Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-15, 15:10 Autor: Justyna Maćkowiak

Prawie 150 zawodników wzięło udział w zawodach robotów mobilnych JURABOT w Krasiejowie [ZDJĘCIA]

Zawody robotów mobilnych JURABOT 2017 [fot. materiały organizatora]
Zawody robotów mobilnych JURABOT 2017 [fot. materiały organizatora]
W Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie odbyły się zawody robotów mobilnych JURABOT. Konstrukcje były dziełem młodych ludzi, najczęściej studentów uczelni technicznych.
- Zawody robotów to nie tylko świetna zabawa, ale przede wszystkim poligon doświadczalny dla przyszłych projektantów poważnych urządzeń technicznych - mówi sędzia i organizator Mateusz Wojczyk. - Wiedza, którą zdobywają podczas konstruowania, przyda się w praktyce w przyszłej pracy, między innymi w sektorze motoryzacyjnym, lotniczym, a nawet wojskowym. Wykazali się nie tylko wiedzą techniczną, ale także niezwykłymi pomysłami czerpiącymi między innymi z przyrody. Takim przykładem był robot, który nastroszył swoje skrzydła, przez co zmylił przeciwnika udając, że jest o wiele większy.

- Krasiejów to miejsce, gdzie udało się połączyć wiedzę o pradziejach naszej ziemi z technologią przyszłości. Stąd pomysł na zorganizowanie zawodów robotów w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka - tłumaczy dr Andrzej Boczarowski, konsultant naukowy Juraparku. - Człowiek rozwija się, wykorzystywał kiedyś krzemień jako narzędzie, ogień do ogrzewania, dzisiaj ten krzem jest w układach scalonych, a ogień w silnikach rakiet. Park Nauki i Ewolucji Człowieka to bardzo nowoczesny, scyfryzowany obiekt, a jednocześnie kończy się zaproszeniem do przyszłości. To jest muzeum mówiące o rozwoju człowieka i jego technologii, coś, czym na pewno różnimy się od świata zwierząt.

Według organizatorów frekwencja na zawodach robotów mobilnych przekroczyła ich oczekiwania, dlatego kolejne powinny się odbyć w przyszłym roku.
Mateusz Wojczyk
Andrzej Boczarowski

Wiadomości z regionu

2018-01-17, godz. 00:30 Jedna osoba poszkodowana w wypadku w Siestrzechowicach Niezachowanie zasad ruchu drogowego było przyczyną zderzenia się dwóch samochodów typu van w Siestrzechowicach w powiecie nyskim. Jedna osoba została poszkodo ... » więcej 2018-01-16, godz. 22:20 Spiętrzona woda zniszczyła brzegi Dewizowca. Kto jest temu winny? Burmistrz Strzelec Opolskich wypowiedział Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu ze skutkiem natychmiastowym dzierżawę akwenów Dewizowiec i Spałek na Rybaczówce. Po ... » więcej 2018-01-16, godz. 21:50 Tragedia w Skarbimierzu Osiedle. Dwoje dzieci wpadło pod lód na nieczynnym basenie. Trzynastolatek nie żyje Do zdarzenia doszło o godzinie 19:00. Na zamarzniętej tafli bawił się 13-latek i o dwa lata młodsza koleżanka. W pewnym momencie lód pod nimi się załamał i ob ... » więcej 2018-01-16, godz. 20:20 Dwoje nastolatków wpadło pod lód w Skarbimierzu. Jedenastolatka w szpitalu, trwa reanimacja trzynastolatka. Jedenastolatka wraz ze swoim trzynastoletnim kolegą chodzili po tafli zamarzniętego basenu w Skarbimierzu - Osiedlu i w pewnym momencie lód się pod nimi załam ... » więcej 2018-01-16, godz. 20:00 O budowę wschodniej obwodnicy Prudnika zabiega posłanka Katarzyna Czochara Będą dodatkowe pieniądze z budżetu państwa na różne przedsięwzięcia w powiecie prudnickim. O fundusze te wystarała się podczas debaty sejmowej posłanka PiS Ka ... » więcej 2018-01-16, godz. 19:00 Jest 100 tysięcy złotych na organizację Święta Flagi. "Nie będzie tylu problemów" List intencyjny o współpracy przy organizacji wojewódzkiego Święta Flagi w Moszczance podpisano w urzędzie wojewódzkim. Do wspólnego przygotowania uroczystośc ... » więcej 2018-01-16, godz. 18:15 Samochody elektryczne mają być zwolnione z opłat za parkowanie w Opolu Na najbliższej sesji rady miasta pod obrady radnych trafi projekt uchwały w tej sprawie. Obecnie kierowcy posiadający pojazd z napędem elektrycznym mają możli ... » więcej 2018-01-16, godz. 18:00 "Odczepcie się od wyborców lewicowych". SLD ostro krytykuje PO i Nowoczesną Spór w obozie opozycji w sprawie ustawy 'Ratujmy kobiety'. Opolski Sojusz Lewicy Demokratycznej krytykuje posłów Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej za głos ... » więcej 2018-01-16, godz. 18:00 Alojzy Ptaszyński nowym szefem Straży Miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu Opolski policjant będzie szefem strażników miejskich w Kędzierzynie-Koźlu. Alojzy Ptaszyński wygrał konkurs na stanowisko komendanta, po tym jak z funkcji zre ... » więcej 2018-01-16, godz. 17:00 Zostawiła 3 i 5-letnie dzieci w domu i poszła do koleżanki. Sprawą zajął się sąd 26-letnia Dominika Ł. z Lewina Brzeskiego stanęła przed sądem pod zarzutem narażenia swoich dzieci na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Kobieta prze ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »