Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-22, 17:21 Autor: Witold Wośtak

Debata o samorządności w Dobrzeniu Wielkim. Dyskusję zdominowało powiększenie Opola

I Debata Deklaracji Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
I Debata Deklaracji Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
I Debata Deklaracji Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
I Debata Deklaracji Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
Idea samorządności była hasłem debaty w Dobrzeniu Wielkim. Do tamtejszego domu kultury przyjechali sygnatariusze Deklaracji Opolskiej.
W spotkaniu wzięli udział między innymi Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, wicemarszałkowie Stanisław Rakoczy i Roman Kolek czy Rafał Kampa z komitetu Tak dla Samorządności.

Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej, uważa, że sprawa powiększenia Opola zdominowała debatę i było niewiele czasu na rozmowę o samorządach. - Liczyłem, że bardziej skoncentrujemy się na przyszłości samorządu i na tym, jaki model samorządu chcielibyśmy mieć w kraju. Trzeba dążyć do tego, by Polska była jednoznacznie demokratyczna i silna pod względem funkcjonalnym. Chodzi o państwo sprawne i obywatelskie, które daje człowiekowi możliwość zabrania głosu oraz wysłuchania tego głosu.

Henryk Wróbel, wójt gminy Dobrzeń Wielki, mówi, że nie wierzy w jakąkolwiek zmianę granic administracyjnych jego gminy przy obecnej władzy. - Dopiero dojście do władzy ludzi chcących przywrócić w Polsce pewnym wartościom odpowiednią rangę może prowadzić do analizy tego procesu i stwierdzenia „Zrobiono źle, trzeba to odkręcić, zmienić i zapytać ludzi o zdanie”. Myślę, że wszystko jest możliwe. Twierdzenie o nieodwracalności powiększenia Opola jest odwracaniem kota ogonem.

Zdaniem wójta Wróbla, proces przywracania poprzednich granic mógłby trwać nawet dekadę.

O opinię na temat podobnych debat zapytaliśmy Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. - Opozycja robi, co tylko może - ocenia. - Oni chcą zrobić wszystko, byle nie przegrać przyszłorocznych wyborów samorządowych. Osobiście uważam, że chwilą prawdy będzie moment układania list do wyborów. Nie wierzę, że faktycznie połączą siły, zjednoczą się i żeby to mogło przynieść wymierny efekt.

W debacie brali też udział przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji, partii Razem i Obywateli RP.
Ryszard Wilczyński
Henryk Wróbel
Katarzyna Czochara

Wiadomości z regionu

2018-07-16, godz. 18:30 Kupiec się rozmyślił - wadium zostaje. Niecodzienna sytuacja w Strzelcach Opolskich 40 tysięcy złotych wpłacone jako wadium w przetargu na kupno kamienicy zostaje na koncie gminy, bo osoba, która wygrała przetarg… rozmyśliła się i nieruchomoś ... » więcej 2018-07-16, godz. 18:00 550-lecie polskiego parlamentaryzmu - oficjalne obchody bez opozycji Posłowie, senatorowie, dyplomaci i goście z zagranicy wzięli udział w Zgromadzeniu Narodowym, które odbyło się w piątek (13.07) w namiocie na dziedzińcu Zamku ... » więcej 2018-07-16, godz. 17:39 Jest prokuratorskie postępowanie w sprawie wypadku helikoptera w Domecku Prokuratura Okręgowa w Opolu wszczęła postępowanie w sprawie wypadku prywatnego helikoptera, który w środę (11.07) spadł w Domecku. W wypadku tym zginęły dwie ... » więcej 2018-07-16, godz. 17:15 O krok od tragedii. 3-letni chłopczyk topił się w basenie ogrodowym Do zdarzenia doszło wczoraj (15.07) późnym popołudniem w Pogorzeli w powiecie brzeskim. Chłopczyk prawdopodobnie wspiął się na drabinkę i wpadł do basenu. Tam ... » więcej 2018-07-16, godz. 17:00 Oferty za drogie, ratusz pieniędzy nie dołoży. Opolski plac św. Sebastiana jeszcze poczeka na modernizację Trwa przebudowa placu Kopernika i Jana Pawła II w Opolu, natomiast na placu św. Sebastiana cisza. Zbyt wysokie oczekiwania finansowe potencjalnych wykonawców ... » więcej 2018-07-16, godz. 16:45 2020 miejsc, a chętnych ponad 4000. Na Uniwersytecie Opolskim zakończył się I etap rekrutacji Średnio ponad dwie osoby przypadają na jedno miejsce na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich - tak wskazuje pierwszy etap rek ... » więcej 2018-07-16, godz. 16:32 Wypadek na A4, nitka na Wrocław przed Brzegiem zablokowana Na 204 kilometrze autostrady A4, między węzłem Opole Zachód a węzłem Brzeg, na jezdni do Wrocławia - dwa samochody ciężarowe zderzyły się z busem. Według wstę ... » więcej 2018-07-16, godz. 16:28 Tarnów Opolski ma własny posterunek policji. Na miejscu praca dla 7 mundurowych Tarnów Opolski dołączył do listy gmin z własnym posterunkiem policji. Nowa placówka będzie nadzorowała bezpieczeństwo w dwóch gminach - Tarnów Opolski oraz Ch ... » więcej 2018-07-16, godz. 16:00 Miejskie toalety samoobsługowe pojawią się w Opolu jesienią Przetargu jeszcze nie rozstrzygnięto, ale wiele wskazuje na to, że firma Hamster z Rybnika dostarczy do Opola miejskie samoobsługowe toalety. Koperty z oferta ... » więcej 2018-07-16, godz. 16:00 Wybory samorządowe: PiS ogłasza pierwszych kandydatów w powiecie nyskim Znamy pierwszych kandydatów w wyborach samorządowych z ramienia PiS w powiecie nyskim. O fotel burmistrza Otmuchowa powalczy Damian Nowakowski. Wójtem gminy P ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »