Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-22, 17:21 Autor: Witold Wośtak

Debata o samorządności w Dobrzeniu Wielkim. Dyskusję zdominowało powiększenie Opola

I Debata Deklaracji Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
I Debata Deklaracji Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
I Debata Deklaracji Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
I Debata Deklaracji Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
Idea samorządności była hasłem debaty w Dobrzeniu Wielkim. Do tamtejszego domu kultury przyjechali sygnatariusze Deklaracji Opolskiej.
W spotkaniu wzięli udział między innymi Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, wicemarszałkowie Stanisław Rakoczy i Roman Kolek czy Rafał Kampa z komitetu Tak dla Samorządności.

Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej, uważa, że sprawa powiększenia Opola zdominowała debatę i było niewiele czasu na rozmowę o samorządach. - Liczyłem, że bardziej skoncentrujemy się na przyszłości samorządu i na tym, jaki model samorządu chcielibyśmy mieć w kraju. Trzeba dążyć do tego, by Polska była jednoznacznie demokratyczna i silna pod względem funkcjonalnym. Chodzi o państwo sprawne i obywatelskie, które daje człowiekowi możliwość zabrania głosu oraz wysłuchania tego głosu.

Henryk Wróbel, wójt gminy Dobrzeń Wielki, mówi, że nie wierzy w jakąkolwiek zmianę granic administracyjnych jego gminy przy obecnej władzy. - Dopiero dojście do władzy ludzi chcących przywrócić w Polsce pewnym wartościom odpowiednią rangę może prowadzić do analizy tego procesu i stwierdzenia „Zrobiono źle, trzeba to odkręcić, zmienić i zapytać ludzi o zdanie”. Myślę, że wszystko jest możliwe. Twierdzenie o nieodwracalności powiększenia Opola jest odwracaniem kota ogonem.

Zdaniem wójta Wróbla, proces przywracania poprzednich granic mógłby trwać nawet dekadę.

O opinię na temat podobnych debat zapytaliśmy Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. - Opozycja robi, co tylko może - ocenia. - Oni chcą zrobić wszystko, byle nie przegrać przyszłorocznych wyborów samorządowych. Osobiście uważam, że chwilą prawdy będzie moment układania list do wyborów. Nie wierzę, że faktycznie połączą siły, zjednoczą się i żeby to mogło przynieść wymierny efekt.

W debacie brali też udział przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji, partii Razem i Obywateli RP.
Ryszard Wilczyński
Henryk Wróbel
Katarzyna Czochara

Wiadomości z regionu

2018-01-23, godz. 21:00 Opolanin Grzegorz Pukas weźmie udział w "Rejsie Niepodległości" dookoła świata - Staram się działać na różnych polach aktywnie jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne, związane z historią Polski i patriotyzmem - powiedział w Loży Radiowej G ... » więcej 2018-01-23, godz. 20:30 Spór o program Mieszkanie Plus w Kędzierzynie-Koźlu. Senator kontra prezydent - Kędzierzyn-Koźle nie za bardzo chce współpracować z państwem polskim w ramach projektów, które państwo przeznacza na rozwój społeczeństwa - uważa senator Pi ... » więcej 2018-01-23, godz. 20:15 Szukają społecznika i organizacji roku 2017 z Opola Chcą uhonorować społeczników i organizacje pozarządowe z Opola. Do 15 lutego można zgłaszać nominacje do konkursu im. Jana Całki. Centrum Dialogu Obywatelskie ... » więcej 2018-01-23, godz. 19:00 Decyzja w sprawie nowych "opolskich" Pomników Historii zapadnie w pierwszym półroczu - Nasza opinia jest pozytywna, uważamy, że oba obiekty spełniają kryteria, ale trzeba pamiętać jak wygląda cała procedura - przypomniał w Loży Radiowej Bartos ... » więcej 2018-01-23, godz. 18:30 Czy w Kędzierzynie-Koźlu powstaną strefy aktywności? OSA - to nazwa nowego rządowego projektu. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki na terenie całego kraju może powstać nawet 3000 ogólnodostęp ... » więcej 2018-01-23, godz. 17:45 Prudnik: spada liczba nauczycieli korzystających z urlopów na podreperowanie zdrowia Mniej nauczycieli z gminy Prudnik idzie na urlopy dla poratowania zdrowia. Mogą one trwać nawet rok i są przywilejem gwarantowanym przez Kartę Nauczyciela. W ... » więcej 2018-01-23, godz. 17:15 Kolejni repatrianci zamieszkają w Nysie Nysa przyjmie kolejnych repatriantów. W lutym do miasta ma przyjechać 4-osobowa rodzina z Kazachstanu. Gmina zapewni im nie tylko mieszkanie, ale również prac ... » więcej 2018-01-23, godz. 16:45 60% zysków w prywatne ręce. Dyskusja wokół umowy na prowadzenie strefy płatnego parkowania w Nysie trwa Strefa płatnego parkowania przynosi Nysie za mało dochodów? Obecna umowa zakłada, że do budżetu gminy trafia 40% zysków z jej prowadzenia. 60% pobiera firma, ... » więcej 2018-01-23, godz. 16:30 Emerytura nie musi być nudna - udowadniają seniorzy z Dąbrowy Warsztaty plastyczne, teatralne i kabaretowe - to najnowsza propozycja dla seniorów z Dąbrowy. W gminie rozpoczął działalność klub seniora. Na zajęcia zapisał ... » więcej 2018-01-23, godz. 15:09 Wypadek na DK 42. Jedna osoba została poszkodowana Osobowa toyota uderzyła w drzewo na DK 42. Do zdarzenia doszło na odcinku Wołczyn - Smardy Dolne w powiecie kluczborskim. Jedna osoba została poszkodowana i p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »