Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-12-13, 10:27 Autor: Radio Opole

Solidarność pamięta o 13 grudnia

Działacze Solidarności upamiętnili dziś w Opolu wybuch stanu wojennego. Obchody rozpoczęły się na skwerze "Solidarności", gdzie oddano hołd komunistycznego reżimu. - Tamte dni pozostaną w pamięci na zawsze – mówią zgodnie.

Jan Blacha tamtego dnia obawiał się, że opozycja będzie wywożona na Syberię.

- Ta niepewność, strach, gdy mnie kontrolowali, to wywoływało emocje. Jak ktoś mówi, że się nie bał, to kłamie albo nie był świadomy tego, co się dzieje. Obawialiśmy się, że najbardziej aktywni działacze zostaną wywiezieni na Syberię albo do więzień sowieckich – dodaje Blacha.

- Mam nadzieję, że tamte czasy nigdy nie wrócą, obawiałem się, że może dojść do wojny domowej - dodaje Mieczysław Wodecki.

- Mieszkałem na Rejtana, kiedy się obudziłem, zobaczyłem wojsko. W zakładach pracy były przepustki, wieczne kontrole, kartki. W powietrzu wisiało zagrożenie i pytanie, czy z tego nie będzie jeszcze większego konfliktu zbrojnego – wspomina Wodecki.

- Zapowiedziano nam, że za nieposłuszeństwo grozi nam nawet kara śmierci, to był dla nas szok – przypomina Marek Stelmach.

- Wyraźnie to się odbiło na naszej psychice jako Polaków. W poniedziałek dowiedzieliśmy się, że „wagonówka”, gdzie pracowałem, została zmilitaryzowana. Otrzymaliśmy dekret o stanie wojennym i powiedziano nam, że za nieposłuszeństwo grozi nam kara śmierci – mówi Stelmach.

Wiele osób zebranych dziś u zbiegu ulic Ozimskiej i Katowickiej mówiło o konieczności poprawy sytuacji ekonomicznej w Polsce, tak aby młode osoby nie były zmuszane do wyjazdów za granicę. Inny postulat to doprowadzenie do zgodny na arenie politycznej w kraju.

Posłuchaj:

Piotr Wrona

Wiadomości z regionu

2024-12-26, godz. 07:11 Tragiczny wypadek w Kędzierzynie-Koźlu Tuż po północy (26.12) doszło do dachowania BMW na ul. Ignacego Łukasiewicza. Na miejscu pomocy udzielała straż pożarna i pogotowie ratunkowe. » więcej 2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »