Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-10, 12:11 Autor: Klaudia Pokładek

Nyskie starostwo kupuje pałac w Biechowie. Wcześniej go sprzedali

Zabytkowy pałacyk w Biechowie © (fot. Starostwo Powiatowe w Nysie)
Zabytkowy pałacyk w Biechowie © (fot. Starostwo Powiatowe w Nysie)
Pałac w Biechowie, który poprzedni starosta sprzedał wrocławskiej spółce pod usługi okołomedyczne, powiat teraz chce odkupić i przeznaczyć na specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci i młodzieży.
Starosta powiatu nyskiego Czesław Biłobran mówi, że samorząd na transakcji nie straci, a jeszcze zyska.

- Ktoś powie szaleństwo. Bo najpierw sprzedali, a teraz chcą odkupić. Ale jest inny starosta. Rozważyłem tę możliwość. Już jesteśmy po słowie, przyjeżdżają do mnie. Będziemy realizować i kupować ten obiekt. Biechów będzie, jak taki Harry Potter dla naszych dzieci. Świat zaczarowany. Tam będzie hipoterapia, będą koniki, dogoterapia, kury, jajka ekologiczne, ogródek. Kupując pałac z powrotem, na pewno starostwo nie straci. Firma chce bowiem mniej, niż za niego zapłaciła. Budynek sprzedany został wówczas za 1,3 mln zł, tymczasem teraz będziemy go mogli kupić za kwotę poniżej miliona złotych.

Pomysł podoba się nawet radnym opozycji. Jacek Chwalenia (PiS) powiedział naszemu radiu, że dzieciom należy się więcej miejsca.

- Dobra koncepcja, jestem za. Tym bardziej, że to perła architektury. Szkoda żeby pałac stał pusty i - nie daj Boże - niszczał - mówi radny Jacek Chwalenia.

Podobnego zdania jest przewodniczący rady powiatu Mirosław Aranowicz (Nowoczesna), jednak uważa, że przed głosowaniem, radni powinni obejrzeć budynek, żeby przekonać się w jakim jest stanie technicznym.

Niewykluczone, że sprawa kupna pałacu w Biechowie będzie dyskutowana na najbliższej sesji.
Czesław Biłobran

Wiadomości z regionu

2017-10-21, godz. 22:38 Ponad 100 osób wykonało mszę opolskiego organisty Siedem chórów, soliści i orkiestra symfoniczna wykonali mszę opolskiego organisty. W kościele św. Piotra i Pawła w Opolu odbył się niezwykły koncert. Ponad 10 ... » więcej 2017-10-21, godz. 19:45 Wyłowiony z Odry mężczyzna to poszukiwany brzeżanin Wczoraj (20.10) po południu w Brzegu na wysokości Kępy Młyńskiej ujawniono pływające w rzece zwłoki. Strażacy wraz z WOPR-owcami podjęli denata, a policjanci ... » więcej 2017-10-21, godz. 17:00 W Opolu polowali na lisa, ale bezkrwawo. Odbył się tradycyjny Hubertus Na koniach gonili za lisem. W klubie jeździeckim Ostroga w Opolu odbył się Hubertus. Nie tylko rywalizowano w takich konkurencjach, jak kadryl czy derby, ale ... » więcej 2017-10-21, godz. 16:15 "Wszystkie moje pasje dawały mi satysfakcję". Jubileusz prof. Doroty Simonides Folklorystka, etnolog, ale także polityk - prof. Dorota Simonides obchodzi jubileusz 60-lecia pracy naukowej. Z tej okazji w sali Senatu Uniwersytetu Opolskie ... » więcej 2017-10-21, godz. 15:30 Spacerowali śladami opolskich Żydów. Opole było wielokulturowe i wielowyznaniowe Stara synagoga, kirkut czy kamienice przy ul. Krakowskiej - opolanie poznali historię miejskiej gminy żydowskiej. W ramach wydarzenia 'Judaica Opole - ocalić ... » więcej 2017-10-21, godz. 14:00 Zmiany w Domu Dziecka w Tarnowie Opolskim. Placówka przyjmie dzieci potrzebujące pilnej pomocy Dom Dziecka w Tarnowie Opolskim będzie mógł pomagać dzieciom potrzebującym pilnej pomocy. Podczas ostatniej sesji rady powiatu zmieniono status placówki na so ... » więcej 2017-10-21, godz. 13:55 Kolizja w Popielowie. Nie ma osób poszkodowanych Dwa samochody - osobowy i dostawczy - zderzyły się w Popielowie na ulicy Wolności. » więcej 2017-10-21, godz. 13:30 Europejski dzień seniora w Zawadzkiem. Prelekcja o bezpieczeństwie i występy artystyczne Seniorzy z Zawadzkie zapraszają na międzynarodowe święto osób 'wcześnie urodzonych'. Spotkanie rozpocznie się dzisiaj (21.10) o godzinie 15:30 mszą w kościele ... » więcej 2017-10-21, godz. 11:30 Nysa szykuje się do "Hackatonu", czyli maratonu dla miłośników informatyki, Maraton zaplanowano pod koniec października (28-29.10) W Regionalnym Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych PWSZ przy ul. Obrońców Tobruku. Impr ... » więcej 2017-10-21, godz. 10:00 Góruje nad okolicą, teraz będzie dodatkowo chroniony. Opole będzie miało nowy Pomnik Przyrody Dąb szypułkowy rosnący na terenach zielonych tuż za starym cmentarzem przy ul. Wrocławskiej w Opolu będzie 29. Pomnikiem Przyrody w stolicy województwa. Zanim ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »