Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-06-19, 21:00 Autor: Jacek Rudnik

Senator PiS Grzegorz Peczkis o liberalizacji przepisów wizowych dla obywateli Ukrainy

Grzegorz Peczkis [fot. Paula Hołubowicz]
Grzegorz Peczkis [fot. Paula Hołubowicz]
- Zniesiono obowiązek uzyskania wizy turystycznej, ale sam system pozwoleń na pracę nie uległ zmianie - przypomniał na antenie Radia Opole senator PiS Grzegorz Peczkis pytany o liberalizację przepisów odnośnie wyjazdów obywateli Ukrainy do krajów UE. Od 11 czerwca Ukraińcy mogą jeździć do Polski i innych krajów strefy Schengen bez wiz. Na ile zasadne są obawy ekspertów, iż decyzja może wzmocnić nastroje prozachodnie na Ukrainie, a także zmienić polski rynek pracy?
Wprowadzone udogodnienia mają, w ocenie parlamentarzysty, znaczenie bardziej symboliczne, gdyż paszporty biometryczne, które umożliwiają bezwizowy wjazd na zachód Europy ma około 20 procent Ukraińców i to najczęściej osoby już i tak regularnie wyjeżdżające do krajów UE.

- Każdy, kogo będzie stać by wyrobić sobie paszport biometryczny będzie mógł w celach turystycznych, do trzech miesięcy posiadając zabezpieczenie finansowe, poruszać się po Europie Zachodniej - przypomniał senator PiS Grzegorz Peczkis.

- Nie zmienia to faktu, że procedury zatrudniania, wpuszczania do kraju Ukraińców w celach świadczenia pracy pozostają i dalej nasze konsulaty, ambasada również będzie weryfikowała każdą osobę, która przyjdzie, zgłosi się i zapragnie przybyć np. do Polski - powiedział w Loży Radiowej senator Grzegorz Peczkis.

Ukraińcy pracują w Polsce w ogromnej przewadze przypadków zgodnie z prawem - ocenił senator PiS Grzegorz Peczkis. Odczuwalny przez polskich zatrudniających brak pracowników np. w sektorze budowlanym, to z kolei - zdaniem senatora - konsekwencja tego, że polscy specjaliści decydują się wciąż na pracę w krajach oferujących znacznie wyższe zarobki.

Obywatele Ukrainy zatrudniają się u nas coraz częściej także w sektorze usług i płacą w naszym kraju podatki - zauważył Grzegorz Peczkis.

W ciągu pierwszych pięciu dni ruchu bezwizowego między Ukrainą, a Unią Europejską skorzystało z tej możliwości 8 tysięcy 690 Ukraińców. Większość wybierała lądowe przejścia z Polską.

Ogółem wyjechało w tym czasie do Unii Europejskiej 315 tysięcy Ukraińców. Z możliwości wjazdu do krajów wspólnoty bez wizy skorzystało prawie 3 procent podróżnych (2,75%), choć paszporty biometryczne, które są podstawowym warunkiem wjazdu do Unii Europejskiej bez wizy, miał co piąty wyjeżdżający.
Grzegorz Peczkis

Wiadomości z regionu

2018-07-19, godz. 20:47 Czy głubczyckiemu PKS-owi grozi bankructwo? Powiatowi radni PiS mają wątpliwości co do zarządzania spółką Zbyt niskie płace pracowników, a wysokie rady nadzorczej. Utrzymywanie nierentownych kursów i sprzedaż w 2017 dwóch autokarów za 3.300 złotych netto. Powiatow ... » więcej 2018-07-19, godz. 20:30 Stracił dolary i portfel. Zguby odzyskał dzięki uczciwości mieszkanek Namysłowa 600 dolarów amerykańskich, karty kredytowe, portfel oraz paszport stracił 46-letni rockman z Ukrainy, który w miniony weekend bawił się w Namysłowie na jednej ... » więcej 2018-07-19, godz. 20:00 Prudnik: rosną szeregi związku Solidarność Lucyna Mastyga została wybrana nową szefową prudnickiej Solidarności. Przez 16 lat tamtejszym strukturom tego związku zawodowego przewodziła Waleria Dąbrowska ... » więcej 2018-07-19, godz. 19:25 Wspólna akcja policji i KAS. W powiecie brzeskim zamknięto dwa nielegalne salony gier Dziewięć nielegalnych automatów w dwóch salonach gier zabezpieczyli funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego i Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Po eksperym ... » więcej 2018-07-19, godz. 18:15 Wybór dyrektorki przedszkola w Kędzierzynie-Koźlu nieważny - tak stwierdził wojewoda Konkurs na stanowisko dyrektorki przedszkola numer 17 w Kędzierzynie-Koźlu jest nieważny. Tak stwierdził wojewoda opolski wydając rozstrzygnięcie nadzorcze. » więcej 2018-07-19, godz. 17:34 Poważny wypadek w fabryce pod Strzelcami Opolskimi Po godzinie 14:00 służby ratunkowe zostały powiadomione o wypadku, do którego doszło na terenie zakładów Kronospan. Kobieta spadła z podestu z wysokości około ... » więcej 2018-07-19, godz. 16:45 Bakterie coli w wodzie w Ozimku. Na miejscu jest beczkowóz, sytuacja może potrwać nawet do soboty Woda z ujęcia przy ulicy Częstochowskiej w Ozimku jest niezdatna do picia i kąpieli. Jak wykazały badania Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w w ... » więcej 2018-07-19, godz. 16:30 Kolejne miliony dla szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Ponad 9 milionów złotych z pieniędzy unijnych przez Regionalny Program Operacyjny otrzyma szpital w Kędzierzynie-Koźlu. Dzięki temu wyremontowane i doposażone ... » więcej 2018-07-19, godz. 15:37 Młody bocian wypadł z gniazda w Zubrzycach. Trafi do Leśnego Pogotowia Młody bocian wypadł z gniazda w Zubrzycach w powiecie głubczyckim. Na miejsce z interwencją przyjechali strażacy oraz straż miejska z Głubczyc. » więcej 2018-07-19, godz. 14:29 Prudnik: sprawca miał znaczne ilości środków odurzających Do 10 lat więzienia grozi mieszkańcowi Prudnika. 27-letniemu mężczyźnie przedstawiono zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających. W jego mieszkani ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »