Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-07-31, 18:47 Autor: Radio Opole

Odkrycie w Złotogłowicach. Mogiła 51 żołnierzy niemieckich

Zbiorową mogiłę żołnierzy niemieckich z 1945 roku odkryli w Złotogłowicach koło Nysy przedstawiciele Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Oprócz kości i resztek mundurów znaleziono także amunicję, odznaczenia, obrączki i inne przedmioty należące do żołnierzy.

Zlotoglowice - miejsce odkrycia zbiorowej mogiły

- Odkryliśmy szczątki 51 żołnierzy niemieckich, którzy zostali pochowani w Złotogłowicach w zbiorowej mogile w 1945 roku. Prawdopodobnie chowali ich koledzy, nie znamy bliżej okoliczności ich śmierci - mówi prowadzący prace Andrzej Latusek.

Latusek dodaje, że jeden z mieszkańców Złotogłowic poinformował o wydarzeniach sprzed lat i wskazał miejsce pochówku. Jeszcze po wojnie stały tam drewniane krzyże, ale jedna z mieszkanek – zapewne pod wpływem tragedii wojennych – powyrywała je i paliła nimi w piecu.

Resztki amunicji z 1945r

W mogile oprócz szczątków znaleziono także wojenne odznaczenia, baretki, ślubne obrączki i amunicję, którą zabezpieczyła nyska policja.

- Jest ciekawostką, że jeden z żołnierzy niemieckich został pochowany w mundurze wojsk angielskich. Znaleźliśmy także nieśmiertelniki – metalowe tabliczki z perforacją pozwalającą na identyfikację żołnierza. To one są najważniejsze, gdyż zapewne wiele rodzin do dzisiaj nie wie, gdzie zginęli ich bliscy – mówi Krzysztof Stecki ze stowarzyszenia Pro Memoria.

Szczątki znalezione w mogile zbiorowej tafią do trumien, a jesienią zostaną pochowane na cmentarzu w Nadolicach Wielkich. To jeden z 13 w Polsce cmentarzy wojennych żołnierzy niemieckich.

Andrzej Latusek i Krzysztof Stecki

Posłuchaj:

Dorota Kłonowska

Wiadomości z regionu

2024-12-26, godz. 07:11 Tragiczny wypadek w Kędzierzynie-Koźlu Tuż po północy (26.12) doszło do dachowania BMW na ul. Ignacego Łukasiewicza. Na miejscu pomocy udzielała straż pożarna i pogotowie ratunkowe. » więcej 2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »