Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-28, 11:53 Autor: Klaudia Pokładek

Paczkowski rynek przyjazny dla damskich szpilek. Ruszyła przebudowa

Rynek nie został zamknięty dla ruchu pojazdów, ale z pewnymi utrudnieniami trzeba się liczyć. Prace mogą potrwać nawet półtora roku [Fot. Klaudia Pokładek]
Rynek nie został zamknięty dla ruchu pojazdów, ale z pewnymi utrudnieniami trzeba się liczyć. Prace mogą potrwać nawet półtora roku [Fot. Klaudia Pokładek]
Przebudowa rynku w Paczkowie kosztować będzie przeszło 10 milionów złotych. Na realizację gmina pozyskała fundusze unijne w ramach polsko-czeskiego projektu z pobliskim Javornikiem.
Przebudowa już się rozpoczęła, a związane z tym utrudnienia dla kierowców mogą potrwać nawet półtora roku. Rynek w Paczkowie nie został jednak całkowicie wyłączony z ruchu.

Artur Rolka, burmistrz Paczkowa mówi, że rewitalizacja płyty to zarówno ukłon w stronę turystów, jak i konieczność ratowania niszczejących w śródmieściu zabytkowych kamienic.

- Postaramy się XIX-wieczny bruk, czyli kocie łby, ułożyć na nowo w ten sposób, aby był mniej inwazyjny dla stawów skokowych i damskich szpilek. Generalny remont nawierzchni w rynku był konieczny, ponieważ wiele kamienic w centrum miasta stoi w wodzie. Fundamenty mają mocno zamoknięte, dotknięte są erozją, słowem: budynki nam pękają. Stąd też chcemy zadbać o dziedzictwo kulturowe, ale także o własność mieszkańców. Do wymiany jest kanalizacja sanitarna, deszczowa, przyłącza wodne, sieć energetyczna, infrastruktura telekomunikacyjna i sieć gazowa. Ta ostatnia już jako pierwsza została wymieniona - wylicza Artur Rolka.

Natomiast na realizację swojej części projektu Czesi dostali blisko milion euro. Za te pieniądze wyremontują budynek starego sądu w Javorniku, w którym planują otworzyć javornicko-paczkowskie muzeum.
Artur Rolka

Wiadomości z regionu

2020-01-18, godz. 14:15 Mali opolanie wraz z rodzicami stworzyli eko-intrumenty W Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu właśnie dziś (18.01) rozpoczął się cykl warsztatów pod tytułem „Artystyczne soboty”. Zadaniem uczestników było stworzenie instrumentu… » więcej 2020-01-18, godz. 13:00 Bank Żywności w Opolu wspomaga najbardziej potrzebujących mieszkańców Krapkowic 8 ton żywności trafi do blisko 650 najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy Krapkowice. » więcej 2020-01-18, godz. 12:30 Zamiast komputera, wolą tradycyjne gry. Fani RPG-ów i "planszówek" po raz kolejny spotykają się w Opolu W opolskiej Galerii WuBePe trwa, organizowany co miesiąc, Dzień Grania w Gry RPG i Planszówki. Pomysłodawcy chcą w ten sposób przekonać opolan, że tego typu rozrywka… » więcej 2020-01-18, godz. 11:15 Warunki narciarskie w czeskich Jesionikach. Śnieg zmrożony, działa tylko część wyciagów Od 20 do nawet 90 centymetrów śniegu leży na trasach zjazdowych w czeskich ośrodkach narciarskich zlokalizowanych tuż przy granicy z województwem opolskim. » więcej 2020-01-18, godz. 09:30 Swoje święto ma dziś Kubuś Puchatek Dziś (18.01) Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka, przypadający w rocznicę urodzin jego twórcy - Alana Aleksandra Milne'a. Autor napisał tę książkę dla swojego… » więcej 2020-01-18, godz. 08:00 Opolska spółdzielnia chce usunięcia nadajnika sieci komórkowej Opolska Spółdzielnia Mieszkaniowa 'Przyszłość' w sądzie walczy o usunięcia nadajnika sieci komórkowej z dachu jednego z wieżowców przy placu Piłsudskiego w Opolu… » więcej 2020-01-17, godz. 20:30 Brzeg także zachęca do zbierania nakrętek. Mają w tym pomóc trzy kosze w kształcie serca Brzeg także zachęca do aktywnego wspierania potrzebujących. Dziś (17.01) oficjalnie oddano do użytku kosz w kształcie serca, który od teraz można napełniać plastikowymi… » więcej 2020-01-17, godz. 19:00 Odbiór odpadów medycznych ponad dwa razy droższy niż przed rokiem Kolejna odsłona podwyżki cen za odbiór śmieci. Od stycznia za utylizację kilograma tzw. odpadów medycznych Uniwersytecki Szpital Kliniczny płaci zewnętrznej firmie… » więcej 2020-01-17, godz. 19:00 Mimo ciepłej zimy służby monitorują sytuację osób bezdomnych Tylko od początku roku służby mundurowe w Opolu przeprowadziły 60 kontroli miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Mimo, że w tym roku mamy wyjątkowo… » więcej 2020-01-17, godz. 17:37 To 79-latek zajechał drogę karetce pogotowia [FILM] Do zdarzenia doszło wczoraj (16.01) w godzinach porannych na trasie z Opola do Prudnika. Film ze zdarzenia trafił na platformę piracidrogowi.pl. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »