Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-03-20, 14:46 Autor: Daria Placek

Opole jest otwarte na współpracę z gminą Dobrzeń Wielki, mimo zerwania mediacji

Opole [fot. Wanda Kownacka]
Opole [fot. Wanda Kownacka]
Wiceprezydent Maciej Wujec stwierdził - Nie będziemy rozmawiać pod presją i naciskiem Przypomnijmy: wczoraj prezydent Arkadiusz Wiśniewski wystosował oświadczenie o zakończeniu mediacji z gminą Dobrzeń Wielki, po kolejnej manifestacji mieszkańców w stolicy regionu, w której wzięli udział członkowie zespołu mediacyjnego: wójt Henryk Wróbel i Rafał Kampa.
- Możemy nadal rozmawiać o wsparciu finansowym, także w dłuższym okresie, chodzi o te gminy, które w pewnym sensie straciły terytorium na rzecz Opola. Możemy mówić również o innych formach współpracy. Dialog jest możliwy, natomiast na partnerskich warunkach, a nie w warunkach szantażu i wymuszeń - podkreśla wiceprezydent.

Sławomir Batko z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że decyzja ratusza o zerwaniu mediacji była słuszna. - Uważam, że niepotrzebne są manifestacje, które co miesiąc mają miejsce w Opolu, zwłaszcza, gdy tak blisko było porozumienie - zaznacza.

Podobnego zdania jest Andrzej Trybuła z Klubu Radnych Chmielowice-Żerkowice.
- Skoro ratusz się zdecydował na takie bardzo mocne posunięcie, to widocznie miał ku temu bardzo poważne powody. Nie uczestniczyłem w mediacjach, to co się dzieje śledzę w przekazach prasowych. Uważałem, że mediacje to dobry pomysł na to, by konflikt załagodzić i spróbować się porozumieć z drugą stroną, ale widocznie coś poszło nie tak - zaznacza.

Zbigniew Kubalańca, przewodniczący Platformy Obywatelskiej uważa, że zerwanie mediacji to zły krok. - Wszelkie objawy eskalacji tego konfliktu znów mogą spotkać mieszkańców Opola. Możemy znów mieć do czynienia z blokowaniem dróg, z głodówką. Pytanie co miasto dalej planuje z taką eskalacją zrobić? Dziś, po zerwaniu tych mediacji, które, moim zdaniem, były trochę nad wyraz, tracimy jakikolwiek argumenty i narzędzia do tego, aby ten konflikt rozwiązać - tłumaczy.

- Szkoda, że się stało tak jak się stało, wierzyłem w sens tych mediacji, bo zawsze można coś wyłuskać. Stanowisko mediacyjne zostało wypracowane przez obie strony, nie wiem co dalej z nim, czy będzie nadal aktualne, uważam jednak, że ono powinno być przez MSWiA dalej rozpatrywane - mówi Marcin Gambiec, przewodniczący Klubu Radnych Mniejszość Niemiecka - Dla Samorządu.

Mediacje miały potrwać do końca marca. W ubiegłym tygodniu mediator Aneta Gibek-Wiśniewska informowała o wstępnym porozumieniu stron, w sprawie którego miała udać się do MSWiA.
Maciej Wujec
Sławomir Batko
Andrzej Trybuła
Marcin Gambiec
Zbigniew Kubalańca

Wiadomości z regionu

2017-07-22, godz. 11:40 Wcześniejsza emerytura dla farmera. Dyrektor KRUS o nowych przepisach Od 1 października wchodzą zmiany w systemie emerytalnym. O przejście na wcześniejszą emeryturę będą mogli ubiegać się rolnicy, którzy w tym roku ukończą 55 la ... » więcej 2017-07-22, godz. 11:00 Mieszkańcy nie chcą wycinki drzew przy ul. Rybackiej w Opolu. Domagają się tego strażacy Mieszkańcy osiedla przy ul. Rybackiej w centrum Opola nie chcą, aby wycięto tam drzewa. Pierwsze protesty lokatorów miały miejsce kilka miesięcy temu, wówczas ... » więcej 2017-07-22, godz. 10:00 Jak odkorkować Prudnik? Działacze Kukiz '15 mają plan Darmowa komunikacja miejska ma być antidotum na czekające Prudnik poważne utrudnienia komunikacyjne. Taka jest propozycja formacji Kukiz`15. Związana jest z r ... » więcej 2017-07-22, godz. 09:00 Turystyczne dźwięki w Głuchołazach. Rozpoczęła się tegoroczna KROPKA Ruszyła 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystycznej KROPKA w Głuchołazach. Na scenie w parku zdrojowym prezentują się najbardziej znani artyśc ... » więcej 2017-07-22, godz. 08:00 Szumiradzkie lasy pod specjalną ochroną. Będą ograniczenia dla inwestorów 100 hektarów lasów pod Szumiradem zostanie objętych specjalnym programem ochronnym. Występują tam zagrożone gatunki roślin charakterystyczne dla torfowisk ora ... » więcej 2017-07-22, godz. 07:00 Opolscy seniorzy mogą zaangażować się w "Wolontariat 60+" Pomoc w drobnych zakupach lub poczytanie książki to tylko niektóre formy zaangażowania w ramach powstającego 'Wolontariatu 60+' w Centrum Seniora w Opolu. » więcej 2017-07-22, godz. 00:17 Wypadek przy Sosnkowskiego w Opolu. Jedno z aut dachowało Dwie osoby zostały poszkodowane w wypadku, do którego doszło w piątek (21.07) wieczorem przy ul. Sosnkowskiego w Opolu na wysokości centrum handlowego. Jak ws ... » więcej 2017-07-21, godz. 22:45 Setki młodych ludzi wzięły udział w Święcie Młodzieży na Górze Świętej Anny Dobiega końca 21. Święto Młodzieży na Górze Świętej Anny. Grupa około 600 młodych osób uczestniczy od poniedziałku (17.07) w nabożeństwach, koncertach i spotk ... » więcej 2017-07-21, godz. 21:00 Nad Odrą powstanie mural fundacji Jednorogów Opole wzbogaci się o kolejny mural. Tym razem będzie on promował działalność opolskiej Fundacji DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym. Malo ... » więcej 2017-07-21, godz. 20:20 Uwaga kierowcy! W nocy zmieni się organizacja ruchu na ulicy Niemodlińskiej w Opolu Będzie kolejna zmiana organizacji ruchu na ulicy Niemodlińskiej w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »