Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-05, 10:41 Autor: Marzena Śmierciak

Zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Rusza wersja e-karty

Rodzina [fot. flickr]
Rodzina [fot. flickr]
Justyna Osiecka-Sułek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Justyna Osiecka-Sułek [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Od stycznia zmieniła się ustawa o Karcie Dużej Rodziny - przypomniał w porannej rozmowie "W cztery oczy" Mateusz Szpryngiel z wydziału zdrowia i rozwoju społecznego opolskiego urzędu miasta. Jakie udogodnienia wprowadzono dla rodzin, w których rodzic ma na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci w wieku poniżej 18 lat?
- Kartę Dużej Rodziny można otrzymać teraz w wersji plastikowej oraz w wersji elektronicznej. Zmienił się również wzór wniosku, na którym wnioskodawca zaznacza, w jakiej formie chce otrzymać ten karnet - tłumaczył nasz poranny gość. W razie wyboru karty w formie elektronicznej konieczne jest pobranie aplikacji, a na podany adres mailowy są wysyłane: login i hasła dostępu do aplikacji.

Z uprawniającej do licznych zniżek Karty Dużej Rodziny korzysta w Opolu 810 rodzin, a uprawnionych jest około 2 tysięcy - przypomniał podinspektor.

W sytuacji, kiedy pozostająca pod opieką rodziców osoba kończy 18 lat i nadal się uczy, jest możliwość przedłużenia ważności karty do 25. roku życia. - Jeżeli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne, to jeśli ma ono orzeczony stopień lekki niepełnosprawności, to kartę ma przyznaną na czas trwania orzeczenia, a jeżeli stopień znaczny - to bezterminowo - dodał Mateusz Szpryngiel.

Informacje dotyczące preferencji wynikających z posiadania karty dużej rodziny można znaleźć na stronie internetowej: rodzina.gov.pl. W całej Polsce do programu oferującego liczne zniżki m.in. instytucjach kultury, obiektach sportowych włączyło się kilkanaście tysięcy firm.

Opolski urząd miasta proponuje też mieszkańcom stolicy regionu korzystanie także z dwóch innych kart: Opolska Rodzina, z której korzysta już około 17 tys. rodzin oraz funkcjonującej dopiero od roku karty: Opolski Senior.

Urząd Marszałkowski wydaje natomiast Opolską Kartę Rodziny i Seniora. Przysługuje ona rodzinom w naszym województwie z co najmniej dwójką dzieci (do 18. roku życia lub do 25. roku życia, jeżeli kontynuują one naukę), także rodzicom z dzieckiem niepełnosprawnym, rodzinom zastępczym, czy prowadzącym rodzinny lub instytucjonalny dom dziecka, opiekunom osób zależnych, a także dla seniorom powyżej 65. roku życia - powiedziała w "Poglądach i osądach" Justyna Osiecka-Sułek z departamentu polityki regionalnej i przestrzennej urzędu marszałkowskiego. Do tej pory wydano 60 tysięcy takich kart.

- A uprawnia ona mieszkańców regionu do różnego rodzaju zniżek. Z jednej strony mamy swoje jednostki kultury. To jest Teatr Kochanowskiego, to jest Filharmonia Opolska, muzea i jest ich 6. Mamy też blisko 200 partnerów prywatnych - powiedziała Justyna Osiecka-Sułek.

- Seniorów interesują przede wszystkim usługi z zakresu zdrowia: dentystyczne, optyczne, rehabilitacyjne. Młodych rodziców z kolei - edukacja, korzystanie ze szkół językowych, z kursów zajęć dodatkowych dla dzieci. Do JuraParku na przykład można się wybrać z 20-procentową zniżką. Bardzo dużych osób korzysta też z ubezpieczeń AC/OC ze zniżką - wyliczał nasz poranny gość.

Jak dodała Justyna Osiecka-Sułek, liczba partnerów w tym programie wzrasta. W 2014 było ich 38, a w tej chwili jest ich 189. Udzielając zniżek, mogą oni liczyć na promocję ze strony UMWO.

Aby otrzymać Opolską Kartę Rodziny i Seniora, należy złożyć wniosek w urzędzie marszałkowskim w kancelarii ogólnej lub w budynku urzędu przy Hallera. Można je także składać w wybranych urzędach gminy. Współpracy nie udało się nawiązać z 5 samorządami.
Mateusz Szpryngiel
Mateusz Szpryngiel cz.2
Justyna Osiecka-Sułek

Wiadomości z regionu

2018-07-18, godz. 17:45 Rozszczelniona butla z gazem nielegalnie podłączona w mieszkaniu w Lewinie Brzeskim Interwencja w mieszkaniu przy ul. Kościuszki w Lewinie Brzeskim. Po 16.00 strażacy otrzymali zgłoszenie z pogotowia gazowego o wyczuwalnym w budynku gazie. Sł ... » więcej 2018-07-18, godz. 17:30 "System działa sprawnie". W Pępicach z powodzeniem wyłapują kierowców, którzy łamią przepisy tonażowe Na początku czerwca informowaliśmy o nowoczesnym systemie działającym w Pępicach pod Brzegiem. Specjalne urządzenia wyłapują kierowców dużych aut, którzy łami ... » więcej 2018-07-18, godz. 17:00 Nowe aparaty RTG i USG w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie lepsza diagnostyka pacjentów Prawie dwa miliony złotych kosztowały urządzenia, o które wzbogacił się szpital powiatowy w Kędzierzynie-Koźlu. Maszyny do prześwietleń i USG nie tylko ułatwi ... » więcej 2018-07-18, godz. 16:45 Kolizja przy rondzie Szczakiela w Opolu. Kierowca miał ponad 3 promile alkoholu we krwi Do kolizji trzech aut doszło przy rondzie Szczakiela w Opolu. Zdarzenie drogowe miało miejsce tuż po godzinie 14.00 na krajowej drodze nr 94. W zdarzeniu nikt ... » więcej 2018-07-18, godz. 15:15 Zatrzymano drugiego podejrzanego w sprawie składowania skażonych chemikaliów w Dąbrowie Kolejne zatrzymanie ws. składowania niebezpiecznych chemikaliów na prywatnej posesji w Dąbrowie. Opolska policja zatrzymała 38-letniego Pawła T., który jak wy ... » więcej 2018-07-18, godz. 15:15 Duże zmiany w głubczyckim szpitalu. Placówka wdroży cztery projekty Cztery programy w tym roku zacznie wdrażać Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Głubczycach. Będą one dotyczyły zarówno zakresu leczenia, jak i in ... » więcej 2018-07-18, godz. 15:12 Wyjechał w trasę ciężarówką mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie Policjanci zatrzymali w Oleśnie do kontroli 63-letniego kierowce tira, który wyjeżdżając z parkingu uszkodził dwa inne samochody. Funkcjonariusze od razu pocz ... » więcej 2018-07-18, godz. 14:13 Wojewoda opolski: Będzie padać, ale zagrożenia powodziowego nie ma - Pada i będzie padać przez najbliższą dobę, ale zagrożenia powodziowego nie ma - zapewnia wojewoda opolski. Adrian Czubak na konferencji prasowej informował, ... » więcej 2018-07-18, godz. 14:00 Punkt darmowej wymiany książek powstał w Kolonowskiem Przy wejściu do urzędu gminy w Kolonowskiem, tuż obok tablicy informacyjnej, na stoliku pojawiła się skrzynka z napisem „bookcrossing”. W niej znajdują się ks ... » więcej 2018-07-18, godz. 13:15 Trwa XXII Święto Młodzieży na Górze św. Anny. "Jak się zjadą w jednym miejscu to widzą, że nie są sami" Kilkuset młodych ludzi przyjechało do klasztoru ojców franciszkanów, aby przez cały tydzień modlić się, wspólnie bawić i uczestniczyć w warsztatach. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »