Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-05, 10:41 Autor: Marzena Śmierciak

Zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Rusza wersja e-karty

Rodzina [fot. flickr]
Rodzina [fot. flickr]
Justyna Osiecka-Sułek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Justyna Osiecka-Sułek [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Od stycznia zmieniła się ustawa o Karcie Dużej Rodziny - przypomniał w porannej rozmowie "W cztery oczy" Mateusz Szpryngiel z wydziału zdrowia i rozwoju społecznego opolskiego urzędu miasta. Jakie udogodnienia wprowadzono dla rodzin, w których rodzic ma na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci w wieku poniżej 18 lat?
- Kartę Dużej Rodziny można otrzymać teraz w wersji plastikowej oraz w wersji elektronicznej. Zmienił się również wzór wniosku, na którym wnioskodawca zaznacza, w jakiej formie chce otrzymać ten karnet - tłumaczył nasz poranny gość. W razie wyboru karty w formie elektronicznej konieczne jest pobranie aplikacji, a na podany adres mailowy są wysyłane: login i hasła dostępu do aplikacji.

Z uprawniającej do licznych zniżek Karty Dużej Rodziny korzysta w Opolu 810 rodzin, a uprawnionych jest około 2 tysięcy - przypomniał podinspektor.

W sytuacji, kiedy pozostająca pod opieką rodziców osoba kończy 18 lat i nadal się uczy, jest możliwość przedłużenia ważności karty do 25. roku życia. - Jeżeli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne, to jeśli ma ono orzeczony stopień lekki niepełnosprawności, to kartę ma przyznaną na czas trwania orzeczenia, a jeżeli stopień znaczny - to bezterminowo - dodał Mateusz Szpryngiel.

Informacje dotyczące preferencji wynikających z posiadania karty dużej rodziny można znaleźć na stronie internetowej: rodzina.gov.pl. W całej Polsce do programu oferującego liczne zniżki m.in. instytucjach kultury, obiektach sportowych włączyło się kilkanaście tysięcy firm.

Opolski urząd miasta proponuje też mieszkańcom stolicy regionu korzystanie także z dwóch innych kart: Opolska Rodzina, z której korzysta już około 17 tys. rodzin oraz funkcjonującej dopiero od roku karty: Opolski Senior.

Urząd Marszałkowski wydaje natomiast Opolską Kartę Rodziny i Seniora. Przysługuje ona rodzinom w naszym województwie z co najmniej dwójką dzieci (do 18. roku życia lub do 25. roku życia, jeżeli kontynuują one naukę), także rodzicom z dzieckiem niepełnosprawnym, rodzinom zastępczym, czy prowadzącym rodzinny lub instytucjonalny dom dziecka, opiekunom osób zależnych, a także dla seniorom powyżej 65. roku życia - powiedziała w "Poglądach i osądach" Justyna Osiecka-Sułek z departamentu polityki regionalnej i przestrzennej urzędu marszałkowskiego. Do tej pory wydano 60 tysięcy takich kart.

- A uprawnia ona mieszkańców regionu do różnego rodzaju zniżek. Z jednej strony mamy swoje jednostki kultury. To jest Teatr Kochanowskiego, to jest Filharmonia Opolska, muzea i jest ich 6. Mamy też blisko 200 partnerów prywatnych - powiedziała Justyna Osiecka-Sułek.

- Seniorów interesują przede wszystkim usługi z zakresu zdrowia: dentystyczne, optyczne, rehabilitacyjne. Młodych rodziców z kolei - edukacja, korzystanie ze szkół językowych, z kursów zajęć dodatkowych dla dzieci. Do JuraParku na przykład można się wybrać z 20-procentową zniżką. Bardzo dużych osób korzysta też z ubezpieczeń AC/OC ze zniżką - wyliczał nasz poranny gość.

Jak dodała Justyna Osiecka-Sułek, liczba partnerów w tym programie wzrasta. W 2014 było ich 38, a w tej chwili jest ich 189. Udzielając zniżek, mogą oni liczyć na promocję ze strony UMWO.

Aby otrzymać Opolską Kartę Rodziny i Seniora, należy złożyć wniosek w urzędzie marszałkowskim w kancelarii ogólnej lub w budynku urzędu przy Hallera. Można je także składać w wybranych urzędach gminy. Współpracy nie udało się nawiązać z 5 samorządami.
Mateusz Szpryngiel
Mateusz Szpryngiel cz.2
Justyna Osiecka-Sułek

Wiadomości z regionu

2018-10-20, godz. 18:15 Trwają poszukiwania Wiktora Szatona z Zawadzkiego Policjanci i strażacy poszukują Wiktora Szaton. 68-letni mieszkaniec Zawadzkiego wczoraj (19.10) rano wyszedł z domu. Ostatni raz widziany był około godziny 1 ... » więcej 2018-10-20, godz. 17:30 Przełaj, las, piach, czyli crossowa "Wzgórzowa 13" w Chrząszczycach Ponad 200 uczestników stanęło na starcie piątego biegu przełajowego 'Wzgórzowa 13' w Chrząszczycach. W tym roku biegacze mogli się zmierzyć na dwóch dystansac ... » więcej 2018-10-20, godz. 17:00 WYBORY 2018: Obserwator społeczny i mąż zaufania - dodatkowe osoby w lokalach wyborczych W lokalach wyborczy w czasie jutrzejszych (21.10) wyborów samorządowych, oprócz komisji wyborczej będzie można spotkać także obserwatora społecznego. To nowoś ... » więcej 2018-10-20, godz. 16:45 Paczka Szlachetnej Paczki nadal zwarta - Zamieszanie i oskarżenia pod adresem byłego dyrektora Szlachetnej Paczki nie wpływają na działalność na poziomie regionu - mówi menedżerka operacyjna akcji ... » więcej 2018-10-20, godz. 15:59 Agitacja w internecie. Dwa przypadki łamania ciszy wyborczej w regionie - Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie - apeluje Rafał Tkacz z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Choć w regionie cisza wyborcza jest pr ... » więcej 2018-10-20, godz. 15:15 Dwa "incydenty wyborcze" w województwie opolskim odnotowała policja Cisza wyborcza przed jutrzejszymi wyborami samorządowymi jest przestrzegana, ale opolska policja otrzymała dwa zgłoszenia dotyczące złamania przepisów kodeksu ... » więcej 2018-10-20, godz. 14:42 Nowa trasa dla miłośników nordic-walking Działacze grupy Odnowy Wsi Staniszcze Małe stawiają na sport i rekreację. Dlatego wytyczyli i oznaczyli „ścieżkę odnowy”, czyli trasę dla uprawiających nordic ... » więcej 2018-10-20, godz. 14:00 W Opolu szukają statystów do filmu „Zdarzyło się w Polsce". Film nawiązywać będzie do historii wysadzenia auli WSP Opolanie w wieku od 16 do 80 lat mogą spełnić swoje aktorskie marzenia. W Zespole Szkół Ekonomicznych przy ul. Kościuszki w Opolu trwa cating na statystów do ... » więcej 2018-10-20, godz. 12:53 Pogorszyły się warunki na drogach województwa. Wypadki w Prądach i Jędrzejowie W Prądach na drodze krajowej z Opola do Niemodlina prawdopodobnie z powodu nadmiernej prędkości i śliskiej nawierzchni po opadach deszczu kierowca osobowego B ... » więcej 2018-10-20, godz. 12:08 "Przyjedź mamo na przysięgę". Ślubowanie elewów w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej 23 elewów trzeciego kursu służby przygotowawczej, w tym 3 panie, złożyło uroczystą przysięgę wojskową na placu apelowym 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. No ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »