Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-10, 12:11 Autor: Klaudia Pokładek

Nyskie starostwo kupuje pałac w Biechowie. Wcześniej go sprzedali

Zabytkowy pałacyk w Biechowie © (fot. Starostwo Powiatowe w Nysie)
Zabytkowy pałacyk w Biechowie © (fot. Starostwo Powiatowe w Nysie)
Pałac w Biechowie, który poprzedni starosta sprzedał wrocławskiej spółce pod usługi okołomedyczne, powiat teraz chce odkupić i przeznaczyć na specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci i młodzieży.
Starosta powiatu nyskiego Czesław Biłobran mówi, że samorząd na transakcji nie straci, a jeszcze zyska.

- Ktoś powie szaleństwo. Bo najpierw sprzedali, a teraz chcą odkupić. Ale jest inny starosta. Rozważyłem tę możliwość. Już jesteśmy po słowie, przyjeżdżają do mnie. Będziemy realizować i kupować ten obiekt. Biechów będzie, jak taki Harry Potter dla naszych dzieci. Świat zaczarowany. Tam będzie hipoterapia, będą koniki, dogoterapia, kury, jajka ekologiczne, ogródek. Kupując pałac z powrotem, na pewno starostwo nie straci. Firma chce bowiem mniej, niż za niego zapłaciła. Budynek sprzedany został wówczas za 1,3 mln zł, tymczasem teraz będziemy go mogli kupić za kwotę poniżej miliona złotych.

Pomysł podoba się nawet radnym opozycji. Jacek Chwalenia (PiS) powiedział naszemu radiu, że dzieciom należy się więcej miejsca.

- Dobra koncepcja, jestem za. Tym bardziej, że to perła architektury. Szkoda żeby pałac stał pusty i - nie daj Boże - niszczał - mówi radny Jacek Chwalenia.

Podobnego zdania jest przewodniczący rady powiatu Mirosław Aranowicz (Nowoczesna), jednak uważa, że przed głosowaniem, radni powinni obejrzeć budynek, żeby przekonać się w jakim jest stanie technicznym.

Niewykluczone, że sprawa kupna pałacu w Biechowie będzie dyskutowana na najbliższej sesji.
Czesław Biłobran

Wiadomości z regionu

2018-06-20, godz. 15:00 Głuchołazianie pielgrzymując do Barda Śląskiego kultywują tradycję z XV wieku Już po raz 22. Głuchołazianie przejdą ponad 60 kilometrów, by podziękować Bogu za ocalenie od powodzi, która w XV wieku wyrządziła w mieście wielkie szkody. P ... » więcej 2018-06-20, godz. 14:50 Niesprawnymi autobusami chcieli wieźć dzieci na wycieczki. W Namysłowie zabrano trzy dowody rejestracyjne Policjanci z tamtejszej drogówki skontrolowali dziś (20.06) kilka autobusów. Kierowcy pojazdów mieli bezpiecznie transportować maluchy w trakcie wycieczek szk ... » więcej 2018-06-20, godz. 14:20 Tragedia w Wołczynie. 27-latek popełnił samobójstwo Nie żyje 27-latek, który skoczył z dachu w Wołczynie. » więcej 2018-06-20, godz. 14:15 Obwodnica Dobrodzienia, rondo w Świerczach, drogi w Mechnicach i Jastrzębiu - samorząd wyłoży więcej pieniędzy Plany inwestycji na drogach województwa będą realizowane, choć ceny po przetargach są wyższe. Na wczorajszej (19.06) sesji, radni sejmiku wprowadzili przesuni ... » więcej 2018-06-20, godz. 13:40 Radny ustąpił, urząd miasta wyremontuje bibliotekę w opolskiej szkole Będzie remont biblioteki w Szkole Podstawowej nr 24 - taką deklarację złożył Urząd Miasta Opola. » więcej 2018-06-20, godz. 13:30 Plan rozwoju Opola gotowy. Miasto poznało uwagi mieszkańców, teraz decyzja radnych Ponad 200 uwag wniesiono do planu rozwoju Opola. Mieszkańcy do 7 czerwca mogli składać wnioski w sprawie studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego. ... » więcej 2018-06-20, godz. 13:30 Trzech nietrzeźwych kierowców w powiecie kluczborskim. Odpowiedzą też za zniszczenia Trzech nietrzeźwych kierowców zatrzymanych w ciągu jednej nocy w powiecie kluczborskim. Wszyscy stracili już prawo jazdy, dwóch z nich dodatkowo odpowie za us ... » więcej 2018-06-20, godz. 13:30 Statuetka z marszałkiem Piłsudskim formą uhonorowania samorządów 10 statuetek z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego otrzymają opolskie samorządy. » więcej 2018-06-20, godz. 13:25 Groziła wysadzeniem budynku. Interwencja w Kędzierzynie Koźlu Wrzucany sprzęt z mieszkania i groźba wysadzenia budynku w powietrze. Mieszkanka Kędzierzyna-Koźla zabarykadowała się w mieszkaniu przy ul. Mieszka I. » więcej 2018-06-20, godz. 12:30 Kolejny brzeski samorząd stawia na kryty basen. W Grodkowie ma powstać pływalnia Najpierw Lewin Brzeski, a teraz Grodków - dwie gminy leżące w powiecie brzeskim chcą powiększyć ofertę rekreacyjno-sportową dla mieszkańców. Radni z Grodkowa ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »