Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-06-19, 21:00 Autor: Jacek Rudnik

Senator PiS Grzegorz Peczkis o liberalizacji przepisów wizowych dla obywateli Ukrainy

Grzegorz Peczkis [fot. Paula Hołubowicz]
Grzegorz Peczkis [fot. Paula Hołubowicz]
- Zniesiono obowiązek uzyskania wizy turystycznej, ale sam system pozwoleń na pracę nie uległ zmianie - przypomniał na antenie Radia Opole senator PiS Grzegorz Peczkis pytany o liberalizację przepisów odnośnie wyjazdów obywateli Ukrainy do krajów UE. Od 11 czerwca Ukraińcy mogą jeździć do Polski i innych krajów strefy Schengen bez wiz. Na ile zasadne są obawy ekspertów, iż decyzja może wzmocnić nastroje prozachodnie na Ukrainie, a także zmienić polski rynek pracy?
Wprowadzone udogodnienia mają, w ocenie parlamentarzysty, znaczenie bardziej symboliczne, gdyż paszporty biometryczne, które umożliwiają bezwizowy wjazd na zachód Europy ma około 20 procent Ukraińców i to najczęściej osoby już i tak regularnie wyjeżdżające do krajów UE.

- Każdy, kogo będzie stać by wyrobić sobie paszport biometryczny będzie mógł w celach turystycznych, do trzech miesięcy posiadając zabezpieczenie finansowe, poruszać się po Europie Zachodniej - przypomniał senator PiS Grzegorz Peczkis.

- Nie zmienia to faktu, że procedury zatrudniania, wpuszczania do kraju Ukraińców w celach świadczenia pracy pozostają i dalej nasze konsulaty, ambasada również będzie weryfikowała każdą osobę, która przyjdzie, zgłosi się i zapragnie przybyć np. do Polski - powiedział w Loży Radiowej senator Grzegorz Peczkis.

Ukraińcy pracują w Polsce w ogromnej przewadze przypadków zgodnie z prawem - ocenił senator PiS Grzegorz Peczkis. Odczuwalny przez polskich zatrudniających brak pracowników np. w sektorze budowlanym, to z kolei - zdaniem senatora - konsekwencja tego, że polscy specjaliści decydują się wciąż na pracę w krajach oferujących znacznie wyższe zarobki.

Obywatele Ukrainy zatrudniają się u nas coraz częściej także w sektorze usług i płacą w naszym kraju podatki - zauważył Grzegorz Peczkis.

W ciągu pierwszych pięciu dni ruchu bezwizowego między Ukrainą, a Unią Europejską skorzystało z tej możliwości 8 tysięcy 690 Ukraińców. Większość wybierała lądowe przejścia z Polską.

Ogółem wyjechało w tym czasie do Unii Europejskiej 315 tysięcy Ukraińców. Z możliwości wjazdu do krajów wspólnoty bez wizy skorzystało prawie 3 procent podróżnych (2,75%), choć paszporty biometryczne, które są podstawowym warunkiem wjazdu do Unii Europejskiej bez wizy, miał co piąty wyjeżdżający.
Grzegorz Peczkis

Wiadomości z regionu

2018-03-24, godz. 19:00 Międzynarodowe zawody psich zaprzęgów po raz 17. w Lubieszowie Dwunożni i czworonożni zawodnicy z Czech, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Rosji czy Franci stawili się na starcie XVII Lubieszowskiego Crossu. Impreza ... » więcej 2018-03-24, godz. 19:00 Kadłubiec i Łąki Kozielskie będą miały place rekreacyjne Dwa nowe tereny rekreacyjne przybędą w gminie Leśnica. Lada moment mają rozpocząć się prace przy zagospodarowaniu placów, na których pojawią się altany, ławec ... » więcej 2018-03-24, godz. 18:00 Doświadczenia z wodą, koncerty i prelekcje. WiK świętuje Dzień Wody W stolicy regionu obchodzony jest Dzień Wody. Z tej okazji spółka Wodociągi i Kanalizacja zorganizowała szereg prelekcji na temat wody, warsztaty, koncerty i ... » więcej 2018-03-24, godz. 17:40 Konwencja Nowoczesnej z liderami w wyborach w tle O depopulacji i polityce senioralnej, ale z myślą o nadchodzących wyborach samorządowych. Nowoczesna zorganizowała w Opolu panel dyskusyjny. Podczas konwencji ... » więcej 2018-03-24, godz. 17:00 Chcą, by głos mniejszości był słyszalny w Europie. Seminarium Wielkanocne Mniejszości Niemieckiej Wykształcenie ambasadorów Mniejszości Niemieckiej było tematem tegorocznego seminarium wielkanocnego w Opolu. W urzędzie marszałkowskim spotkali się przedstaw ... » więcej 2018-03-24, godz. 16:20 Odkrywali tajemnice jazu. Światowy Dzień Wody w Opolu Pokaźna grupa mieszkańców odwiedziła dziś (24.03) opolski jaz w okolicach zielonego mostku prowadzącego na Wyspę Bolko w Opolu. » więcej 2018-03-24, godz. 16:00 Polityka historyczna ważna dla SLD. Włodzimierz Czarzasty na Opolszczyźnie Działacze opolskiego SLD z liderem partii Włodzimierzem Czarzastym na czele złożyli dziś (24.03) kwiaty przy pomniku Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego w ... » więcej 2018-03-24, godz. 16:00 Nie ma chętnych na dworek w Komornie. Gmina obniża cenę Gmina Reńska Wieś od dłuższego czasu próbuje sprzedać zabytkowy dworek w Komornie. Jak do tej pory nie było chętnych. Samorządowcy obniżyli więc cenę i próbuj ... » więcej 2018-03-24, godz. 14:30 Nowy dom kultury na mapie Opola? Grotowice chcą mieć swoje centrum integracji Dzielnicowy Dom Kultury chcą mieć u siebie Grotowice. Projekt obiektu jest już gotowy. Zyskał aprobatę przyszłych użytkowników, teraz trafił pod ocenę ratusza. » więcej 2018-03-24, godz. 13:15 Także w Opolu trwają diecezjalne Światowe Dni Młodzieży Młodzież w całej diecezji opolskiej zjechała dziś do stolicy regionu, by uczestniczyć w 33. Światowym Dniu Młodzieży. To coroczne spotkanie, które zainicjował ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »