Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-12-31, 06:30 Autor: Witold Wośtak

Cierpi na rzadką chorobę genetyczną. Napisała opowiadanie, zbiera na operację

Martyna Koteluk [fot. www.facebook.com/Martyna Koteluk]
Martyna Koteluk [fot. www.facebook.com/Martyna Koteluk]
Prawdopodobnie jako jedyna w Polsce cierpi na rzadką chorobę genetyczną, ale nie poddaje się i kreatywnie szuka pomocy. 15-letnia Martyna Koteluk z Krapkowic zmaga się zespołem Kabuki.
Dziewczyna od 6 lat nie chodzi. Cierpi na epilepsję i obniżone napięcie mięśniowe. Potrzebuje pieniędzy na dwie ortezy oraz operację. Nastolatka nie załamuje się kolejnymi diagnozami - lubi pisać opowiadania. Jedno z nich, o nastolatce chorej na nowotwór, zostanie wydane.

- Rodzice zostawili główną bohaterkę już na początku choroby. Później pojawiły się w jej życiu osoby, które bardzo zmieniły jej codzienność w coś porównywalnego do bajki. Ta opowieść może mieć happy end lub bardzo zły koniec. Dlaczego zaczęłam pisać? Może dlatego, że chciałam poświęcić się czemuś, a nie tylko chorobie. Można też dać trochę szczęścia innym – mówi Martyna.

Niedawno udało się znaleźć klinikę w Niemczech, która może pomóc nastolatce. Koszt operacji i dwóch ortez to 160 tysięcy złotych. Trzeba również opłacić późniejszą rehabilitację. Helena Horoba, mama nastolatki, twierdzi, że lekarze bagatelizowali objawy już u małej Martyny, nie pomogły też późniejsze operacje w Polsce.

- Ortopedzi twierdzili, że to tylko zwichnięte rzepki, że Martyna jest zbyt gruba i leniwa, że nie chce jej się robić wielu rzeczy. Mam też starszą córkę, więc porównywałam rozwój Martyny. Wiedziałam, że coś jest nie tak, a lekarze i tak to lekceważyli – przekonuje.

Około tysiąca egzemplarzy opowiadania wydanych będzie w styczniu dzięki wsparciu krapkowickiego starostwa.

- Każdy może dopisać w niej swój wątek - mówi Adam Niewalda ze starostwa. - Kiedy los odbiera nam coś, z drugiej strony często daje jakąś umiejętność. I tak było w przypadku Martyny. Ona ma wielki talent do pisania, dlatego postanowiliśmy pomóc wydać jej książkę. To będzie specyficzna publikacja, bo zapisana tylko w połowie. Resztę historii dopisze życie i mamy nadzieję, że ten dalszy ciąg będzie mieć happy end - dodaje.

Książka-cegiełka będzie kosztować około 30 złotych. W internecie można znaleźć informacje na temat innej formy wsparcia Martyny.
Martyna Koteluk
Helena Horoba
Adam Niewalda

Wiadomości z regionu

2024-09-28, godz. 13:15 "Pierwsza część posiedzenia rządu to odprawa sztabowa". Rada Ministrów o powodzi - Całościowe środki na usuwanie skutków powodzi to do tej pory 622 mln 800 tys. zł. Zasiłki otrzymało prawie 37 tysięcy rodzin - powiedział szef MSWiA… » więcej 2024-09-28, godz. 13:00 Na spacer z przyrodą i historią zaprasza Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze Drugą z trzech zaplanowanych na ten rok Opolską Wycieczkę Przyrodniczo-Historyczną organizuje jutro (29.09) Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze. » więcej 2024-09-28, godz. 10:30 Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym… » więcej 2024-09-28, godz. 09:30 MZK Opole: nowe przystanki przy Karolince Zmiany przy centrum handlowym Karolinka miejski przewoźnik wprowadzi we wtorek (1.10). » więcej 2024-09-28, godz. 08:00 "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27 Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała… » więcej 2024-09-27, godz. 20:00 Trzecie Branżowe Centrum Umiejętności powstaje w Opolu. Tym razem przy "elektryczniaku" To już trzecie Branżowe Centrum Umiejętności, jakie powstanie w Opolu. Tym razem przy Zespole Szkół Elektrycznych. » więcej 2024-09-27, godz. 18:00 Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta… » więcej 2024-09-27, godz. 17:44 „To zajmuje dużo czasu”. Biurokracja utrudnieniem w przyznawaniu zasiłków powodzianom? W Prudniku trwa wypłata zasiłków dla powodzian, ale są też zastrzeżenia do zajmującego się tym Ośrodka Pomocy Społecznej. O interwencję zwrócił się… » więcej 2024-09-27, godz. 17:37 Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »