Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-26, 08:00 Autor: Katarzyna Doros

W niedzielę bal z okazji Światowego Dnia Wcześniaka

W Opolu zorganizowano po raz pierwszy Bal Wcześniaka [zdj. Piotr Wrona]
W Opolu zorganizowano po raz pierwszy Bal Wcześniaka [zdj. Piotr Wrona]
W Opolu zorganizowano po raz pierwszy Bal Wcześniaka [zdj. Piotr Wrona]
W Opolu zorganizowano po raz pierwszy Bal Wcześniaka [zdj. Piotr Wrona]
Rodzice opolskich wcześniaków szykują się na wielki bal. W niedzielę (26.11) w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego odbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie. Organizatorem balu jest Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. To okazja do świętowania i wspólnych rozmów.
- Rodzice wcześniaków wymagają wsparcia i zaangażowania ze strony personelu medycznego, stąd pomysł na stworzenie balu - mówi Lidia Papciak, pielęgniarka na oddziale patologii noworodka centrum. - Jak co roku, organizujemy możliwość spotkania się nie tylko z personelem, nie tylko rodzica z rodzicem, ale organizujemy dodatkowo spotkania ze specjalistami. W tym roku również jest możliwość spotkania z lekarzem neonatologiem, z fizjoterapeutą, spotkanie dotyczące rozwoju psychoruchowego dziecka. Będziemy także organizowały pierwszą pomoc w przypadku bezdechu i zachłyśnięcia, zajęcia poprowadzą położne z oddziału patologii noworodka.

Wcześniaki to dzieci urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Dr Anna Chirowska-Adamczyk, zastępca ordynatora neonatologii w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, przekonuje, że przedwczesne przyjście dziecka na świat to nie wyrok.

- W tej chwili mamy do czynienia z dużym rozwojem medycyny, wpływ na to ma postęp technik leczniczych, również doskonałość sprzętu z jakim w tej chwili się stykamy i na jakim pracujemy - mówi. - Przygotowanie personelu ma wielki wpływ. Tutaj duże znaczenie ma opieka i przygotowanie personelu i pielęgniarskiego. Na pewno idzie to wszystko do przodu.

Statystycznie co 10. dziecko, które przychodzi na świat w opolskim szpitalu ginekologicznym, to wcześniak. Opolski bal organizowany jest z okazji Światowego Dnia Wcześniaka przypadającego na dzień 17 listopada. Patronat nad balem objęło Radio Opole.
Lidia Papciak
Anna Chirowska-Adamczyk

Wiadomości z regionu

2019-07-23, godz. 20:00 Prudnik: nowy dworzec autobusowy ma powstać w systemie zaprojektuj i wybuduj Centrum przesiadkowe ma powstać w Prudniku. Gmina ogłosiła przetarg, który wyłoni wykonawcę tego zadania. Realizowane będzie w trybie zaprojektuj i wybuduj. T ... » więcej 2019-07-23, godz. 19:15 Urząd Statystyczny w Opolu: Polacy coraz częściej wybierają Ukrainki Rośnie liczba małżeństw polsko-ukraińskich i najczęściej to mieszkańcy naszego regionu proszą o rękę Ukrainki - takie dane płyną z Urzędu Statystycznego w Opo ... » więcej 2019-07-23, godz. 18:15 Politycy PO chcą lepszego finansowania służby zdrowia. Sami zapowiadają przesunięcie 30 miliardów z akcyzy za alkohol ... O pilne dofinansowanie służby zdrowia apelują do premiera i ministra zdrowia opolscy politycy Platformy Obywatelskiej. » więcej 2019-07-23, godz. 18:00 Grupa "SPEED" już działa. Będą wyłapywać szybkich i wściekłych. "Mają troszczyć się o bezpieczeństwo ruchu drogowego" Zespół 'SPEED' to grupa, która ma być batem na kierowców z 'ciężką' nogą. Opolscy policjanci - podobnie jak koledzy w innych regionach w kraju - stworzyli zes ... » więcej 2019-07-23, godz. 18:00 Zainwestowali w kryptowaluty, dziś nie mają zysku ani wkładu. Sprawą zajął się Krzysztof Rutkowski Mieli stracić w sumie ponad 220 tysięcy dolarów na oszustwie przy inwestycjach w kryptowaluty, sprawą zajęło się Biuro Rutkowski. Domniemani oszuści mieli dzi ... » więcej 2019-07-23, godz. 16:40 Na poddaszu uprawiał blisko 720 krzewów marihuany. Po kilkudziesięciu minutach procesu usłyszał wyrok Na 3,5 roku więzienia został skazany 33-letni Wojciech W., który na poddaszu domu w okolicach Białej uprawiał blisko 720 krzewów marihuany. Mężczyzna będzie m ... » więcej 2019-07-23, godz. 16:00 Najpierw wiadukt, potem kładka. Miejska inwestycja przy Młynówce wstrzymana Na przebudowę kładki nad Młynówką mieszkańcy Opola będą musieli poczekać najprawdopodobniej kilka lat. Przejście jest zamknięte od wiosny 2018 roku, choć pies ... » więcej 2019-07-23, godz. 15:45 Głuchołazy: jest społeczne zapotrzebowanie na darmowe przejazdy autobusami w całej gminie Lawinowo przybyło mieszkańców gminy Głuchołaz korzystających z komunikacji autobusowej. Od lutego mogli oni korzystać z darmowych przejazdów transportem dowoż ... » więcej 2019-07-23, godz. 14:15 Kierowali pod wpływem alkoholu i znacznie przekroczyli dozwoloną prędkość Mimo kampanii społecznych i przestróg policji niemal codziennie słyszymy o zatrzymaniu kierujących pod wpływem alkoholu oraz przekraczających dozwoloną prędko ... » więcej 2019-07-23, godz. 14:00 Opolskie: 6 utonięć od początku czerwca. Nadchodzą kolejne upały 6 utonięć od początku czerwca na Opolszczyźnie. Ratownicy wskazują na brak wyobraźni, przecenianie własnych możliwości oraz nieodpowiednie miejsca kąpieli. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »