Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-26, 08:00 Autor: Katarzyna Doros

W niedzielę bal z okazji Światowego Dnia Wcześniaka

W Opolu zorganizowano po raz pierwszy Bal Wcześniaka [zdj. Piotr Wrona]
W Opolu zorganizowano po raz pierwszy Bal Wcześniaka [zdj. Piotr Wrona]
W Opolu zorganizowano po raz pierwszy Bal Wcześniaka [zdj. Piotr Wrona]
W Opolu zorganizowano po raz pierwszy Bal Wcześniaka [zdj. Piotr Wrona]
Rodzice opolskich wcześniaków szykują się na wielki bal. W niedzielę (26.11) w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego odbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie. Organizatorem balu jest Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. To okazja do świętowania i wspólnych rozmów.
- Rodzice wcześniaków wymagają wsparcia i zaangażowania ze strony personelu medycznego, stąd pomysł na stworzenie balu - mówi Lidia Papciak, pielęgniarka na oddziale patologii noworodka centrum. - Jak co roku, organizujemy możliwość spotkania się nie tylko z personelem, nie tylko rodzica z rodzicem, ale organizujemy dodatkowo spotkania ze specjalistami. W tym roku również jest możliwość spotkania z lekarzem neonatologiem, z fizjoterapeutą, spotkanie dotyczące rozwoju psychoruchowego dziecka. Będziemy także organizowały pierwszą pomoc w przypadku bezdechu i zachłyśnięcia, zajęcia poprowadzą położne z oddziału patologii noworodka.

Wcześniaki to dzieci urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Dr Anna Chirowska-Adamczyk, zastępca ordynatora neonatologii w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, przekonuje, że przedwczesne przyjście dziecka na świat to nie wyrok.

- W tej chwili mamy do czynienia z dużym rozwojem medycyny, wpływ na to ma postęp technik leczniczych, również doskonałość sprzętu z jakim w tej chwili się stykamy i na jakim pracujemy - mówi. - Przygotowanie personelu ma wielki wpływ. Tutaj duże znaczenie ma opieka i przygotowanie personelu i pielęgniarskiego. Na pewno idzie to wszystko do przodu.

Statystycznie co 10. dziecko, które przychodzi na świat w opolskim szpitalu ginekologicznym, to wcześniak. Opolski bal organizowany jest z okazji Światowego Dnia Wcześniaka przypadającego na dzień 17 listopada. Patronat nad balem objęło Radio Opole.
Lidia Papciak
Anna Chirowska-Adamczyk

Wiadomości z regionu

2020-02-21, godz. 16:18 Leśnicy wycinają drzewa pod budowę obwodnicy Olesna. W sumie chodzi o 100 hektarów Trwa wycinka drzew w związku z budową obwodnicy Olesna. Pierwsze prace rozpoczęły się w styczniu, natomiast obecne tempo wycinki jest wysokie, bo Nadleśnictwo… » więcej 2020-02-21, godz. 15:30 Będzie generalny remont siedziby straży miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu Jeszcze przed wakacjami powinien rozpocząć się remont budynku, w którym siedzibę mają strażnicy miejscy z Kędzierzyna-Koźla. Prace potrwają około roku. W tym czasie… » więcej 2020-02-21, godz. 15:25 Czteroosobowa rodzina z Opola potrzebuje pomocy Trwa zbiórka pieniędzy dla rodziny, która wczoraj (20.02) w pożarze straciła cały dobytek życia. Do zdarzenia doszło po godzinie 10.30 przy ulicy Waleckiego w… » więcej 2020-02-21, godz. 15:20 Głubczyce: Przedłużono zawieszenie oddziału pediatrii. Szpital czeka na zmianę przepisów, która ułatwi zatrudnienie lekarzy… Na kolejne dwa tygodnie, czyli do 7 marca utrzymane zostanie zawieszenie oddziału pediatrii w szpitalu w Głubczycach. W placówce nadal brakuje lekarzy specjalistów… » więcej 2020-02-21, godz. 13:35 W Krapkowicach kartą magnetyczną odliczają czas pobytu dziecka w przedszkolu Dzięki nowemu elektronicznemu systemowi, co do minuty wiadomo, ile czasu dziecko spędza w przedszkolu. We wszystkich placówkach gminy Krapkowice wprowadzono elektroniczny… » więcej 2020-02-21, godz. 13:12 W naszym województwie panuje epidemia grypy. "Atakuje głównie najmłodszych" Od początku miesiąca w naszym województwie ponad cztery tysiące osób zachorowało na grypę. Największy problem jest wśród dzieci, które coraz częściej atakuje wirus… » więcej 2020-02-21, godz. 12:29 Po raz 22. zostaną wręczone statuetki Trytona Nyskiego. Uroczysta gala już w sobotę To wyróżnienie honoruje osoby i firmy szczególnie zasłużone dla nyskiej gminy - w dziedzinie kultury, przedsiębiorczości, sportu, edukacji, czy też działalności… » więcej 2020-02-21, godz. 10:39 Pilotażowy ministerialny program oferuje samorządom znaczną pomoc przy tworzeniu Centrów Usług Społecznych. Wnioski można… Centra Usług Społecznych mają stworzyć nową jakość pomocy społecznej, dzięki czemu w jednym miejscu osoby niepełnosprawne, rodziny w trudniej sytuacji materialnej… » więcej 2020-02-21, godz. 08:31 Sądy, policja i prokuratura udzielają bezpłatnych porad. Rusza Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Wszyscy, którzy czują się oszukani, albo są ofiarami przemocy domowej mogą otrzymać bezpłatne porady prawne. W sądach w regionie rusza Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym… » więcej 2020-02-21, godz. 08:00 GDDKiA organizuje spotkanie w sprawie budowy ekspresówki S11 W przyszły czwartek (27.02) w Byczynie, dzień później w Kluczborku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad organizuje spotkania informacyjne na temat budowy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »