Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-07-17, 13:00 Autor: Daria Placek

Opole: tablice z informacją o stanie powietrza pojawią się na przystankach. To ukłon w stronę seniorów

Tablice informujące o stanie powietrza w Opolu pojawią się na przystankach MZK [fot. Daria Placek]
Tablice informujące o stanie powietrza w Opolu pojawią się na przystankach MZK [fot. Daria Placek]
- Seniorzy chcą bronić się przed smogiem, ale na razie nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się, jaki jest stan powietrza w stolicy regionu - podkreśla Anna Sułek, emerytka współpracująca z Opolskim Alarmem Smogowym. Przypomnijmy, miasto uruchomiło stronę internetową oraz aplikację, które umożliwiają kontrolę jakości powietrza w Opolu, ale jak tłumaczy seniorka, starsze osoby mają problem z odszukaniem informacji w internecie. - Taki system powinien być ogólnodostępny - dodaje.
- Chodzi mi o mieszkańców "60 plus" i więcej, ponieważ dalej są wykluczeni elektronicznie i nie każdy starszy człowiek jest w stanie odebrać telefon, a co dopiero skorzystać z komputera i poszukać informacji na temat skażenia powietrza. W naszym mieście nie ma takiego systemu zawiadamiania o wysokości skażenia. Ludzie wychodzą i sobie szkodzą - wyjaśnia.

Anna Sułek sugeruje, że rozwiązaniem mogłyby być tablice umieszczone przy jezdni, na których byłyby wyświetlane informacje. Dariusz Król z wydziału prasowego ratusza zapowiada, że te pojawią w mieście.

- Przypomnę, że jesteśmy w trakcie opracowywania Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym na terenie Opola - taką nosi to nazwę. W momencie, kiedy zostanie on wdrożony, informacje na temat zanieczyszczenia powietrza znajdą się na wszystkich przystankach MZK i to będzie zadośćuczynienie próśb seniorów - tłumaczy.

To duży projekt, którego realizacja zakończy się w grudniu 2019 roku.
Anna Sułek
Dariusz Król

Wiadomości z regionu

2017-07-28, godz. 14:00 Granice Dużego Opola ostatecznie zatwierdzone W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie rządu w sprawie zmiany granic niektórych gmin w Polsce. Nie zmieniają się granice Opola, co oznacza, że wnioski p ... » więcej 2017-07-28, godz. 13:45 Skazani pomagają sprzątać po trąbie powietrznej W Landzmierzu nadal trwa sprzątanie i usuwanie strat po trąbie powietrznej, która przeszła nad gminami Cisek i Bierawa na początku lipca. Od tygodnia w pracac ... » więcej 2017-07-28, godz. 13:30 Ostatnie godziny na złożenie projektów budżetu obywatelskiego Opola Do poniedziałku (31.07) mieszkańcy Opola mogą składać projekty do budżetu obywatelskiego na 2018 rok. - Można je składać w trzech kategoriach: zadania duże do ... » więcej 2017-07-28, godz. 11:20 Próbował przekupić policjantów, bo nie chciał mandatu za przekroczenie prędkości Dostał mandat za przekroczenie prędkości, ale wolał spróbować przekupstwa. Do takiego zdarzenia doszło w środę (26.07) w Mionowie (powiat prudnicki), kiedy 54 ... » więcej 2017-07-28, godz. 11:08 Droga między Ciskiem a Sukowicami będzie zamknięta Droga powiatowa między Ciskiem z Sukowicami przez kilka tygodni będzie zamknięta. 1,5-kilometrowy odcinek będzie remontowany. Naprawiane będą szkody powstałe ... » więcej 2017-07-28, godz. 10:20 Bicie rekordu Guinessa w Gogolinie już w najbliższą niedzielę - Mieszkańców prosimy o to, by zabrali ze sobą dobry humor - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” burmistrz Gogolina Joachim Wojtala zapraszając na ... » więcej 2017-07-28, godz. 08:02 Szlak pielgrzyma połączy Prudnik i Krnov Unijne fundusze wspierają też restaurację zabytków na pograniczu opolsko - czeskim. W ramach wspólnego projektu dawną świetność odzyskają ołtarz kościoła para ... » więcej 2017-07-28, godz. 07:32 A4: Wypadek na wysokości Góry Świętej Anny. Droga odblokowana Drogowcy odblokowali opolski odcinek A4 w kierunku Katowic po wypadku do jakiego doszło rano na wysokości Góry Świętej Anny. Tam samochód ciężarowy uderzył w ... » więcej 2017-07-28, godz. 06:00 Prudnik: w tym roku powstanie żywy pomnik ofiar katastrofy samolotu TU-154 Ofiary katastrofy w Smoleńsku upamiętni Prudnik. Pomnik tej narodowej tragedii powstanie na dawnym poligonie wojskowym. Przez dziesięciolecia szkolono tam żoł ... » więcej 2017-07-27, godz. 21:00 Tułowice będą miastem od przyszłego roku. Rząd dał zielone światło Będzie nowe miasteczko na mapie Opolszczyzny od 1. stycznia 2018 roku. Wniosek o nadanie praw miejskich Tułowicom został bowiem pozytywnie rozpatrzony przez R ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »