Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-11-27, 10:08 Autor: Krzysztof Rapp

30 dzielnic będzie liczyło nowe Opole. Każda ze swoim budżetem inwestycyjnym

Opolskie dzielnice prezentują się wokół ratusza [fot. Piotr Wrona]
Opolskie dzielnice prezentują się wokół ratusza [fot. Piotr Wrona]
Na tę liczbę złoży się 19 aktualnych dzielnic miasta plus każde sołectwo, które od nowego roku zostanie przyłączone do Opola. Budżety inwestycyjne rad dzielnic wyniosą 100 tysięcy złotych.
- Nie jesteśmy dużym miastem i niewykluczone, że w przyszłości niektóre dzielnice będą się w sposób naturalny łączyły - mówił dziś (27.11) w porannej rozmowie W cztery oczy Krzysztof Drynda, radny i przewodniczący komisji doraźnej ds. rozwoju jednostek pomocniczych.
- Nie chodzi o to, żeby dzielnica była duża i gromadziła dużo ludzi, ale chcemy żeby te dzielnice i ich rady funkcjonowały wszędzie tam, gdzie w sposób naturalny jest jakaś łączność pomiędzy mieszkańcami, gdzie mają wspólne problemy, cele i wspólne zadania do realizacji - mówi Drynda.

W styczniu mają się rozpocząć konsultacje społeczne nad utworzeniem nowych dzielnic Opola, natomiast realnym terminem ich formalnego powołania, wraz z utworzeniem rad dzielnic jest - zdaniem naszego gościa - maj przyszłego roku.

- Jeśli chodzi o budżety inwestycyjne rad dzielnic - to nie każda rada będzie miała od razu do dyspozycji 100 tys. zł - dodaje Krzysztof Drynda.
- Na ostatniej sesji rady miasta przyjęliśmy uchwałę dotyczącą podziału tych środków. Mówi ona o tym, że 100 tysięcy przydzielane jest minimum na każdą dzielnicę. Natomiast jeśli dzielnica powstanie w ciągu roku, to otrzyma środki proporcjonalnie do istnienia w danym roku. Czyli, jeżeli dzielnica powstanie w czerwcu czy lipcu, to dostanie proporcjonalnie połowę tych środków - dodaje gość Radia Opole.

Na ostatniej sesji rady miasta przyjęto również uchwałę mówiącą o tym, że każda dzielnica Opola będzie miała minimum 20 tys. zł na bieżącą działalność. Teraz najmniejsze dzielnice, takie jak Wróblin, miały na ten cel przyznane 7 tys. zł.
Środki te mają być wydane przede wszystkim na szeroko rozumianą integrację mieszkańców danej dzielnicy.
Krzysztof Drynda, radny Opola i przewodniczący komisji doraźnej ds. rozwoju jednostek pomocniczych
Krzysztof Drynda, radny Opola i przewodniczący komisji doraźnej ds. rozwoju jednostek pomocniczych.

Wiadomości z regionu

2019-10-23, godz. 11:50 Będzie nowy sprzęt dla oddziału kardiologii USK. Pieniądze na zakup przekazało Opole Ten sprzęt ma być kolejnym krokiem, który pozwoli na przeprowadzanie specjalistycznych zabiegów. Na oddział kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego ... » więcej 2019-10-23, godz. 11:35 Dzielnicobus w trasie. Trwa głosowanie na kandydatów do rad dzielnic Opola Do 28 października trwa głosowanie do rad dzielnic Opola. W tym roku głosy oddajemy przez stronę internetową wybory.dzielnice.opole.pl. Dla osób starszych lub ... » więcej 2019-10-23, godz. 11:30 Ostatni dzwonek, by wziąć udział w "Ławce Go". Dziś mija termin nadsyłania zgłoszeń Długie rozmowy, poznanie nowych ludzi, modlitwa i uwielbienie - m.in. na to składa się tegoroczna 'Ławka Go'. Przez trzy dni uczniowie szkół średnich oraz stu ... » więcej 2019-10-23, godz. 10:15 "Jest mnóstwo przedsięwzięć mających poprawić czytelnictwo w Polsce". Gość porannej rozmowy w Radiu Opole - Ostatnio ruszyła potężna machina naprawcza w zakresie poziomu czytelnictwa Polaków. Przez tę machinę rozumiem całe mnóstwo różnych projektów i przedsięwzięć ... » więcej 2019-10-23, godz. 09:25 Niebezpieczny poranek na opolskich drogach. Kolizja w Opolu, wypadek w Goświnowicach Dwa samochody zderzyły się na obwodnicy Opola tuż za rondem Szczakiela. Nikt nie został poszkodowany, ale były utrudnienia w ruchu. » więcej 2019-10-22, godz. 20:15 Kędzierzyn-Koźle: Alkoholowa libacja zakończona śmiercią Do dramatycznych wydarzeń doszło w Kędzierzynie-Koźlu w miniony weekend. W sobotę wieczór (19.10) w jednym z bloków na osiedlu Śródmieście, w czasie suto zakr ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:45 Kwiatki, chwasty i zdrowa żywność. Za nami I Festiwal Bioróżnorodności Proste sposoby na zdrowe żywienie rodziny, zielony balkon urządzony z lokalnego kwiatka i chwasty na talerzu - to tylko niektóre z zagadnień, jakie poruszono ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:00 Prawie tysiąc mieszkańców regionu dostało 500 plus dla osób niesamodzielnych od ZUS Opolski ZUS wydał ponad 940 decyzji o przyznaniu dodatku uzupełniającego dla osób niesamodzielnych w ramach programu 500 plus. Z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:30 "Trzeba wierzyć, że można osiągać sukcesy i trzeba wierzyć w siebie". Bartłomiej Bonk gościem Ogólnopolskiego Tygodnia ... Ruszył Ogólnopolski Tydzień Kariery, podczas którego doradcy zawodowi i ciekawi goście pomagają młodzieży w doborze przyszłego zawodu. Wydarzenie ma inspirowa ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:00 W USK w Opolu przeprowadzono nowatorską operację tętniaka aorty W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu po raz pierwszy, bez otwierania jamy brzusznej, przeprowadzono operację tętniaka aorty brzusznej, który objął tęt ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »