Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-04-28, 17:25 Autor: Mariusz Chałupnik

Czy Opole będzie miastem miodem płynącym? Młodzi Konserwatyści zbierają podpisy

Konferencja Młodych Konserwatystów [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja Młodych Konserwatystów [fot. Mariusz Chałupnik]
Chcą, aby Opole było przyjaznym miejscem dla pszczół. Młodzi Konserwatyści rozpoczęli zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem uchwały "Opole miastem pszczół".
Według pomysłodawców takie środowisko jest w tym momencie jedynym ratunkiem dla tych owadów, których populacja na całym świecie spada w bardzo dużym tempie.

- Pszczoły świetnie się do niego dostosowują - mówi Grzegorz Krukowski z Młodych Konserwatystów. - W mieście pszczoły mają dostęp do większej ilości różnorodnych roślin, drzew i krzewów kwitnących przez cały rok. Ponadto w mieście nie stosuje się toksycznych oprysków. Do tego jest cieplej. Pszczoły doskonale radzą sobie z odfiltrowywaniem metali ciężkich, dzięki czemu miód jest w 100 % czysty od zanieczyszczeń.

Takie rozwiązania funkcjonują w wielu miastach Europy, między innymi w Kopenhadze oraz Londynie. Pszczoły nieprzerwanie od drugiej połowy XIX wieku żyją również w Paryżu. Pasieki umiejscowione są w parkach, czy na dachach opery oraz katedry Notre Dame.

- Ten mechanizm z powodzeniem funkcjonuje także w kilku polskich miastach - mówi Fabian Pszon. - Chcielibyśmy by Opole dołączyło do największych polskich miast takich jak Poznań, Wrocław, Kraków, czy Warszawa, które już swój miejski miód mają. Jeden z uli stoi nawet na terenie sejmu Rzeczypospolitej.

Aby przedstawić projekt władzom miasta Młodzi Konserwatyści muszą zebrać 300 podpisów.
Grzegorz Krukowski
Fabian Pszon

Wiadomości z regionu

2019-09-19, godz. 22:30 Senat Politechniki Opolskiej pozytywnie zaopiniował trzech kandydatów na rektora uczelni Senat Politechniki Opolskiej pozytywnie zaopiniował trzech kandydatów na rektora uczelni. O funkcję ubiegać się będą prorektor ds. studenckich i inwestycji pr ... » więcej 2019-09-19, godz. 22:00 Benzen i brak wałów - o tym mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla rozmawiali z kandydatami na parlamentarzystów Kwestie poprawy jakości powietrza, budowy obwodnicy i transportu, a także szkolnictwo i wsparcie dla przedsiębiorców - między innymi o tym rozmawiali dzisiaj ... » więcej 2019-09-19, godz. 20:45 Uniwersytet Opolski oficjalnie współpracuje z Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych Oficjalną umowę o współpracy podpisał dzisiaj (19.09) rektor Uniwersytetu Opolskiego z dyrektorem Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych. » więcej 2019-09-19, godz. 20:30 Opole: opóźnia się remont ulicy Oleskiej. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość Kończy się remont pierwszego odcinka ulicy Oleskiej Opolu. Jutro (20.09) drogowcy mają rozpocząć układanie nawierzchni asfaltowej między rondem Rotmistrza Wit ... » więcej 2019-09-19, godz. 18:00 W gminie Izbicko powstaje pierwsza świetlica dla seniorów Pierwsza świetlica dla seniorów ma powstać w gminie Izbicko. Jedno popołudnie w tygodniu najstarsi mieszkańcy będą mogli spędzić w swoim gronie i uczestniczyć ... » więcej 2019-09-19, godz. 17:30 Pod okiem strażaków młodzież uczyła się jak ratować życie i prawidłowo udzielić pierwszej pomocy [ZDJĘCIA] Usztywniali kończyny, bandażowali rany i reanimowali ofiary wypadków. 17 drużyn ze szkół podstawowych w Opolu pod okiem opolskich strażaków szlifowało umiejęt ... » więcej 2019-09-19, godz. 17:00 Na Opolszczyźnie skróciły się kolejki do tomografu, rezonansu i usunięcia zaćmy. To jeden z lepszych wyników w kraju Najlepiej w kraju wypada województwo opolskie pod względem skrócenia kolejek na badanie tomografem oraz rezonansem magnetycznym. Niewiele gorzej jest z oczeki ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:30 Krajowi liderzy Lewicy w Opolu przekonywali do "Paktu dla kobiet" Lewicobus z Adrianem Zandbergiem, liderem partii Razem i Włodzimierzem Czarzastym szefem SLD, odwiedził Opolszczyznę. Na placu Wolności w Opolu krajowi liderz ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:30 Kompleks mieszkań treningowych dla osób niepełnosprawnych powstanie w Prudniku W budynku szkoły zawodowej w Prudniku mają znajdować się mieszkania treningowe. Starostwo stara się o rządowe dofinansowanie i liczy na pozytywną decyzję, co ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:00 Cisek: w Łanach centrum miejscowości ma się zazielenić Na razie centrum miejscowości Łany w gminie Cisek szpeci brzydki, pusty plac, ale już niedługo to miejsce ma zyskać zupełnie nowe oblicze. Spory teren ma stać ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »