Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-09, 12:00 Autor: Bogusław Kalisz

Plany kapitałowe szansą na większą emeryturę. Opinie gości Radia Opole

ZUS w Opolu
ZUS w Opolu
Ministerstwo Finansów przedstawiło główne założenia systemu PPK - Pracowniczych Planów Kapitałowych, jednej z reform premiera Mateusza Morawieckiego. Tej sprawie poświęcone były poranne rozmowy w Radiu Opole.
- Sprawa ma dwa aspekty - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Antoni Malaka, dyrektor oddziału ZUS w Opolu. - Pierwszy aspekt gospodarczy - istotny dla dalszego rozwoju ekonomicznego, drugi - socjalny. Nasze przyszłe emerytury mają wzrosnąć. PPK oparte będą na dodatkowej składce, będą trzy źródła finansowania: pracownik, pracodawca i Skarb Państwa.

- Pierwsze to jest wynagrodzenie pracownika. 2 procent z wynagrodzenia comiesięcznego. Zadeklarować pracownik może więcej. Drugi element to jest dopłata ze strony pracodawcy - 1,5%. Pracodawca może dodatkowo jeszcze zwiększyć to o 2,5 procent. Na wejście do systemu jest tzw. opłata powitalna, zachęta jakby dla pracownika - 250 zł. Jeszcze ważniejsze jest te 240 zł, które się przewiduje rocznie - wyjaśnia dyrektor Malaka.

Zdaniem szefa opolskiego oddziału ZUS, może być to dla pracodawców dodatkowy element motywowania pracowników i związywania ich z formą.

Przewiduje się, że zgromadzonymi pieniędzmi będą zarządzać towarzystwa finansowe, inwestycyjne. System obejmie osoby w wieku 19-50 lat, jednak możliwe będzie odstąpienie od niego.

- Mamy złe doświadczenie po OFE, kiedy to państwo sięgnęło po zgromadzone składki pracowników - powiedział w porannym komentarzu "Poglądy i osądy" Piotr Pancześnik, wiceprezes Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - System "solidarnościowy" zapewniał w tamtych czasach i teraz, że mniej więcej 60-70 procent ostatniej płacy było tym świadczeniem emerytalnym. W systemie kapitałowym żadna emerytura nie będzie przekraczała wysokości 25-30 procent. Tak to wynika z doświadczeń.
Antoni Malaka
Piotr Pancześnik

Wiadomości z regionu

2018-04-24, godz. 14:00 Będzie zgoda na czasowe zawieszenie interny w kluczborskim szpitalu od 1 maja Dyrektor opolskiego oddziału NFZ pozytywnie zaopiniował wniosek z prośbą o zawieszenie interny, który wpłynął 20 kwietnia. Trudna sytuacja szpitala jest związ ... » więcej 2018-04-24, godz. 14:00 Wybuch pieca w Więcmierzycach. Poszkodowana jedna osoba Do zdarzenia doszło kilkanaście minut po godzinie 13. Ze wstępnych ustaleń pracujących na miejscu służb ratowniczych wynika, że uszkodzeniu uległ piec w domu ... » więcej 2018-04-24, godz. 14:00 Na Politechnice Opolskiej zakończono pilotażowy program Legii Akademickiej. Latem część praktyczna zajęć m.in. na poli ... - Projekt miał charakter dobrowolny, chcieliśmy sprawdzić, jakie będzie zainteresowanie - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' prorektor Politechniki Opolski ... » więcej 2018-04-24, godz. 12:40 Panzerfaust i bomba lotnicza. Saperzy w Brzegu zakończyli działania Uczniowie dwóch brzeskich szkół, a także mieszkańcy okolicznych kamienic mogą wrócić do swoich budynków. Saperzy z patrolu rozminowania zakończyli swoje dział ... » więcej 2018-04-24, godz. 12:15 Pobierała leki na receptę, a później nimi handlowała. Wpadła w ręce policji Funkcjonariusze z Namysłowa zatrzymali 33-letnią kobietę, która w sieci sprzedawała wyroby farmaceutyczne. Na jednym z portali internetowych oferowała lekarst ... » więcej 2018-04-24, godz. 11:45 Policjanci rozpoczynają referendum ws. protestu Głodówka, miasteczko mundurowych czy pikieta - rozpoczęło się referendum w sprawie formy protestu policjantów. Związki zawodowe pytają swoich członków o możli ... » więcej 2018-04-24, godz. 11:30 Oblał denaturatem dwie kobiety i je podpalił. Ruszył proces ws. głośnego zabójstwa w Prudniku Zdaniem prokuratury, 36-letni Sebastian K. 20 grudnia ubiegłego roku, pokłócił się z dwiema kobietami, uderzeniem przewrócił je na ziemię, oblał denaturatem i ... » więcej 2018-04-24, godz. 11:06 Niewybuch postawił na nogi służby ratunkowe w Brzegu. 600 osób ewakuowanych Kilka minut po godzinie 10 przy ulicy Jana Pawła II na terenie pobliskiej budowy znaleziono ręczny granatnik przeciwpancerny. Jest uzbrojony w zapalnik i jak ... » więcej 2018-04-24, godz. 10:45 Nyscy studenci prowadzą warsztaty dla dzieci z OPS-u. "To dla nas ogromne doświadczenie" Studenci nyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prowadzą warsztaty językowe dla dzieci, które są pod opieką OPS-u. Żacy drugiego roku filologii angielski ... » więcej 2018-04-24, godz. 09:12 Zobacz burze piaskowe w powiecie strzeleckim! [FILM] Zniszczone pola i drogi - to efekt burz, jakie w poniedziałek po południu przeszły nad powiatem strzeleckim. Zanim jednak pojawił się grad i gwałtowne opady d ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »