Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-11, 17:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Podzielił się płaszczem z biednym a potem rozdawał rogale

Święty Marcin w Dziewkowicach [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Święty Marcin w Dziewkowicach [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Święty Marcin w Dziewkowicach [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Święty Marcin w Dziewkowicach [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Święty Marcin w Dziewkowicach [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Święty Marcin w Dziewkowicach [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Święty Marcin podzielił się płaszczem z żebrakiem – taką scenkę odegrano dzisiaj w Dziewkowicach pod Strzelcami Opolskimi. Od lat dzień tego świętego obchodzony jest tam szczególnie uroczyście.
- Święty Marcin był żołnierzem rzymskim. Jedyne co miał, to połowę płaszcza, bo druga połowa należała do wojska rzymskiego. Święty Marcin podzielił się tym płaszczem z biednym człowiekiem. Tę scenkę odtworzyliśmy dzisiaj w kościele - mówi Mateusz Jureczko, który wcielił się w postać świętego.

Mieszkańcy wioski spotykali się najpierw na nabożeństwie, na które dzieci przyniosły przybory papiernicze. Trafiają one do najbiedniejszych rodzin.

- Po nabożeństwie wszyscy idziemy prowadzeni przez św. Marcina na koniu i naszą orkiestrę dętą – mówi Pelagia Ochwat, członkini rady sołeckiej Dziewkowic. – Dzisiaj spotykamy się na placu pod nowo powstałą wiatą. Tam będzie przeprowadzony konkurs na najpiękniejszy lampion. Będą rogale w poczęstunku, ludziom one bardzo smakują i nie ukrywam, że również dla nich przychodzą.

W tym roku na uczestników spotkania czekały również pieczone kiełbaski i grzane wino, orkiestra dała koncert a ten, kto zmarzł, mógł się ogrzać przy ognisku.
Mateusz Jureczko
Pelagia Ochwat

Wiadomości z regionu

2018-04-25, godz. 19:35 Przebił barierki i zawisł nad Odrą Nietypowa kolizja w Kędzierzynie-Koźlu. Audi zjechało na przeciwległy pas drogi, staranowało barierki mostu nad Odrą i zawisło nad krawędzią. » więcej 2018-04-25, godz. 19:00 Prezydent Opola przekazał 55 tysięcy złotych na Fundusz Wsparcia Policji Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podpisał dziś (25.04) porozumienie z komendantem wojewódzkim policji w Opolu insp. Jarosławem Kaletą. Umowa dotyczyła prz ... » więcej 2018-04-25, godz. 18:30 Protestowali w biurze poselskim Patryka Jakiego. Sąd umorzył śledztwo Sąd Rejonowy w Opolu umorzył postępowanie w sprawie dziewięciu osób, które 30 listopada 2016 roku protestowały przeciwko włączeniu 12 sołectw do granic Opola ... » więcej 2018-04-25, godz. 18:15 Remont 14-kilometrowego opolskiego odcinka autostrady A4 ruszy po majówce Od jutra (26.04) rozpocznie się rozkładanie oznakowania przy drogach, co jeszcze nie spowoduje utrudnień, natomiast od 8 maja będą ustawiane bariery separacyj ... » więcej 2018-04-25, godz. 18:00 Upamiętnili zastrzelonych w Katyniu policjanta i żołnierza. "To są bohaterowie tamtych i dzisiejszych czasów" W Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu odbyły się uroczystości 'Katyń... ocalić od zapomnienia', w czasie których odsłonięto tablice przypominające ... » więcej 2018-04-25, godz. 18:00 Uwaga na fałszywe strony urzędów skarbowych i maile w imieniu Ministerstwa Finansów Opolski Urząd Skarbowy przestrzega przed fałszywą stroną internetową, która oferuje bezpłatny program do wypełnienia PIT. Program sugeruje podatnikowi przekaz ... » więcej 2018-04-25, godz. 17:00 Ukraińska gmina Ostriv nowym partnerem Pawłowiczek Gmina Pawłowiczki ma od kilku dni trzeciego zagranicznego partnera. Do zaprzyjaźnionych samorządów z Niemiec i Czech dołączyła gmina z Ukrainy. Akt partnerstw ... » więcej 2018-04-25, godz. 16:00 Wojsko otworzyło swoje bramy. Trwają Dni Otwartych Koszar 10. Brygady Logistycznej w Opolu [ZDJĘCIA] Nauka strzelania, obsługa karabinów czy możliwość spotkania z weteranami misji wojskowych - trwają Dni Otwartych Koszar 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. Ch ... » więcej 2018-04-25, godz. 16:00 Uczniowie Żeglugi mają nową pracownię nawigacyjną. Pomoże w nauce sterowania statkiem Na przystani Szkwał w Kędzierzynie-Koźlu oficjalnie otwarto dzisiaj (25.04) pracownię nawigacyjną. Korzystać z niej będą uczniowie Zespołu Szkół Żeglugi Śródl ... » więcej 2018-04-25, godz. 16:00 Opole: jest zwycięska koncepcja na miejsce upamiętnienia katastrofy smoleńskiej [ZDJĘCIA] Palisada z 96 świetlnych słupów, podziemna „szachownica” lotnicza nawiązująca do katastrofy smoleńskiej i półokrągła ściana okalająca znajdujące się w środku ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »