Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-11, 10:17 Autor: Bogusław Kalisz

"To przełomowe wydarzenie dla województwa". Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Opolskim pod znakiem Collegium Medicum

Collegium Medicum [fot. archiwum Uniwersytetu Opolskiego]
Collegium Medicum [fot. archiwum Uniwersytetu Opolskiego]
Uniwersytet Opolski Collegium Maius © (fot. Szymon Krawczyk)
Uniwersytet Opolski Collegium Maius © (fot. Szymon Krawczyk)
- Inauguracja działalności Collegium Medicum to przełomowe wydarzenie dla całego województwa - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Wicepremier będzie uczestniczył w uroczystym rozpoczęciu nowego roku akademickiego uczelni. - Fakt, że powstał kierunek lekarski w Opolu to duża zasługa Marcina Ociepy, przewodniczącego Opolskiej Rady Miasta, wiceprezesa Polski Razem.

- Marcin Ociepa jest wybitnym samorządowcem. Fakt, że powstało Collegium Medicum to w dużej mierze, pomijam osoby ze strony UO na czele z prof. Piątkowską, to jest zasługa pana przewodniczącego Ociepy - mówi Gowin.

Jarosław Gowin przedstawi w Opolu założenia Konstytucji dla nauki.

- Po pierwsze: zdecydowane poszerzenie autonomii, nauka rozwija się tam gdzie jest wolność. Ja bym chciał, żeby polskie uczelnie samodzielnie określały np. strukturę wewnętrzną, w dużo większym stopniu autonomicznie określały programy studiów, kierunki studiów. Teraz jest mnóstwo ograniczeń biurokratycznych. Drugi wektor
to podniesienie jakości zarówno kształcenia jak i jakości badań naukowych - dodaje.

Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Opolskim rozpocznie się w samo południe w auli Wydziału Teologicznego. Jej częścią będzie nadanie tytułu doktora honoris causa profesorowi Franciszkowi Kokotowi, nestorowi polskiej medycyny. Laudację wygłosi wybitny polski kardiochirurg prof. Marian Zembala.

- Kierunek lekarski stworzył zespół. To ludzie, którzy uwierzyli, że można, należy i że region tego potrzebuje - powiedziała w porannej rozmowie "Poglądy i osądy" prorektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak.

- 100 studentów wypełnia salę Collegium Medicum, sale są dobrze przygotowane. Myślę, że standard jest wysoki. Już dzisiaj ta setka miała co najmniej 5 kolokwiów. Dobre zaplecze, które mają, literatura przedmiotu na stole, atlasy anatomiczne na stole. Studenci są wyposażeni zatem w narzędzia - tylko się uczyć - dodaje.

Prof Piątkowska-Stepaniak podkreśla, że było kilku pomysłodawców stworzenia medycyny na UO. - Pomysł zrodził się na spotkaniu przy kawie, w którym uczestniczyli prof. Latała, kanclerz Rurynkiewicz, a także wizjoner rektor Nicieja. To grono uznało, że warto spróbować - dodaje gość Radia Opole.
Jarosław Gowin
Jarosław Gowin
Wiesław Piątkowska-Stepaniak

Wiadomości z regionu

2024-10-03, godz. 09:42 "To jest trochę takie smutne dla mnie". Wójt Branic gościem Radia Opole - Zła sytuacja naszej gminy w mediach się nie przebija, mówi się o innych miejscowościach, a mieszkańcy ucierpieli w powodzi bardziej niż w 1997 roku -… » więcej 2024-10-03, godz. 07:30 "Scenariusz był gorszy niż w 1997 roku". Mieszkańcy wsi Branice-Zamek Branice-Zamek - to część miejscowości, która najbardziej ucierpiała w wyniku tegorocznej powodzi. Część z mieszkańców miała w swoich domach około… » więcej 2024-10-03, godz. 07:20 Przebudowa DK45. Kolejne zmiany w okolicach Krapkowic Rozpoczyna się kolejny etap prac na drodze krajowej nr 45 między Krapkowicami a Rogowem Opolskim. » więcej 2024-10-02, godz. 19:30 Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego… » więcej 2024-10-02, godz. 18:51 Na ponad 60 zalanych domów mają 8 osuszaczy. Trzebina w gminie Lubrza potrzebuje pomocy Powodzianie z Trzebiny w gminie Lubrza apelują o pomoc w osuszaniu domów i udrożnieniu dostępu do posesji. Duże szkody wyrządził tam potok płynący przez… » więcej 2024-10-02, godz. 18:00 Głuchołazy: niesprawny wodociąg komplikuje życie nie tylko w zalanych blokach Nie tylko bloki w zalanej części Głuchołaz mają problem z centralnym ogrzewaniem. Dotyczy to także budynków wielorodzinnych Międzyzakładowej Spółdzielni… » więcej 2024-10-02, godz. 17:09 Są zarzuty dla plantatora konopi indyjskich z powiatu kluczborskiego Posiadanie znacznej ilości środka odurzającego oraz prowadzenie uprawy konopi innych niż włókniste - takie zarzuty usłyszał 32-letni Patryk P. mieszkaniec… » więcej 2024-10-02, godz. 16:49 "To jest niemoralne". Specjalista ds. uzależnień o sprawie tubek z alkoholem - Sprzedawanie alkoholu w takich opakowaniach mogło doprowadzić do zagrożenia życia i zdrowia dzieci, ale też młodzieży - tak o alko-tubkach mówi Marcin… » więcej 2024-10-02, godz. 16:19 Proces dzieciobójczyni z Czarnowąs. Świadek: dziewczyna "do rany przyłóż" Ciąg dalszy procesu Krystyny Sz. z Czarnowąs, oskarżonej o zabójstwo własnych dzieci. To sprawa z sierpnia ubiegłego roku, kiedy to kobieta miała podciąć… » więcej 2024-10-02, godz. 16:08 Dyrektorzy szkół medycznych trzeci raz spotkali się w Niwkach. Uczestnicy decydują o tematyce Szkolenia, wymiana doświadczeń, wspólne rozwiązywanie problemów. To główne cele trzeciej konferencji Ogólnopolskiej Sieci Dyrektorów Szkół Medyczny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »