Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-05-15, 10:00 Autor: Marzena Śmierciak

Opolszczyzna a województwo częstochowskie. Komentarze do pomysłu utworzenia nowych regionów

[fot. Ewelina Laxy]
[fot. Ewelina Laxy]
Prof. Krystian Heffner [fot. Barbara Więcek]
Prof. Krystian Heffner [fot. Barbara Więcek]
Szymon Ogłaza [fot. Barbara Więcek]
Szymon Ogłaza [fot. Barbara Więcek]
- To średni pomysł, z którego może wynikać sporo najczęściej negatywnych konsekwencji - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" regionalista z Politechniki Opolskiej, prof. Krystian Heffner, pytany o skutki ewentualnego powiększenia liczby regionów m.in. o częstochowski. Dla Opolszczyzny mogłoby to oznaczać utratę powiatu oleskiego.
- Od lat reprezentuję pogląd, że grzebanie przy podziałach administracyjnym w sytuacji, kiedy całe państwo potrzebuje bardziej stabilizacji i jak gdyby długiego trwania, to pomysł jest średni. Wynika z niego wiele różnego rodzaju najczęściej negatywnych konsekwencji - od finansowych począwszy po ogromne grono ludzi, którzy nie dążą do tego albo są niezadowoleni ze zmian - mówi w porannej rozmowie Radia Opole prof. Heffner.

Możliwe utworzenie województw warszawskiego, środkowopomorskiego oraz częstochowskiego po roku 2019 zapowiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Przypomnijmy, częścią historycznego województwa częstochowskiego był powiat oleski. Stąd obawy, że jego odtworzenie mogłoby się odbyć kosztem Opolszczyzny.

- Ja jestem zdania, że specjalnie nie powinniśmy się tym martwić, bo jeśli chodzi o region, czy strefę częstochowską to tutaj mamy do czynienia z niezaspokojonymi ambicjami lokalnych władz i lokalnych struktur w samej Częstochowie - dodał naukowiec Politechniki Opolskiej.

Zdaniem profesora Heffnera, w Polsce zbyt często mają miejsce dyskusje i decyzje na temat zmian na mapie administracyjnej kraju. W opinii naukowca, najbardziej zasadne wydaje się wydzielenie Warszawy z województwa mazowieckiego, gdyż administracyjnie dowodzenie stolicą jest czymś zupełnie innym niż zarządzanie pozostałą częścią regionu.

Projekt ewentualnego utworzenia częstochowskiego jest na dziś, w opinii regionalisty, bardzo słabo uzasadniony.

- Powstanie województwa częstochowskie to istotne zagrożenie - skomentował z kolei w "Poglądach i osądach" Szymon Ogłaza z zarządu województwa opolskiego. Jak dodał, ma nadzieję, że te zmiany nigdy nie zaistnieją.

- Abstrahując od Częstochowian, którzy dążą do tego, by mieć swoje województwo, ale tak został podzielony nasz kraj, że jest 16 województw i te województwa są trwałymi bytami. Choć przy dzisiejszym podejściu w kwestii samorządu, w kwestii wspólnot lokalnych, trudno powiedzieć, jak to się skończy - stwierdził wicemarszałek.

- My stoimy na stanowisku, że te zmiany administracyjne, jeżeli już, to mogą być tylko korektą, a na pewno nie taką rewolucją, jak utworzenie nowych województw - tłumaczył. Jak dodał, Częstochowa nie jest miastem "regionotwórczym". - To znaczy nie ma wokół siebie, jak Opolszczyzna, zwartego regionu podobnego kulturowo, obyczajowo i historycznie - stwierdził Szymon Ogłaza. - To miasto na pograniczu. Jeżeli miałoby powstać województwo częstochowskie, to byłoby ono szyte na miarę potrzeb politycznych - dodał.
regionalista Krystian Heffner cz.1
regionalista Krystian Heffner cz.2
wicemarszałek Szymon Ogłaza

Wiadomości z regionu

2019-12-05, godz. 19:00 Zespół Szkół Budowlanych w Brzegu zyskał nowe pracownie zawodowe. "Wprowadzamy młodzież w potrzeby XXI wieku" Uczniowie brzeskiej 'budowlanki' mogą od dziś (05.12) zdobywać praktyczną wiedzę w lepszych niż dotąd warunkach. W szkole uruchomiono 4 nowe pracownie adresowane… » więcej 2019-12-05, godz. 18:00 "Możemy pomóc innym poprzez napisanie listu". Studenci Uniwersytetu Opolskiego walczą z łamaniem praw człowieka na świ… Studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego uczestniczyli w Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Przeciwstawiali się naruszeniom… » więcej 2019-12-05, godz. 17:15 Koniec problemów z pozbyciem się śmieci. Od nowego roku w Murowie będzie funkcjonował PSZOK W styczniu samorząd Murowa uruchomi Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Będzie funkcjonował przy ul. Wolności w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków. » więcej 2019-12-05, godz. 16:30 Strażacy opanowali pożar kuchni w miejscowości Kuźniczka w powiecie oleskim 9 zastępów straży pożarnej interweniowało przy pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Kuźniczka (gmina Praszka). » więcej 2019-12-05, godz. 15:15 Dokonali kilkunastu włamań i rozboju. Szef grupy skazany na 15 lat więzienia Przyjeżdżali w trójkę z Wrocławia, żeby włamywać się do domów na Opolszczyźnie. Mieli kominiarki i byli dobrze przygotowani. Dzisiaj (05.12) opolski sad okręgowy… » więcej 2019-12-05, godz. 15:00 Uczniowie opolskich szkół podstawowych rywalizowali w konkursie wiedzy o policji. Było 40 pytań testowych 90 uczniów z 45 szkół podstawowych całego województwa wzięło udział w konkursie wiedzy o policji. 40 pytań zamkniętych dotyczyło między innymi zasad naboru, historii… » więcej 2019-12-05, godz. 14:45 Tomasz Kunecki spotkał się z opolskimi uczniami z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych Trzeci raz Publiczna Szkoła Podstawowa numer 26 w Opolu zorganizowała Dzień Niepełnosprawnych. Uczniowie spotkali się z Tomaszem Kuneckim, kierowcą rajdowym, który… » więcej 2019-12-05, godz. 14:15 Kędzierzyn-Koźle: 3 oszustki splądrowały mieszkanie 78-latki Poprosiły o szklankę wody, w zamian splądrowały mieszkanie i okradły 78-latkę. Do tego zdarzenia doszło wczoraj (4.12) w Kędzierzynie-Koźlu na Osiedlu Piastów… » więcej 2019-12-05, godz. 14:15 Wybuch butli z gazem w domu w Suchej. Dwie osoby lekko ranne Dwie osoby, w tym 3-letnie dziecko zostały niegroźnie ranne w wyniku wybuchu butli z gazem, do którego doszło w jednym z domów w miejscowości Sucha pod Strzelcami… » więcej 2019-12-05, godz. 13:15 Karetki będą stały w kolejce przed SOR-em. Lekarze z USK w Opolu nie są w stanie obsłużyć wszystkich pacjentów Zmiany na oddziale ratunkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Karetki z pacjentami muszą czekać przed kliniką do momentu, aż lekarze skończą przyjmować… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »