Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-10-18, 20:52 Autor: Kamila Gal-Skorupa

Gminy należące do Aglomeracji Opolskiej podpisały porozumienie "Solidarni w obliczu zagrożeń"

Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 3 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 3 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 4 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 4 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 2 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 2 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
21 gmin należących do Aglomeracji Opolskiej popisało porozumienie "Solidarni w obliczu zagrożeń". Porozumienie zobowiązuje wszystkich członków aglomeracji do wzajemnej pomocy w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych.
- Do tej pory na Opolszczyźnie po przejściu gwałtownych burz, trąb powietrznych lub podczas powodzi strażakom brakowało materiałów i sprzętu, potrzebnych do tego żeby usunąć skutki klęski i pomóc ludziom. Porozumienie między gminami zmieni tę sytuację - mówi Adam Janiuk, rzecznik prasowy opolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
- Zasada jest prosta. Jeżeli musimy mieć do umocnienia wału 100 tysięcy worków to musiałaby te worki udostępnić nam jedna gmina. Zakup i utrzymywanie 100 tysięcy worków dla każdej gminy jest bardzo dużym obciążeniem. Natomiast jeżeli dogaduje się kilkadziesiąt gmin, zbieramy te worki i mamy materiały do tego, aby wykonywać działania - wyjaśnia.

- Program ma uzupełnić wyposażenie OSP np. w agregaty prądotwórcze, czy w maszyny do ładowania worków z piaskiem. Takie rozwiązanie nie obciąży bardzo budżetów gmin, a znacznie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców - mówi Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic.
- Każda z gmin oferuje swoje najlepsze jednostki straży pożarnej, zwłaszcza te, które są w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym. Te jednostki i tak pomagają sobie, natomiast dotychczas zasady oddelegowania tych jednostek nie były uregulowane - dodaje.

Porozumienie podpisane przez członków Aglomeracji Opolskiej jest pierwszym tego typu partnerstwem w skali całego kraju.
Adam Janiuk
Andrzej Kasiura

Wiadomości z regionu

2018-11-16, godz. 12:08 Pobite dziecko z Kadłuba jest w stanie stabilnym. Wymaga dalszej obserwacji Stan pobitego 10-miesięcznego chłopca jest stabilny. Dziecko trafiło wczoraj (15.11) do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego po pobiciu przez obcego mężczyzn ... » więcej 2018-11-16, godz. 12:05 Nie stawiał się w więzieniu i posiadał 30 gramów marihuany i amfetaminy. Trafił w ręce policji 23-latek, który nie stawił się do więzienia został zatrzymany przez policjantów z Nysy. Sąd skazał go wcześniej za kradzieże z włamaniem. Gdy kryminalni zapuk ... » więcej 2018-11-16, godz. 11:43 Demoluje zaparkowane pojazdy. Policjanci z Brzegu już kilkukrotnie zatrzymywali 36-latkę Kilkanaście zniszczonych pojazdów w niecały tydzień. To efekt działalności 36-letniej mieszkanki Lubszy, która będąc pod wpływem alkoholu demoluje zaparkowane ... » więcej 2018-11-16, godz. 11:08 Stanowiska podzielone, choć pierwszego posiedzenia jeszcze nie było Przewodniczącym Rady Miasta Opola ma zostać Łukasz Sowada z klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego. Piotr Mielec, pokieruje klubem. » więcej 2018-11-16, godz. 07:30 Nie wiadomo, czy w tym roku uda się rozpocząć nasadzenia w zabytkowym parku w Głuchołazach Nie wiadomo, czy Głuchołazom uda się wykorzystać w tym roku dotację na rewitalizację zabytkowego parku zdrojowego. Po kilku miesiącach od złożenia wniosku, mi ... » więcej 2018-11-16, godz. 07:15 Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratury ws. zdjęcia krzyża w krapkowickiej szkole Usunęła krzyż, który wisiał w pokoju nauczycielskim i z tego powodu była dyskryminowana i szykanowana. Grażyna Juszczyk po niemal dwóch latach walki w opolski ... » więcej 2018-11-15, godz. 23:35 Pożar stodoły w Biestrzynniku. Nie żyje mężczyzna Trwa dogaszanie pożaru w Biestrzynniku, w powiecie opolskim. Opolska straż pożarna potwierdza ofiarę śmiertelną, jest to mężczyzna, jego tożsamość ustala poli ... » więcej 2018-11-15, godz. 21:55 Kolizja na tzw. ślimaku na ul. Niemodlińskiej w Opolu Doszło tam do zdarzenia z udziałem dwóch samochodów osobowych. » więcej 2018-11-15, godz. 19:30 Prudniccy seniorzy zdobyli uprawnienia mediatorów. "Chcę pomagać ludziom" 12 seniorów z Prudnika uzyskało uprawnienia mediatorów. Dzięki temu łatwiej będzie w tym regionie uzyskać pomoc w konfliktowych sytuacjach. Nowi mediatorzy pr ... » więcej 2018-11-15, godz. 19:00 Nowy burmistrz Prudnika chce współpracować z radnymi, ale bez wchodzenia w koalicje Partyjne koalicje w radzie miejskiej Prudnika wyklucza burmistrz elekt Grzegorz Zawiślak. Nie ułatwi mu to sprawowania urzędu. Jego komitet wyborczy Prudnicza ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »