Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-04-22, 12:30 Autor: Jacek Rudnik

Park narodowy powstanie na Opolszczyźnie? Są gorący zwolennicy, ale nie brak przeciwników

Wokół dębu Klara [fot. Barbara Tyslik]
Wokół dębu Klara [fot. Barbara Tyslik]
Wokół dębu Klara [fot. Barbara Tyslik]
Wokół dębu Klara [fot. Barbara Tyslik]
Ireneusz Hebda [fot. Wanda Kownacka]
Ireneusz Hebda [fot. Wanda Kownacka]
- Mamy w Polsce 23 parki narodowe, a to najwyższa forma ochrony przyrody - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych pytany o plan utworzenia na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego parku narodowego z prawdziwego zdarzenia. Na razie sprawa jest na bardzo wstępnym etapie rozważań, ale już nie brakuje przeciwników utworzenia u nas takiego wydzielonego przyrodniczo obszaru.
- Na Opolszczyźnie nie mamy takiego miejsca, a ponadto śląska leśna kraina przyrodnicza jest jedyną w Polsce, która nie jest reprezentowana taką formą ochrony przyrody - argumentował na antenie Radia Opole Ireneusz Hebda, dodając, że park narodowy zabezpiecza najbardziej cenne przyrodniczo fragmenty naszej rodzimej fauny i flory.

Podnoszone przez przeciwników utworzenia u nas parku narodowego argumenty o rzekomym zakazie wstępu do takich miejsc są - zdaniem dyrektora Hebdy - nietrafione.

- To nie jest tak, że jest zakaz wstępu do parku, przecież dobrze wiemy, jak wygląda tatrzański, karkonoski czy białowieski park narodowy - to powszechnie udostępnione turystycznie miejsce - argumentował gość Radia Opole.

- Nie jest też prawdą, że nie ma możliwości zbierania płodów runa leśnego, grzybów czy jagód. Oczywiście jest zakaz 'wyczesywania' tych jagodzin, co jest szkodliwe , ale jest jednocześnie prowadzona gospodarka leśna - stwierdził Heba. - Park narodowy to ochrona lasu nie tak, jak jest postrzegana przez leśników jedynie w kategoriach ochrony surowca drzewnego, ale ochrona lasu jako pojęcia przyrodniczego - tłumaczył przyrodnik.

Przypomnijmy, że obecnie Stobrawski Park Krajobrazowy obejmuje powierzchnię 52 tysięcy hektarów.

W razie ewentualnego tworzenia parku narodowego - zdaniem gościa RO - warto rozważyć północno-zachodnią część terenu, czyli cztery rezerwaty przyrody Barucice, Leśna Woda, Lubsza i Rogalice.

- Na razie jesteśmy na etapie idei, pewnego pomysłu, warto rozważyć przede wszystkim tereny, w których występują jakieś problemy z realizacją gospodarki leśnej, a korzyści z utworzenia takiego miejsca szczególnej ochrony przyrody mają charakter ogólnospołeczny - dodał dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych.
Ireneusz Hebda 01
Ireneusz Hebda 02

Wiadomości z regionu

2022-12-06, godz. 14:39 Mikołaje na motocyklach rozdają prezenty najmłodszym mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla Już po raz 17. motocykliści w Kędzierzynie-Koźlu przygotowali mikołajkową akcję rozdawania prezentów dla najmłodszych mieszkańców miasta. Członkowie… » więcej 2022-12-06, godz. 14:15 ECO dostarczy ciepło do mieszkańców Czarnowąs oraz Dobrzenia Wielkiego. Trzeba podpisać nowe umowy ECO będzie od 1 stycznia nowym sprzedawcą ciepła dla mieszkańców opolskiej dzielnicy Czarnowąsy oraz w gminie Dobrzeń Wielki, pod warunkiem uzyskania stosownych… » więcej 2022-12-06, godz. 14:12 Opole: "skarbówka" zmieniła lokalizację. Przeniosła się do CUP Opolska Izba Administracji Skarbowej ma nową siedzibę. Przeniosła się do jednego z budynków nowo powstałego Centrum Usług Publicznych przy ulicy Pileckiego… » więcej 2022-12-06, godz. 13:25 Śmiertelne potrącenie pieszej w Brzegu Tragedia na ul. Słowackiego w Brzegu. Dziś (06.12) przed południem na jednej z dróg osiedlowych doszło do potrącenia pieszej przez samochód dostawczy. » więcej 2022-12-06, godz. 13:00 Św. Mikołaj zawitał do najmłodszych pacjentów w USK w Opolu Były uśmiechy na twarzach, ale też zaskoczenie i radość w oczach. Najmłodszych pacjentów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu odwiedził dziś… » więcej 2022-12-06, godz. 12:30 Opole: rondo na styku Witosa z aleją Solidarności jest już przejezdne Bardzo dobra informacja dla kierowców z Opola. Zakończyła się budowa ronda na styku Witosa z aleją Solidarności, tuż przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym… » więcej 2022-12-06, godz. 11:20 Nowa metoda w chirurgii otyłości. Pionierski zabieg wykonano w Opolu Pierwszy w Polsce zabieg założenia tzw. bariclipa na żołądek przeprowadzono w szpitalu MSWiA w Opolu. To najnowsza, praktykowana do tej pory jedynie w Belgii… » więcej 2022-12-06, godz. 11:10 Fałszywi gazownicy w Brzegu. Senior stracił 40 tys. złotych Ponad 40 tys. złotych stracił 85-letni mieszkaniec Brzegu oszukany przez fałszywych kontrolerów instalacji gazowej. Do tego zdarzenia doszło wczoraj (5.1… » więcej 2022-12-06, godz. 09:45 Ireneusz Jaki w Radiu Opole: "Czuję się nękany. To przestaje być śmieszne" - Nie udało im się mnie zawiesić, to próbowali mnie odwołać, ale to też się nie udało. Nadal pełnię funkcję prezesa Wodociągów i Kanalizacji - tak… » więcej 2022-12-06, godz. 09:32 Śmiertelny wypadek na ul. Sikorskiego w Brzegu. Osobówka uderzyła w drzewo Tragiczny wypadek w Brzegu. Tuż po godzinie 6:00 rano kierujący osobowym nissanem stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »