Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-05, 10:41 Autor: Marzena Śmierciak

Zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Rusza wersja e-karty

Rodzina [fot. flickr]
Rodzina [fot. flickr]
Justyna Osiecka-Sułek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Justyna Osiecka-Sułek [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Od stycznia zmieniła się ustawa o Karcie Dużej Rodziny - przypomniał w porannej rozmowie "W cztery oczy" Mateusz Szpryngiel z wydziału zdrowia i rozwoju społecznego opolskiego urzędu miasta. Jakie udogodnienia wprowadzono dla rodzin, w których rodzic ma na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci w wieku poniżej 18 lat?
- Kartę Dużej Rodziny można otrzymać teraz w wersji plastikowej oraz w wersji elektronicznej. Zmienił się również wzór wniosku, na którym wnioskodawca zaznacza, w jakiej formie chce otrzymać ten karnet - tłumaczył nasz poranny gość. W razie wyboru karty w formie elektronicznej konieczne jest pobranie aplikacji, a na podany adres mailowy są wysyłane: login i hasła dostępu do aplikacji.

Z uprawniającej do licznych zniżek Karty Dużej Rodziny korzysta w Opolu 810 rodzin, a uprawnionych jest około 2 tysięcy - przypomniał podinspektor.

W sytuacji, kiedy pozostająca pod opieką rodziców osoba kończy 18 lat i nadal się uczy, jest możliwość przedłużenia ważności karty do 25. roku życia. - Jeżeli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne, to jeśli ma ono orzeczony stopień lekki niepełnosprawności, to kartę ma przyznaną na czas trwania orzeczenia, a jeżeli stopień znaczny - to bezterminowo - dodał Mateusz Szpryngiel.

Informacje dotyczące preferencji wynikających z posiadania karty dużej rodziny można znaleźć na stronie internetowej: rodzina.gov.pl. W całej Polsce do programu oferującego liczne zniżki m.in. instytucjach kultury, obiektach sportowych włączyło się kilkanaście tysięcy firm.

Opolski urząd miasta proponuje też mieszkańcom stolicy regionu korzystanie także z dwóch innych kart: Opolska Rodzina, z której korzysta już około 17 tys. rodzin oraz funkcjonującej dopiero od roku karty: Opolski Senior.

Urząd Marszałkowski wydaje natomiast Opolską Kartę Rodziny i Seniora. Przysługuje ona rodzinom w naszym województwie z co najmniej dwójką dzieci (do 18. roku życia lub do 25. roku życia, jeżeli kontynuują one naukę), także rodzicom z dzieckiem niepełnosprawnym, rodzinom zastępczym, czy prowadzącym rodzinny lub instytucjonalny dom dziecka, opiekunom osób zależnych, a także dla seniorom powyżej 65. roku życia - powiedziała w "Poglądach i osądach" Justyna Osiecka-Sułek z departamentu polityki regionalnej i przestrzennej urzędu marszałkowskiego. Do tej pory wydano 60 tysięcy takich kart.

- A uprawnia ona mieszkańców regionu do różnego rodzaju zniżek. Z jednej strony mamy swoje jednostki kultury. To jest Teatr Kochanowskiego, to jest Filharmonia Opolska, muzea i jest ich 6. Mamy też blisko 200 partnerów prywatnych - powiedziała Justyna Osiecka-Sułek.

- Seniorów interesują przede wszystkim usługi z zakresu zdrowia: dentystyczne, optyczne, rehabilitacyjne. Młodych rodziców z kolei - edukacja, korzystanie ze szkół językowych, z kursów zajęć dodatkowych dla dzieci. Do JuraParku na przykład można się wybrać z 20-procentową zniżką. Bardzo dużych osób korzysta też z ubezpieczeń AC/OC ze zniżką - wyliczał nasz poranny gość.

Jak dodała Justyna Osiecka-Sułek, liczba partnerów w tym programie wzrasta. W 2014 było ich 38, a w tej chwili jest ich 189. Udzielając zniżek, mogą oni liczyć na promocję ze strony UMWO.

Aby otrzymać Opolską Kartę Rodziny i Seniora, należy złożyć wniosek w urzędzie marszałkowskim w kancelarii ogólnej lub w budynku urzędu przy Hallera. Można je także składać w wybranych urzędach gminy. Współpracy nie udało się nawiązać z 5 samorządami.
Mateusz Szpryngiel
Mateusz Szpryngiel cz.2
Justyna Osiecka-Sułek

Wiadomości z regionu

2018-04-24, godz. 14:00 Będzie zgoda na czasowe zawieszenie interny w kluczborskim szpitalu od 1 maja Dyrektor opolskiego oddziału NFZ pozytywnie zaopiniował wniosek z prośbą o zawieszenie interny, który wpłynął 20 kwietnia. Trudna sytuacja szpitala jest związ ... » więcej 2018-04-24, godz. 14:00 Wybuch pieca w Więcmierzycach. Poszkodowana jedna osoba Do zdarzenia doszło kilkanaście minut po godzinie 13. Ze wstępnych ustaleń pracujących na miejscu służb ratowniczych wynika, że uszkodzeniu uległ piec w domu ... » więcej 2018-04-24, godz. 14:00 Na Politechnice Opolskiej zakończono pilotażowy program Legii Akademickiej. Latem część praktyczna zajęć m.in. na poli ... - Projekt miał charakter dobrowolny, chcieliśmy sprawdzić, jakie będzie zainteresowanie - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' prorektor Politechniki Opolski ... » więcej 2018-04-24, godz. 12:40 Panzerfaust i bomba lotnicza. Saperzy w Brzegu zakończyli działania Uczniowie dwóch brzeskich szkół, a także mieszkańcy okolicznych kamienic mogą wrócić do swoich budynków. Saperzy z patrolu rozminowania zakończyli swoje dział ... » więcej 2018-04-24, godz. 12:15 Pobierała leki na receptę, a później nimi handlowała. Wpadła w ręce policji Funkcjonariusze z Namysłowa zatrzymali 33-letnią kobietę, która w sieci sprzedawała wyroby farmaceutyczne. Na jednym z portali internetowych oferowała lekarst ... » więcej 2018-04-24, godz. 11:45 Policjanci rozpoczynają referendum ws. protestu Głodówka, miasteczko mundurowych czy pikieta - rozpoczęło się referendum w sprawie formy protestu policjantów. Związki zawodowe pytają swoich członków o możli ... » więcej 2018-04-24, godz. 11:30 Oblał denaturatem dwie kobiety i je podpalił. Ruszył proces ws. głośnego zabójstwa w Prudniku Zdaniem prokuratury, 36-letni Sebastian K. 20 grudnia ubiegłego roku, pokłócił się z dwiema kobietami, uderzeniem przewrócił je na ziemię, oblał denaturatem i ... » więcej 2018-04-24, godz. 11:06 Niewybuch postawił na nogi służby ratunkowe w Brzegu. 600 osób ewakuowanych Kilka minut po godzinie 10 przy ulicy Jana Pawła II na terenie pobliskiej budowy znaleziono ręczny granatnik przeciwpancerny. Jest uzbrojony w zapalnik i jak ... » więcej 2018-04-24, godz. 10:45 Nyscy studenci prowadzą warsztaty dla dzieci z OPS-u. "To dla nas ogromne doświadczenie" Studenci nyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prowadzą warsztaty językowe dla dzieci, które są pod opieką OPS-u. Żacy drugiego roku filologii angielski ... » więcej 2018-04-24, godz. 09:12 Zobacz burze piaskowe w powiecie strzeleckim! [FILM] Zniszczone pola i drogi - to efekt burz, jakie w poniedziałek po południu przeszły nad powiatem strzeleckim. Zanim jednak pojawił się grad i gwałtowne opady d ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »