Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-22, 17:21 Autor: Witold Wośtak

Debata o samorządności w Dobrzeniu Wielkim. Dyskusję zdominowało powiększenie Opola

I Debata Deklaracji Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
I Debata Deklaracji Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
I Debata Deklaracji Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
I Debata Deklaracji Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
Idea samorządności była hasłem debaty w Dobrzeniu Wielkim. Do tamtejszego domu kultury przyjechali sygnatariusze Deklaracji Opolskiej.
W spotkaniu wzięli udział między innymi Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, wicemarszałkowie Stanisław Rakoczy i Roman Kolek czy Rafał Kampa z komitetu Tak dla Samorządności.

Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej, uważa, że sprawa powiększenia Opola zdominowała debatę i było niewiele czasu na rozmowę o samorządach. - Liczyłem, że bardziej skoncentrujemy się na przyszłości samorządu i na tym, jaki model samorządu chcielibyśmy mieć w kraju. Trzeba dążyć do tego, by Polska była jednoznacznie demokratyczna i silna pod względem funkcjonalnym. Chodzi o państwo sprawne i obywatelskie, które daje człowiekowi możliwość zabrania głosu oraz wysłuchania tego głosu.

Henryk Wróbel, wójt gminy Dobrzeń Wielki, mówi, że nie wierzy w jakąkolwiek zmianę granic administracyjnych jego gminy przy obecnej władzy. - Dopiero dojście do władzy ludzi chcących przywrócić w Polsce pewnym wartościom odpowiednią rangę może prowadzić do analizy tego procesu i stwierdzenia „Zrobiono źle, trzeba to odkręcić, zmienić i zapytać ludzi o zdanie”. Myślę, że wszystko jest możliwe. Twierdzenie o nieodwracalności powiększenia Opola jest odwracaniem kota ogonem.

Zdaniem wójta Wróbla, proces przywracania poprzednich granic mógłby trwać nawet dekadę.

O opinię na temat podobnych debat zapytaliśmy Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. - Opozycja robi, co tylko może - ocenia. - Oni chcą zrobić wszystko, byle nie przegrać przyszłorocznych wyborów samorządowych. Osobiście uważam, że chwilą prawdy będzie moment układania list do wyborów. Nie wierzę, że faktycznie połączą siły, zjednoczą się i żeby to mogło przynieść wymierny efekt.

W debacie brali też udział przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji, partii Razem i Obywateli RP.
Ryszard Wilczyński
Henryk Wróbel
Katarzyna Czochara

Wiadomości z regionu

2017-11-18, godz. 00:12 Zablokowana autostrada między węzłem Brzeg a węzłem Opole Zachód Na 215 kilometrze doszło do zderzenia 4 samochodów osobowych, trzy osoby zostały ranne. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Katowic » więcej 2017-11-17, godz. 21:41 Duża część Opola bez prądu Na skutek awarii w sieci energetycznej występują przerwy w dostawie energii. » więcej 2017-11-17, godz. 20:39 Uroczysta gala Europejskich Dni Dziedzictwa 2017. Laureaci z całej Polski [GALERIA] Około 240 tys. ludzi odwiedziło ponad 2300 miejsc wydarzeń i miejsc kulturalnych w całej Polsce - taki jest bilans tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. ... » więcej 2017-11-17, godz. 20:00 Nie dostanie 25 tysięcy za wypadek w trakcie Dni Ziemi Strzeleckiej 25 tysięcy złotych domagała się od gminy Strzelce Opolskie kobieta, na którą spadł konar drzewa w czasie ubiegłorocznych Dni Ziemi Strzeleckiej. Dzisiaj Sąd R ... » więcej 2017-11-17, godz. 19:00 Osobówka uderzyła w przydrożne drzewo. Dwie osoby ucierpiały 2 osoby zostały ranne w wypadku, do którego doszło około 13:30 na drodze krajowej 46 w Pakosławicach. » więcej 2017-11-17, godz. 18:55 Przegrał pieniądze i chciał odrobić straty. Zatrzymała go policja Przegrał z jednorękimi bandytami i postanowił odzyskać pieniądze, więc... napadł na kasjerkę. Policjanci z Krapkowic zatrzymali mężczyznę, który z jednego z s ... » więcej 2017-11-17, godz. 18:00 Opole: Społecznicy z Alarmu Smogowego apelują o nowelizację uchwały antysmogowej Znowelizowania uchwały antysmogowej i wprowadzenia systemu ostrzegania mieszkańców przed smogiem - tego domagają się działacze Opolskiego Alarmu Smogowego. » więcej 2017-11-17, godz. 17:00 Dzieci z uszkodzonym słuchem poznają kulturę Opolszczyzny Dzieci z Ukrainy z uszkodzonym narządem słuchu goszczą w Opolu. To efekt współpracy województwa opolskiego z obwodem iwanofrankowskim. Wymiana młodzieży odbyw ... » więcej 2017-11-17, godz. 16:46 Samorządowcy i naukowcy o bezpieczeństwie powodziowym 20 lat po wielkiej wodzie O bezpieczeństwie powodziowym, inwestycjach wykonanych przez ostatnie 20 lat, ale też o traumatycznych wydarzeniach z lipca 1997 roku mówiono dzisiaj w Zakrzo ... » więcej 2017-11-17, godz. 15:40 Sala gimnastyczna w nyskim Carolinum "urosła" o 70 cm! Jak to możliwe? Po półrocznym remoncie w jednej z najstarszych na Opolszczyźnie szkół, czyli w nyskim Carolinum, oddano do użytku salę gimnastyczną z której korzystać będzie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »