Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-15, 15:10 Autor: Justyna Maćkowiak

Prawie 150 zawodników wzięło udział w zawodach robotów mobilnych JURABOT w Krasiejowie [ZDJĘCIA]

Zawody robotów mobilnych JURABOT 2017 [fot. materiały organizatora]
Zawody robotów mobilnych JURABOT 2017 [fot. materiały organizatora]
W Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie odbyły się zawody robotów mobilnych JURABOT. Konstrukcje były dziełem młodych ludzi, najczęściej studentów uczelni technicznych.
- Zawody robotów to nie tylko świetna zabawa, ale przede wszystkim poligon doświadczalny dla przyszłych projektantów poważnych urządzeń technicznych - mówi sędzia i organizator Mateusz Wojczyk. - Wiedza, którą zdobywają podczas konstruowania, przyda się w praktyce w przyszłej pracy, między innymi w sektorze motoryzacyjnym, lotniczym, a nawet wojskowym. Wykazali się nie tylko wiedzą techniczną, ale także niezwykłymi pomysłami czerpiącymi między innymi z przyrody. Takim przykładem był robot, który nastroszył swoje skrzydła, przez co zmylił przeciwnika udając, że jest o wiele większy.

- Krasiejów to miejsce, gdzie udało się połączyć wiedzę o pradziejach naszej ziemi z technologią przyszłości. Stąd pomysł na zorganizowanie zawodów robotów w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka - tłumaczy dr Andrzej Boczarowski, konsultant naukowy Juraparku. - Człowiek rozwija się, wykorzystywał kiedyś krzemień jako narzędzie, ogień do ogrzewania, dzisiaj ten krzem jest w układach scalonych, a ogień w silnikach rakiet. Park Nauki i Ewolucji Człowieka to bardzo nowoczesny, scyfryzowany obiekt, a jednocześnie kończy się zaproszeniem do przyszłości. To jest muzeum mówiące o rozwoju człowieka i jego technologii, coś, czym na pewno różnimy się od świata zwierząt.

Według organizatorów frekwencja na zawodach robotów mobilnych przekroczyła ich oczekiwania, dlatego kolejne powinny się odbyć w przyszłym roku.
Mateusz Wojczyk
Andrzej Boczarowski

Wiadomości z regionu

2018-07-22, godz. 16:02 Dwóch mężczyzn nie żyje, trzeci jest w szpitalu. Zatrucie w powiecie strzeleckim. To mogły być dopalacze Dwaj młodzi mężczyźni ze Strzelec Opolskich i Jemielnicy nie żyją. Są podejrzenia, że zażyli oni jakiś nowy rodzaj dopalacza lub narkotyków. Trzeci mężczyzna ... » więcej 2018-07-22, godz. 15:45 Regularne wycieczki Klubu Turystyki Rowerowej "Rajder". Cel podróży to niespodzianka - Nigdy nie wiemy gdzie pojedziemy i to jest zaleta naszej grupy - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Ewa Trojok z Opolskiego Klubu Turystyki Row ... » więcej 2018-07-22, godz. 15:39 Zatrucie dopalaczami w Strzelcach Opolskich? Nie żyje dwóch mężczyzn, trzeci jest w szpitalu Dwóch młodych mężczyzn nie żyje, a trzeci - z objawami zatrucia - trafił do szpitala. Do zatrucia najprawdopodobniej dopalaczami doszło w Strzelcach Opolskich. » więcej 2018-07-22, godz. 15:23 Kpt. Marian Markiewicz odznaczony Krzyżem Walecznych i Brązowym Krzyżem Zasługi [ZDJĘCIA] Kpt. Marian Markiewicz, mieszkający w Głubczycach weteran Armii Krajowej, Żołnierz Wyklęty, uczestnik 'Burzy' w Wilnie otrzymał zaległe odznaczenia państwowe ... » więcej 2018-07-22, godz. 14:43 Opolanie nie regulują opłat za odbiór śmieci. Problem ma m.in. Biała W gospodarstwach domowych przybywa śmieci, rosną również koszty ich odbioru od mieszkańców. Niektóre samorządy lokalne mają problemy z niepłacącymi za te usłu ... » więcej 2018-07-22, godz. 14:05 Mocna energia w opolskim amfiteatrze. Na scenie znów zagościła zumba Energia, taniec, ruch i latynoskie rytmy. To wszystko zawarte jest w zumbie. Czwarty rok z rzędu miłośnicy takiej formy ćwiczeń spotykają się w Opolu. Dziś (2 ... » więcej 2018-07-22, godz. 13:30 Projekt "Restart" wystartuje jesienią. Najpierw trzeba wyremontować budynek Najpierw remont budynku, a potem rozpoczęcie projektu. W ubiegłym tygodniu rozpisano przetarg na odnowienie obiektu przy ul. Sienkiewicza 29 w Opolu, który pó ... » więcej 2018-07-22, godz. 12:00 Mieszkańcy Praszki spotkali się z ministrem Jackiem Sasinem Zwalczanie ubóstwa, zwłaszcza wśród dzieci, uszczelnienie systemu podatkowego, działania w celu obniżenia cen paliwa oraz obciążenia dla samorządów - to część ... » więcej 2018-07-22, godz. 10:00 Uwaga kierowcy! Od poniedziałku utrudniony przejazd przez Bohaterów Monte Cassino w Opolu Od poniedziałku - 23 lipca - nowe utrudnienia dla kierowców w Opolu. Na ul. Bohaterów Monte Cassino, w okolicy stacji paliw, jadąc w kierunku Dworca Wschodnie ... » więcej 2018-07-22, godz. 09:00 Chorujący na Alzheimera będą mogli liczyć na opiekę. W Prószkowie powstaje Dom Dziennego Pobytu W Prószkowie powstaje Dom Dziennego Pobytu dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. We wrześniu zakończone zostaną prace budowlane, a otwarcie nastąpi mies ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »