Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-09, 10:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Idziemy na rekord czy kroimy na miarę? Opinie o projekcie budżetu Opola na 2018 rok są różne

Opole. Sesja Rady Miasta [fot. Joanna Matlak]
Opole. Sesja Rady Miasta [fot. Joanna Matlak]
W najbliższy piątek (15.12) radni Opola głosować nad projektem budżetu miasta w 2018 roku. Budżetu, o którym władze miasta mówią w kategoriach rekordu. Dochody na poziomie 975 mln złotych, a ogólna suma przekracza 1 miliard 110 milionów złotych.
Radni zachwyt władz studzą. - Budżet jest duży, bo Opole to duże miasto - mówi Justyna Soppa, radna klubu Razem dla Opola. - Duże potrzeby. Chociażby utrzymanie terenów miejskich. Ten budżet jest tak skrojony, bym powiedziała, dość ostrożnie, jeśli chodzi o te obszary, które pochłaniają znaczne środki. Ubolewam nad tym, że ta kwota na budżet obywatelski nam nie wzrasta. Ta kwota 2,5 mln zł dla tak dużego miasta, powinna być podwyższana - tłumaczy Soppa.

Radna Soppa dodaje, że nie jest przeciwna projektowi budżetu Opola na 2018, ale jeszcze nie wyraża otwarcie swojego poparcia. Gorącej dyskusji na sesji nie przewiduje, bo - co podkreśla - większość tematów spornych omówiono na komisjach.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski negatywnych głosów radnych w temacie projektu budżetu się nie obawia.

- Ja od 2002 roku uczestniczę w kreowaniu budżetów miejskich. Budżet w trzy lata mojej prezydentury urósł prawie o 100%. Mamy rok wyborczy, więc dla mnie nie ma nic zaskakującego w tym, że radni korzystają z tego, że jest ten rok i będą mieli swoje alternatywne pomysły. Oczywiście zadowolić wszystkich nie sposób - dodaje Wiśniewski.

Przypomnijmy: zgodnie z projektem w przyszłorocznym budżecie 250 milionów pochłoną inwestycje. To m.in. nowe boiska w mieście, wykup gruntów pod budownictwo, rewitalizacja ulic i zabytków oraz modernizacja Muzeum Polskiej Piosenki. Prognozowany deficyt wyniesie 133 miliony złotych. Sesja budżetowa odbędzie się w przyszły piątek.
Justyna Soppa
Arkadiusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »