Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-06, 15:10 Autor: Katarzyna Doros

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości tematem świątecznej Loży Radiowej

Goście "Świątecznej Loży Radiowej" [fot. Barbara Więcek]
Goście "Świątecznej Loży Radiowej" [fot. Barbara Więcek]
Rok 2018 ogłoszono rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W świątecznej Loży Radiowej rozmawiano m.in o okolicznościach w jakich Polska powróciła na mapę świata.
- Z punktu widzenia laika to był splot dziwnych i skomplikowanych wydarzeń - mówił prof. Piotr Pałys, historyk z Instytutu Śląskiego.

- Wydarzenia, które wpłynęły na sytuację Polski, działy się już w 1917 roku. Deklaracja dwóch cesarzy, która de facto powoływała Królestwo Polskie, z drugiej strony rewolucja, która wybuchła w marcu, a zwana jest lutową, załatwiła sprawę zezwolenia Francuzów na formowanie jednostek polskich. W samym roku 1918 też doszło do wydarzeń, które miały olbrzymi wpływ na postawę i stanowisko i kręgów niepodległościowych i szerokich kręgów społeczeństwa polskiego, a mianowicie to były układy w Brześciu.

Zdaniem Mariusza Patelskiego, historyka Uniwersytetu Opolskiego walka o niepodległość Polski to nie był tylko czyn zbrojny, ale także działania obliczone na rzecz budowy fundamentów państwa polskiego.

- Żebyśmy mogli wygrać późniejsze wojny, czy wojnę polsko-bolszewicką, organizować poparcie dla powstań, to potrzebny było też wsparcie urzędnika, nauczyciela, duchowieństwa. To wszystko razem mogło spowodować, że Polska mogła zaistnieć w Europie, a wcale nie było to takie oczywiste, czego przykładem są choćby Ukraińcy, którzy też walczyli o swoje państwo, ale im się nie udało.

W ocenie Piotra Pałysa ojcem sukcesu niepodległościowego był Józef Piłsudski. Członkowie Rady Regencyjnej na czele z arcybiskupem krakowskim zdaniem Mariusza Patelskiego przyłożyli rękę do tego sukcesu.

Jerzy Naszkiewicz, pełnomocnik wojewody opolskiego opowiedział jak na Opolszczyźnie będziemy świętować 100-lecie niepodległości Polski. - W planach są m.in imprezy plenerowe i rekonstrukcje wydarzeń historycznych - mówił Naszkiewicz.

- To ma być upamiętnienie poprzez styczeń, aż do grudnia. To ma być właśnie huczny 2018 rok, gdzie wszyscy będą wiedzieli dlaczego my to upamiętniamy, po co, co się wtedy stało i dlaczego tak ciężko walczyliśmy o niepodległość, bo, to nie tylko 1918 rok. Przecież my później także walczyliśmy o niepodległość, także historia II wojny światowej. Więc upamiętniać będziemy wiele wydarzeń.

W ramach zajęć "Popularyzacja historii" w świątecznej Loży Radiowej uczestniczyli także studenci I roku historii Uniwersytetu Opolskiego, którzy swoje pytania kierowali do historyków zgromadzonych w studiu.
Piotr Pałys
Mariusz Patelski
Jerzy Naszkiewicz

Wiadomości z regionu

2024-04-18, godz. 19:54 Porozumienie na trzy miesiące, potem nowa umowa. Po negocjacjach "ściekowych" w Nysie Porozumienie zawarły spółki komunalne z Nysy i Głuchołaz. Od dwóch lat toczą spór o ceny ścieków. Z gminy Głuchołazy odbiera je nyska oczyszczalnia… » więcej 2024-04-18, godz. 19:41 9 zastępów straży gasiło pożar warsztatu w powiecie oleskim Dziś (18.04) po południu w miejscowości Kowale w powiecie oleskim doszło do pożaru warsztatu z autem osobowym w środku. Na miejsce zadysponowano 9 zastępów… » więcej 2024-04-18, godz. 19:25 Od ofert pracy po debaty. Znamy szczegóły Festiwalu Kariery 2024 Ponad trzydzieści stoisk z ofertą edukacyjno-zawodową, prezentacje, panele dyskusyjne oraz wykład motywacyjny muzyka Krzysztofa Skiby. Taką ofertę przygotowano… » więcej 2024-04-18, godz. 18:57 Zmarł Tadeusz Wencel. To on był twórcą pomnika Karolinki i Karlika w Gogolinie Do środowiska artystycznego dotarła wiadomość o śmierci opolskiego rzeźbiarza Tadeusza Wencla. Artysta zmarł w wieku 98 lat. Tworzył rzeźby monumentalne… » więcej 2024-04-18, godz. 18:55 Na razie są utrudnienia, a będzie nowy most. Zaglądamy do Głuchołaz na przebudowę DK40 Do końca roku gotowy ma być nowy trzyprzęsłowy most w Głuchołazach. Na razie trwa wyburzanie starej konstrukcji w ciągu DK40 nad Białą Głuchołaską… » więcej 2024-04-18, godz. 17:47 Ruszyła sprzedaż biletów na Opolskie Konfrontacje Teatralne. "Klasyka żywa" to w tym roku 6 spektakli konkursowych Można już kupować karnety i bilety na przedstawienia 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka żywa'. Tegoroczne święto teatru rozpocznie się 21 maja… » więcej 2024-04-18, godz. 17:30 Nowi obywatele Polski w regionie. Uroczyste wręczenie dokumentów 11 osób z Ukrainy i Białorusi, odebrało dziś (18.04) dokumenty, które uznają ich za obywateli Polski. » więcej 2024-04-18, godz. 16:57 Wywrócona ciężarówka na ul. Parkowej w Strzelcach Opolskich. Kierowca "nie wyrobił" [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy! Zablokowana jest ul. Parkowa w Strzelcach Opolskich. Po 15.00 doszło tam do wywrócenia się samochodu ciężarowego. » więcej 2024-04-18, godz. 16:25 Nowa jakość w leczeniu kamicy nerkowej w USK w Opolu. "Teraz łatwiej jest je namierzać" Nowoczesny sprzęt do leczenia kamicy nerkowej otrzymali urolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. To stół operacyjny z mobilnym aparatem RTG… » więcej 2024-04-18, godz. 16:25 Co przezimowało, co uschło? Dźwigi znów zaparkowały przy ogrodach wertykalnych Opola Dźwig znów pojawił się przy ogrodach wertykalnych na ścianie centrum przesiadkowego Opole Główne. Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »