Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-10, 19:30 Autor: Katarzyna Doros

Kuratela ministerstwa kultury szansą na rozwój Instytutu Śląskiego w Opolu?

Instytut Śląski (fot. Szymon Krawczyk)
Instytut Śląski (fot. Szymon Krawczyk)
Bartosz Kuświk [fot. Paula Hołubowicz]
Bartosz Kuświk [fot. Paula Hołubowicz]
Istnieje szansa, że Instytut Śląski w Opolu przejdzie pod kuratelę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie wprowadzenia jednostki w nowe realia powierzono dr Bartoszowi Kuświkowi, który z dniem 1 października został nowym dyrektorem instytutu.
- Instytut Śląski to bardzo prestiżowe miejsce, nie zdajemy sobie sprawy jak ważną instytucję mamy u siebie. To jednostka bardzo potrzebna zarówno Opolszczyźnie jak i całemu Śląskowi, która musi jednak przejść metamorfozę - mówi dr Bartosz Kuświk.

- Trwają prace nad przejęciem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Śląskiego. Jest to właściwie ratunek dla Instytutu Śląskiego, ponieważ Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego tutaj dysponuje ograniczonym budżetem na nauki humanistyczne i on będzie co roku coraz mniejszy, c o będzie równało się właściwie z umieraniem instytutów humanistycznych. Tu ratunkiem jest dla nas przejście pod kuratelę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nowy szef Instytutu Śląskiego zapewnia, że najważniejszym elementem w przyszłości, będzie nadal praca naukowa, czyli badania językoznawcze, geograficzne, demograficzne jak i nad historią Śląska. - Będziemy się starali rozszerzać nasze działania także w kierunku kultury. Chcemy by z czasem było nas coraz bardziej widać zarówno w mieście jak i w regionie - dodaje Kuświk.

Dodajmy, że od tego roku instytut jest partnerem projektu Sieci Ziem Zachodnich i Północnych. To działanie stawiające sobie za cel wzmocnienie potencjału placówek zajmujących się polityką pamięci.
Dr Bartosz Kuświk

Wiadomości z regionu

2017-10-18, godz. 07:30 Posłowie jadą do Paczkowa. Sejmowa komisja zajmie się m.in. tematem ochrony zabytków Do Paczkowa przyjeżdża sejmowa komisja samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Spotkanie rozpocznie się w środę (18.10 o godz. 10.30) w zabytkowym Mu ... » więcej 2017-10-18, godz. 07:00 Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nysa najaktywniejsza na Opolszczyźnie Nyska policja podsumowała funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Tylko w tym roku od mieszkańców Nysy wpłynęło ponad 3 tysiące interwencji. To ... » więcej 2017-10-17, godz. 21:45 Przy LGD "Dolina Stobrawy" rusza Szkoła Animatorów Kulturalnych Kluczborskie i oleskie wioski zyskają nowe oblicze dzięki inicjatywom kulturalnym. Przy Lokalnej Grupie Działania 'Dolina Stobrawy' rusza Szkoła Animatorów Ku ... » więcej 2017-10-17, godz. 21:00 Stan alarmowy w otmuchowskiej policji. Poszukiwany jest Andrzej Maraś Kilkudziesięciu policjantów i zastępy straży pożarnej biorą udział w poszukiwaniach zaginionego Andrzeja Marasia z Kamiennika. » więcej 2017-10-17, godz. 20:30 Nauczyciele uczą się... jak uczyć najmłodszych. Cel to poznanie sztuki programowania Wyszkolą nauczycieli z klas I-III z podstaw programowania, a ci później przekażą tę wiedzę swoim uczniom - takie są założenia programu zatytułowanego „Sztuczn ... » więcej 2017-10-17, godz. 20:15 Historyczna Bismarckstraße to teraz kuriozalna droga. "Nie było uzgodnień" Dwie gminy nie dogadały się. W efekcie zrealizowano tylko część inwestycji drogowej. Chodzi o trasę Wilków - Wierzch. Zmodernizowana droga polna miał znacznie ... » więcej 2017-10-17, godz. 19:50 Nowy honorowy obywatel gminy Polska Cerekiew Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, został honorowym obywatelem gminy Polska Cerekiew. To ósma osoba wyróżniona tym tytułem. Do tej pory odznacze ... » więcej 2017-10-17, godz. 19:30 Mniej przestępstw na seniorach w powiecie brzeskim. Metoda "na wnuczka" już nie tak skuteczna Funkcjonariusze z Brzegu od kilku miesięcy nie odnotowali skutecznej próby oszustwa metodą „na wnuczka” - powiedziała Patrycja Kaszuba, rzecznik tamtejszej po ... » więcej 2017-10-17, godz. 19:00 "Wciąż będziemy stawiać na praktykę". Zainaugurowano rok akademicki na WSB w Opolu Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu zainaugurowała jubileuszowy rok akademicki. W mury uczelni świętującej 10-lecie działalności wstąpiło blisko 800 studentek i stu ... » więcej 2017-10-17, godz. 18:45 14 nowych etatów nauczycielskich w Kluczborku. Nauczyciele znaleźli pracę w internacie 14 nauczycieli zostało zatrudnionych w Kluczborku. Większość z nich pracuje w internacie Wojewódzkiego Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego. Zajmuj ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »