Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-03-20, 20:50 Autor: Witold Wośtak

Opole i Dobrzeń Wielki obwiniają się nazwajem za koniec mediacji. Mediator na razie nie komentuje

Marsz w obronie samorządności [fot. Piotr Wójtowicz]
Marsz w obronie samorządności [fot. Piotr Wójtowicz]
Rafał Kampa [fot. Marcin Skomudek]
Rafał Kampa [fot. Marcin Skomudek]
Mirosław Pietrucha [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mirosław Pietrucha [fot. Justyna Krzyżanowska]
Przedstawiciele Dobrzenia Wielkiego przekonują, że informowali Opole o swoim udziale we wczorajszej (19.03) manifestacji w obronie samorządności.
Ich zdaniem, już wcześniej mieli podstawy do zerwania rozmów, bo władze Opola mówiły publicznie o kulisach spotkań.

- Prezydent Arkadiusz Wiśniewski szukał pretekstu do przerwania mediacji - ocenia Rafał Kampa z komitetu Tak dla Samorządności. - Wiceprezydent Pietrucha powiedział w imieniu miasta, że mediacje będą trwać, nawet jeśli ludzie wyjdą protestować na ulice. Miasto wiedziało o naszym udziale w marszu samorządności i miało świadomość konsultacji, bo to efekt listopadowej uchwały rady gminy. Nie rozumiem wielkiego zaskoczenia, ale jestem zdziwiony sposobem odstąpienia od mediacji - dodaje.

Mirosław Pietrucha, wiceprezydent Opola, odpowiada, że ratusz nie ma pretensji o kolejne manifestacje.

- Grupa mediacyjna nie ma wpływu na wszystkich mieszkańców, ale nie było przyzwolenia na obecność, a tym bardziej na przewodzenie wczorajszemu protestowi - podkreśla. - Wydarzenia z ostatniej niedzieli wykroczyły poza logikę. Osoby siedzące z nami przy stole mediacyjnym aktywnie uczestniczyły i organizowały tę manifestację. Nie możemy pozwolić na instrumentalne wykorzystanie nas do walki politycznej, w której nie jesteśmy bohaterami, a nie chcemy być statystami - podkreśla.

Janusz Piontkowski, zaangażowany w mediacje, przekonuje, że prowadził manifestację bez niezdrowych emocji, a stanął na jej czele, bo poprosili go o to mieszkańcy. Podkreśla, że tylko on był do tego uprawniony po wcześniejszych protestach.

Mediator Aneta Gibek-Wiśniewska poinformowała, że skomentuje zamieszanie, kiedy dostanie oficjalne pismo od Urzędu Miasta Opola.

Przypomnijmy: Opole odstąpiło od mediacji z przeciwnikami powiększenia miasta wczoraj (19.03) po manifestacji, której uczestnikami - zdaniem władz - byli członkowie komitetu mediacyjnego.

Mediacje miały potrwać do końca marca. W ubiegłym tygodniu mediator Aneta Gibek-Wiśniewska informowała o wstępnym porozumieniu stron, w sprawie którego miała udać się do MSWiA.
Rafał Kampa
Mirosław Pietrucha

Wiadomości z regionu

2017-06-29, godz. 12:00 Ponad 2 mln zł na ochronę przyrody Natura 2000 na nyskich fortach 2 miliony 232 tys. zł otrzymała Nysa z Funduszu Spójności na program ochrony przyrody obejmujący tamtejsze fortyfikacje. Całkowita wartość projektu, to ponad ... » więcej 2017-06-29, godz. 10:30 Zatrzymano sprawcę brutalnej napaści na kobietę. Brzeżanin ukrywał się za granicą 30-letni Paweł C., który pod koniec maja brutalnie zaatakował nożem 41-latkę przebywa w areszcie. Mężczyznę zatrzymano w Brzegu dwa dni temu. Przez ostatnie t ... » więcej 2017-06-29, godz. 10:30 Absolutorium i granice miasta. Dzisiaj dwie sesje w Opolu Pierwsza sesja rady miasta - absolutoryjna - rozpoczęła się o godz. 10:00, druga - nadzwyczajna - zaczyna się o godz. 14:00. » więcej 2017-06-29, godz. 08:30 Opolskie akweny bezpieczne pod względem sanitarnym Sanepid sprawdził kąpieliska oraz miejsca zwyczajowo wykorzystywane do rekreacji. Wszystkie zgłoszone akweny nadają się do kąpieli. » więcej 2017-06-29, godz. 08:00 Głogówek: gmina zapyta IPN co zrobić z pomnikiem wdzięczności dla żołnierzy radzieckich Na Opolszczyźnie jest jeszcze blisko 20 pomników wdzięczności Armii Czerwonej. Jeżeli nie są one na cmentarzach wojennych to zgodnie z prawem mają zniknąć z l ... » więcej 2017-06-29, godz. 08:00 Fontanna i scena na dobrodzieńskim rynku muszą poczekać. Przesunął się termin rozpoczęcia remontu Drugi etap remontu dobrodzieńskiego rynku nie rozpocznie się tak, jak zakładano w tym roku. » więcej 2017-06-29, godz. 07:00 Po ukraińskich uczniach przyszła kolej na lekarzy. Pierwszy medyk z Ukrainy rozpocznie pracę w kluczborskim szpitalu Pierwszy ukraiński lekarz od lipca rozpocznie pracę w kluczborskim szpitalu. Jak zapowiada starosta Piotr Pośpiech to dopiero początek, bo szpital chce sprowa ... » więcej 2017-06-28, godz. 21:30 Tańszy abonament dla mieszkańców strefy A? Do ratusza wpłynął wpłynął projekt uchwały W związku z rozpoczęciem budowy parkingu podziemnego na pl. Kopernika klub radnych Razem dla Opola złożył w opolskim ratuszu projekt uchwały dotyczącej zmniej ... » więcej 2017-06-28, godz. 21:15 Katarzyna Czochara: sieć szpitali ułatwia dostęp do opieki zdrowotnej Do ogólnopolskiej sieci szpitali wpisano 23 jednostki z regionu. Trzy z nich - Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie, Wojewódzki Specjalistyczny Zespół ... » więcej 2017-06-28, godz. 20:56 Dwie sesje rady miasta Opola w jeden dzień. Pod głosowanie trafi projekt kolejnej zmiany granic stolicy regionu Korekta granic Opola będzie przedmiotem czwartkowej (29.06) nadzwyczajnej sesji rady miasta. Wniosek w tej sprawie złożyli radni Mniejszości Niemieckiej na pr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »