Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-03-20, 14:46 Autor: Daria Placek

Opole jest otwarte na współpracę z gminą Dobrzeń Wielki, mimo zerwania mediacji

Opole [fot. Wanda Kownacka]
Opole [fot. Wanda Kownacka]
Wiceprezydent Maciej Wujec stwierdził - Nie będziemy rozmawiać pod presją i naciskiem Przypomnijmy: wczoraj prezydent Arkadiusz Wiśniewski wystosował oświadczenie o zakończeniu mediacji z gminą Dobrzeń Wielki, po kolejnej manifestacji mieszkańców w stolicy regionu, w której wzięli udział członkowie zespołu mediacyjnego: wójt Henryk Wróbel i Rafał Kampa.
- Możemy nadal rozmawiać o wsparciu finansowym, także w dłuższym okresie, chodzi o te gminy, które w pewnym sensie straciły terytorium na rzecz Opola. Możemy mówić również o innych formach współpracy. Dialog jest możliwy, natomiast na partnerskich warunkach, a nie w warunkach szantażu i wymuszeń - podkreśla wiceprezydent.

Sławomir Batko z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że decyzja ratusza o zerwaniu mediacji była słuszna. - Uważam, że niepotrzebne są manifestacje, które co miesiąc mają miejsce w Opolu, zwłaszcza, gdy tak blisko było porozumienie - zaznacza.

Podobnego zdania jest Andrzej Trybuła z Klubu Radnych Chmielowice-Żerkowice.
- Skoro ratusz się zdecydował na takie bardzo mocne posunięcie, to widocznie miał ku temu bardzo poważne powody. Nie uczestniczyłem w mediacjach, to co się dzieje śledzę w przekazach prasowych. Uważałem, że mediacje to dobry pomysł na to, by konflikt załagodzić i spróbować się porozumieć z drugą stroną, ale widocznie coś poszło nie tak - zaznacza.

Zbigniew Kubalańca, przewodniczący Platformy Obywatelskiej uważa, że zerwanie mediacji to zły krok. - Wszelkie objawy eskalacji tego konfliktu znów mogą spotkać mieszkańców Opola. Możemy znów mieć do czynienia z blokowaniem dróg, z głodówką. Pytanie co miasto dalej planuje z taką eskalacją zrobić? Dziś, po zerwaniu tych mediacji, które, moim zdaniem, były trochę nad wyraz, tracimy jakikolwiek argumenty i narzędzia do tego, aby ten konflikt rozwiązać - tłumaczy.

- Szkoda, że się stało tak jak się stało, wierzyłem w sens tych mediacji, bo zawsze można coś wyłuskać. Stanowisko mediacyjne zostało wypracowane przez obie strony, nie wiem co dalej z nim, czy będzie nadal aktualne, uważam jednak, że ono powinno być przez MSWiA dalej rozpatrywane - mówi Marcin Gambiec, przewodniczący Klubu Radnych Mniejszość Niemiecka - Dla Samorządu.

Mediacje miały potrwać do końca marca. W ubiegłym tygodniu mediator Aneta Gibek-Wiśniewska informowała o wstępnym porozumieniu stron, w sprawie którego miała udać się do MSWiA.
Maciej Wujec
Sławomir Batko
Andrzej Trybuła
Marcin Gambiec
Zbigniew Kubalańca

Wiadomości z regionu

2017-04-23, godz. 12:15 Tiry w Opolu jeżdżą już objazdem. Duże zmiany organizacji ruchu Od wczoraj (22.04) kierowcy samochodów ciężarowych przejeżdżający przez Opole krajową 45 są kierowani na objazdy. Takie zasady jazdy będą obowiązywały co najm ... » więcej 2017-04-23, godz. 12:00 "Powalczyć o pierwszą ligę". TS Kolejarz Opole czeka na inaugurację sezonu Opolski żużel wraca do drugiej ligi, ale w ostatnim czasie z powodu niesprzyjającej pogody przełożono mecze ligowe z drużyną Speed Car Lublin oraz z RKS Kolej ... » więcej 2017-04-23, godz. 10:00 Wojskowi opuszczają brzeski pułk saperów. Jednostce powoli doskwiera brak kadry oficerskiej Od początku roku z brzeskiego garnizonu odeszło już prawie 20 osób. Część z nich przechodzi do innych jednostek, a pozostali idą na emeryturę. Co ciekawe, spo ... » więcej 2017-04-23, godz. 07:30 Nyska galeria w miejscu XIV-wiecznego „szmatruza”. Odkrycie archeologiczne w centrum miasta Powstająca w nyskim rynku - do dziś kontrowersyjna - kamienica handlowa będzie współczesnym odtworzeniem funkcji stojącego w tym miejscu XIV-wiecznego 'smatru ... » więcej 2017-04-23, godz. 04:00 Wielki Test Wiedzy o Opolu przeszedł do historii Dlaczego Opole było nazywane białym miastem? Kto wystąpił na deskach amfiteatru w koncercie 'Nas Troje'? i Ile w Opolu jest mostów na Odrze? Między innymi z t ... » więcej 2017-04-23, godz. 01:00 Tłumy na Święcie Wojciechowym Podczas drugiego dnia Święta Wojciechowego opolanie mogli posłuchać koncertu Kamili Dauksz z zespołem. Na opolskim rynku wystąpiła też Żaneta Plotnik z zespoł ... » więcej 2017-04-22, godz. 23:30 Opolanie świętowali Dzień Ziemi Schronisko dla roślin, warsztaty zdrowego żywienia i zbiórka baterii to tylko niektóre z inicjatyw, które odbyły się w Opolu z okazji Dnia Ziemi. » więcej 2017-04-22, godz. 20:00 Lato Kwiatów "na kółkach". Nowe parkingi, zmiany w organizacji ruchu Nowe oznakowanie rynku, kolejny parking blisko centrum, zmiany organizacji ruchu - gospodarze Otmuchowa już teraz przygotowują się komunikacyjnie do Lata Kwia ... » więcej 2017-04-22, godz. 18:00 Dwie twarze Euroregionu Pradziad. Ciekawy raport Urzędu Statystycznego w Opolu Co łączy a co dzieli polskie i czeskie samorządy należące do Euroregionu Pradziad? Urząd Statystyczny w Opolu wydał opracowanie dotyczące województwa opolskie ... » więcej 2017-04-22, godz. 17:30 Powstał nowy portal internetowy o historii opolskiego cmentarza Historię ludzi, którzy spoczywają na cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej w Opolu, będzie można poznać poprzez nową stronę internetową. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »