Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-09, 12:00 Autor: Bogusław Kalisz

Plany kapitałowe szansą na większą emeryturę. Opinie gości Radia Opole

ZUS w Opolu
ZUS w Opolu
Ministerstwo Finansów przedstawiło główne założenia systemu PPK - Pracowniczych Planów Kapitałowych, jednej z reform premiera Mateusza Morawieckiego. Tej sprawie poświęcone były poranne rozmowy w Radiu Opole.
- Sprawa ma dwa aspekty - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Antoni Malaka, dyrektor oddziału ZUS w Opolu. - Pierwszy aspekt gospodarczy - istotny dla dalszego rozwoju ekonomicznego, drugi - socjalny. Nasze przyszłe emerytury mają wzrosnąć. PPK oparte będą na dodatkowej składce, będą trzy źródła finansowania: pracownik, pracodawca i Skarb Państwa.

- Pierwsze to jest wynagrodzenie pracownika. 2 procent z wynagrodzenia comiesięcznego. Zadeklarować pracownik może więcej. Drugi element to jest dopłata ze strony pracodawcy - 1,5%. Pracodawca może dodatkowo jeszcze zwiększyć to o 2,5 procent. Na wejście do systemu jest tzw. opłata powitalna, zachęta jakby dla pracownika - 250 zł. Jeszcze ważniejsze jest te 240 zł, które się przewiduje rocznie - wyjaśnia dyrektor Malaka.

Zdaniem szefa opolskiego oddziału ZUS, może być to dla pracodawców dodatkowy element motywowania pracowników i związywania ich z formą.

Przewiduje się, że zgromadzonymi pieniędzmi będą zarządzać towarzystwa finansowe, inwestycyjne. System obejmie osoby w wieku 19-50 lat, jednak możliwe będzie odstąpienie od niego.

- Mamy złe doświadczenie po OFE, kiedy to państwo sięgnęło po zgromadzone składki pracowników - powiedział w porannym komentarzu "Poglądy i osądy" Piotr Pancześnik, wiceprezes Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - System "solidarnościowy" zapewniał w tamtych czasach i teraz, że mniej więcej 60-70 procent ostatniej płacy było tym świadczeniem emerytalnym. W systemie kapitałowym żadna emerytura nie będzie przekraczała wysokości 25-30 procent. Tak to wynika z doświadczeń.
Antoni Malaka
Piotr Pancześnik

Wiadomości z regionu

2018-07-18, godz. 17:45 Rozszczelniona butla z gazem nielegalnie podłączona w mieszkaniu w Lewinie Brzeskim Interwencja w mieszkaniu przy ul. Kościuszki w Lewinie Brzeskim. Po 16.00 strażacy otrzymali zgłoszenie z pogotowia gazowego o wyczuwalnym w budynku gazie. Sł ... » więcej 2018-07-18, godz. 17:30 "System działa sprawnie". W Pępicach z powodzeniem wyłapują kierowców, którzy łamią przepisy tonażowe Na początku czerwca informowaliśmy o nowoczesnym systemie działającym w Pępicach pod Brzegiem. Specjalne urządzenia wyłapują kierowców dużych aut, którzy łami ... » więcej 2018-07-18, godz. 17:00 Nowe aparaty RTG i USG w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie lepsza diagnostyka pacjentów Prawie dwa miliony złotych kosztowały urządzenia, o które wzbogacił się szpital powiatowy w Kędzierzynie-Koźlu. Maszyny do prześwietleń i USG nie tylko ułatwi ... » więcej 2018-07-18, godz. 16:45 Kolizja przy rondzie Szczakiela w Opolu. Kierowca miał ponad 3 promile alkoholu we krwi Do kolizji trzech aut doszło przy rondzie Szczakiela w Opolu. Zdarzenie drogowe miało miejsce tuż po godzinie 14.00 na krajowej drodze nr 94. W zdarzeniu nikt ... » więcej 2018-07-18, godz. 15:15 Zatrzymano drugiego podejrzanego w sprawie składowania skażonych chemikaliów w Dąbrowie Kolejne zatrzymanie ws. składowania niebezpiecznych chemikaliów na prywatnej posesji w Dąbrowie. Opolska policja zatrzymała 38-letniego Pawła T., który jak wy ... » więcej 2018-07-18, godz. 15:15 Duże zmiany w głubczyckim szpitalu. Placówka wdroży cztery projekty Cztery programy w tym roku zacznie wdrażać Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Głubczycach. Będą one dotyczyły zarówno zakresu leczenia, jak i in ... » więcej 2018-07-18, godz. 15:12 Wyjechał w trasę ciężarówką mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie Policjanci zatrzymali w Oleśnie do kontroli 63-letniego kierowce tira, który wyjeżdżając z parkingu uszkodził dwa inne samochody. Funkcjonariusze od razu pocz ... » więcej 2018-07-18, godz. 14:13 Wojewoda opolski: Będzie padać, ale zagrożenia powodziowego nie ma - Pada i będzie padać przez najbliższą dobę, ale zagrożenia powodziowego nie ma - zapewnia wojewoda opolski. Adrian Czubak na konferencji prasowej informował, ... » więcej 2018-07-18, godz. 14:00 Punkt darmowej wymiany książek powstał w Kolonowskiem Przy wejściu do urzędu gminy w Kolonowskiem, tuż obok tablicy informacyjnej, na stoliku pojawiła się skrzynka z napisem „bookcrossing”. W niej znajdują się ks ... » więcej 2018-07-18, godz. 13:15 Trwa XXII Święto Młodzieży na Górze św. Anny. "Jak się zjadą w jednym miejscu to widzą, że nie są sami" Kilkuset młodych ludzi przyjechało do klasztoru ojców franciszkanów, aby przez cały tydzień modlić się, wspólnie bawić i uczestniczyć w warsztatach. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »