Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-01-27, 13:19 Autor: Radio Opole

Jest dzielnicowy kompromis

- Nowe zasady dofinansowania rad dzielnic Opola to kompromis, który powinien też pokazać, że nie jesteśmy niepotrzebnym nikomu tworem, a strukturą, o której utrzymanie warto walczyć - powiedział na antenie RO przewodniczący największej z rad Opola - Scczepanowice-Wójtowa Wieś Marek Cholewa. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski rozważa też powołanie Konwentu Przewodniczących Rad Dzielnic jako ciała doradczego, gremium ułatwiającego bezpośrednie i znacznie szybsze konsultacje. Coroczne zwiększanie budżetu rad to także coraz większe szanse na prawdziwie obywatelskie Opole.

- Sprawiedliwe rozwiązanie jest w tym przypadku bardzo trudne do wypracowania, wygrał pewien kompromis -powiedział w Loży Radiowej Marek Cholewa z rady dzielnicy Szczepanowice -Wójtowa Wieś, komentując wczorajsze ustalenia dotyczące nowych zasad dofinansowania dziewięciu dzielnic Opola.

- Ważny jest fakt przekazania większych kompetencji radom, które będą mogły samodzielnie decydować o tym, jak część budżetu zostanie spożytkowana - dodał Cholewa.

- Zdecydowano o przyznaniu każdej z rad po sto tysięcy złotych i dodatkowo pozostawieniu stu tysięcy złotych rezerwy. Zarówno małe jak i duże rady dzielnic, podobnie jak zarząd miasta, wszyscy argumentowali swoje podejście - powiedział na antenie RO Cholewa. - Osiągnięty kompromis daje w tym okresie przejściowym funkcjonowania rad szansę, by pokazać, że z takim samym kapitałem możemy pokazać mieszkańcom, ale także władzom Opola, iż rady dzielnic mają sens i są tworem, o który warto walczyć.

- Wszystkie rady dzielnic startują w tym nowym rozdaniu z równymi szansami -dodał przewodniczący największej z rad dzielnicowych Opola.

- Konkursy na projekty realizowane w poszczególnych częściach miasta to była zawsze loteria - mówi Cholewa. - Często wygrywały projekty, które mogły jeszcze poczekać, teraz jest nadzieja, że uda się tego uniknąć, powinien zwyciężać zdrowy rozsądek. Różne dzielnice mają różne projekty, od najbardziej prozaicznych, np. budowa skwerku, aż po duże przedsięwzięcia typu boisko czy nawet stadion - trzeba to ogarniać według dostępnych możliwości - mówi Cholewa.

Zgodnie z ustaleniami, odrzucono rozwiązanie mówiące o podziale proporcjonalnym, w którym zakładano równy podział część budżetu, a udział w pozostałej zależałby od liczby mieszkańców i powierzchni dzielnicy.

Wybrane rozwiązanie przeszło jednym głosem.

Posłuchaj wypowiedzi:

W Szczepanowicach - Wójtowej Wsi członkowie rady dzielnicy rozważają m in zamontowanie sygnalizacji przy przejściu dla pieszych przy ul. Prószkowskiej , tak by zwiększyć bezpieczeństwo przechodzących tamtędy uczniów do SP nr 28. W przyszłym tygodniu ma się odbyć pierwsze spotkanie rady po ustaleniach dotyczących nowych zasad przyznawania pieniędzy.

Opolski Urząd Miasta - przypomnijmy - dotychczas przekazywał do dyspozycji rad dzielnic od 650 do 750 tysięcy złotych rocznie. W tym roku ta kwota wzrosła do 1 mln złotych.

Wybory do rad dzielnic odbędą się prawdopodobnie w kwietniu.Oprac. Jacek Rudnik

Wiadomości z regionu

2020-07-08, godz. 08:39 Opolscy harcerze na półkoloniach żeglarskich w Turawie Harcerze z 41. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej z Opola zazwyczaj spędzali wakacje na obozie w Turawie lub wypływali na Odrę. Tym razem ze względu na pandemię koronawirusa… » więcej 2020-07-08, godz. 08:00 W piątek rusza remont drogi wojewódzkiej 407 w Kubicach. Przebudowa potrwa do listopada Od piątku (10.07) do listopada zamknięta dla ruchu będzie droga wojewódzka 407 w Kubicach. Przyczyną utrudnień na trasie Korfantów - Nysa jest remont mostu i przejazdu… » więcej 2020-07-08, godz. 07:45 Pasażerowie nyskiego MZK kłócą się o maseczki. Przewoźnik apeluje, by pamiętać o ich zakładaniu Mimo trwającej pandemii i obowiązującego rozporządzenia nakazującego zasłanianie nosa i ust w środkach komunikacji, nie wszyscy pasażerowie w Nysie stosują się… » więcej 2020-07-07, godz. 20:45 Trzy miesiące aresztu dla 21-latka podejrzanego o podpalenie 21-letni mężczyzna, który w sobotę (04.07) spowodował pożar budynku gospodarczego w jednej z wsi w gminie Dobrzeń Wielki decyzją sądu trafił do aresztu na trzy… » więcej 2020-07-07, godz. 20:09 Raport dnia: W regionie potwierdzono 3 nowe zakażenia koronawirusem. 22 osoby wyzdrowiały Trzy zachorowania na COVID-19 i 22 nowe ozdrowienia. Tak wygląda wtorkowy (08.07) bilans dnia na Opolszczyźnie. Od początku pandemii w regionie patogen z Chin… » więcej 2020-07-07, godz. 19:33 Wybory 2020: Strażacy ochotnicy z Białej liczą na poselskie wsparcie przy zakupie wozu gaśniczego Wymiana wyeksploatowanych samochodów pożarniczych jest pilną potrzebą wielu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. O związanych z tym możliwościach rozmawiał… » więcej 2020-07-07, godz. 19:15 Wiceminister S. Szwed z wizytą w SAG Olszowa. Przedsiębiorcy z gminy Ujazd lżej przechodzą kryzys, dzięki tarczy finansowej… Większość przedsiębiorców działających na terenie gminy Ujazd, w tym w strefie ekonomicznej, skorzystało z pomocy finansowej na walkę ze skutkami koronawirusa… » więcej 2020-07-07, godz. 18:45 W Walcach stanęło serce na plastikowe nakrętki Gmina Walce dołączyła do miejsc, w których zbierane są plastikowe korki, które po sprzedaży będą poddane recyklingowi a uzyskane w ten sposób pieniądze są przeznaczone… » więcej 2020-07-07, godz. 18:30 Rada Programowa Radia Opole nagrodziła dziennikarzy! Nagrody Rady Programowej Radia Opole za pierwsze półrocze 2020 roku przyznane. Tym razem rada przyznała 6 nagród dla dziennikarzy naszej rozgłośni. » więcej 2020-07-07, godz. 17:25 Uwierzyła, że pomaga policji złapać złodziei, podczas gdy sama padła ich ofiarą. 79-latka z Nysy straciła ponad 80 tysięcy… Kolejna starsza osoba w regionie straciła swoje oszczędności po tym, gdy uwierzyła oszustom, działającym metodą 'na policjanta'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »