Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-10, 12:11 Autor: Klaudia Pokładek

Nyskie starostwo kupuje pałac w Biechowie. Wcześniej go sprzedali

Zabytkowy pałacyk w Biechowie © (fot. Starostwo Powiatowe w Nysie)
Zabytkowy pałacyk w Biechowie © (fot. Starostwo Powiatowe w Nysie)
Pałac w Biechowie, który poprzedni starosta sprzedał wrocławskiej spółce pod usługi okołomedyczne, powiat teraz chce odkupić i przeznaczyć na specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci i młodzieży.
Starosta powiatu nyskiego Czesław Biłobran mówi, że samorząd na transakcji nie straci, a jeszcze zyska.

- Ktoś powie szaleństwo. Bo najpierw sprzedali, a teraz chcą odkupić. Ale jest inny starosta. Rozważyłem tę możliwość. Już jesteśmy po słowie, przyjeżdżają do mnie. Będziemy realizować i kupować ten obiekt. Biechów będzie, jak taki Harry Potter dla naszych dzieci. Świat zaczarowany. Tam będzie hipoterapia, będą koniki, dogoterapia, kury, jajka ekologiczne, ogródek. Kupując pałac z powrotem, na pewno starostwo nie straci. Firma chce bowiem mniej, niż za niego zapłaciła. Budynek sprzedany został wówczas za 1,3 mln zł, tymczasem teraz będziemy go mogli kupić za kwotę poniżej miliona złotych.

Pomysł podoba się nawet radnym opozycji. Jacek Chwalenia (PiS) powiedział naszemu radiu, że dzieciom należy się więcej miejsca.

- Dobra koncepcja, jestem za. Tym bardziej, że to perła architektury. Szkoda żeby pałac stał pusty i - nie daj Boże - niszczał - mówi radny Jacek Chwalenia.

Podobnego zdania jest przewodniczący rady powiatu Mirosław Aranowicz (Nowoczesna), jednak uważa, że przed głosowaniem, radni powinni obejrzeć budynek, żeby przekonać się w jakim jest stanie technicznym.

Niewykluczone, że sprawa kupna pałacu w Biechowie będzie dyskutowana na najbliższej sesji.
Czesław Biłobran

Wiadomości z regionu

2018-02-19, godz. 06:00 Kędzierzyn-Koźle: nowy dyrektor szpitala rozpocznie pracę 1. marca Jarosław Kończyło od 1. marca będzie dyrektorem szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Zarząd powiatu zgodził się a starosta podpisała umowę z nowym zarządzającym tą ... » więcej 2018-02-18, godz. 20:00 Rusza Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Od poniedziałku (19.02) rusza „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem'. Specjaliści dyżurujący w Sądzie Okręgowym w Opolu i sądach rejonowych okręg ... » więcej 2018-02-18, godz. 18:32 Czy referendum to dobry pomysł w sprawie budowy nowego więzienia w Brzegu? Komentarze polityków Pomysł budowy bardzo nowoczesnego więzienia w Brzegu był jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Burmistrz Jerzy Wrębiak jest zwolennikiem tego projektu, ... » więcej 2018-02-18, godz. 16:00 Uwaga kierowcy! Od jutra zamknięta będzie droga przez Lichynię Od jutra (poniedziałek, 19 lutego) do 9 czerwca zamknięta będzie droga powiatowa prowadząca przez Lichynię, łącząca Zalesie Śląskie i Leśnicę. Wytyczono już o ... » więcej 2018-02-18, godz. 15:25 Upamiętnili 95. rocznicę powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech [ZDJĘCIA] Mazurek Dąbrowskiego, salwa honorowa, przemówienia i kwiaty. Tak wyglądała druga część dzisiejszych (18.02) uroczystości z okazji 95. rocznicy powstania I Dzi ... » więcej 2018-02-18, godz. 13:55 Światła przy przejściach, progi na drogach. Rada opolskiej dzielnicy Nadodrze chce poprawy infrastruktury Więcej kamer monitoringu, więcej światła przy przejściach dla pieszych i progi zwalniające na węższych ulicach - takie plany inwestycyjne wyznaczyła sobie na ... » więcej 2018-02-18, godz. 04:00 Opolanie spotkali się na szybkiej randce Liczy się pierwsze wrażenie, bo na jedną rozmowę przypada średnio 5 minut. 15 par spotkało się na 'Speed Dating' w Kubaturze organizowanym w ramach 'Projektu ... » więcej 2018-02-17, godz. 20:00 Bieg z historią. Przed nami VI opolska edycja biegu Tropem Wiczym Ruszyły zapisy do tegorocznej edycji biegu Tropem Wilczym, pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ten odbędzie się w Opolu, podobnie jak w całym kraju, już 4 marca, z o ... » więcej 2018-02-17, godz. 18:00 Rodłacy upamiętnią 95. rocznicę powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech W niedzielę (18.02) mija 95. rocznica powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu. » więcej 2018-02-17, godz. 16:17 Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Krapkowicach Tragedia w Krapkowicach. Dziś (17.02) po godz. 13:00 na skrzyżowaniu ulic 3-go Maja i Leśnej doszło do śmiertelnego potrącenia rowerzysty przeprowadzającego r ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »