Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-26, 11:00 Autor: Ewelina Laxy

"Nikt z pracowników urzędu nie był delegowany na tę uroczystość". Ciąg dalszy sporu o pomnik w Mikolinie

W Mikolinie uroczyście odsłonięto odrestaurowany pomnik ku czci Armii Czerwonej [fot. Maciej Stępień]
W Mikolinie uroczyście odsłonięto odrestaurowany pomnik ku czci Armii Czerwonej [fot. Maciej Stępień]
Adam Słomka, przewodniczący Konfederacji Polski Niepodległej - Niezłomni, wystosował pismo do burmistrza Lewina Brzeskiego Artura Kotary, domagając się wyjaśnień w sprawie uroczystości w Mikolinie, podczas których odsłonięto odrestaurowany pomnik ku czci żołnierzy I Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej. Słomka informuje, że sprawa została zgłoszona Prokuraturze Krajowej.
- Zachodzi możliwość popełnienia przestępstwa z art. 256 kodeksu karnego, czyli propagowania komunizmu - mówi lider Niezłomnych. - Ponieważ mamy ustawę, która zakazuje propagowania takich symboli totalitaryzmu. Jest dziwne, że władze samorządowe wydały pieniądze na remont. Cała ta sprawa została nagłośniona przez Rosjan w moskiewskich mediach w sposób antypolski. Mamy nadzieję, że tutaj władze się wycofają. To jest pierwszy chyba taki przypadek w Polsce w ostatnich latach, żeby władze lokalne angażowały się w uwiarygadnianie tego pomnika okupantów.

Sprawę skomentował burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara. Jak zaznaczył, to, co znalazło się w piśmie Słomki, nie jest zgodne z prawdą.

- Nie delegowałem nikogo do wzięcia udziału w tej uroczystości prócz służb mundurowych - dodaje. - Delegowałem tylko komendanta straży miejskiej, aby wspólnie z policją zabezpieczał tę imprezę, ponieważ rzecz się działa na działce gminnej. Na zdjęciu jest prezes spółki komunalnej, który jest osobą fizyczną i ma prawo przebywania tam, gdzie ma ochotę, a ja z tego go na pewno nie będę rozliczał.

Burmistrz zaznaczył też, że pismo, które zostało złożone w prokuraturze, pozwoli wyjaśnić wszystkie wątpliwości związane z tą sprawą.

- Ustawa dekomunizacyjna wchodzi w życie dopiero 22 października bieżącego roku. Po wejściu w życie tej ustawy będę mógł wystąpić z zapytaniem do IPN-u, czy ten pomnik podlega jej przepisom, żeby ewentualnie rozpocząć procedurę wcielania ich w życie - mówi Kotara Radiu Opole.

Adam Słomka zaznaczył, że będzie czekał na odpowiedź burmistrza w formie pisemnej.
Przypomnijmy: pomnik w Mikolinie został odrestaurowany i odsłonięty pod koniec czerwca. Na uroczystościach pojawili się goście z Rosji a także mieszkańcy miejscowości. Pomnik odrestaurowana dzięki działalności mazurskiego Stowarzyszenia „Kursk”.
Adam Słomka
Artur Kotara 1
Artur Kotara 2

Wiadomości z regionu

2020-03-28, godz. 19:00 Samorządy lokalne dostaną pieniądze, aby przeciwdziałać wykluczeniu edukacyjnemu uczniów Na uchwalonej przez Sejm „tarczy antykryzysowej” skorzystają też samorządy lokalne. Przyjęte na wniosek rządu rozwiązania mają złagodzić skutki pandemii koronawirusa… » więcej 2020-03-28, godz. 18:00 Serwisy wymiany opon świecą pustkami. Pogoda wiosenna, ale kierowcy boją się koronawirusa Zakłady wulkanizacyjne to kolejna branża licząca straty wobec szerzenia się koronawirusa. » więcej 2020-03-28, godz. 17:45 Nie trzeba robić zapasów, wszystko idzie swoim rytmem. Sytuacja opolskiego zoo w obliczu pandemii - Pracujemy normalnie z zachowaniem szczególnych środków ostrożności - zapewnia Lesław Sobieraj, dyrektor opolskiego zoo. Od 12 marca, w związku z pandemią koronawirusa… » więcej 2020-03-28, godz. 16:30 #zostańwdomu - opolska policja kontroluje osoby poddane kwarantannie oraz kierowców Policja na Opolszczyźnie stale kontroluje co najmniej 2,5 tysiąca osób, które przebywają na kwarantannie. W związku z kolejnymi obostrzeniami związanymi z pandemią… » więcej 2020-03-28, godz. 15:30 Tarcza antykryzysowa przyjęta. Komentarze opolskich polityków Zwolnienie mikrofirm i samozatrudnionych z płacenia składek na ZUS przez 3 miesiące - to część rozwiązań, które w nocy przegłosował Sejm. Wprowadzone punkty tarczy… » więcej 2020-03-28, godz. 15:15 Opolanin chce ubiegać się o urząd Prezydenta RP. Wiele wskazuje, że pomoże mu pandemia koronawirusa Opolanin Sławomir Grzywa chce zostać prezydentem Polski. Prawnik, księgowy i prezes partii Sami Swoi, mimo że nie zabrał wymaganej liczby podpisów (1000 szt.)… » więcej 2020-03-28, godz. 14:39 30. przypadek COVID-19 w województwie opolskim. To mieszkanka powiatu strzeleckiego Wojewoda opolski poinformował o 30. potwierdzonym przypadku zakażenia koronawirusem w woj. opolskim. To drugie, potwierdzone dzisiaj (28.03) zachorowanie na O… » więcej 2020-03-28, godz. 14:00 W nocy zmieniamy czas zimowy na letni. Będziemy spać godzinę krócej W nocy z soboty na niedzielę - z 28 na 29 marca - zmieniamy czas zimowy na letni. Oznacza to, że będziemy spać godzinę krócej. O 2 w nocy przesuwany wskazówki… » więcej 2020-03-28, godz. 13:15 Skarbniczka gminy Strzelce Opolskie zrezygnowała z pracy Urszula Killman nie będzie już skarbniczką gminy Strzelce Opolskie. Złożyła wniosek o odwołanie jej z tej funkcji. Stanowisko w tej sprawie zajęli radni w czasie… » więcej 2020-03-28, godz. 13:00 W niedzielę transmisje nabożeństw na antenie Radia Opole. Biskup opolski kieruje list do wiernych [FILM] Biskup Andrzej Czaja skierował do wiernych diecezji opolskiej list pasterski pod tytułem 'Jeśli uwierzysz, ujrzysz chwałę Bożą'. Zostanie on odczytany w niedzielę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »