Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-10-18, 20:52 Autor: Kamila Gal-Skorupa

Gminy należące do Aglomeracji Opolskiej podpisały porozumienie "Solidarni w obliczu zagrożeń"

Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 3 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 3 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 4 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 4 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 2 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Podpisanie porozumienia Solidarni w obliczu zagrożeń 2 [fot. Kamila Gal-Skorupa]
21 gmin należących do Aglomeracji Opolskiej popisało porozumienie "Solidarni w obliczu zagrożeń". Porozumienie zobowiązuje wszystkich członków aglomeracji do wzajemnej pomocy w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych.
- Do tej pory na Opolszczyźnie po przejściu gwałtownych burz, trąb powietrznych lub podczas powodzi strażakom brakowało materiałów i sprzętu, potrzebnych do tego żeby usunąć skutki klęski i pomóc ludziom. Porozumienie między gminami zmieni tę sytuację - mówi Adam Janiuk, rzecznik prasowy opolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
- Zasada jest prosta. Jeżeli musimy mieć do umocnienia wału 100 tysięcy worków to musiałaby te worki udostępnić nam jedna gmina. Zakup i utrzymywanie 100 tysięcy worków dla każdej gminy jest bardzo dużym obciążeniem. Natomiast jeżeli dogaduje się kilkadziesiąt gmin, zbieramy te worki i mamy materiały do tego, aby wykonywać działania - wyjaśnia.

- Program ma uzupełnić wyposażenie OSP np. w agregaty prądotwórcze, czy w maszyny do ładowania worków z piaskiem. Takie rozwiązanie nie obciąży bardzo budżetów gmin, a znacznie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców - mówi Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic.
- Każda z gmin oferuje swoje najlepsze jednostki straży pożarnej, zwłaszcza te, które są w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym. Te jednostki i tak pomagają sobie, natomiast dotychczas zasady oddelegowania tych jednostek nie były uregulowane - dodaje.

Porozumienie podpisane przez członków Aglomeracji Opolskiej jest pierwszym tego typu partnerstwem w skali całego kraju.
Adam Janiuk
Andrzej Kasiura

Wiadomości z regionu

2019-10-15, godz. 20:30 Oględziny wykażą stan uszkodzeń Impulsa, który brał udział w wypadku pod Brzegiem. Za szkody zapłaci ubezpieczyciel Pociąg Przewozów Regionalnych, który uległ wypadkowi na przejeździe pod Brzegiem, dotarł już do stacji w Brzegu. Ruch na magistrali kolejowej między Opolem a ... » więcej 2019-10-15, godz. 19:45 Wypchnął kolegę przez okno, ten zmarł. Oskarżony usłyszał wyrok Sąd Okręgowy w Opolu skazał Adama M. na 15 lat więzienia za zabójstwo swojego kolegi. W styczniu tego roku oskarżony pokłócił się w trakcie imprezy ze Zdzisła ... » więcej 2019-10-15, godz. 18:30 Czujny sąsiad uratował 59-latka. Nieprzytomnego mężczyznę znalazła policja Dzięki zainteresowaniu sąsiadów i reakcji byczyńskich policjantów udało się zapobiec tragedii i uratować 59-letniego mieszkańca gminy Byczyna. » więcej 2019-10-15, godz. 17:15 Uczniowie Zespołu Szkól w Paczkowie opanowali miasto. Zorganizowano tam II Hugonalia [ZDJĘCIA] Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Paczkowie w nietypowy sposób świętują dziś (15.10) dzień swojego patrona. » więcej 2019-10-15, godz. 16:30 Piłkarz Startu Namysłów złamał nos sędziemu. Nie podobało mu się to, jak sędziował Piłkarz czwartoligowego Startu Namysłów Krystian B. po zakończeniu spotkania ze Skalnikiem Gracze podszedł do sędziego i uderzył go głową w nos. Zawodnik - we ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:04 Utrudnienia w ruchu pociągów po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu Po wypadku na przejeździe kolejowym na ul. Wrocławskiej w Brzegu ruch pociągów został wstrzymany. Pasażerowie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami. Przypom ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:00 Zawisza: to ważny czas dla całej opozycji Lewica po 4 latach wraca do sejmu. Z Opolszczyzny jako jedyna mandat uzyskała Marcelina Zawisza z Wiosny Roberta Biedronia. Liderka opolskiej listy Lewicy pod ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:11 5 osób rannych po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu. Kierowca ominął rogatki i wjechał w pociąg Przejazd kolejowy na ulicy Wrocławskiej w Brzegu wciąż jest nieprzejezdny po wypadku, do którego doszło w tym miejscu około 13:30. Według relacji świadków, ki ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:45 Opole: I Konwent Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmiku Województwa Opolskiego za nami Możliwość wykorzystania mediów społecznościowych w informowaniu o działaniach rady czy problemy poszczególnych samorządów terytorialnych - takie tematy porusz ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:30 Brak szczepionek przeciwko ospie. Sanepid: dokonaliśmy już wewnętrznych przesunięć Brakuje szczepionek przeciwko ospie, deficyt jest w aptekach i przychodniach. Mają pojawić się w połowie listopadzie, na razie rodzice muszą zaczekać. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »