Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-09, 12:00 Autor: Bogusław Kalisz

Plany kapitałowe szansą na większą emeryturę. Opinie gości Radia Opole

ZUS w Opolu
ZUS w Opolu
Ministerstwo Finansów przedstawiło główne założenia systemu PPK - Pracowniczych Planów Kapitałowych, jednej z reform premiera Mateusza Morawieckiego. Tej sprawie poświęcone były poranne rozmowy w Radiu Opole.
- Sprawa ma dwa aspekty - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Antoni Malaka, dyrektor oddziału ZUS w Opolu. - Pierwszy aspekt gospodarczy - istotny dla dalszego rozwoju ekonomicznego, drugi - socjalny. Nasze przyszłe emerytury mają wzrosnąć. PPK oparte będą na dodatkowej składce, będą trzy źródła finansowania: pracownik, pracodawca i Skarb Państwa.

- Pierwsze to jest wynagrodzenie pracownika. 2 procent z wynagrodzenia comiesięcznego. Zadeklarować pracownik może więcej. Drugi element to jest dopłata ze strony pracodawcy - 1,5%. Pracodawca może dodatkowo jeszcze zwiększyć to o 2,5 procent. Na wejście do systemu jest tzw. opłata powitalna, zachęta jakby dla pracownika - 250 zł. Jeszcze ważniejsze jest te 240 zł, które się przewiduje rocznie - wyjaśnia dyrektor Malaka.

Zdaniem szefa opolskiego oddziału ZUS, może być to dla pracodawców dodatkowy element motywowania pracowników i związywania ich z formą.

Przewiduje się, że zgromadzonymi pieniędzmi będą zarządzać towarzystwa finansowe, inwestycyjne. System obejmie osoby w wieku 19-50 lat, jednak możliwe będzie odstąpienie od niego.

- Mamy złe doświadczenie po OFE, kiedy to państwo sięgnęło po zgromadzone składki pracowników - powiedział w porannym komentarzu "Poglądy i osądy" Piotr Pancześnik, wiceprezes Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - System "solidarnościowy" zapewniał w tamtych czasach i teraz, że mniej więcej 60-70 procent ostatniej płacy było tym świadczeniem emerytalnym. W systemie kapitałowym żadna emerytura nie będzie przekraczała wysokości 25-30 procent. Tak to wynika z doświadczeń.
Antoni Malaka
Piotr Pancześnik

Wiadomości z regionu

2018-01-19, godz. 19:00 Kolejne śnięte ryby w Nysie. Odnaleziono 200 kilogramów w rzece, ale przyczyna jest nieznana Około dwustu kilogramów śniętych ryb odnaleziono w Nysie Kłodzkiej na wysokości Nysy. Martwe ryby to przede wszystkim sandacze, a do tego dochodzi kilkanaście ... » więcej 2018-01-19, godz. 18:20 Być może topór nie dosięgnie gogolińskiego Karlika. Jest wniosek do Zakładu Linii Kolejowych w Opolu Wycinka gogolińskiego dębu Karlik nie jest jeszcze przesądzona? Burmistrz zawnioskował do Zakładu Linii Kolejowych w Opolu o więcej czasu. » więcej 2018-01-19, godz. 15:15 Antoni Piechniczek honorowym obywatelem Opola? Wniosek trafił do magistratu Opolski Związek Piłki Nożnej złożył wniosek do opolskiego ratusza o nadanie honorowego obywatelstwa miasta Opola Antoniemu Piechniczkowi. » więcej 2018-01-19, godz. 15:00 Prudnik: recydywista skazany na więzienie za atak na dziennikarza Na pół roku więzienia skazał sąd sprawcę napaści na dziennikarza prasowego w Prudniku. 16 stycznia dziennikarz został zaatakowany przez Bogusława Z. przed bud ... » więcej 2018-01-19, godz. 15:00 Interny w szpitalach w Oleśnie i Kluczborku nadal zawieszone. Wznowią działalność z początkiem lutego Oddziały wewnętrzne szpitali powiatowych w Oleśnie i Kluczborku nadal pozostaną zawieszone. Do wniosków dyrektorów placówek w tej sprawie przychylił się wojew ... » więcej 2018-01-19, godz. 14:15 W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy. Burmistrz oburzony „Twoje dzieci i wnuki będą spłacały długi Kruszyńskiego” - m.in. takie hasła pojawiły się w małych ulotkach, które zostały rozesłane do mieszkańców. Autor tyc ... » więcej 2018-01-19, godz. 14:00 Nowoczesna proponuje swoje rozwiązania w zakresie przepisów aborcyjnych Posłowie chcą zachowania dotychczasowych trzech kryteriów pozwalających na przerywanie ciąży, ale dodatkowo proponują m.in. aby kobieta mogła dokonać aborcji ... » więcej 2018-01-19, godz. 13:00 Z końcem roku wzrosła liczba bezrobotnych w regionie O ponad 1000 osób wzrosła liczba bezrobotnych w regionie w grudniu 2017 roku. Stopa procentowa bezrobocia wyniosła 7,2 i podniosła się o 0,3 punktu procentowe ... » więcej 2018-01-19, godz. 13:00 Zniknął buspas na ulicy Spychalskiego w Opolu Na ulicy Spychalskiego w Opolu drogowcy zlikwidowali buspas. To duże ułatwienie dla kierowców, którzy dotychczas narzekali, że muszą stać w korku do świateł i ... » więcej 2018-01-19, godz. 12:20 Głubczyce przygotowują ambitny program obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Blisko 50 już zaplanowanych, a ma być jeszcze więcej. Głubczyce szykują całoroczny program imprez związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »