Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-22, 17:21 Autor: Witold Wośtak

Debata o samorządności w Dobrzeniu Wielkim. Dyskusję zdominowało powiększenie Opola

I Debata Deklaracji Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
I Debata Deklaracji Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
I Debata Deklaracji Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
I Debata Deklaracji Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
Idea samorządności była hasłem debaty w Dobrzeniu Wielkim. Do tamtejszego domu kultury przyjechali sygnatariusze Deklaracji Opolskiej.
W spotkaniu wzięli udział między innymi Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, wicemarszałkowie Stanisław Rakoczy i Roman Kolek czy Rafał Kampa z komitetu Tak dla Samorządności.

Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej, uważa, że sprawa powiększenia Opola zdominowała debatę i było niewiele czasu na rozmowę o samorządach. - Liczyłem, że bardziej skoncentrujemy się na przyszłości samorządu i na tym, jaki model samorządu chcielibyśmy mieć w kraju. Trzeba dążyć do tego, by Polska była jednoznacznie demokratyczna i silna pod względem funkcjonalnym. Chodzi o państwo sprawne i obywatelskie, które daje człowiekowi możliwość zabrania głosu oraz wysłuchania tego głosu.

Henryk Wróbel, wójt gminy Dobrzeń Wielki, mówi, że nie wierzy w jakąkolwiek zmianę granic administracyjnych jego gminy przy obecnej władzy. - Dopiero dojście do władzy ludzi chcących przywrócić w Polsce pewnym wartościom odpowiednią rangę może prowadzić do analizy tego procesu i stwierdzenia „Zrobiono źle, trzeba to odkręcić, zmienić i zapytać ludzi o zdanie”. Myślę, że wszystko jest możliwe. Twierdzenie o nieodwracalności powiększenia Opola jest odwracaniem kota ogonem.

Zdaniem wójta Wróbla, proces przywracania poprzednich granic mógłby trwać nawet dekadę.

O opinię na temat podobnych debat zapytaliśmy Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. - Opozycja robi, co tylko może - ocenia. - Oni chcą zrobić wszystko, byle nie przegrać przyszłorocznych wyborów samorządowych. Osobiście uważam, że chwilą prawdy będzie moment układania list do wyborów. Nie wierzę, że faktycznie połączą siły, zjednoczą się i żeby to mogło przynieść wymierny efekt.

W debacie brali też udział przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji, partii Razem i Obywateli RP.
Ryszard Wilczyński
Henryk Wróbel
Katarzyna Czochara

Wiadomości z regionu

2018-04-22, godz. 21:30 Występ Lukasa Gogola na zakończenie Święta Wojciechowego w Opolu Koniec Święta Wojciechowego w Opolu. Trzydniową atrakcję uświetnił występ Lukasa Gogola, który zwyciężył w ubiegłorocznym programie „Mam talent”, a na opolski ... » więcej 2018-04-22, godz. 20:30 Muzycznie i charytatywnie. W Dębskiej Kuźni zbierali pieniądze dla dzieci z opolskiego centrum rehabilitacji Loteria fantowa, zbiórka pieniędzy i dużo muzyki - za nami koncert charytatywny w Dębskiej Kuźni. Wydarzenie zorganizowali nauczyciele, uczniowie i szkolne ko ... » więcej 2018-04-22, godz. 20:30 Pikieta przed urzędem wojewódzkim. Powiesili flagę UE i przypominali, że wciąż nie zgadzają się na powiększenie Opola Przeciwnicy powiększenia Opola we współpracy z aktywistami Komitetu Obrony Demokracji urządzili dziś (22.04) tzw. piknik europejski tuż przy siedzibie urzędu ... » więcej 2018-04-22, godz. 18:15 "Piątka" Morawieckiego tematem Niedzielnej Loży Radiowej Gorąca dyskusja podczas Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy rozmawiali dziś (22.04) o tzw. piątce Morawieckiego, czyli programie, który premier przeds ... » więcej 2018-04-22, godz. 15:30 Kwitną aleje czereśniowe wokół Góry św. Anny Aleje czereśniowe w okolicy Góry św. Anny są w pełni rozkwitu. Nie trzeba jechać do dalekiej Japonii, żeby napawać się ich urokiem. Tylko przy drogach prowadz ... » więcej 2018-04-22, godz. 14:30 Krasiejów pełen turystów. Przyjechali fani caravaningu Ponad 400 uczestników, w tym 140 dzieci - zakończył się Ogólnopolski Zlot Caravaningowy „Krasiejów 2018”. Fani biwakowania, właściciele kamperów i przyczep ke ... » więcej 2018-04-22, godz. 14:30 Jubileuszowa wystawa psów w Zakrzowie [ZDJĘCIA] Od rana w Gminnym Ośrodku Sportu w Zakrzowie królują psie piękności. Odbywa się tam jubileuszowa, 25. Krajowa Wystawa Psów Rasowych. Przyjechali właściciele k ... » więcej 2018-04-22, godz. 13:00 Prudnik: pracownia rehabilitacyjna usprawni pacjentów szpitala Polepsza się sytuacja finansowa szpitala powiatowego w Prudniku. Po raz pierwszy od ponad dekady wynik finansowy jest bliski zbilansowania się. Zasilające go ... » więcej 2018-04-22, godz. 12:00 Czy Opolszczyzna potrzebuje parku narodowego? Samorządowcy mają obawy, naukowcy przekonują, że warto Na Opolszczyźnie miałby powstać park narodowy. To pomysł niektórych naukowców, biologów, ekologów i osób związanych z przyrodą. Pod uwagę brane są tereny Stob ... » więcej 2018-04-22, godz. 12:00 Radio Sygnały świętuje 61. urodziny Najstarsza opolska akademicka rozgłośnia obchodzi 61. urodziny. Radio Sygnały zaczęło nadawać w 1957 roku. Zgodnie z jubileuszową tradycją, tyle ile lat ma st ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »