Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-28, 11:53 Autor: Klaudia Pokładek

Paczkowski rynek przyjazny dla damskich szpilek. Ruszyła przebudowa

Rynek nie został zamknięty dla ruchu pojazdów, ale z pewnymi utrudnieniami trzeba się liczyć. Prace mogą potrwać nawet półtora roku [Fot. Klaudia Pokładek]
Rynek nie został zamknięty dla ruchu pojazdów, ale z pewnymi utrudnieniami trzeba się liczyć. Prace mogą potrwać nawet półtora roku [Fot. Klaudia Pokładek]
Przebudowa rynku w Paczkowie kosztować będzie przeszło 10 milionów złotych. Na realizację gmina pozyskała fundusze unijne w ramach polsko-czeskiego projektu z pobliskim Javornikiem.
Przebudowa już się rozpoczęła, a związane z tym utrudnienia dla kierowców mogą potrwać nawet półtora roku. Rynek w Paczkowie nie został jednak całkowicie wyłączony z ruchu.

Artur Rolka, burmistrz Paczkowa mówi, że rewitalizacja płyty to zarówno ukłon w stronę turystów, jak i konieczność ratowania niszczejących w śródmieściu zabytkowych kamienic.

- Postaramy się XIX-wieczny bruk, czyli kocie łby, ułożyć na nowo w ten sposób, aby był mniej inwazyjny dla stawów skokowych i damskich szpilek. Generalny remont nawierzchni w rynku był konieczny, ponieważ wiele kamienic w centrum miasta stoi w wodzie. Fundamenty mają mocno zamoknięte, dotknięte są erozją, słowem: budynki nam pękają. Stąd też chcemy zadbać o dziedzictwo kulturowe, ale także o własność mieszkańców. Do wymiany jest kanalizacja sanitarna, deszczowa, przyłącza wodne, sieć energetyczna, infrastruktura telekomunikacyjna i sieć gazowa. Ta ostatnia już jako pierwsza została wymieniona - wylicza Artur Rolka.

Natomiast na realizację swojej części projektu Czesi dostali blisko milion euro. Za te pieniądze wyremontują budynek starego sądu w Javorniku, w którym planują otworzyć javornicko-paczkowskie muzeum.
Artur Rolka

Wiadomości z regionu

2019-03-23, godz. 22:15 Szlachetna Paczka świętuje. Gala w Szkole Muzycznej w Opolu Wyróżnienia dla wolontariuszy i darczyńców, a także podsumowanie sukcesów i całorocznej pracy wręczono na Gali Wojewódzkiej Szlachetnej Paczki w Państwowej Sz ... » więcej 2019-03-23, godz. 21:17 Politycy PiS rozmawiali o Europie z mieszkańcami Nysy - Chcemy Europy opartej na tradycyjnych, chrześcijańskich wartościach - mówił na spotkaniu z mieszkańcami Nysy Sławomir Kłosowski, kandydat na europosła z ram ... » więcej 2019-03-23, godz. 20:45 Jutro bieg na powitanie wiosny z Kędzierzynie-Koźlu Prawie 250 zawodników stanie jutro (24.03) na starcie I Biegu na Powitanie Wiosny w Kędzierzynie-Koźlu. Zawodnicy zmierzą się z trasą długości 10 kilometrów, ... » więcej 2019-03-23, godz. 19:09 Wielkie ślizganie w szczytnym celu Po raz 14. na lodowisku Toropol w Opolu odbyło się Wielkie Ślizganie. Tę sportowo-charytatywną imprezę wymyślili i organizują członkowie Związku Młodzieży Nie ... » więcej 2019-03-23, godz. 18:29 Spotkanie eurokandydatów PiS z mieszkańcami Otmuchowa. Pytania o Brexit i transport lokalny Zarówno o sprawy lokalne, jak nocna opieka lekarska w Paczkowie, jak i europejskie - np. Brexit, pytali mieszkańcy kandydatów na europosłów z ramienia Prawa i ... » więcej 2019-03-23, godz. 16:37 Modernizacja oczyszczalni ścieków w Opolu coraz bliżej. Niebawem podpisanie umowy z wykonawcą Pod koniec stycznia tego roku spółka Wodociągi i Kanalizacja wyłoniła wykonawcę prac, firmę WTE Wassertechnik. Umowa zostanie podpisana na przełomie marca i k ... » więcej 2019-03-23, godz. 16:15 Ponad 200-letni spichlerz dworski ze Sławięcic doczekał się remontu Mający ponad 200 lat spichlerz dworski ze Sławięcic przechodzi gruntowny remont. Budynek w latach 70-tych został przeniesiony na teren Muzeum Wsi Opolskiej w ... » więcej 2019-03-23, godz. 15:46 Eurokandydaci PiS w Opolu rozpoczęli kampanię wyborczą Politycy Prawa i Sprawiedliwości konferencją w Opolu rozpoczęli kampanię przed majowym wyborami do Europarlamentu. Wraz z grupą członków i sympatyków tej part ... » więcej 2019-03-23, godz. 14:13 - Zaraz po konwencji ruszamy do ciężkiej pracy - zapowiadają opolscy kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego Katarzyna Czochara i Sławomir Kłosowski to opolscy kandydaci na listach Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego. Swoją drużynę do tej instytucji P ... » więcej 2019-03-23, godz. 13:48 Jarosław Kaczyński na konwencji PiS we Wrocławiu: Teraz jest czas determinacji i pracy, a zwycięstwo przyjdzie - Tylko zwycięstwo pozwoli nam kontynuować obraną drogę rządzenia - powiedział podczas konwencji we Wrocławiu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyńsk ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »