Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-10, 12:15 Autor: Justyna Maćkowiak

Artur Kamiński: rekonstrukcja rządu jest rzeczą naturalną

Mateusz Morawiecki [fot. Wanda Kownacka]
Mateusz Morawiecki [fot. Wanda Kownacka]
Artur Kamiński [fot. Barbara Więcek]
Artur Kamiński [fot. Barbara Więcek]
Grzegorz Haber [fot. Paula Hołubowicz]
Grzegorz Haber [fot. Paula Hołubowicz]
- Rekonstrukcje rządów wydają się być czymś naturalnym, są nowe wyzwania, nieco inne priorytety - tak zmiany w obsadzie resortów w gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego komentował w porannej rozmowie "W cztery oczy" wiceszef struktur Prawa i Sprawiedliwości w regionie Artur Kamiński.
- To, że następuje rekonstrukcja, jest rzeczą naturalną. Nie przypominam sobie rządu po 1989 roku, który w trakcie czteroletniej kadencji nie wprowadzał zmian w składzie. Rekonstrukcja trwała od października 2017 roku do początku stycznia tego roku, czyli ponad dwa miesiące. Nie uważam, że to długo. Jeżeli decyzje byłyby zbyt pochopne, znowu mogłaby się pojawić potrzeba zmian w rządzie.

W ocenie Artura Kamińskiego naturalną rzeczą jest to, że premier dobiera sobie współpracowników, ale zmiany były konsultowane wewnątrz ugrupowania.

- Rząd funkcjonuje w dwóch podstawowych aspektach: dotyczącym spraw społecznych pod wodzą wicepremier Beaty Szydło oraz w aspekcie gospodarczym, za co w największym stopniu odpowiada premier Mateusz Morawiecki - argumentował Artur Kamiński. - Wśród zadań jest kwestia realizacji konstytucji dla biznesu, przedsiębiorczości, pamiętajmy również, że dalej nie mamy rozwiązanej kwestii repolonizacji kapitału, mediów.

Jednym z ważnych aspektów gospodarczych jest, w ocenie wiceszefa struktur PiS w regionie, przyspieszenie w realizacji cieszącego się ogromnym zainteresowaniem programu Mieszkanie Plus. Rekonstrukcja rządu wiąże się też z nowymi wyzwaniami także w kontekście relacji z Unią Europejską.

- Rekonstrukcja to ważne wydarzenie, nie kosmetyczne zmiany - powiedział w "Poglądach i osądach" politolog z Uniwersytetu Opolskiego dr Grzegorz Haber.  - Zmiany są związane między innymi ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi - dodaje. - PiS walczy o przejęcie władzy w 16 sejmikach, które będą miały ogromny wpływ na wydatkowanie pieniędzy europejskich w drugiej część obowiązującej perspektywy budżetowej, w związku z tym musi ocieplać swój wizerunek, musi gasić konflikty. Dlatego naturalna tutaj jest wymiana osób, które w pewnym zakresie kojarzą się z walką, z konfliktem, z realizacją twardego kursu.
Artur Kamiński cz. 1
Artur Kamiński cz. 2
Grzegorz Haber

Wiadomości z regionu

2018-01-19, godz. 19:00 Kolejne śnięte ryby w Nysie. Odnaleziono 200 kilogramów w rzece, ale przyczyna jest nieznana Około dwustu kilogramów śniętych ryb odnaleziono w Nysie Kłodzkiej na wysokości Nysy. Martwe ryby to przede wszystkim sandacze, a do tego dochodzi kilkanaście ... » więcej 2018-01-19, godz. 18:20 Być może topór nie dosięgnie gogolińskiego Karlika. Jest wniosek do Zakładu Linii Kolejowych w Opolu Wycinka gogolińskiego dębu Karlik nie jest jeszcze przesądzona? Burmistrz zawnioskował do Zakładu Linii Kolejowych w Opolu o więcej czasu. » więcej 2018-01-19, godz. 15:15 Antoni Piechniczek honorowym obywatelem Opola? Wniosek trafił do magistratu Opolski Związek Piłki Nożnej złożył wniosek do opolskiego ratusza o nadanie honorowego obywatelstwa miasta Opola Antoniemu Piechniczkowi. » więcej 2018-01-19, godz. 15:00 Prudnik: recydywista skazany na więzienie za atak na dziennikarza Na pół roku więzienia skazał sąd sprawcę napaści na dziennikarza prasowego w Prudniku. 16 stycznia dziennikarz został zaatakowany przez Bogusława Z. przed bud ... » więcej 2018-01-19, godz. 15:00 Interny w szpitalach w Oleśnie i Kluczborku nadal zawieszone. Wznowią działalność z początkiem lutego Oddziały wewnętrzne szpitali powiatowych w Oleśnie i Kluczborku nadal pozostaną zawieszone. Do wniosków dyrektorów placówek w tej sprawie przychylił się wojew ... » więcej 2018-01-19, godz. 14:15 W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy. Burmistrz oburzony „Twoje dzieci i wnuki będą spłacały długi Kruszyńskiego” - m.in. takie hasła pojawiły się w małych ulotkach, które zostały rozesłane do mieszkańców. Autor tyc ... » więcej 2018-01-19, godz. 14:00 Nowoczesna proponuje swoje rozwiązania w zakresie przepisów aborcyjnych Posłowie chcą zachowania dotychczasowych trzech kryteriów pozwalających na przerywanie ciąży, ale dodatkowo proponują m.in. aby kobieta mogła dokonać aborcji ... » więcej 2018-01-19, godz. 13:00 Z końcem roku wzrosła liczba bezrobotnych w regionie O ponad 1000 osób wzrosła liczba bezrobotnych w regionie w grudniu 2017 roku. Stopa procentowa bezrobocia wyniosła 7,2 i podniosła się o 0,3 punktu procentowe ... » więcej 2018-01-19, godz. 13:00 Zniknął buspas na ulicy Spychalskiego w Opolu Na ulicy Spychalskiego w Opolu drogowcy zlikwidowali buspas. To duże ułatwienie dla kierowców, którzy dotychczas narzekali, że muszą stać w korku do świateł i ... » więcej 2018-01-19, godz. 12:20 Głubczyce przygotowują ambitny program obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Blisko 50 już zaplanowanych, a ma być jeszcze więcej. Głubczyce szykują całoroczny program imprez związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »