Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-15, 15:10 Autor: Justyna Maćkowiak

Prawie 150 zawodników wzięło udział w zawodach robotów mobilnych JURABOT w Krasiejowie [ZDJĘCIA]

Zawody robotów mobilnych JURABOT 2017 [fot. materiały organizatora]
Zawody robotów mobilnych JURABOT 2017 [fot. materiały organizatora]
W Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie odbyły się zawody robotów mobilnych JURABOT. Konstrukcje były dziełem młodych ludzi, najczęściej studentów uczelni technicznych.
- Zawody robotów to nie tylko świetna zabawa, ale przede wszystkim poligon doświadczalny dla przyszłych projektantów poważnych urządzeń technicznych - mówi sędzia i organizator Mateusz Wojczyk. - Wiedza, którą zdobywają podczas konstruowania, przyda się w praktyce w przyszłej pracy, między innymi w sektorze motoryzacyjnym, lotniczym, a nawet wojskowym. Wykazali się nie tylko wiedzą techniczną, ale także niezwykłymi pomysłami czerpiącymi między innymi z przyrody. Takim przykładem był robot, który nastroszył swoje skrzydła, przez co zmylił przeciwnika udając, że jest o wiele większy.

- Krasiejów to miejsce, gdzie udało się połączyć wiedzę o pradziejach naszej ziemi z technologią przyszłości. Stąd pomysł na zorganizowanie zawodów robotów w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka - tłumaczy dr Andrzej Boczarowski, konsultant naukowy Juraparku. - Człowiek rozwija się, wykorzystywał kiedyś krzemień jako narzędzie, ogień do ogrzewania, dzisiaj ten krzem jest w układach scalonych, a ogień w silnikach rakiet. Park Nauki i Ewolucji Człowieka to bardzo nowoczesny, scyfryzowany obiekt, a jednocześnie kończy się zaproszeniem do przyszłości. To jest muzeum mówiące o rozwoju człowieka i jego technologii, coś, czym na pewno różnimy się od świata zwierząt.

Według organizatorów frekwencja na zawodach robotów mobilnych przekroczyła ich oczekiwania, dlatego kolejne powinny się odbyć w przyszłym roku.
Mateusz Wojczyk
Andrzej Boczarowski

Wiadomości z regionu

2018-03-23, godz. 20:00 Nowy rentgen w głubczyckim szpitalu. Będzie bezpieczniej i komfortowo Jest nowoczesny, mało inwazyjny oraz sam podjedzie do pacjenta. Głubczycki Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej otrzymał przewoźny aparat rentgenows ... » więcej 2018-03-23, godz. 19:30 Inwestycje na os. Armii Krajowej. Radni dzielnicy mają sporo planów Rewitalizacja placu zabaw, montaż oświetlenia i przebudowa ścieżki prowadzącej do parku od strony ul. Pużaka - to plany rady dzielnicy os. Armii Krajowej w Op ... » więcej 2018-03-23, godz. 18:30 W Kietrzu seniorzy będą mieli swój klub Kietrzańscy seniorzy niebawem doczekają się własnej siedziby. Gmina pozyskała 80 tysięcy złotych z rządowego programu 'Senior+'. » więcej 2018-03-23, godz. 17:30 "Absolutnie nie czuję się winny, walczyłem o tego psa". Właściciel Dino zabiera głos Owczarek Dino ma przejść zabieg wycięcia ropnej tkanki nad oczami. Pies został odebrany właścicielom ze wsi Kały w gminie Murów przez Towarzystwo Opieki nad Z ... » więcej 2018-03-23, godz. 17:00 Likwidacja aresztu w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie oddział Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach Opolskich Jeszcze tylko kilka dni istnieć będzie Areszt Śledczy w Kędzierzynie-Koźlu. Od 1 kwietnia w budynku przy ul. Racławickiej 10 będzie funkcjonował oddział półot ... » więcej 2018-03-23, godz. 17:00 Sporo planów inwestycyjnych w dzielnicy Chabry Budowa wybiegu dla psów, modyfikacja tras niektórych linii MZK i remont ulic w dzielnicy Kwiatów - to trzy najważniejsze postulaty opolskiej dzielnicy Chabry. » więcej 2018-03-23, godz. 16:00 Chcą wykupić ziemię na nowy chodnik. Plany rady dzielnicy Zaodrze O wykup fragmentu działek od prywatnych właścicieli w celu poszerzenia chodnika zawnioskowała do ratusza rada dzielnicy Zaodrze. Chodzi o tereny przy ul. Niem ... » więcej 2018-03-23, godz. 15:00 Mieszkańcy Strzelec Opolskich szukają siebie na starych fotografiach. Niezwykle udana akcja miejscowego fotografa Plażowanie na Rybaczówce, pochód pierwszomajowy, lodowisko na pl. Żeromskiego, otwarcie liceum w Zawadzkiem - to wszystko jest uwiecznione na kliszach. Waldem ... » więcej 2018-03-23, godz. 15:00 Zespół szkół im. Gzowskiego w Opolu ma 70 lat. Absolwenci wspominają naukę bardzo dobrze 70-lecie świętuje od wczoraj (22.03) Zespół Szkól Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu. » więcej 2018-03-23, godz. 14:00 Niebezpiecznie na opolskich drogach. Wypadek na DK 46 i kolizja na autostradzie [AKTUALIZACJA] Do wypadku doszło na drodze krajowej nr 46 na wysokości Otmuchowa. Samochód osobowy marki Mitsubishi zderzył się z busem. Według wstępnych informacji, poszkod ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »