Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-12-01, 14:50 Autor: Monika Pawłowska

Profilaktyka HIV tematem konferencji w Opolu. 400 zdiagnozowanych zakażonych w regionie

Konferencja szkoleniowa "Profilaktyka HIV/AIDS, a praca pielęgniarek i położnych" w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Konferencja szkoleniowa "Profilaktyka HIV/AIDS, a praca pielęgniarek i położnych" w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Konferencja szkoleniowa "Profilaktyka HIV/AIDS, a praca pielęgniarek i położnych" w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Konferencja szkoleniowa "Profilaktyka HIV/AIDS, a praca pielęgniarek i położnych" w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Z okazji obchodzonego dziś (01.12) Światowego Dnia AIDS zorganizowano w Opolu konferencję szkoleniową "Profilaktyka HIV/AIDS, a praca pielęgniarek i położnych".
- W tym roku zwracamy uwagę właśnie na unikanie ryzyka zakażenia wśród personelu medycznego - wyjaśnia Beata Kubica, dyrektor Poradni Towarzystwa Rozwoju Rodziny.

- Bardzo ważne jest zachowanie wszelkich możliwych procedur higienicznych i sanitarnych dotyczących np. mycia rąk, używania odpowiednich rękawic czy odpowiedniego przechowywania odpadów medycznych - tłumaczy.

W województwie opolskim jest niespełna 400 zdiagnozowanych przypadków zakażenia wirusem HIV. Specjaliści informują jednak, że osób zakażonych jest co najmniej trzy razy więcej, dlatego warto się badać.

- W tym przypadku nie ma grup ryzyka, ale są ryzykowne zachowania - mówi Joanna Głogowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.

- Każdy może być zakażony, ale musi o tym wiedzieć, bo dzięki temu może rozpocząć leczenie. Dla każdej zakażonej osoby leczenie jest bezpłatne. Dzięki temu można normalnie żyć, założyć rodzinę, urodzić zdrowe dziecko czy zostać biologicznym ojcem. Żeby sprawdzić czy jest się zakażonym, trzeba wykonać test w kierunku HIV, czyli badanie krwi - informuje.

Na takie badanie może pacjenta skierować lekarz, jeżeli podejrzewa zakażenie, ale każdy sam może bezpłatnie i anonimowo zrobić taki test. (W Opolu jest taka możliwość w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ulicy Damrota 6 w środy i piątki od godziny 16:00 do 19:00.) - Zakażenie wirusem HIV jest chorobą przewlekłą, a nieleczone może doprowadzić do rozwoju choroby AIDS - dodaje Głogowska.

- Podawanie leków antyretrowirusowych po zdiagnozowaniu AIDS na pewno poprawia jakość życia i je przedłuża, ale AIDS jest chorobą śmiertelną. Natomiast zakażenie wirusem HIV nie jest śmiertelne i może nie zmienić nic w życiu pacjenta. Poziom wiedzy medycznej jest taki, że zakażeni muszą jednak do końca życia przyjmować leki - zaznacza.

Konferencję zorganizowano w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu.
Beata Kubica
Joanna Głogowska cz.1
Joanna Głogowska cz.2

Wiadomości z regionu

2019-08-19, godz. 21:00 Utrudnienia dla kierowców w ścisłym centrum Opola. Drogowcy we wtorek rozpoczną remont ulicy Książąt Opolskich We wtorek (20.08) rozpocznie się remont ulicy Książąt Opolskich w ścisłym centrum Opola. Drogowcy muszą wymienić nawierzchnię asfaltową ze względu na jej fata ... » więcej 2019-08-19, godz. 19:00 Zdecydowała różnica zdań. Przemysław Pytlik zrezygnował z członkostwa w .Nowoczesnej Przemysław Pytlik żegna się z .Nowoczesną. Radny miasta Opola złożył rezygnację, bo jak tłumaczy, zdecydowała różnica zdań w związku z funkcjonowaniem partii. » więcej 2019-08-19, godz. 18:30 Znamy listę Koalicji Obywatelskiej w jesiennych wyborach parlamentarnych. Dwie niewiadome do senatu Witold Zembaczyński, Tomasz Kostuś i Elżbieta Bień. Ta trójka otwiera listę Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych. Listy kandydatów zatwierdziła R ... » więcej 2019-08-19, godz. 18:00 Lider opolskiego SLD wystartuje w wyborach. Piotr Woźniak na liście znajdzie się za Marceliną Zawiszą z partii Razem Piotr Wożniak wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych. Lider opolskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej znajdzie się na drugiej pozycji listy k ... » więcej 2019-08-19, godz. 16:30 Bez ofiar śmiertelnych. Policja podsumowała długi weekend na opolskich drogach - To był dość spokojny długi weekend na opolskich drogach - tak ostatnie cztery dni podsumowuje opolska policja. W regionie doszło do trzech wypadków, w który ... » więcej 2019-08-19, godz. 15:22 "Dużo udało się zrealizować, wiele planów jest w realizacji" - Katarzyna Czochara w Loży Radiowej podsumowała 4-letnią ... - Pracujemy ciężko od czterech lat. Sytuacja w kraju i na Opolszczyźnie poprawiła się w znacznym stopniu - powiedziała w 'Loży Radiowej' posłanka PiS Katarzyn ... » więcej 2019-08-19, godz. 15:00 Wojciech Komarzyński: Samorząd musi uzyskiwać z rządem tzw. efekt synergii - Samorząd potrzebuje bardzo mocnego przedstawicielstwa w parlamencie, a ten głos powinien być oparty o dobrą współpracę i dialog z rządem - przekonywał podcz ... » więcej 2019-08-19, godz. 14:30 Kędzierzyn-Koźle: 8 pseudokibiców z zarzutami za sobotnią bójkę. Policja zatrzymuje kolejnych 8 młodych mężczyzn z Opola i okolic usłyszało zarzuty za udział w bójce pseudokibiców, do której doszło w minioną sobotę (17.08) w Kędzierzynie-Koźlu. Policja ... » więcej 2019-08-19, godz. 13:30 Mobilny billboard PiS wyjechał na ulice Opolszczyzny. "Ciężko pracujemy nad kluczowymi dla przyszłości Polski wyborami" Mobilny billboard z hasłami ważnych programów społecznych i tematami, którymi rząd zajmował się przez ostatnie lata, przez najbliższy tydzień będzie jeździł u ... » więcej 2019-08-19, godz. 13:30 Zwęglone zwłoki znalezione pod Błotnicą Strzelecką to zaginiony mieszkaniec Chorzowa. Mężczyzna został zamordowany Zwęglone zwłoki znalezione przed tygodniem w lesie pod Błotnicą Strzelecką to zamordowany 35-letni mieszkaniec Chorzowa. Policja zatrzymała już domniemanych s ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »