Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-22, 17:21 Autor: Witold Wośtak

Debata o samorządności w Dobrzeniu Wielkim. Dyskusję zdominowało powiększenie Opola

I Debata Deklaracji Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
I Debata Deklaracji Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
I Debata Deklaracji Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
I Debata Deklaracji Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
Idea samorządności była hasłem debaty w Dobrzeniu Wielkim. Do tamtejszego domu kultury przyjechali sygnatariusze Deklaracji Opolskiej.
W spotkaniu wzięli udział między innymi Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, wicemarszałkowie Stanisław Rakoczy i Roman Kolek czy Rafał Kampa z komitetu Tak dla Samorządności.

Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej, uważa, że sprawa powiększenia Opola zdominowała debatę i było niewiele czasu na rozmowę o samorządach. - Liczyłem, że bardziej skoncentrujemy się na przyszłości samorządu i na tym, jaki model samorządu chcielibyśmy mieć w kraju. Trzeba dążyć do tego, by Polska była jednoznacznie demokratyczna i silna pod względem funkcjonalnym. Chodzi o państwo sprawne i obywatelskie, które daje człowiekowi możliwość zabrania głosu oraz wysłuchania tego głosu.

Henryk Wróbel, wójt gminy Dobrzeń Wielki, mówi, że nie wierzy w jakąkolwiek zmianę granic administracyjnych jego gminy przy obecnej władzy. - Dopiero dojście do władzy ludzi chcących przywrócić w Polsce pewnym wartościom odpowiednią rangę może prowadzić do analizy tego procesu i stwierdzenia „Zrobiono źle, trzeba to odkręcić, zmienić i zapytać ludzi o zdanie”. Myślę, że wszystko jest możliwe. Twierdzenie o nieodwracalności powiększenia Opola jest odwracaniem kota ogonem.

Zdaniem wójta Wróbla, proces przywracania poprzednich granic mógłby trwać nawet dekadę.

O opinię na temat podobnych debat zapytaliśmy Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. - Opozycja robi, co tylko może - ocenia. - Oni chcą zrobić wszystko, byle nie przegrać przyszłorocznych wyborów samorządowych. Osobiście uważam, że chwilą prawdy będzie moment układania list do wyborów. Nie wierzę, że faktycznie połączą siły, zjednoczą się i żeby to mogło przynieść wymierny efekt.

W debacie brali też udział przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji, partii Razem i Obywateli RP.
Ryszard Wilczyński
Henryk Wróbel
Katarzyna Czochara

Wiadomości z regionu

2018-10-22, godz. 22:00 "Utrzymaliśmy stan posiadania" - komentarz posła PO Tomasza Kostusia do wyborów do Rady Miasta Opola Siedmiu radnych miejskich w Opolu będzie mieć Koalicja Obywatelska PO.Nowoczesna - wynika z nieoficjalnych informacji. Komitet Arkadiusza Wiśniewskiego zdobęd ... » więcej 2018-10-22, godz. 21:00 Kasiura będzie rządzić Krapkowicami przez kolejne 5 lat. Sonik gratuluje i docenia frekwencję Andrzej Kasiura będzie burmistrzem Krapkowic przez kolejną kadencję. W niedzielnym głosowaniu zdobył 4758 głosów, czyli o 508 więcej niż jego rywal starosta M ... » więcej 2018-10-22, godz. 20:30 Jarosław Kielar burmistrzem Kluczborka na piątą kadencję. Jego komitet z samodzielną większością w radzie miasta Blisko 78 proc. poparcia otrzymał w wyborach dotychczasowy burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar. Oznacza to, że będzie pełnił tę funkcję przez piątą kadencję. ... » więcej 2018-10-22, godz. 20:03 Koalicja Obywatelska zwyciężyła w wyborach do sejmiku wojewódzkiego na Opolszczyźnie Frekwencja w wyborach samorządowych w województwie opolskim wyniosła 48,63 procent. W wyborach do sejmiku wojewódzkiego zwyciężyła Koalicja Obywatelska, na kt ... » więcej 2018-10-22, godz. 20:00 Znamy radnych Kędzierzyna-Koźla i Brzegu Opolska Delegatura Krajowego Biura Wyborczego składy rad gmin w Kędzierzynie-Koźlu i w Brzegu. » więcej 2018-10-22, godz. 19:45 Jarosław Tkaczyński i Zbigniew Kitajgrodzki powalczą w II turze o urząd burmistrza Praszki O tym, kto zostanie burmistrzem Praszki zdecyduje II tura wyborów. W walce o fotel burmistrza startowało czterech kandydatów. » więcej 2018-10-22, godz. 19:00 Komitet A.Wiśniewskiego ma większość w radzie miasta. Razem dla Opola i komitet Marcina Gambca bez mandatów KWW Arkadiusza Wiśniewskiego świętuje zwycięstwo w wyborach do rady miasta Opola. Spośród 25 mandatów klubowi przyznano łącznie 13 mandatów, po trzy w okręgac ... » więcej 2018-10-22, godz. 18:30 Kordian Kolbiarz wysoko wygrywa w Nysie. Kolejna tura w Brzegu, Dobrzeniu Wielkim i Baborowie W Nysie Kordian Kolbiarz pozostawił w tle swoich rywali. Uzyskał on poparcie 14063 wyborców. II tura w Dobrzeniu Wielkim. O fotel wójta ubiegają się Piotr Szl ... » więcej 2018-10-22, godz. 18:20 Podejrzany o śmiertelne potrącenie kobiety w Opolu zatrzymany. Wpadł w ręce służb w Belgii Bułgar, podejrzany o śmiertelne potrącenie kobiety, do którego doszło w maju br. przy ul. Ozimskiej w Opolu, jest już w rękach mundurowych. Jak informuje prok ... » więcej 2018-10-22, godz. 18:00 W powiecie nyskim wyborcza dogrywka tylko w Głuchołazach. Na czele pozostałych gmin bez zmian Tylko w jednej gminie powiatu nyskiego konieczna będzie druga tura wyborów na burmistrza. Włodarze wszystkich pozostałych gmin zachowują swoje stanowiska. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »