Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-10, 19:30 Autor: Katarzyna Doros

Kuratela ministerstwa kultury szansą na rozwój Instytutu Śląskiego w Opolu?

Instytut Śląski (fot. Szymon Krawczyk)
Instytut Śląski (fot. Szymon Krawczyk)
Bartosz Kuświk [fot. Paula Hołubowicz]
Bartosz Kuświk [fot. Paula Hołubowicz]
Istnieje szansa, że Instytut Śląski w Opolu przejdzie pod kuratelę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie wprowadzenia jednostki w nowe realia powierzono dr Bartoszowi Kuświkowi, który z dniem 1 października został nowym dyrektorem instytutu.
- Instytut Śląski to bardzo prestiżowe miejsce, nie zdajemy sobie sprawy jak ważną instytucję mamy u siebie. To jednostka bardzo potrzebna zarówno Opolszczyźnie jak i całemu Śląskowi, która musi jednak przejść metamorfozę - mówi dr Bartosz Kuświk.

- Trwają prace nad przejęciem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Śląskiego. Jest to właściwie ratunek dla Instytutu Śląskiego, ponieważ Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego tutaj dysponuje ograniczonym budżetem na nauki humanistyczne i on będzie co roku coraz mniejszy, c o będzie równało się właściwie z umieraniem instytutów humanistycznych. Tu ratunkiem jest dla nas przejście pod kuratelę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nowy szef Instytutu Śląskiego zapewnia, że najważniejszym elementem w przyszłości, będzie nadal praca naukowa, czyli badania językoznawcze, geograficzne, demograficzne jak i nad historią Śląska. - Będziemy się starali rozszerzać nasze działania także w kierunku kultury. Chcemy by z czasem było nas coraz bardziej widać zarówno w mieście jak i w regionie - dodaje Kuświk.

Dodajmy, że od tego roku instytut jest partnerem projektu Sieci Ziem Zachodnich i Północnych. To działanie stawiające sobie za cel wzmocnienie potencjału placówek zajmujących się polityką pamięci.
Dr Bartosz Kuświk

Wiadomości z regionu

2018-03-24, godz. 19:00 Międzynarodowe zawody psich zaprzęgów po raz 17. w Lubieszowie Dwunożni i czworonożni zawodnicy z Czech, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Rosji czy Franci stawili się na starcie XVII Lubieszowskiego Crossu. Impreza ... » więcej 2018-03-24, godz. 19:00 Kadłubiec i Łąki Kozielskie będą miały place rekreacyjne Dwa nowe tereny rekreacyjne przybędą w gminie Leśnica. Lada moment mają rozpocząć się prace przy zagospodarowaniu placów, na których pojawią się altany, ławec ... » więcej 2018-03-24, godz. 18:00 Doświadczenia z wodą, koncerty i prelekcje. WiK świętuje Dzień Wody W stolicy regionu obchodzony jest Dzień Wody. Z tej okazji spółka Wodociągi i Kanalizacja zorganizowała szereg prelekcji na temat wody, warsztaty, koncerty i ... » więcej 2018-03-24, godz. 17:40 Konwencja Nowoczesnej z liderami w wyborach w tle O depopulacji i polityce senioralnej, ale z myślą o nadchodzących wyborach samorządowych. Nowoczesna zorganizowała w Opolu panel dyskusyjny. Podczas konwencji ... » więcej 2018-03-24, godz. 17:00 Chcą, by głos mniejszości był słyszalny w Europie. Seminarium Wielkanocne Mniejszości Niemieckiej Wykształcenie ambasadorów Mniejszości Niemieckiej było tematem tegorocznego seminarium wielkanocnego w Opolu. W urzędzie marszałkowskim spotkali się przedstaw ... » więcej 2018-03-24, godz. 16:20 Odkrywali tajemnice jazu. Światowy Dzień Wody w Opolu Pokaźna grupa mieszkańców odwiedziła dziś (24.03) opolski jaz w okolicach zielonego mostku prowadzącego na Wyspę Bolko w Opolu. » więcej 2018-03-24, godz. 16:00 Polityka historyczna ważna dla SLD. Włodzimierz Czarzasty na Opolszczyźnie Działacze opolskiego SLD z liderem partii Włodzimierzem Czarzastym na czele złożyli dziś (24.03) kwiaty przy pomniku Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego w ... » więcej 2018-03-24, godz. 16:00 Nie ma chętnych na dworek w Komornie. Gmina obniża cenę Gmina Reńska Wieś od dłuższego czasu próbuje sprzedać zabytkowy dworek w Komornie. Jak do tej pory nie było chętnych. Samorządowcy obniżyli więc cenę i próbuj ... » więcej 2018-03-24, godz. 14:30 Nowy dom kultury na mapie Opola? Grotowice chcą mieć swoje centrum integracji Dzielnicowy Dom Kultury chcą mieć u siebie Grotowice. Projekt obiektu jest już gotowy. Zyskał aprobatę przyszłych użytkowników, teraz trafił pod ocenę ratusza. » więcej 2018-03-24, godz. 13:15 Także w Opolu trwają diecezjalne Światowe Dni Młodzieży Młodzież w całej diecezji opolskiej zjechała dziś do stolicy regionu, by uczestniczyć w 33. Światowym Dniu Młodzieży. To coroczne spotkanie, które zainicjował ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »