Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-12-30, 06:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Szykuje się wielki remont torów między Kędzierzynem-Koźlem a Opolem

Remont torów kolejowych [fot. archiwum PKP PLK]
Remont torów kolejowych [fot. archiwum PKP PLK]
PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na odnowienie 40 kilometrów trasy.
- PLK planują modernizację linii E30 na odcinku Kędzierzyn-Koźle - Opole Groszowice. Dzięki temu skróci się czas przejazdu – mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe. - Wymienione będą tory i sieć trakcyjna. Wyższy komfort obsługi podróżnych zapewni przebudowa peronów na stacjach i przystankach: Kędzierzyn Koźle, Raszowa, Zdzieszowice, Jasiona, Gogolin, Górażdże, Przywory Opolskie, Opole Grotowice, Opole Groszowice. Perony będą wyposażone w nowe wiaty, ławki i oświetlenie.

Remontowane perony zostaną także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W Gogolinie powstanie nowe przejście podziemne dla pasażerów, a w Opolu Grotowicach – kładka dla pieszych. Wyremontowane będą już istniejące przejścia pod torami w Kędzierzynie-Koźlu i Zdzieszowicach oraz kładka w Opolu Groszowicach.

- Wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym zapewni przebudowa 27 przejazdów kolejowo – drogowych, m.in. w Kędzierzynie Koźlu, Rozwadze i Gogolinie. Do szybszych podróży dostosowanych zostanie 66 obiektów inżynieryjnych. PLK wymienią także część urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz rozjazdy. Planowana jest przebudowa nastawni – mówi Mirosław Siemieniec.

Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie przyspieszą ze 120 do 160 km/h, a pociągi towarowe do 120 km/h. Modernizowana trasa między Kędzierzynem-Koźlem a Opolem stanowi fragment międzynarodowego korytarza kolejowego Bałtyk – Adriatyk.

Realizację zadania w systemie „projektuj i buduj” zaplanowano na lata 2020 – 2023.

Szacunkowy koszt wyniesie ponad 628 milionów złotych.
Mirosław Siemieniec (część 1)
Mirosław Siemieniec (część 2)

Wiadomości z regionu

2018-11-19, godz. 16:01 Zamknięte ulice, zmiana pierwszeństwa ruchu. Kierowcy - uwaga na opolskim Zaodrzu W związku z budową obwodnicy Piastowskiej drogowcy zamykają ul. Cmentarną, Zbożową i 10. Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej. » więcej 2018-11-19, godz. 16:00 Rewolucja w powiecie nyskim. Zmiany we władzach powiatu i prezydium rady Duże zmiany we władzach powiatu nyskiego. Podczas dzisiejszej (19.11) inauguracyjnej sesji rady powiatu wybrano nowy zarząd oraz prezydium rady. » więcej 2018-11-19, godz. 15:09 Szedł pobić i nastraszyć, dźgnął nożem i zabił. Ruszył proces ws. morderstwa na Armii Krajowej w Opolu Przed opolskim Sądem Okręgowym ruszył proces w sprawie głośnego zabójstwa w kamienicy przy ul. Armii Krajowej w Opolu. Miłoszowi Cz., oskarżonemu o spowodowan ... » więcej 2018-11-19, godz. 14:54 Zaatakowany w Kadłubie mały Mikołaj w najbliższych dniach może opuścić szpital. Jego stan ustabilizował się 10-miesięczny Mikołaj, zaatakowany w Kadłubie pod Strzelcami Opolskimi, najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu opuści szpital. Dziecko zostało przeniesione ... » więcej 2018-11-19, godz. 14:45 Poradnia laktacyjna w Strzelcach Opolskich jest bezpłatna dla wszystkich pacjentek Poradnia laktacyjna w szpitalu w Strzelcach Opolskich już nie tylko dla pacjentek z powiatów strzeleckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego. Od listopada możliwe ... » więcej 2018-11-19, godz. 14:00 Policjanci odnotowują coraz więcej zdarzeń związanych z cyberprzestępczością - Dziś hakerzy nie działają w pojedynkę, te działania niezgodne z prawem są teraz prowadzone raczej przez zorganizowane grupy - powiedział w porannej rozmowy ... » więcej 2018-11-19, godz. 13:49 Z jednej strony profesjonalizm, z drugiej wypalenie zawodowe. Pielęgniarki rozmawiają o sytuacji w środowisku pracy Ponad 40% pielęgniarek w Polsce zmaga się z wypaleniem zawodowym. W Opolu spotkali się przedstawiciele tego środowiska, żeby dyskutować o wyzwaniach, a także ... » więcej 2018-11-19, godz. 13:00 W Kolonowskiem już można sprawdzić jakość powietrza W Kolonowskiem ruszył pilotażowy monitoring jakości powietrza. W tej gminie, jako jednej z nielicznych, nie było jeszcze urządzenia sprawdzającego, czym oddyc ... » więcej 2018-11-19, godz. 11:45 Debatują o możliwościach, jakie daje Unia Europejska. Konferencja na UO Chcą uświadamiać młodych ludzi o wartości przynależności do wspólnoty Europejczyków. Na Uniwersytecie Opolskim trwa konferencja 'Europa broni, chroni i wspier ... » więcej 2018-11-19, godz. 11:30 Wracają kontrole na granicach. Nie oznacza to, że pojawią się szlabany Od czwartku przywrócone będą tymczasowo kontrole na granicach z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją. Ma to związek z odbywającym się w Katowicach szczytem kl ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »