Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-04-23, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Zbierają podpisy, bo chcą wyższych pensji dla przedstawicieli zawodów medycznych

J. Grzegorzak i M. Sobotka [fot. Witek Wośtak]
J. Grzegorzak i M. Sobotka [fot. Witek Wośtak]
Trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o podniesieniu płac w zawodach medycznych. Chodzi o zatrzymanie fali wyjazdów zagranicznych wśród pracowników tej branży.
W ciągu ostatnich pięciu lat z Polski wyjechało - według szacunków - 14 tysięcy pielęgniarek, a co roku pracę w innym kraju wybiera około 300 lekarzy.

- Pracownicy służby zdrowia są bardzo mocno obciążeni - przekonuje Marcin Sobotka z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskich Związku Zawodowego Lekarzy. - Bardzo często pracują na dwa lub trzy etaty, a to powoduje ciągłe przemęczenie i nadgodziny. Ilość tej pracy nie idzie jednak w parze ze wzrostem wynagrodzeń. Dla przykładu powiem, że lekarz stażysta zarabia 1460 złotych netto. My nie walczymy nie wiadomo o co. Po prostu chcemy godnie żyć, pracując na jeden etat.

Jarosław Grzegorzak, przewodniczący Stowarzyszenia Synergia Opolskie'18, mówił na konferencji prasowej, że trzeba zareagować jak najszybciej.

- Jeżeli problem rozwinie się, za kilka lat nie wybrniemy - ocenia. - Bardzo ważna będzie liczba zebranych podpisów, ale równie istotne jest dotarcie z tą informacją do mieszkańców. Społeczeństwo powinno wiedzieć o takim problemie, bo idziemy do lekarza i myślimy, że wszystko dzieje się z automatu. Dzisiaj może jeszcze tak jest, ale potrzebna jest świadomość, że jeśli nie zrobimy czegoś, za kilka lat może to już nie funkcjonować.

Udało się zebrać około 70 tysięcy podpisów, a termin uzupełnienia listy minie 16 maja.

Inicjatorzy zdają sobie sprawę z niechęci rządu do tego projektu. Pięcioletnie jego finansowanie kosztowałoby 8-9 miliardów złotych. Następnym krokiem w razie fiaska ma być ogólnopolski strajk.
Marcin Sobotka
Jarosław Grzegorzak

Wiadomości z regionu

2019-09-19, godz. 22:30 Senat Politechniki Opolskiej pozytywnie zaopiniował trzech kandydatów na rektora uczelni Senat Politechniki Opolskiej pozytywnie zaopiniował trzech kandydatów na rektora uczelni. O funkcję ubiegać się będą prorektor ds. studenckich i inwestycji pr ... » więcej 2019-09-19, godz. 22:00 Benzen i brak wałów - o tym mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla rozmawiali z kandydatami na parlamentarzystów Kwestie poprawy jakości powietrza, budowy obwodnicy i transportu, a także szkolnictwo i wsparcie dla przedsiębiorców - między innymi o tym rozmawiali dzisiaj ... » więcej 2019-09-19, godz. 20:45 Uniwersytet Opolski oficjalnie współpracuje z Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych Oficjalną umowę o współpracy podpisał dzisiaj (19.09) rektor Uniwersytetu Opolskiego z dyrektorem Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych. » więcej 2019-09-19, godz. 20:30 Opole: opóźnia się remont ulicy Oleskiej. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość Kończy się remont pierwszego odcinka ulicy Oleskiej Opolu. Jutro (20.09) drogowcy mają rozpocząć układanie nawierzchni asfaltowej między rondem Rotmistrza Wit ... » więcej 2019-09-19, godz. 18:00 W gminie Izbicko powstaje pierwsza świetlica dla seniorów Pierwsza świetlica dla seniorów ma powstać w gminie Izbicko. Jedno popołudnie w tygodniu najstarsi mieszkańcy będą mogli spędzić w swoim gronie i uczestniczyć ... » więcej 2019-09-19, godz. 17:30 Pod okiem strażaków młodzież uczyła się jak ratować życie i prawidłowo udzielić pierwszej pomocy [ZDJĘCIA] Usztywniali kończyny, bandażowali rany i reanimowali ofiary wypadków. 17 drużyn ze szkół podstawowych w Opolu pod okiem opolskich strażaków szlifowało umiejęt ... » więcej 2019-09-19, godz. 17:00 Na Opolszczyźnie skróciły się kolejki do tomografu, rezonansu i usunięcia zaćmy. To jeden z lepszych wyników w kraju Najlepiej w kraju wypada województwo opolskie pod względem skrócenia kolejek na badanie tomografem oraz rezonansem magnetycznym. Niewiele gorzej jest z oczeki ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:30 Krajowi liderzy Lewicy w Opolu przekonywali do "Paktu dla kobiet" Lewicobus z Adrianem Zandbergiem, liderem partii Razem i Włodzimierzem Czarzastym szefem SLD, odwiedził Opolszczyznę. Na placu Wolności w Opolu krajowi liderz ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:30 Kompleks mieszkań treningowych dla osób niepełnosprawnych powstanie w Prudniku W budynku szkoły zawodowej w Prudniku mają znajdować się mieszkania treningowe. Starostwo stara się o rządowe dofinansowanie i liczy na pozytywną decyzję, co ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:00 Cisek: w Łanach centrum miejscowości ma się zazielenić Na razie centrum miejscowości Łany w gminie Cisek szpeci brzydki, pusty plac, ale już niedługo to miejsce ma zyskać zupełnie nowe oblicze. Spory teren ma stać ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »