Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-10, 12:11 Autor: Klaudia Pokładek

Nyskie starostwo kupuje pałac w Biechowie. Wcześniej go sprzedali

Zabytkowy pałacyk w Biechowie © (fot. Starostwo Powiatowe w Nysie)
Zabytkowy pałacyk w Biechowie © (fot. Starostwo Powiatowe w Nysie)
Pałac w Biechowie, który poprzedni starosta sprzedał wrocławskiej spółce pod usługi okołomedyczne, powiat teraz chce odkupić i przeznaczyć na specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci i młodzieży.
Starosta powiatu nyskiego Czesław Biłobran mówi, że samorząd na transakcji nie straci, a jeszcze zyska.

- Ktoś powie szaleństwo. Bo najpierw sprzedali, a teraz chcą odkupić. Ale jest inny starosta. Rozważyłem tę możliwość. Już jesteśmy po słowie, przyjeżdżają do mnie. Będziemy realizować i kupować ten obiekt. Biechów będzie, jak taki Harry Potter dla naszych dzieci. Świat zaczarowany. Tam będzie hipoterapia, będą koniki, dogoterapia, kury, jajka ekologiczne, ogródek. Kupując pałac z powrotem, na pewno starostwo nie straci. Firma chce bowiem mniej, niż za niego zapłaciła. Budynek sprzedany został wówczas za 1,3 mln zł, tymczasem teraz będziemy go mogli kupić za kwotę poniżej miliona złotych.

Pomysł podoba się nawet radnym opozycji. Jacek Chwalenia (PiS) powiedział naszemu radiu, że dzieciom należy się więcej miejsca.

- Dobra koncepcja, jestem za. Tym bardziej, że to perła architektury. Szkoda żeby pałac stał pusty i - nie daj Boże - niszczał - mówi radny Jacek Chwalenia.

Podobnego zdania jest przewodniczący rady powiatu Mirosław Aranowicz (Nowoczesna), jednak uważa, że przed głosowaniem, radni powinni obejrzeć budynek, żeby przekonać się w jakim jest stanie technicznym.

Niewykluczone, że sprawa kupna pałacu w Biechowie będzie dyskutowana na najbliższej sesji.
Czesław Biłobran

Wiadomości z regionu

2017-12-12, godz. 21:44 W Nysie rozbłysła XXIII "Gwiazdka dla wszystkich". To impreza integracyjna niepełnosprawnych Niepełnosprawni z całego powiatu nyskiego spotkali się w Nyskim Domu Kultury na kolejnym już koncercie integracyjnym, „Gwiazdce dla wszystkich”. Na scenie z a ... » więcej 2017-12-12, godz. 19:30 Zabezpieczmy mieszkania i uważajmy na złodziei. Opolska policja ostrzega Święta to czas żniw dla złodziei. O tym przypominali (12.12) policjanci, którzy na ul. Krakowskiej w Opolu rozdawali ulotki z informacjami jak ustrzec się prz ... » więcej 2017-12-12, godz. 19:00 Kędzierzyńska prokuratura nie zajmie się pikami benzenu Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie październikowych pików benzenu. Prezydent miasta Sabina Nowosielska złożyła za ... » więcej 2017-12-12, godz. 16:57 Protest lekarzy na Opolszczyźnie. Będą pracować nie więcej niż 48 godzin w tygodniu Lekarze zatrudnieni w szpitalach na Opolszczyźnie biorą udział w ogólnopolskim proteście i wypowiadają klauzulę opt-out. To znaczy, że nie będą pracować więce ... » więcej 2017-12-12, godz. 16:32 Podpalacz dyskontu w Ozimku spędzi 3 lata za kratkami. Ma oddać ponad 2,5 mln złotych 3 lata w więzieniu spędzi Damian H. za podpalenie dyskontu spożywczego w Ozimku. Ogień doszczętnie strawił sklep pod koniec kwietnia tego roku. » więcej 2017-12-12, godz. 16:15 Prudnik: Szlachetna Paczka wsparła najbardziej potrzebujących. Byli też nieodpowiedzialni darczyńcy 18 rodzin wsparli wolontariusze Szlachetnej Paczki w powiecie prudnickim. Zgłoszono ich w sumie sześćdziesiąt, ale nie wszystkie spełniały kryteria finansowe. ... » więcej 2017-12-12, godz. 15:59 Po ostatniej wichurze dwie rodziny musiały opuścić swoje domy w gminie Prudnik Poszkodowani przez wichurę w gminie Prudnik otrzymają pomoc finansową. Od rana urzędnicy miejscy szacowali szkody wyrządzone przez nawałnicę. Wstępnie ocenia ... » więcej 2017-12-12, godz. 15:00 Nysanin w rękach policji. Miał ponad 90 kilogramów nielegalnego tytoniu Blisko 2 tysiące sztuk papierosów i ponad 90 kilogramów tytoniu znaleźli nyscy kryminalni w domu 60-letniego mieszkańca Nysy. Za posiadanie nielegalnych wyrob ... » więcej 2017-12-12, godz. 14:10 Afera dębowa: oskarżony Michał A. wyszedł za kaucją w wysokości miliona złotych Michał A., właściciel fabryki mebli pod Kępnem, który jest oskarżony w tzw. aferze dębowej o zlecenie kilku podpaleń, w tym domu ekologa Adama Ulbrycha, wysze ... » więcej 2017-12-12, godz. 14:00 Seryjny włamywacz w rękach policji Funkcjonariusze z brzeskiej komendy zatrzymali 21-letniego mężczyznę podejrzanego o liczne włamania i kradzieże. Brzeżanin usłyszał pięć zarzutów. Jego łupem ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »