Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-10-18, 20:52 Autor: Kamila Gal-Skorupa

Gminy należące do Aglomeracji Opolskiej podpisały porozumienie "Solidarni w obliczu zagrożeń"

Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 3 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 3 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 4 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 4 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 2 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 2 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
21 gmin należących do Aglomeracji Opolskiej popisało porozumienie "Solidarni w obliczu zagrożeń". Porozumienie zobowiązuje wszystkich członków aglomeracji do wzajemnej pomocy w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych.
- Do tej pory na Opolszczyźnie po przejściu gwałtownych burz, trąb powietrznych lub podczas powodzi strażakom brakowało materiałów i sprzętu, potrzebnych do tego żeby usunąć skutki klęski i pomóc ludziom. Porozumienie między gminami zmieni tę sytuację - mówi Adam Janiuk, rzecznik prasowy opolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
- Zasada jest prosta. Jeżeli musimy mieć do umocnienia wału 100 tysięcy worków to musiałaby te worki udostępnić nam jedna gmina. Zakup i utrzymywanie 100 tysięcy worków dla każdej gminy jest bardzo dużym obciążeniem. Natomiast jeżeli dogaduje się kilkadziesiąt gmin, zbieramy te worki i mamy materiały do tego, aby wykonywać działania - wyjaśnia.

- Program ma uzupełnić wyposażenie OSP np. w agregaty prądotwórcze, czy w maszyny do ładowania worków z piaskiem. Takie rozwiązanie nie obciąży bardzo budżetów gmin, a znacznie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców - mówi Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic.
- Każda z gmin oferuje swoje najlepsze jednostki straży pożarnej, zwłaszcza te, które są w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym. Te jednostki i tak pomagają sobie, natomiast dotychczas zasady oddelegowania tych jednostek nie były uregulowane - dodaje.

Porozumienie podpisane przez członków Aglomeracji Opolskiej jest pierwszym tego typu partnerstwem w skali całego kraju.
Adam Janiuk
Andrzej Kasiura

Wiadomości z regionu

2018-07-19, godz. 20:47 Czy głubczyckiemu PKS-owi grozi bankructwo? Powiatowi radni PiS mają wątpliwości co do zarządzania spółką Zbyt niskie płace pracowników, a wysokie rady nadzorczej. Utrzymywanie nierentownych kursów i sprzedaż w 2017 dwóch autokarów za 3.300 złotych netto. Powiatow ... » więcej 2018-07-19, godz. 20:30 Stracił dolary i portfel. Zguby odzyskał dzięki uczciwości mieszkanek Namysłowa 600 dolarów amerykańskich, karty kredytowe, portfel oraz paszport stracił 46-letni rockman z Ukrainy, który w miniony weekend bawił się w Namysłowie na jednej ... » więcej 2018-07-19, godz. 20:00 Prudnik: rosną szeregi związku Solidarność Lucyna Mastyga została wybrana nową szefową prudnickiej Solidarności. Przez 16 lat tamtejszym strukturom tego związku zawodowego przewodziła Waleria Dąbrowska ... » więcej 2018-07-19, godz. 19:25 Wspólna akcja policji i KAS. W powiecie brzeskim zamknięto dwa nielegalne salony gier Dziewięć nielegalnych automatów w dwóch salonach gier zabezpieczyli funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego i Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Po eksperym ... » więcej 2018-07-19, godz. 18:15 Wybór dyrektorki przedszkola w Kędzierzynie-Koźlu nieważny - tak stwierdził wojewoda Konkurs na stanowisko dyrektorki przedszkola numer 17 w Kędzierzynie-Koźlu jest nieważny. Tak stwierdził wojewoda opolski wydając rozstrzygnięcie nadzorcze. » więcej 2018-07-19, godz. 17:34 Poważny wypadek w fabryce pod Strzelcami Opolskimi Po godzinie 14:00 służby ratunkowe zostały powiadomione o wypadku, do którego doszło na terenie zakładów Kronospan. Kobieta spadła z podestu z wysokości około ... » więcej 2018-07-19, godz. 16:45 Bakterie coli w wodzie w Ozimku. Na miejscu jest beczkowóz, sytuacja może potrwać nawet do soboty Woda z ujęcia przy ulicy Częstochowskiej w Ozimku jest niezdatna do picia i kąpieli. Jak wykazały badania Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w w ... » więcej 2018-07-19, godz. 16:30 Kolejne miliony dla szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Ponad 9 milionów złotych z pieniędzy unijnych przez Regionalny Program Operacyjny otrzyma szpital w Kędzierzynie-Koźlu. Dzięki temu wyremontowane i doposażone ... » więcej 2018-07-19, godz. 15:37 Młody bocian wypadł z gniazda w Zubrzycach. Trafi do Leśnego Pogotowia Młody bocian wypadł z gniazda w Zubrzycach w powiecie głubczyckim. Na miejsce z interwencją przyjechali strażacy oraz straż miejska z Głubczyc. » więcej 2018-07-19, godz. 14:29 Prudnik: sprawca miał znaczne ilości środków odurzających Do 10 lat więzienia grozi mieszkańcowi Prudnika. 27-letniemu mężczyźnie przedstawiono zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających. W jego mieszkani ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »