Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-06-27, 10:00 Autor: Monika Pawłowska

Dzieci nie wiedzą, do której szkoły trafią po wakacjach. Koncepcje są różne

Temat szkolnictwa w gminie Łubniany poruszono na sesji [fot. Monika Pawłowska]
Temat szkolnictwa w gminie Łubniany poruszono na sesji [fot. Monika Pawłowska]
Budynek gimnazjum w Biadaczu [fot. Monika Pawłowska]
Budynek gimnazjum w Biadaczu [fot. Monika Pawłowska]
Temat szkolnictwa w gminie Łubniany poruszono na sesji [fot. Monika Pawłowska]
Temat szkolnictwa w gminie Łubniany poruszono na sesji [fot. Monika Pawłowska]
Trwa spór związany z wprowadzaniem reformy oświaty w gminie Łubniany. Chodzi o szkołę podstawową w Luboszycach i gimnazjum w Biadaczu, które stanie się filią podstawówki oraz to, które klasy mają we wrześniu uczęszczać do poszczególnych placówek.
Na ostatniej sesji temat ten wywołała radna Ewa Kozik-Mikołaszek. - Chcielibyśmy, żeby w szkole podstawowej w Luboszycach w okresie przejściowym, czyli do momentu wygaśnięcia gimnazjum, dzieci klas 1-6 uczęszczały do budynku w Luboszycach, a pozostałe dzieci sukcesywnie odchodziły do budynku w Biadaczu. Ponadto chcieliśmy prosić wójta, aby pozwolił dyrektorowi autonomicznie decydować o organizacji pracy szkoły - wyjaśniała swój wniosek.

Przedstawiciele rodziców, którzy również byli obecni na sesji podkreślali, że każdy ma prawo decydować o własnych dzieciach i podnosili argumenty dotyczące bezpieczeństwa i dobra dzieci.

- Bardzo aktywnie bierzemy udział w spotkaniach rady i komisji oświatowej, próbujemy też rozmawiać z wójtem, żeby nasze dzieci zostały w szkole w Luboszycach przez te dwa lata. Argumentami jest tutaj bezpieczeństwo dzieci w szkole i w drodze do szkoły, bo tam nie ma przystanków, nie ma chodników, ani dróg rowerowych - wyjaśnia jedna z mam.

Część rodziców decyduje się też na przenoszenie uczniów do innych szkół bądź rozważa taką opcję. W tym przypadku również decyzję uzasadniają zagrożeniem bezpieczeństwa swoich pociech. Zwracają też uwagę, że same dzieci nie chcą iść do szkoły w Biadaczu, bo się boją.

Wójt Krystian Baldy twierdzi jednak, że optymalnym rozwiązaniem jest przeniesienie uczniów od klasy czwartej do Biadacza, gdzie jego zdaniem są lepsze warunki do nauki i proponuje wprowadzenie takiej koncepcji.

- Powstał społeczny opór rodziców, który moim zdaniem jest niczym nieuzasadniony. Obawa jest o bezpieczeństwo dzieci, a przecież gdzieś będą one musiały chodzić do szkoły i nie ma znaczenia czy to będzie Biadacz, czy tak jak sugerują rodzice będą je wywozić do Opola. Jako gmina zapewnimy transport, bo i tak musimy to robić - tłumaczy. - Gdyby nie upór rodziców to można byłoby ten spór zażegnać już na początku roku.

Wójt apeluje też o uspokojenie sytuacji i zapewnia, że ostateczną decyzję, zgodnie z przepisami, pozostawia nowemu dyrektorowi szkoły. Przemysław Ryniak, który od września będzie pełnił tę funkcję, podkreśla jednak, że jego koncepcja zakłada pozostawienie przez najbliższe 2 lata w budynku w Luboszycach uczniów klas 1-6.
Ewa Kozik-Mikołaszek
rodzice
Krystian Baldy

Wiadomości z regionu

2021-01-25, godz. 20:50 Raport dnia: znaczny spadek zakażeń w kraju, rozpoczęły się szczepienia seniorów 45 nowych zakażeń wykryto minionej doby na Opolszczyźnie. W całym kraju natomiast koronawirusa potwierdzono 2 419 osób. » więcej 2021-01-25, godz. 20:45 Seniorzy i niepełnosprawni z Opola pojadą bezpłatnym, miejskim transportem na szczepienie przeciw COVID-19 Miejska infolinia w Opolu dla osób potrzebujących dowozu na szczepienie przeciwko koronawirusowi cieszy się dużym zainteresowaniem. Do tej pory zgłosiło… » więcej 2021-01-25, godz. 19:30 Szczepienia w Brzegu i Nysie ruszą jutro. Liczba chętnych na razie przekracza ilość specyfiku, który ma trafić do… Przychodnie w Brzegu i Nysie nie rozpoczęły dziś (25.01) podawania szczepionek przeciw koronawirusowi dla seniorów. » więcej 2021-01-25, godz. 19:29 Radni Ozimka powiedzieli "tak" zmianom w gminnej oświacie Coraz bliżej zapowiadanej reorganizacji systemu oświaty w Ozimku. Poparli ją na sesji gminni radni. » więcej 2021-01-25, godz. 18:30 Rada Miejska w Praszce przyjęła uchwałę o likwidacji spółki ciepłowniczej. "Ona nie będzie miała czym zajmować… Spółka ciepłownicza 'Energia' Praszka zostanie zlikwidowana. Radni przyjęli stosowną uchwałę podczas nadzwyczajnej sesji zorganizowanej w ubiegły piątek… » więcej 2021-01-25, godz. 18:15 Zmiany w organizacji, wykorzystanie samorządów, czy też odwołanie ministra. Posłowie Koalicji Obywatelskiej krytykują… 'System szczepień, który realizuje rząd ma poważne wady' - uważają posłowie Koalicji Obywatelskiej. Jak podkreślają, do tej pory w kraju przeciw COVID-19… » więcej 2021-01-25, godz. 18:00 Klub Solidarnej Polski nie poprze zmiany na stanowisku wicemarszałka województwa 'To jest blamaż' - tak Tomasz Gabor i Sławomir Batko z Solidarnej Polski podsumowują dziesięcioletnią kadencję wicemarszałka Romana Kolka. Zdaniem Tomasza… » więcej 2021-01-25, godz. 18:00 Odsłonięto pamiątkowe tablice poświęcone działalności biskupa Antoniego Adamiuka W miejscowości Braciszów w gminie Głubczyce upamiętniono postać biskupa Antoniego Adamiuka, kapelana opolskiej Solidarności. W parku jego imienia zostały… » więcej 2021-01-25, godz. 16:14 Opolscy seniorzy szczepią się przeciw COVID-19. "Żeby nie zachorować na tę straszliwą chorobę" W regionie ruszyły powszechne szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów powyżej 70. roku życia. Do punktów szczepień w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym… » więcej 2021-01-25, godz. 16:10 Uniwersytet Opolski przystąpił do sojuszu FORTHEM Siedmiu rektorów uczelni partnerskich sojuszu uniwersytetów europejskich FORTHEM, w tym rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Marek Masnyk, podpisało… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »