Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-10, 19:30 Autor: Katarzyna Doros

Kuratela ministerstwa kultury szansą na rozwój Instytutu Śląskiego w Opolu?

Instytut Śląski (fot. Szymon Krawczyk)
Instytut Śląski (fot. Szymon Krawczyk)
Bartosz Kuświk [fot. Paula Hołubowicz]
Bartosz Kuświk [fot. Paula Hołubowicz]
Istnieje szansa, że Instytut Śląski w Opolu przejdzie pod kuratelę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie wprowadzenia jednostki w nowe realia powierzono dr Bartoszowi Kuświkowi, który z dniem 1 października został nowym dyrektorem instytutu.
- Instytut Śląski to bardzo prestiżowe miejsce, nie zdajemy sobie sprawy jak ważną instytucję mamy u siebie. To jednostka bardzo potrzebna zarówno Opolszczyźnie jak i całemu Śląskowi, która musi jednak przejść metamorfozę - mówi dr Bartosz Kuświk.

- Trwają prace nad przejęciem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Śląskiego. Jest to właściwie ratunek dla Instytutu Śląskiego, ponieważ Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego tutaj dysponuje ograniczonym budżetem na nauki humanistyczne i on będzie co roku coraz mniejszy, c o będzie równało się właściwie z umieraniem instytutów humanistycznych. Tu ratunkiem jest dla nas przejście pod kuratelę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nowy szef Instytutu Śląskiego zapewnia, że najważniejszym elementem w przyszłości, będzie nadal praca naukowa, czyli badania językoznawcze, geograficzne, demograficzne jak i nad historią Śląska. - Będziemy się starali rozszerzać nasze działania także w kierunku kultury. Chcemy by z czasem było nas coraz bardziej widać zarówno w mieście jak i w regionie - dodaje Kuświk.

Dodajmy, że od tego roku instytut jest partnerem projektu Sieci Ziem Zachodnich i Północnych. To działanie stawiające sobie za cel wzmocnienie potencjału placówek zajmujących się polityką pamięci.
Dr Bartosz Kuświk

Wiadomości z regionu

2017-12-16, godz. 13:30 Rusza budowa Opolskiego Betlejem. Jak co roku, będą nowości Zwierzęta, obchody 800-lecia Opola, a także atrakcje dla dzieci - już po raz 19. opolanie będą mogli odwiedzać żywą szopkę w Szczepanowicach. Od kilku tygodni ... » więcej 2017-12-16, godz. 13:10 Czad zabił w Gogolinie 38-letniego mężczyznę Czad znów jest groźny. Do tragedii doszło w jednym z mieszkań w Gogolinie przy ulicy Wyzwolenia. » więcej 2017-12-16, godz. 11:40 Tylko co piąta budka dla nietoperzy w Opolu ma skrzydlatego lokatora. Podsumowanie akcji przyrodników Opolskie nietoperze są umiarkowanie zainteresowane własnym M w Opolu. W zeszłym roku na terenie lasów należących do samorządu zawieszono dla nich specjalnych ... » więcej 2017-12-16, godz. 09:45 Madera: Braki kadrowe w USK mogą być odczuwalne już od stycznia - Będziemy musieli odwołać część zabiegów operacyjnych, trzeba się też spodziewać dłuższych kolejek do lekarzy specjalistów - powiedział w porannej rozmowie ' ... » więcej 2017-12-16, godz. 09:45 Mieszkańcy gminy Gogolin mogą sprawdzić, czy oddychają zanieczyszczonym powietrzem Czujniki jakości powietrza pozwolą na stały monitoring poziomu zanieczyszczeń w gminie Gogolin. » więcej 2017-12-16, godz. 09:45 Doktorzy Clowni charytatywnie na rzecz szpitala w Ozimku „Magia Świąt czy iluzja?” - wydarzenie pod takim tytułem organizuje Fundacja dr Clowna w Opolu. Spotkanie ma charakter charytatywny. Wolontariusze z czerwonym ... » więcej 2017-12-16, godz. 08:30 Susły zadomowiły się w Kamieniu Śląskim i przeprowadzka im nie w smak Populacja nie maleje, ale też nie ekspanduje. Tak najkrócej podsumować można akcję reintrodukcji susła moręgowanego realizowaną na terenie Kamienia Śląskiego. ... » więcej 2017-12-16, godz. 08:30 Ratownicy i morsy razem na kamionce Bolko. Będą konkursy i warsztaty Pokaz sprzętu ratowniczego lodowego, konkursy, wykład o morsowaniu i warsztaty dla zawodników na fantomach - to tylko kilka atrakcji jakie będzie można zobacz ... » więcej 2017-12-16, godz. 07:00 Utrudnienia na ulicach Strzelec Opolskich w związku z biegiem Ferta Utrudnienia w ruchu czekają kierowców w sobotę (16.12) w Strzelcach Opolskich. W związku z organizacją Biegu Ulicznego im. Euzebiusza Ferta od wczesnych godzi ... » więcej 2017-12-15, godz. 22:41 Karambol na trasie Opole - Prudnik z powodu dzików na drodze Uwaga na leśną zwierzynę. Na trasie Opole - Prudnik, w Ligocie Prószkowskiej doszło do mini karambolu z powodu dzików na drodze. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »