Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-01-27, 13:19 Autor: Radio Opole

Jest dzielnicowy kompromis

- Nowe zasady dofinansowania rad dzielnic Opola to kompromis, który powinien też pokazać, że nie jesteśmy niepotrzebnym nikomu tworem, a strukturą, o której utrzymanie warto walczyć - powiedział na antenie RO przewodniczący największej z rad Opola - Scczepanowice-Wójtowa Wieś Marek Cholewa. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski rozważa też powołanie Konwentu Przewodniczących Rad Dzielnic jako ciała doradczego, gremium ułatwiającego bezpośrednie i znacznie szybsze konsultacje. Coroczne zwiększanie budżetu rad to także coraz większe szanse na prawdziwie obywatelskie Opole.

- Sprawiedliwe rozwiązanie jest w tym przypadku bardzo trudne do wypracowania, wygrał pewien kompromis -powiedział w Loży Radiowej Marek Cholewa z rady dzielnicy Szczepanowice -Wójtowa Wieś, komentując wczorajsze ustalenia dotyczące nowych zasad dofinansowania dziewięciu dzielnic Opola.

- Ważny jest fakt przekazania większych kompetencji radom, które będą mogły samodzielnie decydować o tym, jak część budżetu zostanie spożytkowana - dodał Cholewa.

- Zdecydowano o przyznaniu każdej z rad po sto tysięcy złotych i dodatkowo pozostawieniu stu tysięcy złotych rezerwy. Zarówno małe jak i duże rady dzielnic, podobnie jak zarząd miasta, wszyscy argumentowali swoje podejście - powiedział na antenie RO Cholewa. - Osiągnięty kompromis daje w tym okresie przejściowym funkcjonowania rad szansę, by pokazać, że z takim samym kapitałem możemy pokazać mieszkańcom, ale także władzom Opola, iż rady dzielnic mają sens i są tworem, o który warto walczyć.

- Wszystkie rady dzielnic startują w tym nowym rozdaniu z równymi szansami -dodał przewodniczący największej z rad dzielnicowych Opola.

- Konkursy na projekty realizowane w poszczególnych częściach miasta to była zawsze loteria - mówi Cholewa. - Często wygrywały projekty, które mogły jeszcze poczekać, teraz jest nadzieja, że uda się tego uniknąć, powinien zwyciężać zdrowy rozsądek. Różne dzielnice mają różne projekty, od najbardziej prozaicznych, np. budowa skwerku, aż po duże przedsięwzięcia typu boisko czy nawet stadion - trzeba to ogarniać według dostępnych możliwości - mówi Cholewa.

Zgodnie z ustaleniami, odrzucono rozwiązanie mówiące o podziale proporcjonalnym, w którym zakładano równy podział część budżetu, a udział w pozostałej zależałby od liczby mieszkańców i powierzchni dzielnicy.

Wybrane rozwiązanie przeszło jednym głosem.

Posłuchaj wypowiedzi:

W Szczepanowicach - Wójtowej Wsi członkowie rady dzielnicy rozważają m in zamontowanie sygnalizacji przy przejściu dla pieszych przy ul. Prószkowskiej , tak by zwiększyć bezpieczeństwo przechodzących tamtędy uczniów do SP nr 28. W przyszłym tygodniu ma się odbyć pierwsze spotkanie rady po ustaleniach dotyczących nowych zasad przyznawania pieniędzy.

Opolski Urząd Miasta - przypomnijmy - dotychczas przekazywał do dyspozycji rad dzielnic od 650 do 750 tysięcy złotych rocznie. W tym roku ta kwota wzrosła do 1 mln złotych.

Wybory do rad dzielnic odbędą się prawdopodobnie w kwietniu.Oprac. Jacek Rudnik

Wiadomości z regionu

2019-07-16, godz. 09:15 Wspólny sukces opolskiej i bydgoskiej policji. Oszust "na policjanta" wpadł przed dworcem w Opolu Wspólna akcja policjantów z Opola i Bydgoszczy pozwoliła na zatrzymanie mężczyzny oszukującego metodą 'na policjanta'. » więcej 2019-07-16, godz. 08:00 Bus 500+ we wtorek stacjonować będzie na południu województwa Otmuchów, Paczków i Głuchołazy - to kolejne miejscowości, które dziś (16.07) odwiedzi bus 500+. Mieszkańcy tych miejscowości będą mogli na miejscu dowiedzieć ... » więcej 2019-07-16, godz. 07:45 Opole szykuje się na wojnę z komarami. "Zależy nam na tym, aby odkomarzać raz, a porządnie" Ponad 100 hektarów terenów w Opolu zostanie poddanych odkomarzaniu. Pieniądze na ten cel są zabezpieczone, a miasto jest już na etapie wyłaniania wykonawcy. » więcej 2019-07-15, godz. 21:32 Najmłodsi mieszkańcy gminy Skoroszyce obcują z naukami ścisłymi Najmłodsi mieszkańcy gminy Skoroszyce mogli dziś (15.07) dowiedzieć się jak zbudowany jest wszechświat, czy poznać zjawiska zachodzące w naszym codziennym życ ... » więcej 2019-07-15, godz. 20:45 Janusz Sanocki najprawdopodobniej nie wystartuje w jesiennych wyborach. "Nie chcę się wikłać w partie, bo one ogranicz ... Kończąca się kadencja posła niezrzeszonego Janusza Sanockiego będzie najprawdopodobniej jego ostatnią. Polityk obwinia o to obwiązującą w Polsce ordynację wyb ... » więcej 2019-07-15, godz. 19:45 Studenci z zagranicy goszczą w Opolu na Summer Studies Blisko 70 studentów z Tajwanu, Chin, Kazachstanu, czy Zimbabwe przyjechało do Opola na Letni Uniwersytet 2019. Młodzi ludzie na Uniwersytecie Opolskim przez 4 ... » więcej 2019-07-15, godz. 18:30 Bus programu Rodzina 500 Plus w kursie po Opolszczyźnie Korfantów, Nysa, Łambinowice i Pakosławice - w tych 4 miejscowościach gościł dziś (15.07) opolski bus Rodzina 500 plus. To inicjatywa, która ma przybliżyć mie ... » więcej 2019-07-15, godz. 18:00 Przeszła trzy operacje w pierwszych dniach życia. Lekarze z Wrocławia uratowali życie dziecku urodzonemu w Nysie To pierwszy taki zabieg w Polsce. Wrocławscy lekarze przeprowadzili trzy operacje w pierwszych dniach życia noworodka. Dziewczynka, która urodziła się w Nysie ... » więcej 2019-07-15, godz. 17:00 Poseł Kamil Bortniczuk ruszył w kurs po Opolszczyźnie Poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk rozpoczął wizyty w terenie w ramach akcji 'Poznaj swojego posła'. Objazd Opolszczyzny parlamentarzysta rozpoczął od gminy ... » więcej 2019-07-15, godz. 16:45 Drogowe zamieszanie w centrum Opola Ulica Kośnego w Opolu przez kilka tygodni będzie jednokierunkową, od Katowickiej do parkingu przy Teatrze im. Jana Kochanowskiego. O zmianach w organizacji ru ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »