Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-05, 10:41 Autor: Marzena Śmierciak

Zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Rusza wersja e-karty

Rodzina [fot. flickr]
Rodzina [fot. flickr]
Justyna Osiecka-Sułek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Justyna Osiecka-Sułek [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Od stycznia zmieniła się ustawa o Karcie Dużej Rodziny - przypomniał w porannej rozmowie "W cztery oczy" Mateusz Szpryngiel z wydziału zdrowia i rozwoju społecznego opolskiego urzędu miasta. Jakie udogodnienia wprowadzono dla rodzin, w których rodzic ma na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci w wieku poniżej 18 lat?
- Kartę Dużej Rodziny można otrzymać teraz w wersji plastikowej oraz w wersji elektronicznej. Zmienił się również wzór wniosku, na którym wnioskodawca zaznacza, w jakiej formie chce otrzymać ten karnet - tłumaczył nasz poranny gość. W razie wyboru karty w formie elektronicznej konieczne jest pobranie aplikacji, a na podany adres mailowy są wysyłane: login i hasła dostępu do aplikacji.

Z uprawniającej do licznych zniżek Karty Dużej Rodziny korzysta w Opolu 810 rodzin, a uprawnionych jest około 2 tysięcy - przypomniał podinspektor.

W sytuacji, kiedy pozostająca pod opieką rodziców osoba kończy 18 lat i nadal się uczy, jest możliwość przedłużenia ważności karty do 25. roku życia. - Jeżeli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne, to jeśli ma ono orzeczony stopień lekki niepełnosprawności, to kartę ma przyznaną na czas trwania orzeczenia, a jeżeli stopień znaczny - to bezterminowo - dodał Mateusz Szpryngiel.

Informacje dotyczące preferencji wynikających z posiadania karty dużej rodziny można znaleźć na stronie internetowej: rodzina.gov.pl. W całej Polsce do programu oferującego liczne zniżki m.in. instytucjach kultury, obiektach sportowych włączyło się kilkanaście tysięcy firm.

Opolski urząd miasta proponuje też mieszkańcom stolicy regionu korzystanie także z dwóch innych kart: Opolska Rodzina, z której korzysta już około 17 tys. rodzin oraz funkcjonującej dopiero od roku karty: Opolski Senior.

Urząd Marszałkowski wydaje natomiast Opolską Kartę Rodziny i Seniora. Przysługuje ona rodzinom w naszym województwie z co najmniej dwójką dzieci (do 18. roku życia lub do 25. roku życia, jeżeli kontynuują one naukę), także rodzicom z dzieckiem niepełnosprawnym, rodzinom zastępczym, czy prowadzącym rodzinny lub instytucjonalny dom dziecka, opiekunom osób zależnych, a także dla seniorom powyżej 65. roku życia - powiedziała w "Poglądach i osądach" Justyna Osiecka-Sułek z departamentu polityki regionalnej i przestrzennej urzędu marszałkowskiego. Do tej pory wydano 60 tysięcy takich kart.

- A uprawnia ona mieszkańców regionu do różnego rodzaju zniżek. Z jednej strony mamy swoje jednostki kultury. To jest Teatr Kochanowskiego, to jest Filharmonia Opolska, muzea i jest ich 6. Mamy też blisko 200 partnerów prywatnych - powiedziała Justyna Osiecka-Sułek.

- Seniorów interesują przede wszystkim usługi z zakresu zdrowia: dentystyczne, optyczne, rehabilitacyjne. Młodych rodziców z kolei - edukacja, korzystanie ze szkół językowych, z kursów zajęć dodatkowych dla dzieci. Do JuraParku na przykład można się wybrać z 20-procentową zniżką. Bardzo dużych osób korzysta też z ubezpieczeń AC/OC ze zniżką - wyliczał nasz poranny gość.

Jak dodała Justyna Osiecka-Sułek, liczba partnerów w tym programie wzrasta. W 2014 było ich 38, a w tej chwili jest ich 189. Udzielając zniżek, mogą oni liczyć na promocję ze strony UMWO.

Aby otrzymać Opolską Kartę Rodziny i Seniora, należy złożyć wniosek w urzędzie marszałkowskim w kancelarii ogólnej lub w budynku urzędu przy Hallera. Można je także składać w wybranych urzędach gminy. Współpracy nie udało się nawiązać z 5 samorządami.
Mateusz Szpryngiel
Mateusz Szpryngiel cz.2
Justyna Osiecka-Sułek

Wiadomości z regionu

2018-01-19, godz. 19:00 Kolejne śnięte ryby w Nysie. Odnaleziono 200 kilogramów w rzece, ale przyczyna jest nieznana Około dwustu kilogramów śniętych ryb odnaleziono w Nysie Kłodzkiej na wysokości Nysy. Martwe ryby to przede wszystkim sandacze, a do tego dochodzi kilkanaście ... » więcej 2018-01-19, godz. 18:20 Być może topór nie dosięgnie gogolińskiego Karlika. Jest wniosek do Zakładu Linii Kolejowych w Opolu Wycinka gogolińskiego dębu Karlik nie jest jeszcze przesądzona? Burmistrz zawnioskował do Zakładu Linii Kolejowych w Opolu o więcej czasu. » więcej 2018-01-19, godz. 15:15 Antoni Piechniczek honorowym obywatelem Opola? Wniosek trafił do magistratu Opolski Związek Piłki Nożnej złożył wniosek do opolskiego ratusza o nadanie honorowego obywatelstwa miasta Opola Antoniemu Piechniczkowi. » więcej 2018-01-19, godz. 15:00 Prudnik: recydywista skazany na więzienie za atak na dziennikarza Na pół roku więzienia skazał sąd sprawcę napaści na dziennikarza prasowego w Prudniku. 16 stycznia dziennikarz został zaatakowany przez Bogusława Z. przed bud ... » więcej 2018-01-19, godz. 15:00 Interny w szpitalach w Oleśnie i Kluczborku nadal zawieszone. Wznowią działalność z początkiem lutego Oddziały wewnętrzne szpitali powiatowych w Oleśnie i Kluczborku nadal pozostaną zawieszone. Do wniosków dyrektorów placówek w tej sprawie przychylił się wojew ... » więcej 2018-01-19, godz. 14:15 W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy. Burmistrz oburzony „Twoje dzieci i wnuki będą spłacały długi Kruszyńskiego” - m.in. takie hasła pojawiły się w małych ulotkach, które zostały rozesłane do mieszkańców. Autor tyc ... » więcej 2018-01-19, godz. 14:00 Nowoczesna proponuje swoje rozwiązania w zakresie przepisów aborcyjnych Posłowie chcą zachowania dotychczasowych trzech kryteriów pozwalających na przerywanie ciąży, ale dodatkowo proponują m.in. aby kobieta mogła dokonać aborcji ... » więcej 2018-01-19, godz. 13:00 Z końcem roku wzrosła liczba bezrobotnych w regionie O ponad 1000 osób wzrosła liczba bezrobotnych w regionie w grudniu 2017 roku. Stopa procentowa bezrobocia wyniosła 7,2 i podniosła się o 0,3 punktu procentowe ... » więcej 2018-01-19, godz. 13:00 Zniknął buspas na ulicy Spychalskiego w Opolu Na ulicy Spychalskiego w Opolu drogowcy zlikwidowali buspas. To duże ułatwienie dla kierowców, którzy dotychczas narzekali, że muszą stać w korku do świateł i ... » więcej 2018-01-19, godz. 12:20 Głubczyce przygotowują ambitny program obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Blisko 50 już zaplanowanych, a ma być jeszcze więcej. Głubczyce szykują całoroczny program imprez związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »