Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-15, 15:10 Autor: Justyna Maćkowiak

Prawie 150 zawodników wzięło udział w zawodach robotów mobilnych JURABOT w Krasiejowie [ZDJĘCIA]

Zawody robotów mobilnych JURABOT 2017 [fot. materiały organizatora]
Zawody robotów mobilnych JURABOT 2017 [fot. materiały organizatora]
W Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie odbyły się zawody robotów mobilnych JURABOT. Konstrukcje były dziełem młodych ludzi, najczęściej studentów uczelni technicznych.
- Zawody robotów to nie tylko świetna zabawa, ale przede wszystkim poligon doświadczalny dla przyszłych projektantów poważnych urządzeń technicznych - mówi sędzia i organizator Mateusz Wojczyk. - Wiedza, którą zdobywają podczas konstruowania, przyda się w praktyce w przyszłej pracy, między innymi w sektorze motoryzacyjnym, lotniczym, a nawet wojskowym. Wykazali się nie tylko wiedzą techniczną, ale także niezwykłymi pomysłami czerpiącymi między innymi z przyrody. Takim przykładem był robot, który nastroszył swoje skrzydła, przez co zmylił przeciwnika udając, że jest o wiele większy.

- Krasiejów to miejsce, gdzie udało się połączyć wiedzę o pradziejach naszej ziemi z technologią przyszłości. Stąd pomysł na zorganizowanie zawodów robotów w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka - tłumaczy dr Andrzej Boczarowski, konsultant naukowy Juraparku. - Człowiek rozwija się, wykorzystywał kiedyś krzemień jako narzędzie, ogień do ogrzewania, dzisiaj ten krzem jest w układach scalonych, a ogień w silnikach rakiet. Park Nauki i Ewolucji Człowieka to bardzo nowoczesny, scyfryzowany obiekt, a jednocześnie kończy się zaproszeniem do przyszłości. To jest muzeum mówiące o rozwoju człowieka i jego technologii, coś, czym na pewno różnimy się od świata zwierząt.

Według organizatorów frekwencja na zawodach robotów mobilnych przekroczyła ich oczekiwania, dlatego kolejne powinny się odbyć w przyszłym roku.
Mateusz Wojczyk
Andrzej Boczarowski

Wiadomości z regionu

2017-11-20, godz. 14:26 Gminy zignorowały konferencję w Nysie. Bojkotują podwyżki za śmieci Wójt Kamiennika jako jedyny z kilkunastu zaproszonych samorządowców pojawił się w Nysie na konferencji, dotyczącej planowanych podwyżek cen za przyjmowanie od ... » więcej 2017-11-20, godz. 14:03 W Głubczycach i Tułowicach wybrano nowych radnych Znamy wyniki wyborów uzupełniających do rady miejskiej w Głubczycach i rady gminy w Tułowicach » więcej 2017-11-20, godz. 13:30 Czy odnaleziono unikatowe zdjęcia wnętrz pałacu w Szymiszowie? Unikatowe zdjęcia wnętrz pałacu w Szymiszowie pojawiły się w internecie. Na portalu szukajwarchiwach.pl opublikowano zbiory Krajowego Urzędu Dokumentacji Foto ... » więcej 2017-11-20, godz. 13:30 Napadł, pobił i okradł. Trafił do aresztu Przed jednym ze sklepów w Strzelcach Opolskich doszło do pobicia i kradzieży. Mundurowi najpierw odnaleźli pokrzywdzonego, by następnie szukać napastnika. » więcej 2017-11-20, godz. 12:30 Opolszczyzna przygotowuje się do świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - To bardzo ważna rocznica, na którą czekaliśmy 100 lat - powiedział w dzisiejszej (20.11) porannej rozmowie 'W cztery oczy' Jerzy Naszkiewicz, nowo powołany ... » więcej 2017-11-20, godz. 12:14 Ciężarówka wjechała do rowu na DW 407 niedaleko Korfantowa. Możliwe utrudnienia Samochód ciężarowy wjechał do rowu w miejscowości Stara Jamka koło Korfantowa. Poszkodowana została jedna osoba, której pomocy na miejscu udzielało pogotowie. ... » więcej 2017-11-20, godz. 11:27 Ściągnął flagę Polski z latarni w Brzegu. Teraz odpowie za to przed sądem 22-letni Jakub P. trafił na wokandę opolskiego sądu, ponieważ w nocy 3 maja ściągnął flagę z jednej z brzeskich latarni. Zgodnie z kodeksem karnym, kto public ... » więcej 2017-11-20, godz. 07:30 MOPR gotowy do akcji ZIMA. Wstęp do miejskiej ogrzewalni będą mieć nawet osoby "pod wpływem" Nawet około 200 bezdomnych może przybyć do Opola na zimę z innych części kraju - wynika z wyliczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Kolejnych 70 - to stali ... » więcej 2017-11-20, godz. 07:00 Rusza remont torowiska Opole - Nysa. Będzie komunikacja zastępcza Od dzisiaj (20.11) na odcinku Nysa - Łambinowice obowiązywać będzie komunikacja zastępcza. Rusza remont torowiska. Obecnie obowiązuje tam ograniczenie prędkoś ... » więcej 2017-11-19, godz. 21:28 Wytańczyli, wyśpiewali, wyrecytowali. Znamy laureatów nyskiej "Senioriady" W Nysie zakończył się IV Wojewódzki Przegląd Twórczości Amatorskiej Seniorów „Senioriada”. W konkursie wzięło udział ponad 350 seniorów z całej Opolszczyzny, ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »