Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-06-19, 21:00 Autor: Jacek Rudnik

Senator PiS Grzegorz Peczkis o liberalizacji przepisów wizowych dla obywateli Ukrainy

Grzegorz Peczkis [fot. Paula Hołubowicz]
Grzegorz Peczkis [fot. Paula Hołubowicz]
- Zniesiono obowiązek uzyskania wizy turystycznej, ale sam system pozwoleń na pracę nie uległ zmianie - przypomniał na antenie Radia Opole senator PiS Grzegorz Peczkis pytany o liberalizację przepisów odnośnie wyjazdów obywateli Ukrainy do krajów UE. Od 11 czerwca Ukraińcy mogą jeździć do Polski i innych krajów strefy Schengen bez wiz. Na ile zasadne są obawy ekspertów, iż decyzja może wzmocnić nastroje prozachodnie na Ukrainie, a także zmienić polski rynek pracy?
Wprowadzone udogodnienia mają, w ocenie parlamentarzysty, znaczenie bardziej symboliczne, gdyż paszporty biometryczne, które umożliwiają bezwizowy wjazd na zachód Europy ma około 20 procent Ukraińców i to najczęściej osoby już i tak regularnie wyjeżdżające do krajów UE.

- Każdy, kogo będzie stać by wyrobić sobie paszport biometryczny będzie mógł w celach turystycznych, do trzech miesięcy posiadając zabezpieczenie finansowe, poruszać się po Europie Zachodniej - przypomniał senator PiS Grzegorz Peczkis.

- Nie zmienia to faktu, że procedury zatrudniania, wpuszczania do kraju Ukraińców w celach świadczenia pracy pozostają i dalej nasze konsulaty, ambasada również będzie weryfikowała każdą osobę, która przyjdzie, zgłosi się i zapragnie przybyć np. do Polski - powiedział w Loży Radiowej senator Grzegorz Peczkis.

Ukraińcy pracują w Polsce w ogromnej przewadze przypadków zgodnie z prawem - ocenił senator PiS Grzegorz Peczkis. Odczuwalny przez polskich zatrudniających brak pracowników np. w sektorze budowlanym, to z kolei - zdaniem senatora - konsekwencja tego, że polscy specjaliści decydują się wciąż na pracę w krajach oferujących znacznie wyższe zarobki.

Obywatele Ukrainy zatrudniają się u nas coraz częściej także w sektorze usług i płacą w naszym kraju podatki - zauważył Grzegorz Peczkis.

W ciągu pierwszych pięciu dni ruchu bezwizowego między Ukrainą, a Unią Europejską skorzystało z tej możliwości 8 tysięcy 690 Ukraińców. Większość wybierała lądowe przejścia z Polską.

Ogółem wyjechało w tym czasie do Unii Europejskiej 315 tysięcy Ukraińców. Z możliwości wjazdu do krajów wspólnoty bez wizy skorzystało prawie 3 procent podróżnych (2,75%), choć paszporty biometryczne, które są podstawowym warunkiem wjazdu do Unii Europejskiej bez wizy, miał co piąty wyjeżdżający.
Grzegorz Peczkis

Wiadomości z regionu

2017-09-19, godz. 23:19 Grzybiarz zaginął w lesie w okolicy Bierdzan, powiat opolski, gmina Turawa Wszedł do lasu ok. godz. 16:00 (19.09) i dotychczas nie skontaktował się z rodziną » więcej 2017-09-19, godz. 21:00 Dobre wyniki Radia Opole. Dziękujemy słuchaczom! Za nami ciekawe programowo lato i mocna promocja muzycznego wydarzenia z udziałem TSA, SBB, PIERSI, SAGO i są efekty! » więcej 2017-09-19, godz. 20:00 Sprawa anonimu zamieszczonego w BIP Urzędu Miejskiego w Nysie trafi do sądu? Jak powiedział Radiu Opole starosta nyski Czesław Biłobran, jego syn chce skierować do sądu sprawę anonimu, który został opublikowany w Biuletynie Informacji ... » więcej 2017-09-19, godz. 20:00 Głogówek wspiera naszych rodaków na Litwie. "To są przede wszystkim kontakty międzyludzkie" Coraz aktywniejsza współpraca gmin Głogówek oraz Soleczniki na Litwie. Kontakty te, choć trwają od niedawna, to jednak mają intensywny charakter. Mimo, że sam ... » więcej 2017-09-19, godz. 20:00 Opole: dyskutowano o nauczaniu języków mniejszości narodowych Nauczyciele, przedstawiciele mniejszości narodowych i władz samorządowych dyskutowali w Opolu o kwestiach dotyczących nauczania języka mniejszości. Podczas ko ... » więcej 2017-09-19, godz. 19:00 Nowa szkolna świetlica a w niej... meble z palet Paleciak - to nazwa nowej świetlicy, która została otwarta w II Liceum Ogólnokształcącym w Kędzierzynie-Koźlu. Pomysł jej zbudowania padł podczas okrągłego st ... » więcej 2017-09-19, godz. 18:40 Redukcja etatu za wypowiedź? Jest odpowiedź ratusza Ratusz komentuje sprawę zredukowania etatu doradcy prezydenta Opola ds. akademickich Bartłomieja Machnika. » więcej 2017-09-19, godz. 18:30 Nowa lokalizacja poradni stomatologicznej w przekształcanym WCM - Konsekwencją przekształcania WCM jest m.in. zmiana lokalizacji niektórych elementów składających się na strukturę szpitala - powiedział w Radiu Opole dyrekt ... » więcej 2017-09-19, godz. 17:45 Powstaje komisja, która wybierze nowego dyrektora szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Będzie konkurs na stanowiska dyrektora szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Marek Staszewski zrezygnował z kierowania placówką i odchodzi z końcem października. » więcej 2017-09-19, godz. 17:45 Strzelce Opolskie: zapisy na bezpłatne porady lekarskie Jutro (20.09) od godziny 8 rano w sali narad strzeleckiego starostwa przyjmowane będą zapisy na bezpłatne porady lekarskie w ramach 'Białej Soboty'. Akcję po ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »