Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-06-19, 21:00 Autor: Jacek Rudnik

Senator PiS Grzegorz Peczkis o liberalizacji przepisów wizowych dla obywateli Ukrainy

Grzegorz Peczkis [fot. Paula Hołubowicz]
Grzegorz Peczkis [fot. Paula Hołubowicz]
- Zniesiono obowiązek uzyskania wizy turystycznej, ale sam system pozwoleń na pracę nie uległ zmianie - przypomniał na antenie Radia Opole senator PiS Grzegorz Peczkis pytany o liberalizację przepisów odnośnie wyjazdów obywateli Ukrainy do krajów UE. Od 11 czerwca Ukraińcy mogą jeździć do Polski i innych krajów strefy Schengen bez wiz. Na ile zasadne są obawy ekspertów, iż decyzja może wzmocnić nastroje prozachodnie na Ukrainie, a także zmienić polski rynek pracy?
Wprowadzone udogodnienia mają, w ocenie parlamentarzysty, znaczenie bardziej symboliczne, gdyż paszporty biometryczne, które umożliwiają bezwizowy wjazd na zachód Europy ma około 20 procent Ukraińców i to najczęściej osoby już i tak regularnie wyjeżdżające do krajów UE.

- Każdy, kogo będzie stać by wyrobić sobie paszport biometryczny będzie mógł w celach turystycznych, do trzech miesięcy posiadając zabezpieczenie finansowe, poruszać się po Europie Zachodniej - przypomniał senator PiS Grzegorz Peczkis.

- Nie zmienia to faktu, że procedury zatrudniania, wpuszczania do kraju Ukraińców w celach świadczenia pracy pozostają i dalej nasze konsulaty, ambasada również będzie weryfikowała każdą osobę, która przyjdzie, zgłosi się i zapragnie przybyć np. do Polski - powiedział w Loży Radiowej senator Grzegorz Peczkis.

Ukraińcy pracują w Polsce w ogromnej przewadze przypadków zgodnie z prawem - ocenił senator PiS Grzegorz Peczkis. Odczuwalny przez polskich zatrudniających brak pracowników np. w sektorze budowlanym, to z kolei - zdaniem senatora - konsekwencja tego, że polscy specjaliści decydują się wciąż na pracę w krajach oferujących znacznie wyższe zarobki.

Obywatele Ukrainy zatrudniają się u nas coraz częściej także w sektorze usług i płacą w naszym kraju podatki - zauważył Grzegorz Peczkis.

W ciągu pierwszych pięciu dni ruchu bezwizowego między Ukrainą, a Unią Europejską skorzystało z tej możliwości 8 tysięcy 690 Ukraińców. Większość wybierała lądowe przejścia z Polską.

Ogółem wyjechało w tym czasie do Unii Europejskiej 315 tysięcy Ukraińców. Z możliwości wjazdu do krajów wspólnoty bez wizy skorzystało prawie 3 procent podróżnych (2,75%), choć paszporty biometryczne, które są podstawowym warunkiem wjazdu do Unii Europejskiej bez wizy, miał co piąty wyjeżdżający.
Grzegorz Peczkis

Wiadomości z regionu

2017-12-16, godz. 23:00 Planszówki i RPG opanowały WBP w Opolu Gry planszowe stają się coraz bardziej popularne. W Opolu po raz kolejny odbyło się wydarzenie z serii Opolskie Dni Grania. W Wojewódzkiej Bibliotece Publiczn ... » więcej 2017-12-16, godz. 22:00 "W budżecie zawsze możliwe są korekty". Wiceprezydent Opola o dotacjach na wymianę pieców 1,3 mln złotych chce przeznaczyć w przyszłym roku opolski ratusz na dotacje dla mieszkańców miasta, którzy zdecydują się na wymianę ogrzewania na źródła ogran ... » więcej 2017-12-16, godz. 15:00 Opolanie rzeźbili w lodzie. Trwa Jarmark Bożonarodzeniowy na rynku Choinki, serca czy góry - podczas jarmarku świątecznego na rynku opolanie mieli okazję spróbować rzeźbienia w lodzie. Uzbrojeni w dłuta, piły i widelce przez ... » więcej 2017-12-16, godz. 14:15 Nyscy radni oddają się w ręce mieszkańców. Czekają na wyborców w Bastionie św. Jadwigi W niedzielę (17.12) do Bastionu św. Jadwigi w Nysie radni zapraszają mieszkańców na przedświąteczne spotkanie opłatkowe. Będzie to okazja nie tylko do złożeni ... » więcej 2017-12-16, godz. 13:30 Rusza budowa Opolskiego Betlejem. Jak co roku, będą nowości Zwierzęta, obchody 800-lecia Opola, a także atrakcje dla dzieci - już po raz 19. opolanie będą mogli odwiedzać żywą szopkę w Szczepanowicach. Od kilku tygodni ... » więcej 2017-12-16, godz. 13:10 Czad zabił w Gogolinie 38-letniego mężczyznę Czad znów jest groźny. Do tragedii doszło w jednym z mieszkań w Gogolinie przy ulicy Wyzwolenia. » więcej 2017-12-16, godz. 11:40 Tylko co piąta budka dla nietoperzy w Opolu ma skrzydlatego lokatora. Podsumowanie akcji przyrodników Opolskie nietoperze są umiarkowanie zainteresowane własnym M w Opolu. W zeszłym roku na terenie lasów należących do samorządu zawieszono dla nich specjalnych ... » więcej 2017-12-16, godz. 09:45 Madera: Braki kadrowe w USK mogą być odczuwalne już od stycznia - Będziemy musieli odwołać część zabiegów operacyjnych, trzeba się też spodziewać dłuższych kolejek do lekarzy specjalistów - powiedział w porannej rozmowie ' ... » więcej 2017-12-16, godz. 09:45 Mieszkańcy gminy Gogolin mogą sprawdzić, czy oddychają zanieczyszczonym powietrzem Czujniki jakości powietrza pozwolą na stały monitoring poziomu zanieczyszczeń w gminie Gogolin. » więcej 2017-12-16, godz. 09:45 Doktorzy Clowni charytatywnie na rzecz szpitala w Ozimku „Magia Świąt czy iluzja?” - wydarzenie pod takim tytułem organizuje Fundacja dr Clowna w Opolu. Spotkanie ma charakter charytatywny. Wolontariusze z czerwonym ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »