Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-10-18, 20:52 Autor: Kamila Gal-Skorupa

Gminy należące do Aglomeracji Opolskiej podpisały porozumienie "Solidarni w obliczu zagrożeń"

Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 3 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 3 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 4 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 4 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 2 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 2 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
21 gmin należących do Aglomeracji Opolskiej popisało porozumienie "Solidarni w obliczu zagrożeń". Porozumienie zobowiązuje wszystkich członków aglomeracji do wzajemnej pomocy w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych.
- Do tej pory na Opolszczyźnie po przejściu gwałtownych burz, trąb powietrznych lub podczas powodzi strażakom brakowało materiałów i sprzętu, potrzebnych do tego żeby usunąć skutki klęski i pomóc ludziom. Porozumienie między gminami zmieni tę sytuację - mówi Adam Janiuk, rzecznik prasowy opolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
- Zasada jest prosta. Jeżeli musimy mieć do umocnienia wału 100 tysięcy worków to musiałaby te worki udostępnić nam jedna gmina. Zakup i utrzymywanie 100 tysięcy worków dla każdej gminy jest bardzo dużym obciążeniem. Natomiast jeżeli dogaduje się kilkadziesiąt gmin, zbieramy te worki i mamy materiały do tego, aby wykonywać działania - wyjaśnia.

- Program ma uzupełnić wyposażenie OSP np. w agregaty prądotwórcze, czy w maszyny do ładowania worków z piaskiem. Takie rozwiązanie nie obciąży bardzo budżetów gmin, a znacznie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców - mówi Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic.
- Każda z gmin oferuje swoje najlepsze jednostki straży pożarnej, zwłaszcza te, które są w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym. Te jednostki i tak pomagają sobie, natomiast dotychczas zasady oddelegowania tych jednostek nie były uregulowane - dodaje.

Porozumienie podpisane przez członków Aglomeracji Opolskiej jest pierwszym tego typu partnerstwem w skali całego kraju.
Adam Janiuk
Andrzej Kasiura

Wiadomości z regionu

2018-09-20, godz. 10:23 Kurier kradł paczki, zamiast dostarczać je pod wskazany adres. Grozi mu 5 lat więzienia Kurier z Opola przez miesiąc kradł paczki przygotowane do wysyłki. Opolscy policjanci dostali taką informację od funkcjonariuszy z Katowic, którzy w międzycza ... » więcej 2018-09-20, godz. 08:00 Problemy fundacji KrakoFFska 36. Czekają na lokale od miasta - Zastanawiamy się, czy to czekanie ma w ogóle sens - tak mówią przedstawiciele Fundacji KrakoFFska 36, którzy oczekują na przekazanie im części pomieszczeń w ... » więcej 2018-09-20, godz. 07:00 Firma ATOS wskaże zawodową drogę uczniom opolskiego liceum Uczniowie klas matematyczno-informatycznych z II LO w Opolu trafią pod opiekę firmy ATOS. Firma zajmuje się m.in. doradztwem IT, integracją systemów informaty ... » więcej 2018-09-20, godz. 06:30 Pacjenci poczekają dłużej. NFZ nie ma odpowiedzi w sprawie neurochirurgi w kluczborskim Vital Medic Ponad 2100 pacjentów w stanie stabilnym czeka na Opolszczyźnie na zabieg neurochirurgiczny. Średnio na operację trzeba czekać 268 dni. Tak wynika z internetow ... » więcej 2018-09-19, godz. 21:15 Ponad 300 repatriantów przyjęły opolskie gminy. Przoduje Byczyna W przyjmowaniu repatriantów w naszym regionie przoduje gmina Byczyna - tak wynika ze statystyk Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W gminie mieszka obecnie 136 r ... » więcej 2018-09-19, godz. 21:15 Uwaga kierowcy! Od jutra utrudnienia na Ozimskiej w Opolu Od czwartku (20.09) do końca października wyłączony z ruchu będzie łącznik między ulicami Ozimską i Rejtana w Opolu. Chodzi o fragment pod podwójnym wiaduktem ... » więcej 2018-09-19, godz. 20:30 Najmłodsi nysanie oddychają czystym powietrzem w przedszkolach 70 oczyszczaczy powietrza trafiło do wszystkich publicznych żłobków i przedszkoli na terenie gminy Nysa. » więcej 2018-09-19, godz. 20:30 OHP ma już 60 lat i uczy ponad 60 zawodów! "Organizacja przeszła wiele zmian" Uczą pracy w 60 zawodach, umożliwiają kształcenie w szkołach dla dorosłych i realizują projekty unijne. Ochotnicze Hufce Pracy mają już 60 lat. Dzisiaj (19.09 ... » więcej 2018-09-19, godz. 19:00 Prudnik: przywłaszczyła opłaty za ubezpieczenia. Wśród oszukanych są przedsiębiorcy Fikcyjne oferty ubezpieczeniowe sprzedawała Joanna K. w Prudniku. Pracownica tamtejszego punktu oferującego ubezpieczenia pozostaje pod 14 zarzutami przestęps ... » więcej 2018-09-19, godz. 18:20 Pilot śmigłowca, który rozbił się w Domecku ostatni meldunek złożył 11 minut przed wypadkiem 57-latek pilotujący śmigłowiec, który rozbił się 11 lipca w Domecku ostatni meldunek złożył około 10 minut przed wypadkiem. Lot trwał zaledwie 28 minut. To us ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »