Próchnica niszczy zęby nawet 90 % małych dzieci
- Sytuacja na Opolszczyźnie niewiele różni się od statystyk krajowych. Jest lepiej, ale i tak skala zjawiska jest alarmująca - zaznacza Barbara Hamryszak, konsultant wojewódzki z zakresu stomatologii dziecięcej.
- 80-90% dzieci w wieku 6-12 lat jest zarażonych próchnicą. U starszych dzieci, które nie mają już zębów mlecznych jest lepiej, ale i tak problem dotyczy 50-60 % nastolatków.
Hamryszak podkreśla, że dzieci do 10 roku życia nie potrafią samodzielnie, poprawnie umyć zębów. Najważniejsza jest więc edukacja rodziców, bo to oni mają wpływ na żywienie dzieci oraz dbanie o ich jamę ustną. - Pierwszym objawem próchnicy jest plamka pojawiająca się na zębach dziecka. Na tym etapie można się jej bezboleśnie pozbyć - wyjaśnia stomatolog.
- Nieleczona próchnica powoduje zapalenie miazgi. Jest to pierwszy objaw, któremu towarzyszy silny ból, z którym rodzice zgłaszają się do stomatologa. Ze względów psychicznych jest to bardzo niekorzystne dla dziecka, bo pierwsza wizyta będzie łączyła się z bólem - tłumaczy.
Próchnica jest siedliskiem bakterii, które przy osłabionej odporności zostają rozsiane po całym organizmie i mogą atakować serce, nerki czy stawy.
Warto dodać, że wizyty u stomatologa powinno się rozpocząć, gdy pojawią się pierwsze ząbki malucha.
Posłuchaj:
Monika Antczak