Namysłowa. Do zgłoszenia pomysłu wystarczy poparcie 10 mieszkańców Od przyszłego piątku (31.05) będzie można zgłaszać propozycje do tegorocznej edycji namysłowskiego budżetu obywatelskiego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »