Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-27, 18:00 Autor: Mariusz Chałupnik

W Dębskiej Kuźni wodzili niedźwiedzia. To tradycja kultywowana od końca II Wojny Światowej

Wodzenie niedźwiedzia w Dębskiej Kuźni [fot. Mariusz Chałupnik]
Wodzenie niedźwiedzia w Dębskiej Kuźni [fot. Mariusz Chałupnik]
Cyganka, lekarz, policjant czy kominiarz. To tylko część osób, które biorą udział w tradycyjnym wodzeniu niedźwiedzia. Dziś (27.01) miś wraz z kolorową obstawą odwiedzał domostwa w Dębskiej Kuźni.
Jak chwalą się mieszkańcy tej miejscowości, ta tradycja jest pielęgnowana tutaj od zakończenia II Wojny Światowej.

- Chodzi o to, że ten niedźwiedź to jest stare zło - mówi Mateusz, uczestnik zabawy. - Jest taka tradycja, że tego misia trzeba zabić. Jest też mały miś, który przynosi szczęście.

- Zawsze mamy dużo szczęścia - cieszy się pani Marta, mieszkanka Dębskiej Kuźni. - Jesteśmy zdrowi i niczego nam nie brakuje. U nas wodzenie jest od bardzo dawna. To była tradycja, jak byłam bardzo mała i tak jest do dzisiaj. Wszyscy czekamy na nich co roku.

Wizyty w domach zakończą się o godzinie 18:00. Później mieszkańców Dębskiej Kuźni czeka zabawa. Jak zapowiadają organizatorze ma ona potrwać do białego rana.
Wodzenie niedźwiedzia w Dębskiej Kuźni

Wiadomości z regionu

2022-12-03, godz. 13:15 Podróż "hiszpańskiego kreta" - sezon drugi. W niedzielę rano konwój powinien opuścić Opolszczyznę [FILM] Kolejny transport z elementami maszyny TBM wyruszył wczoraj (2.12) wieczorem w Portu Famet w Opolu. 5 zestawów pokona 750 kilometrów, aby pod koniec grudnia… » więcej 2022-12-03, godz. 13:05 "Lex Chełstowski" - inicjatywa posła Janusza Kowalskiego. Chodzi o posady w radach nadzorczych dla samorządowców 'Lex Chełstowski' skieruje do parlamentu poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Mowa o uzupełnieniu ustawy antykorupcyjnej, która zakazuje zasiadania parlamentarzystom… » więcej 2022-12-03, godz. 12:30 Opolski WORD ma kandydata-rekordzistę. Ta osoba ponad sto razy wyjeżdżała już na egzamin "na miasto" Statystycznie prawie co trzecia osoba przystępująca do egzaminu praktycznego na prawo jazdy w WORD Opole zostaje na placu manewrowym. Podobnie statystyki wyglądają… » więcej 2022-12-03, godz. 12:00 Garaże w stylu eko dostali na Mikołaja strażacy z Żywocic i Dąbrówki Górnej Strażacy ochotnicy jednostek w Żywocicach i Dąbrówce Górnej w gminie Krapkowice dostaną mikołajowy prezent. To nowe obiekty garażowe, gdzie w bezpiecznych… » więcej 2022-12-03, godz. 11:00 500 wniosków w Dobrodzieniu i 300 w Radłowie. Gminy czekają na dostawy węgla Gminy powiatu oleskiego są gotowe do dystrybucji węgla w preferencyjnej cenie, ale wciąż czekają na dostawę 'czarnego złota'. » więcej 2022-12-03, godz. 10:30 Woda w gminie Turawa nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Jest alert sanepidu W wodzie płynącej z kranów mieszkańców Turawy sanepid stwierdził obecność bakterii grupy coli. Sprawa dotyczy ujęć, z których płynie woda do kranów… » więcej 2022-12-03, godz. 09:30 Za tydzień finał tegorocznej Szlachetnej Paczki. Wciąż wiele osób czeka na wsparcie Wciąż można pomóc opolskim rodzinom w ramach Szlachetnej Paczki. Już za tydzień 'Weekend cudów', czyli czas, kiedy dary trafią do potrzebujących. » więcej 2022-12-03, godz. 08:00 Dwa szpitale z powiatu prudnickiego i jeden z namysłowskiego są gotowe do przyjęcia rannych z Ukrainy Szpitale w powiecie namysłowskim i prudnickim są gotowe na przyjęcie rannych obywateli Ukrainy. Tamtejsi starości podkreślają, że placówki są w pełnej… » więcej 2022-12-03, godz. 08:00 Trwają prace przy dwóch nowych pracowniach dla szkoły rolniczej w Bogdańczowicach Dwie nowe pracownie będą od nowego roku do dyspozycji uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach. » więcej 2022-12-02, godz. 19:03 Unijne wojska szkolą ukraińskich żołnierzy. Jeden z takich obozów znajduje się pod Brzegiem Pod Brzegiem szkolą się żołnierze z Ukrainy. To element militarnej współpracy tego państwa z krajami Unii Europejskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »