Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-10-18, 20:52 Autor: Kamila Gal-Skorupa

Gminy należące do Aglomeracji Opolskiej podpisały porozumienie "Solidarni w obliczu zagrożeń"

Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 3 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 3 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 4 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 4 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 2 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 2 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
21 gmin należących do Aglomeracji Opolskiej popisało porozumienie "Solidarni w obliczu zagrożeń". Porozumienie zobowiązuje wszystkich członków aglomeracji do wzajemnej pomocy w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych.
- Do tej pory na Opolszczyźnie po przejściu gwałtownych burz, trąb powietrznych lub podczas powodzi strażakom brakowało materiałów i sprzętu, potrzebnych do tego żeby usunąć skutki klęski i pomóc ludziom. Porozumienie między gminami zmieni tę sytuację - mówi Adam Janiuk, rzecznik prasowy opolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
- Zasada jest prosta. Jeżeli musimy mieć do umocnienia wału 100 tysięcy worków to musiałaby te worki udostępnić nam jedna gmina. Zakup i utrzymywanie 100 tysięcy worków dla każdej gminy jest bardzo dużym obciążeniem. Natomiast jeżeli dogaduje się kilkadziesiąt gmin, zbieramy te worki i mamy materiały do tego, aby wykonywać działania - wyjaśnia.

- Program ma uzupełnić wyposażenie OSP np. w agregaty prądotwórcze, czy w maszyny do ładowania worków z piaskiem. Takie rozwiązanie nie obciąży bardzo budżetów gmin, a znacznie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców - mówi Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic.
- Każda z gmin oferuje swoje najlepsze jednostki straży pożarnej, zwłaszcza te, które są w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym. Te jednostki i tak pomagają sobie, natomiast dotychczas zasady oddelegowania tych jednostek nie były uregulowane - dodaje.

Porozumienie podpisane przez członków Aglomeracji Opolskiej jest pierwszym tego typu partnerstwem w skali całego kraju.
Adam Janiuk
Andrzej Kasiura

Wiadomości z regionu

2019-01-16, godz. 20:10 "Stop rzezi dzików". Protest przyrodników i mieszkańców Opola Są przeciwni masowemu odstrzałowi dzików. Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze wraz z ekologami i mieszkańcami Opola zaprotestowało dziś przy pomniku na Placu Wo ... » więcej 2019-01-16, godz. 20:00 Rodacy z Kazachstanu zamieszkali w centrum Olesna. "Mieszkańcy są bardzo pomocni" Sześcioro repatriantów z Kazachstanu zamieszkało w centrum Olesna. » więcej 2019-01-16, godz. 19:17 W Opolu ruszyła przebudowa skrzyżowania Oleskiej z Batalionów Chłopskich Ulica Rataja została częściowo zamknięta dla ruchu. Rozpoczęły się także prace na ulicy Nysy Łużyckiej. Tak wygląda początek przebudowy skrzyżowania ulicy Ole ... » więcej 2019-01-16, godz. 18:23 Ordynator Wojciech Walas z USK w Opolu wystosował list otwarty do Jurka Owsiaka Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dary na łączną sumę 3 mln złotych. W ciągu 27 lat placówka otrzymała ... » więcej 2019-01-16, godz. 17:11 Bus przygniótł mężczyznę. Do zdarzenia doszło podczas wymiany kół Cztery zastępy straży pożarnej pomagały w wyciągnięciu mężczyzny, który został przygnieciony przez busa. Do zdarzenia doszło na ulicy Szczęśliwej w Opolu tuż ... » więcej 2019-01-16, godz. 17:00 Bartosz Kurek honorowym obywatelem Nysy. "Na dzisiaj tytuł nie mógł trafić do nikogo innego" Mistrz Europy i świata w siatkówce, a także dwukrotny olimpijczyk, Bartosz Kurek, został honorowym obywatelem Nysy. Decyzję o przyznaniu tytułu podjęli podcza ... » więcej 2019-01-16, godz. 16:43 I Ekumeniczne Polsko-Rumuńskie Sympozjum Liturgiczne w Opolu Za nami I Ekumeniczne Opolskie Sympozjum Liturgiczne pod hasłem 'Duch Święty w misteriach Kościoła'. Odbyło się ono na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opol ... » więcej 2019-01-16, godz. 15:10 Lekarze USK w Opolu ratują 50-latka z głębokiej hipotermii. Dzisiaj odłączają go od aparatury Mężczyzna trafił na OIOM Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w poniedziałek, gdy temperatura jego ciała spadła do 22 stopni, a serce pracowało tylko pod spe ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:31 Okradli kiosk i salonik prasowy. Dwóm mężczyznom grozi do 10 lat więzienia Prudniccy policjanci z wydziału kryminalnego, zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 19 i 21 lat, którzy podejrzani są o napad na kiosk i salonik prasowy w Prudnik ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:00 Czwartek dniem żałoby w Opolu. Opolanie wstrząśnięci wydarzeniami w Gdańsku Prezydent Arkadiusz Wiśniewski wydał stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Początkowo żałoba miała obowiązywać w środę, ale data została zmieniona. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »