Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-10, 19:30 Autor: Katarzyna Doros

Kuratela ministerstwa kultury szansą na rozwój Instytutu Śląskiego w Opolu?

Instytut Śląski (fot. Szymon Krawczyk)
Instytut Śląski (fot. Szymon Krawczyk)
Bartosz Kuświk [fot. Paula Hołubowicz]
Bartosz Kuświk [fot. Paula Hołubowicz]
Istnieje szansa, że Instytut Śląski w Opolu przejdzie pod kuratelę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie wprowadzenia jednostki w nowe realia powierzono dr Bartoszowi Kuświkowi, który z dniem 1 października został nowym dyrektorem instytutu.
- Instytut Śląski to bardzo prestiżowe miejsce, nie zdajemy sobie sprawy jak ważną instytucję mamy u siebie. To jednostka bardzo potrzebna zarówno Opolszczyźnie jak i całemu Śląskowi, która musi jednak przejść metamorfozę - mówi dr Bartosz Kuświk.

- Trwają prace nad przejęciem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Śląskiego. Jest to właściwie ratunek dla Instytutu Śląskiego, ponieważ Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego tutaj dysponuje ograniczonym budżetem na nauki humanistyczne i on będzie co roku coraz mniejszy, c o będzie równało się właściwie z umieraniem instytutów humanistycznych. Tu ratunkiem jest dla nas przejście pod kuratelę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nowy szef Instytutu Śląskiego zapewnia, że najważniejszym elementem w przyszłości, będzie nadal praca naukowa, czyli badania językoznawcze, geograficzne, demograficzne jak i nad historią Śląska. - Będziemy się starali rozszerzać nasze działania także w kierunku kultury. Chcemy by z czasem było nas coraz bardziej widać zarówno w mieście jak i w regionie - dodaje Kuświk.

Dodajmy, że od tego roku instytut jest partnerem projektu Sieci Ziem Zachodnich i Północnych. To działanie stawiające sobie za cel wzmocnienie potencjału placówek zajmujących się polityką pamięci.
Dr Bartosz Kuświk

Wiadomości z regionu

2018-07-19, godz. 07:00 Centrum przesiadkowe w Głuchołazach coraz bliżej. "Jesteśmy na etapie przetargu" Głuchołazy po kilkunastu latach doczekają się centrum przesiadkowego. To kolejne zadanie w ramach programu rewitalizacji miasta. Dworzec Głuchołazy Miasto od ... » więcej 2018-07-18, godz. 20:15 Woda z ujęcia przy ulicy Częstochowskiej w Ozimku jest niezdatna do picia i kąpieli Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu po pobraniu próbek cieczy stwierdził, że przekroczyła ona parametry mikrobiologiczne. Woda z ujęcia przy ulicy ... » więcej 2018-07-18, godz. 19:30 Prudnik: budżet obywatelski czeka na propozycje wnioskodawców Mieszkańcy gminy Prudnik mogą zdecydować, na co wydać pieniądze z Budżetu Obywatelskiego 2019. Do końca lipca można składać wnioski zawierające pomysły przeds ... » więcej 2018-07-18, godz. 19:30 Stawy i aleja lipowa w Izbicku mają wypięknieć Mieszkańcy Izbicka nie mają zielonego terenu rekreacyjnego w swojej miejscowości. Zabytkowy park i pałac są w rękach prywatnych. Zabytkowa aleja lipowa od daw ... » więcej 2018-07-18, godz. 19:00 Polska jest jedna: Jacek Sasin odwiedzi Otmuchów i Praszkę Jacek Sasin, minister kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego, odwiedzi w sobotę (21.07) Opolszczyznę. » więcej 2018-07-18, godz. 18:30 Opolski Alarm Smogowy: miasto powinno kupić przedszkolakom oczyszczacze powietrza Jakość powietrza w Opolu zamiast się poprawiać - pogarsza się - tak twierdzą działacze Opolskiego Alarmu Smogowego. Opinię podpierają wynikami dotyczącymi zaw ... » więcej 2018-07-18, godz. 17:45 Rozszczelniona butla z gazem nielegalnie podłączona w mieszkaniu w Lewinie Brzeskim Interwencja w mieszkaniu przy ul. Kościuszki w Lewinie Brzeskim. Po 16.00 strażacy otrzymali zgłoszenie z pogotowia gazowego o wyczuwalnym w budynku gazie. Sł ... » więcej 2018-07-18, godz. 17:30 "System działa sprawnie". W Pępicach z powodzeniem wyłapują kierowców, którzy łamią przepisy tonażowe Na początku czerwca informowaliśmy o nowoczesnym systemie działającym w Pępicach pod Brzegiem. Specjalne urządzenia wyłapują kierowców dużych aut, którzy łami ... » więcej 2018-07-18, godz. 17:00 Nowe aparaty RTG i USG w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie lepsza diagnostyka pacjentów Prawie dwa miliony złotych kosztowały urządzenia, o które wzbogacił się szpital powiatowy w Kędzierzynie-Koźlu. Maszyny do prześwietleń i USG nie tylko ułatwi ... » więcej 2018-07-18, godz. 16:45 Kolizja przy rondzie Szczakiela w Opolu. Kierowca miał ponad 3 promile alkoholu we krwi Do kolizji trzech aut doszło przy rondzie Szczakiela w Opolu. Zdarzenie drogowe miało miejsce tuż po godzinie 14.00 na krajowej drodze nr 94. W zdarzeniu nikt ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »